توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 232800
«نام‌ها و یادها در قلم و بیان محمد بهمن‌بیگی»؛ علی شجاعی؛ نشر نوید شیراز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۸
«نام‌ها و یادها، در قلم و بیان محمد بهمن‌بیگی» /
نویسنده: علی شجاعی /
نشر نوید شیراز، چاپ اول ۱۳۹۱ /
شمارگان ۱۵۰۰ نسخه /
۴۵۶ صفحه، ۱۶۰۰۰ تومان /

****

اینکه اصل ایده به محمد بهمن بیگی تعلق داشت یا نه، چندان اهمیتی ندارد، مهم آن است که او توانست این مدرسه سیار عشایری را به همت خویش و برای توده عشایر، خاصه مردمان تنگ‌دست آن‌که از آموزش بی‌بهره بودند، به سرانجام برساند.

درباره کلیت کار او اغلب چیزهایی شنیده‌ایم و به‌قدر تصور آن را ستوده‌ایم، اما اهمیت راستین این مهم و دشواری‌های بسیار زیادی که برای انجام آن متحمل شده، زمانی تصویر واقعی خود را نشان داد که کتاب «بخارای من ایل من» منتشر شد. کتابی خواندنی که در آن بهمن بیگی زبانی داستانی را برای روایت خاطرات خود برگزیده است.

« نام‌ها و یادها در قلم و بیان محمد بهمن بیگی» درباره چنین مردی ست کتابی که توسط علی شجاعی نوشته‌شده و به همت نشر نوید شیراز به بازار آمده است. نویسنده کتاب که خود از شاگردان مدارس عشایری بوده، از خیل دانش آموزانی ست که به‎واسطه ایده و همت محمد بهمن بیگی درس‌خوانده، و سپس به مدارج بالای تحصیلی و شغلی رسیده است.

در میان یک میلیون نفری که در مدارس عشایری از نعمت سوادآموزی بهره مند شده اند، چهره‌های موفق کم نبوده‌اند، از پزشک و معلم بگیر تا هنرمند و نویسنده که در این کتاب با شماری از آن‌ها آشنا می‌شویم.

کتاب حاضر در هفت فصل تألیف و تدوین‌شده، و می کوشد نشانده دهنده دستاوردهای خدمت محمدبهمن بیگی در تربیت چندین نسل از جوانان عشایری باشد.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«نام‌ها و یادها در قلم و بیان محمد بهمن‌بیگی»؛ علی شجاعی؛ نشر نوید شیراز