توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490101
عوارض وحشتناک مصرف نابجای دگزامتازون
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱
کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو گفت: افزایش توده چربی در صورت و بدن، افزایش احتمال شکستگی استخوان‌ها، جوش‌های پوستی و اختلال در بهبود انواع زخم‌ها از جمله عوارض مصرف نابجای دگزامتازون است.

به گزارش فارس، نوشین محمد حسینی کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: داروی دگزامتازون یا به نام مشهور دگزا، از جمله داروهایی است که در شکل‌های مختلف همچون شربت، قرص، قطره، آمپول، پماد و محلول‌ها، یکی از پرکاربردترین و قوی‌ترین داروها به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: این دارو شبیه انواع آنتی بیوتیک‌ها است که  برای افراد جامعه دارویی شناخته شده است.

محمد حسینی افزود: تزریق آمپول دگزامتازون از طریق کاهش توان دفاعی بدن باعث افزایش خطر بازگشت دوباره نشانه‌های بیماری‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی و با ابتلا به سایر بیماری‌های عفونی می‌شود.

کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو هشدار داد: عوارض مصرف دگزامتازون شامل افزایش توده چربی در صورت و بدن، کاهش تراکم و استحکام استخوان‌ها و افزایش احتمال شکستگی آنها است.

وی در پایان گقت: همچنین مصرف این دارو می‌تواند باعث بوجود آمدن جوش‌های پوستی و اختلال در بهبود انواع زخم‌ها، ضعف و تحلیل عضلات و افزایش احتمال پارگی و آسیب تاندون‌ها، افزایش فشار و قند خون، آب مروارید و افزایش فشار داخل چشم شود.
 
کلمات کلیدی : داروخانه + سازمان غذا و دارو + دگزامتازون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.