نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 130317
گفت وگوی ايرنا با مدير شبكه 'آی فیلم'
در آینده آثاری روی آنتن خواهند رفت كه تاكنون از شبكه های سیما پخش نشده اند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۲۸ مدیر شبكه بین المللی فیلم و سریال ایران(آی فیلم) گفت: هرچند پخش فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی آرشیوی از این شبكه برای مخاطبان آن جذابیت دارد اما در آینده آثاری روی آنتن خواهند رفت كه تاكنون از شبكه های سیما پخش نشده اند.

شبكه تلویزیونی ماهواره ای 'آی فیلم' در مدت كمتر از یك سال موفق شد تا در ایران بسیاری از رقبای قدرتمند داخلی و خارجی را پشت سرگذاشته و در كشورهای عربی نیز به عنوان عامل مهمی برای معرفی جامعه و فرهنگ و هنر ایران معاصر مورد توجه عموم مردم قرار گیرد.
شبكه بین المللی فیلم و سریال ایران 'آی فیلم' كه به دو زبان فارسی و عربی پخش می‌‌شود، در میان مخاطبان ایرانی از محبوبیت چشمگیری برخوردار شده است و بسیاری از مردم، تماشای آن را به شبكه های داخلی ترجیح می دهند.
'محمدرضا حاتمی' مدیر این شبكه كه علاوه بر سابقه تدریس ادبیات عرب در دانشگاه ها سابقه مدیریتی چند شبكه داخلی و بین المللی را دارد، درتفصیلی به پرسش های خبرنگار ایرنا درباره این شبكه پاسخ داد كه در پی می آید:

** سووال: شبكه 'آی فیلم' با چند شبكه تلویزیونی رقابت می كند؟
جواب: برنامه های 'آی فیلم' علاوه بر ماهواره، از طریق اینترنت، ستاپ باكس(دیجیتال)، آی پد و آیفون و انواع موبایل‌ها پخش می‌‌شود.
از طرف دیگر بسیاری از مخاطبان ما دو زبانه هستند. برای نمونه در كشورهای عربی شمال آفریقا، لبنان و مصر زبان فرانسوی هم رایج است و در بعضی از كشورهای عربی نیز زبان انگلیسی به صورتی فراگیر مورد استفاده قرار می گیرد.
بنابراین می توانیم بگوییم همه شبكه هایی كه از طریق سیستم های مختلف به زبان های عربی، فارسی و حتی فرانسه و انگلیسی، فیلم و سریال پخش می كنند به نوعی رقبای شبكه 'آی فیلم' محسوب می شوند.

** سووال: 'آی فیلم' چگونه توانسته است در مدت یك سال و در بین انبوه سریال‌هایی كه بدون ممیزی از شبكه های ماهواره ای مختلف پخش می‌شود، برای خود مخاطب دست و پا كند؟
جواب: اغلب رقبای این شبكه، برنامه هایی را عرضه می كنند كه تناسبی با نیازها و خواسته های مخاطبان ندارد، بلكه بعضا در جهت عكس نیازهای آنها فعالیت می كنند درحالیكه گرایش مردم جهان به ارزش های اسلامی در حال افزایش است.
از طرفی دیگر، فیلم ها و سریال های ایرانی علاوه بر سطح هنری مطلوب، آكنده از نكات اخلاقی است كه از طریق شبكه 'آی فیلم' با كیفیتی مناسب عرضه می شود.
همچنین شناخت دقیق نیازها و خواسته های مخاطبان نیز از مهمترین دلایل موفقیت هر رسانه ای به شمار می رود.
كیفیت دوبله، چیدمان جدول پخش، میان برنامه ها و گرافیك نیز جذابیت شبكه را افزایش داده است؛ البته برای ارتقای سطح كیفی 'آی فیلم'، طرح هایی داریم كه در صورت فراهم شدن مقدمات لازم، بزودی اجرا خواهد شد.

** سووال: پخش فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی در آینده چه روندی خواهد داشت؟ آیا به تكرار آثاری كه تاكنون از شبكه های سیما روی آنتن رفته است اكتفا می‌كنید و یا برای خرید آثارسینمایی و دوبله آن اقدام خواهید كرد؟
جواب: گاهی بعضی از دوستان فراموش می كنند كه آثاری كه در سال های گذشته در شبكه های سیما پخش شده است برای بسیاری از مخاطبان شبكه 'ای فیلم'، كارهایی جدید محسوب می شود و جذابیتی فوق العاده دارد.
با این حال، علاوه بر منابع آرشیوی، در آینده فیلم ها و سریال هایی را نمایش می دهیم كه تاكنون پخش نشده است.

** سووال: با توجه به آنكه چند ماه از راه اندازی این شبكه می گذرد، بازتاب راه اندازی این شبكه در مجامع عربی چگونه بوده است؟
جواب: میزان جذب مخاطبان خیلی خوب بوده است؛ در بعضی از كشورها جزو‌ شبكه‌های پربیننده هستیم و با وجود همه كمبودها و موانع، راهی را كه رقبای ما در سال‌های متمادی پشت سر گذاشته اند، در مدتی كوتاه پیموده‌ایم.
همچنین درخواست های متعدد و متنوعی كه از اقشار مختلف مردم و مراكز هنری و رسانه ای از اقصی نقاط جهان دریافت می كنیم ، حقیقتا خستگی را از ما می گیرد.
در مصاحبه های كه با اتباع كشورهای مختلف عربی ضبط می شود، نام و نشان شبكه 'آی فیلم' و برنامه های آن برای اكثر قریب به اتفاق آنها كاملا آشناست و پیشنهادهای دقیقی ارائه می كنند.

** سووال: چه رابطه ای بین شبكه تازه تاسیس 'نمایش' با شبكه 'آی فیلم' وجود دارد؟ آیا برنامه های این دو شبكه شبیه به هم و تكراری خواهد بود؟
جواب: نه، فكر نمی كنم. بزودی با مرور زمان، پاسخ این سووال بیشتر مشخص خواهد شد.

** سووال: برخی هموطنان كه از طریق 'ستاپ باكس های دیجیتال' شبكه 'آی فیلم' را دریافت می كنند، گفته اند كه فقط قادر به دریافت یكی از دو صدای فارسی یا عربی هستند و نمی‌توانند هر دو زبان شبكه را دریافت كنند. نظر شما در این باره چیست؟
جواب: شبكه 'آی فیلم' به دو زبان فارسی و عربی پخش می‌‌شود و مشكلی در این زمینه نداشته‌ایم. این موضوع احتمالا ناشی از عدم اطلاع از دوزبانه بودن شبكه و یا تنظیم نبودن دستگاه‌های مورد استفاده برخی بینندگان است.
توصیه می شود در صورت بروز مشكل از طریق دكمه 'AUDIO' یا 'language' یكی از دو زبان فارسی یا عربی را اتنخاب كنند. در غیر این صورت احتمالا هنگام خرید دستگاه ها دقت لازم را به عمل نیاورده اند و باید از مراكز فروش بخواهند تجهیزات استاندارد و بدون نقصی را به خریداران تحویل دهند. 
ندا
۱۳۹۱-۰۲-۰۲ ۱۰:۰۹:۲۰
سلام و خسته نباشيد خدمت دست اندركاران اين شبكه
اين شبكه شايد با هدف پخش براي افراد خارج از ايران بوده ولي از زمان پخش آن فكر كنم ما بيشتر از جامعه هدف اصلي استفاده نموده ايم ( متاسفانه به دليل ضعف شبكه هاي ديگر سيما ) پيشنهاد مي كنم سال توليد فيلمها حتما در آخر تيتراژ برنامه ذكر شود
با تشكر (749784) (moderator18)
 
۱۳۹۳-۰۷-۲۸ ۱۱:۴۲:۴۷
سلام من هم به نوبه خودم اززحمات شما تشکرمیکنم. (2438767) (alef-3)
 
علي
۱۳۹۳-۰۴-۲۷ ۱۸:۳۴:۱۷
سلام من به نوبه خودم از همه ي شما دست اندركان عزيز تشكر ميكنم (2260679) (alef-13)
 
فریبا وطنچی
۱۳۹۴-۰۱-۲۹ ۱۲:۴۴:۵۸
چرا اوای باران سه روزه یک قسمت تکراری پخش میشه (2830527) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.