توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477205
همکاری بانک ایتالیایی با ۲۰ بانک‌ ایرانی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۳
وزارت امور خارجه ایران،از اعلام همکاری بانک «پوپولاره دی‌سوندریوی» ایتالیا با بانک‌های ایرانی خبر داده که براساس آن هزینه کمیسیون بانکی برای انتقال هر یک هزار یورو، یک و نیم یورو اعلام شده است.
  
به گزارش اقتصاد آنلاین، بر اساس آنچه که در نامه مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه به معاون بین‌الملل اتاق تهران آمده است، بانک پوپولاره دی‌سوندریو، رابطه بانکی با ۲۰ بانک ایرانی را پذیرفته و تایید کرده است.
بدین ترتیب امکان انتقال مستقیم پول به شعب این بانک در ایتالیا فراهم شده است که کاهش هزینه‌ها و در نتیجه کاهش ریسک انتقال را در مقایسه با انتقال پول از طریق صرافی در پی دارد‌. هم‌چنین این مراوده پولی در بستری شفاف‌تر برابر با قوانین گروه ویژه اقدام مالی FATF انجام می‌شود.
در اطلاعاتی که از سوی دفتر بین‌المللی بانک سوندریو در مورد روابط پولی ایران و ایتالیا ارائه شده نیز آمده است: در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به دلیل تشدید تحریم‌ها و عدم وجود ارتباط مستقیم بانکی، میان ایران و غرب، نقل و انتقال پول از طریق صرافی‌ها به عنوان راه‌حلی جایگزین مطرح و باب شد. در این نحوه از انتقال پول، موسسات اعتباری ثالثی که هیچ ارتباطی با معامله یا انتقال سرمایه ندارند، از کشوری ثالث، دخیل هستند. متاسفانه استفاده از صرافی‌ها امکان بررسی صحیح مبدا پول را بسیار دشوار کرده و اصولا با قوانین ضدپولشویی مصوب بانک مرکزی ایتالیا و نهاد بین‌المللی گروه ویژه اقدام مالی در تضاد آشکار است.
در سال ۲۰۱۶ بانک پوپولاره دی‌سوندریو در راستای شفاف‌سازی عملیات بانکی و با هدف حل مساله و همچنین تسهیل روابط تجاری میان ایران و ایتالیا نسبت به ایجاد روابط مستقیم بانکی با بانک‌ها و موسسات مالی معتبر ایران اقدام کرد.
این امکان هم‌اکنون فراهم شده است و به نظر می‌رسد فعالان اقتصادی برای انجام امور جاری خود و نقل و انتقال پول بهتر باشد از این کانال که امنیت بالاتری نسبت به صرافی‌ها دارد استفاده کنند. ضمن این که بسیاری از نقل و انتقالات پولی از طریق صرافی‌ها به مشکل مواجه می‌شود و پول به مبدا بازگردانده می‌شود.
بانک پوپولاره دی‌سوندریو هم‌چنین اعلام کرده است که این امکان تنها مختص بازرگانان نیست و دانشجویان ایرانی در ایتالیا نیز می‌توانند نسبت به انتقال پول از حساب شخصی یا حساب والدین خود در بانک‌های ایرانی اقدام کنند که در نتیجه آن مبلغ مورد نیاز آنها با سرعت بیشتری وارد حساب‌شان در ایتالیا خواهد شد. هم‌چنین هزینه کمیسیون بانکی برای انتقال هر هزار یورو معادل ۱,۵ یورو (۰.۱۵ درصد) اعلام شده است.
برابر اعلام وزارت امور خارجه، فهرست بانک‌هایی که از طریق آنها می‌توان به صورت مستقیم برای بانک پوپولاره دی‌سوندریو پول حواله کرد، به شرح زیر است: بانک سامان، بانک پارسیان، بانک تجارت، بانک پاسارگاد تهران، بانک ملت، بانک ملی، بانک صنعت و معدن، بانک خاورمیانه، بانک کارآفرین، بانک سپه، بانک کشاورزی، بانک توسعه صادرات، بانک شهر، بانک حکمت ایرانیان، بانک رفاه کارگران، بانک سرمایه، بانک دی، بانک گردشگری، بانک سینا، بانک توسعه تعاون.
 
کلمات کلیدی : بانک ایتالیایی+بانکهای ایرانی+تحریم بانکی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.