توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 363102
اذعان آمریکا به کارشکنی های این کشور در برجام
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۷
بانک های بزرگ اروپایی خیلی محتاطانه عمل می کنند و از ترس جریمه های احتمالی هیچ پولی را برای ایران نقد نمی کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی که نزدیک به شش ماه پیش، بعد از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایراد کرد ملت ایران را خطاب قرار داد و گفت «تمدن ایران دارای فرهنگی درخشان است که می تواند خدمات بسیاری را از جمله در علوم، هنر و بازرگانی به دنیا ارائه کند. پس از امضای توافق هسته ای شما ایرانی ها بویژه جوانان این فرصت را خواهید داشت که روابط تازه ای با دنیا برقرار کنید.»

به گزارش سی ان ان برخلاف سخنان اوباما که در ژانویه ایراد کرد مردم ایران هنوز شاهد تغییر و تحول چندانی در اوضاع مالی شان نیستند. برای نمونه ، ایران روز سه شنبه قراردادی را برای خرید یکصد فروند هواپیمای مسافربری با شرکت هواپیمای سازی بوئینگ امضا کرد. در حالی که جوهر این توافق هنوز خشک نشده ، اجرایی شدن آن در هاله ای از ابهام قرار دارد. زیرا دیگر تحریم های آمریکا ضد ایران، این کشور را از استفاده از دلار در معاملات خارجی باز می دارد.

جان دیفتریوس، سردبیر بازارهای نوظهور شبکه تلویزیونی سی ان ان با اشاره به سخنان وزیر راه ایران که امضای توافق با بوئینگ را نقطه عطف خوانده بود، گفت این توافق از جمله توافق های بزرگ شرکت بوئینگ است و پای بیست میلیارد دلار پول در میان است.

وی گفت «این توافق همچنین پیامدهایی سیاسی بدنبال دارد. باراک اوباما خطاب به مردم ایران آن سخنان را ایراد کرد اما این توافق برای شرکت بوئینگ و کارکنان این شرکت نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا شغل ایجاد می کند و از آنجا که در آمریکا انتخابات در پیش است اهمیت توافق دوچندان می شود.»

دیفتریوس همچنین به متن برجام و استثنایی که در آن برای شرکت های هواپیماسازی از جمله بوئینگ در نظر گرفته شده بود اشاره کرد و افزود «هنگامی که رئیس جمهور روحانی به پاریس سفر کرد قرارداد مشابهی با شرکت ایرباس برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما امضا شد. مشکلی که در اینجا وجود دارد بانک های بزرگ اروپایی نمی خواهند مجوز داد و ستد به دلار را که در آمریکا صادر می شود از دست بدهند و لذا خیلی محتاطانه عمل می کنند و از ترس جریمه های احتمالی هیچ پولی را برای ایران نقد نمی کنند.»
وی گفت «اما شرکت هواپیماسازی بوئینگ تلاش می کند مبلغ قراردادش را با ایران بواسطه ی بانکی در سنگاپور نقد کند اما هنوز مشخص نیست از کدام واحد پولی استفاده خواهد شد.»
 
کلمات کلیدی : اوباما ، ایران ، امریکا ، برجام ، استفاده ار دلار ، بوئینگ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.