توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425202
نشست عربستان، آمریکا، امارات و انگلیس در ریاض برای بررسی پرونده یمن
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۱
وزرای خارجه عربستان، آمریکا، امارات و انگلیس امروز (یکشنبه) برای بررسی پرونده یمن در ریاض گردهم می‌آیند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه مستقل رأی الیوم، این نشست چهارجانبه با حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا، بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس، عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان و با حضور اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در ریاض برگزار می‌شود.

در این نشست درباره نقشه راه سازمان ملل برای حل بحران یمن بحث و گفتگو خواهد شد.

از سوی دیگر، عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن اعلام کرد که پیشنهاد طرح نقشه راه برای حل بحران در یمن را به سازمان ملل تقدیم کرده است و منتظر پاسخ سازمان ملل است.

هادی در نشستی در پایتخت موقت دولت خود در عدن با حضور رهبران احراب اللقاء المشترک در استان تعز گفت: سندی را به اسماعیل ولد شیخ احمد دادیم که درباره تناقضات طرح سازمان ملل با طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج مذاکرات ملی و قطعنامه ۲۲۱۶ بود.

وی خاطرنشان کرد که منتظر پاسخ فرستاده سازمان ملل در این زمینه هستیم.

این دو در ۱۵ دسامبر با هم نشست داشتند.جنگ یمن بیش از ۲۰ ماه است که آغاز شده و تاکنون به کشته شدن هزاران یمنی و آواره شدن میلیون‌ها تن از منازلشان منجر شده است. فرستاده سازمان ملل به یمن بارها طرح‌هایی را برای حل بحران ارائه کرده اما هر بار با مخالفت یکی از طرف‌ها مواجه شده است. وی اخیرا نیز طرحی را برای حل بحران ارائه کرد که براساس آن یک نماینده توافقی برای رئیس‌جمهور یمن انتخاب شده که تمامی اختیارات رئیس‌جمهور به وی واگذار می‌شود. دولت مستعفی یمن این طرح را رد کرده است. جنبش انصارالله و حزب علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن نیز اخیرا دولت نجات ملی را در این کشور تشکیل دادند. این تحولات و مشغول بودن جامعه جهانی به بحران سوریه به پیچیده‌تر شدن بحران یمن منجر شده است.
 
کلمات کلیدی : عربستان + یمن + جنایات آل سعود + انگلیس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.