توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451014
رئیس جمهوری: ورزش با ایران هراسی می جنگد/شرمندگی دولت آمریکا با دادن ویزا به کشتی گیران آن کشور
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۱
رئیس جمهوری ورزش در کشور را عامل غرور و وحدت ملی دانست که در کنار آن تعامل سازنده با جهان به نمایش در می آید، گفت: ورزش با ایران هراسی می جنگد و تعامل با جهان را می آفریند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در آیین تجلیل از قهرمانان و نشان آوران المپیک و پارالمپیک که در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه ورزش در کشور برای ما غرور و وحدت ملی می آفریند، افزود: امسال که سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل است، اقتصاد ما هم به ورزش ارتباط دارد و بخشی از ورزش ما اقتصاد ورزشی است.

روحانی گفت: ابزار و وسایل باشگاه ها و توریسم ورزشی در سبد اقتصاد ورزشی قرار دارند و بالاتر از آن ورزش با ایران هراسی می جنگد و گفت و گو و تعامل با جهان را می آفریند.

وی با یادآوری برگزاری مسابقات جهانی کشتی آزاد که در کرمانشاه برگزار شد، گفت: در کرمانشاه چه کردید، دولت آمریکا را شرمنده کردید. به کشتی گیران ویزا داد و مردم بزرگوار کرمانشاه میهمان نوازی کردند، دنیا هم این عظمت ایران را قضاوت کرد.

رییس دولت یازدهم افزود: ما در کنار ورزش، تعامل سازنده با جهان و در کنار آن نشاط برای اقتصاد داریم. جاذبه گردشگری به وجود می آوریم پس ورزش هم امنیت، وحدت، نشاط، سلامت، غرور و فرهنگ ملی و اسلامی و هم اقتصاد است. ورزش می تواند ما را در مسیر توسعه پایدار قرار دهد.

**یکی از آثار ورزش امید و شادابی است

رئیس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: خوشحالم که در روزهای پایانی سال و روزهایی که فضای ما به عطر دختر پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) معطر است، فرصت یافتم تا باز هم در کنار ورزشکاران عزیز، قهرمانان بزرگوار و افتخار آفرینان باشم.

روحانی تاکید کرد: ورزش و قهرمانی در وادی ورزش از دیدگاه های مختلف برای ما حائز اهمیت است. مسایلی که تعلق به فرد، شهر، قومیت،‌مذهب خاص ندارد و تمام اتباع ایرانی یکپارچه نسبت به آن تاثیر می پذیرند، از دید ملی برای ما فوق العاده اهمیت دارد.

رئیس جمهوری ورزش قهرمانی را همچون علم، دانش و هنر برای ملت ایران مایه افتخار دانست و گفت: یکی از آثار مهم ورزش در سطح همگانی؛ عمومی و مسابقات داخلی یا بین المللی ایجاد امید، نشاط و شادابی است. تمامیت ارضی، حاکمیت ملی، انتخابات سراسری، هنر ایرانی، علم و دانش ایرانی و ایرانیان یک موضوع ملی است، از آن طرف هم برخی از مشکلات ما،‌ملی است. مسایل نارسایی ها در زمینه محیط زیست، آب، اقتصادی و معیشت مردم ملی است.
روحانی تاکید کرد: ما یک ملت واحدیم و یک قانون اساسی ، یک کشور و یک رهبر عزیز و بزرگوار داریم و یک دولت و یک مجلس.

وی با بیان این که همه تلاش ما باید غرور افتخار و عظمت این سرزمین و این ملت باشد؛ تصریح کرد: ایران و ایرانی دو واژه ای است که در همه مسایل ملی باید به آن توجه کنیم.

رئیس جمهوری اضافه کرد: ورزشکار یعنی انسان شاداب، امیدوار، کسی که به جسم و جانش قدرت می بخشد و جامعه، اجتماع و کشورش را در شادابی نگه می دارد. من فکر می کنم هیچ چیز مهم تر و بالاتر از امید برای یک ملت نیست.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر ما به آینده خودمان امیدوار نباشیم و احساس نکنیم گشایش پیش روی ماست؛ آنجا حرکت، تلاش و تعالی متوقف خواهد شد. چطور امکان پذیر است ملتی به آینده خودش امید نداشته باشد اما بتواند به تلاش و کوشش خودش ادامه دهد؟

روحانی افزود: ایمان با ناامیدی جمع نمی شود؛ ایمان همواره با امید به آینده، گشایش و فرج است. مهم است که در داخل کشور یک معیار را امید و امید آفرینی قرار دهیم اما عده ای هستند که می خواهند همواره مردم را به هر بهانه ای نسبت به آینده ناامید کنند. ایجاد ناامیدی ضربه به حرکت ملی و مایوس کردن جامعه از حرکت است.

وی خاطرنشان کرد: چرا برخی نصفه خالی لیوان آب را می بینند و نصفه پر را هیچ موقع متذکر نمی شوند. باید مقایسه کنیم ورزشمان را نسبت به دیروز که در حال پیشرفت است یا پسرفت.

رئیس جمهوری اظهار کرد: اگر ورزش همگانی نسبت به چهار سال گذشته در مسیر پیشرفت حرکت کرده و باشگاه های ورزشی پرشورتر است و رقبت جوانان بیشتر و زنگ ورزش در دبستان ودبیرستان با اهمیت بیشتر تلقی می شود، به معنای آن است که مسیر ما درست و صحیح بوده و باید به آینده امیدوار باشیم.

روحانی گفت: امید یک سبد است و نیاز به سبد امید داریم. همانطور که شما در ارز خارجی برای مقایسه پول ملی و ریال با یک سبد مقایسه می کنید، در بورس هم به سبد سهام نگاه می کنید، نه سهام یک شرکت خاص، بنابراین این سبد امید یک بخش آن مربوط به اقتصاد است، باید درست حرکت کند و مردم باید نسبت به سود سرمایه شان امیدوار باشند.

وی با بیان اینکه ثبات در مقررات و برنامه ریزی صحیح و حرکت درست اقتصادی به مردم امید می دهد، گفت: این امید است که ما را وادار می کند صبح از خانه خارج شویم و به دنبال شغل، کار، تلاش وفعالیت برویم. اگر احساس کنیم منفعتی و مشکلی حل نمی شود چرا از خانه حرکت کنیم؛ بنابراین امید شما را به حرکت وا می دارد.

**درخشش ورزش، فیلم و دیپلماسی ایرانی، جزو سبد امید است

رئیس جمهوری با بیان اینکه یک ملت نیاز به امید برای پیشرفت و حرکت دارد، افزود: آن هم نیاز به سبد امید که بخشی از آن اقتصاد، فرهنگ و هنر است.

روحانی ادامه داد: وقتی هنر شما در سطح جهانی درخشش می کند و وقتی فیلم و موسیقی شما می تواند در سطح منطقه و جهان بدرخشد، این جز سبد امید شما است.

وی اضافه کرد: وقتی دیپلماسی شما در سطح جهان حرکت درست دارد و موفقیت ها را می آفریند، توطئه را می شکند، تحریم ها را از بین می برد، به حقوق ملت تصریح دارد و روابط ما را با جهان در مسیر فعال قرار می دهد، همه جز سبد امید ما است.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: بخشی دیگری از سبد امید، سلامت جامعه و ورزش قهرمانی است. قهرمانان ما امید آفرین هستند و شما ورزشکاران در روزها و ساعت هایی همه ملت را پای صفحه تلویزیون میخ کوب می کنید؛ این قدرت بزرگی است. وقتی همه خیابان های کشور را خلوت می کنید، حادثه مهمی است که همه اعضای خانواده و دوستان را در یک اتاق جمع می کنید.

روحانی افزود: این لحظات ساعات خوبی است که همه جوانان و نوجوان ها و مرد و زن را از همه فکرها، غصه ها و ناراحتی ها می رهانید. چشم های همه مردم در این لحظه به تلاش شما در ورزش های مختلف و مسابقات جهانی در برابر رقبا دوخته شده است و شما می بینید گاهی یک گل صدای شادی را از سراسر شهر و کشور برمی خیزاند.
وی با بیان این که یک پیروزی در مسابقه دل ها را شاد می کند و ما انسان هستیم و نیاز به شادابی داریم، تصریح کرد: فکر نکنیم که مردم بدون نشاط، خوشحالی و بدون چهره باز می توانند از مشکلات فراوان زندگی عبور کنند. گاهی نشاط باعث می شود ساعت ها غم و غصه افراد فراموش شود؛ این کار، آرامش می آفریند.

رییس جمهوری با بیان اینکه ورزش، آرامش و نشاط آفرین است، گفت: خود ورزش آثار فراوانی دارد و دیدن مسابقات هم لذت خاص خود را دارد. وقتی خودمان ورزش می کنیم عمدتا جسمی و مقداری روحی است و وقتی قهرمانان را نگاه می کنیم، عمدتا روحی است که البته روی سلامت جسم هم تاثیر گذار است.

**حضور بانوان در مسابقات با عفاف و فرهنگ ایرانی افتخار مضاعف است

روحانی تصریح کرد: ورزش از دید ملی، سلامت، امید و مسائل اجتماعی برای جامعه اهمیت دارد و خوشبختانه مسابقات جهانی المپیک و پارالمپیک در مسابقات منطقه ای در گذشته بیشتر مردانه بود و قهرمانان مردان بودند؛ ولی امروز نیمی از صحنه ورزش و رقابت را جامعه بانوان و زنان شکل داده است.

وی یادآور شد: زنان ما هم پاسدار فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند و هم پاسدار قدرت و توانمندی ملی در صحنه ورزش می باشند. بانوان پرافتخار ما در ماه های گذشته از کیمیا تا زهرا و ساره چه نشاط در جامعه بوجود آوردند و زنان و مردان را خوشحال کردند.

رییس جمهوری گفت: بسیار مهم است زنان ما در باشگاه های ورزشی خود و مسابقات مربوط به خود در سطح جهانی حضور داشته باشند. وقتی می بینیم یک بانوی با عظمت ایرانی تلاش‌، مجاهده و زحمات ماه ها و سال های خود را به منصه ظهور می رساند و در سطح جهانی به نمایش می گذارد و همراه با آن عفاف، حجاب و فرهنگ ایرانی و اسلامی را در برابر دید جهان قرار می دهد، افتخار مضاعف برای ما است.

روحانی افزود: بسیار خوشحالیم که زنان جامعه ما توانا در صحنه اجتماعی و همانند مردان در راهپیمایی ها، عزاداری ها و انتخابات و پای صندوق آرا حاضر می شوند و در باشگاه های ورزشی و مسابقات جهانی، مدیریت جامعه و مناصب دیگر مدیریتی حضور پیدا می کنند.

**عده ای هنوز از حالت سنتی چند قرن پیش خارج نشده اند

رییس جمهوری با بیان اینکه آن دوران دیگر سپری شده که زن که فقط آشپزی و بچه داری کند که البته سرجای خود با اهمیت است، افزود: نمی شود وظایف زنان را به درون خانه محدود کرد، اینکه گفته شود خدا، خیابان، جنگل، کوه و دریا را برای مردان آفریده و آشپزخانه سه در چهار را برای زنان آفریده، حرف اشتباهی است. اسلام دینی است که مرد و زن را کنار هم قرار می دهد و دارای ارزش مساوی می داند.

روحانی خاطرنشان کرد: فاطمه اطهر(س) و زینب کبرا(س)، مریم، هاجر و آسیه و دیگر زنان پرافتخار در طول تاریخ درخشیدند و بار بزرگ مسئولیت را بر دوش گرفتند، حال عده ای هستند در برخی مسائل از حالت سنتی چند قرن پیش خارج نشدند و اگر خارج نشوند زنان قدرتمند ما آن ها را به زور خارج می کنند.

وی با بیان اینکه امروز خوشحالیم که در صحنه ورزش زنان ما افتخار مضاعف می آفرینند، گفت: پارالمپیکی ها هم امتیاز ویژه دارند و آن اینکه با زحمت و تلاش و گاهی با رنج بیشتر افتخارات بزرگ ملی برای ما آفریدند و می آفرینند.

**مسجد و باشگاه هر در دین هستند / ورزش وحدت ملی به وجود می آید

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: وقتی برخی فکر می کردند اگر جوان خود را به مسجد یا باشگاه تشویق کنند، در دو نقطه متضاد هستند که کاملا اشتباه است. دین ما هم مسجد، هم باشگاه، هم عبادت، هم ورزش و هم سلامت جسم دارد، مگر شما نبودید که در ورزشگاه ها ثابت کردید فرهنگ و ایمان آنجا است.

روحانی یادآور شد: مگر در قهرمانی های بزرگ نام امیرالمومنین(ع) و قمربنی هاشم را به زبان جاری نکردید. مگر در پیشگاه خداوند دست به دعا برنداشتید و سجده شکر نکردید؛ فرهنگ دینی و اسلامی را با ورزش درمیدان مسابقات جهانی توام ساختید. برخی ها چقدر غصه خوردند و گفتند شب عاشورا و مسابقه فوتبال! آن هم تهران! مردم عاشق اهل بیت(ع) و اباعبدالله(ع)، چه می شود و چه خواهد شد. غصه ها خوردند و مرثیه ها سرودند.

وی افزود: اما شما چه کردید؟ در همان ورزشگاه با تجلیل از اباعبدالله(ع) و خاندان رسالت ثابت کردید ورزشکاران و جوانان ما عاشقان به ورزش و فوتبال همان عاشقان به تاسوعا و عاشورا هستند و حسین در عمق جانشان و همه رگ های بدنشان همانند خون عشق جریان دارد.

رئیس جمهوری تصریح کرد: بنابراین ورزش ما امید، نشاط، فرهنگ و امنیت ملی است و وحدت و انسجام ملی ما در کنار ورزش بیشتر حاصل می شود چرا که وقتی قرمز و آبی با هم بازی می کنند دیگر بحث کرد، بلوچ، آذری، لر و عرب مطرح نیست. در ورزش وحدت ملی بوجود می آید و خرده فرهنگ ها احساس می کنند زیر چتر فرهنگ ایرانی حضور دارند.

در پایان این مراسم از تعدادی از قهرمانان المپیکی و پارا المپیکی ریو 2016 و قهرمانان سال گذشته توسط ریاست جمهوری تقدیر بعمل آمد و هدایای اهدا شد.
 
کلمات کلیدی : حسن روحانی + رئیس جمهوری + ورزش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.