توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504402
سایه دیپلماسی ضعیف بر صادرات پتروشیمی/ کاهش صادرات به رغم افزایش تولید
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷
در حالی تولید محصولات پتروشیمی در ۴ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد همراه بوده که صادرات این محصولات نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش مواجه شده است.

به گزارش تسنیم، صادرات محصولات پتروشیمی همواره یکی از ارزآورترین صادرات کشور پس از صادرات نفت خام است. میزان این صادرات که در زمره صادرات غیرنفتی جای می گیرد، تأثیر زیادی در مطلوب تر جلوه کردن ارقام صادرات غیرنفتی ایران دارد. به عبارتی می توان گفت هر زمان که صادرات محصولات پتروشیمی کشور در یک دوره زمانی نسبت به دوره های زمانی قبلی با کاهش همراه است ، نسبت صادرات غیر نفتی به صادرات نفتی کاهش می یابد.

در 4 ماهه نخست امسال مجموع صادرات غیر نفتی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش همراه بود و در این میان نقش کاهش صادرات محصولات پتروشیمی بسیار پررنگ بود.

از ابتدای فروردین 96 تا پایان تیرماه سال جاری در مجموع 13 میلیارد و 459 میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهشی 9.54 درصدی همراه بود. در این کاهش 9.54 درصدی، سهم کاهش صادرات محصولات پتروشیمی حدود 3.72 درصد بود.

«علی محمد بساق زاده» مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره آخرین وضعیت تولید و صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران در طول چهار ماه نخست امسال، گفت: در این مدت حدود 18 میلیون تن محصول پتروشیمی و پلیمری در کشور تولید شده است.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه تولید محصولات پتروشیمی ایران در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال با افزایش همراه شده است، تصریح کرد: این افزایش درحالی رقم خورده که مجتمع های بزرگ پتروشیمی کشور در طول سه ماهه گذشته تعمیرات اساسی و دوره ای خود را آغاز کرده اند و قطعا با پایان دوره تعمیرات تولید محصولات پتروشیمی با افزایش بیشتری همراه می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه حدود 60 درصد از محصولات تولید پتروشیمی ایران به بازار جهانی صادر شده است، تاکید کرد: 40 درصد محصولات تولیدی هم برای تامین نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی روانه بازار داخلی شده است.

در حالی تولید محصولات پتروشیمی در 4 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد همراه بوده که صادرات این محصولات نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش مواجه شده است.

یکی از دلایل کاهش صادرات محصولات پتروشیمی را می توان مشکلاتی دانست که در ماههای اخیر گریبان شرکت های پتروشیمی را در صادرات محصولات خود به کشور چین گرفته است.

بروز این مشکلات موجب شد تا در بهار امسال، با وجود رشد سطح تولید محصولات پتروشیمی، شرکت های فعال در این صنعت مجبور به ذخیره سازی بخشی از محصولات خود در انبارها شوند تا اینکه در پایان تیرماه با انجام یک سری از اقداماتی از سوی بخش خصوصی که در دوران تحریم ها برای دور زدن تحریم ها صورت می گرفت روال صادرات به چین از سر گرفته شود.

این اقدامات نیز از سوی بخش خصوصی فعال در این صنعت صورت گرفت و دولت عملاً هیچ اقدام موثری برای حل این مشکل که بیشتر ناشی از عدم بازگشت پول محصولات فروخته شده به چین بود، انجام نداد.
 
کلمات کلیدی : صادرات پتروشیمی + پتروشیمی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.