توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435770
اقتصاد ایران برخلاف اقتصاد مقاومتی، نفتی‌تر شد/تاثیر انتخاب ترامپ بر اقتصاد ایران
بخش اقتصادی الف، 27دیماه 95
مدیرعامل موسسه اقتصاد ایرانیان با بیان اینکه بخش عمده‌ای از منابع بودجه 96 به درآمدهای نفتی وابسته و اقتصاد ایران نفتی‌تر شده است، گفت: از سال 1339 تاکنون حدود 10 الی 12 سال رشد اقتصادی ایران منفی بوده ولی شرایط اقتصادی ما مطلوبیت لازم را نداشته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹
به گزارش خبرنگار الف، امیررضا حسنی در جمع خبرنگاران، با اشاره به برگزاری همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال 96 اظهار داشت: هدف از برگزاری  پنجمین دوره این همایش؛ این است که تصویری از اقتصاد ایران در سال 96 با توجه به سیاست‌ها و برنامه‌ها نشان داده شود و سرمایه‌گذاران بتوانند پیش‌بینی از سال آینده داشته باشند.

وی افزود: 75درصد پیش‌بینی‌های همایش سال 94 که در مورد اقتصاد 95 بود محقق شد و ۴۱۷ جمله کلیدی از زبان سخنرانان گفته شد و 300 جمله اتفاق افتاد و سال قبل رونمایی از ابعاد تأثیرگذار اقتصاد کلان در صنایع و اقتصاد صورت گرفت که امسال نیز، هشت عامل اثرگذار شناسایی و در روز همایش معرفی خواهد شد.

مدیر اجرایی همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال 96  تأکید کرد: ما در هیچ کسب‌وکاری سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم بلکه باید روی آگاهی خود سرمایه‌گذاری کنیم که این آگاهی درواقع آگاهی از عدد و رقم در کسب‌وکار است.

دبیر همایش دورنمای اقتصاد ایران تصریح کرد: نه عامل اثرگذار شامل تعاملات بین‌المللی، برجام، نظام تأمین مالی در اقتصاد، سیاست و نظام پولی، بازار کار و نرخ بیکاری، کنترل تورم، رشد اقتصادی، اصلاح قوانین و درآمدهای نفتی بودند که امسال نیز موارد دیگری به آن اضافه‌شده است.

حسنی با اشاره به عوامل تأثیرگذار در اقتصاد ایران گفت: چالش‌های اقتصادی ایران در این همایش بررسی خواهد شد تا سرمایه‌گذاران به نقشه راه کلی دست یابند و چالش‌های اقتصاد ایران در هرسال بررسی می‌شود و بهترین بازارها نیز شناسایی خواهند شد و بر اساس رتبه‌بندی، بازار سرمایه سال گذشته بیشترین امتیاز را آورد که بعدازآن، کسب‌وکار و سایر رشته‌ها قرار گرفتند.

به گفته وی، تغییر قوانین و سیاست‌ها در ایران مانند همه دنیا است، مثلاً ژاپن تصمیم می‌گیرد که ارزش ین در مقابل دلار را تغییر دهند، اما در ایران اقتضایی است در دیگر کشورها این تغییرات ناگهانی قاعده‌مند‌است.

دبیر همایش دورنمای اقتصاد ایران با بیان اینکه رشد اقتصادی در کشور یا رشد اقتصادی در کشورهای مختلف به توان تکنولوژی بستگی دارد، گفت: از سال 1339 تاکنون  حدود 10 الی 12 سال رشد اقتصادی ایران منفی بوده ولی شرایط اقتصادی ما مطلوبیت لازم را نداشته است و دلیل آن بهره‌وری پایین بوده است. زمانی که بهره‌وری نیروی انسانی پایین باشد، بهره‌وری سرمایه و تولید نیز پایین خواهد آمد و نتیجه حاصل نمی‌شود.

حسنی با اشاره به انتخاب ترامپ و تأثیر آن بر اقتصاد ایران اظهار کرد: اجرای سیاست‌های موردنظر ترامپ، تغییر در اقتصاد آمریکا و به دنبال آن اقتصاد جهان را اجتناب‌ناپذیر می‌کند و می‌تواند آثار مثبت یا منفی بر اقتصاد ایران داشته باشد؛ اگر این سیاست‌ها منجر به افزایش قیمت نفت شود، همسو با خواست اقتصاد ایران است.

وی با اشاره به اقتصاد نفتی ایران ادامه داد: باوجودآنکه در 12 بند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اسناد بالادستی کاهش وابستگی به نفت مورد تأکید قرارگرفته است، اما در لایحه بودجه سال آینده کل کشور این موضوع دیده نمی‌شود و  بخش عمده‌ای از منابع بودجه96 به درآمدهای نفتی وابسته و اقتصاد ایران نفتی‌تر شده است.

دبیر همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال96 ادامه داد: تداوم مواضع ترامپ درباره دریای چین (کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی) که از خریداران عمده نفت ایران هستند، ممکن است باعث کاهش و یا افزایش قیمت نفت شود و با توجه به اقتصاد نفتی ایران می‌تواند بر اقتصاد ما تأثیرگذار باشد.

به گفته وی، اجرای برنامه ۲۰۰ روزه ترامپ می‌تواند رشد اقتصادی در این کشور را در کوتاه‌مدت افزایش دهد اما در بلندمدت ممکن است آهنگ این رشد رو به کاهش برود.

حسنی گفت: تغییر در قیمت کالاهای اساسی  نیز از اثرات انتخاب ترامپ است که این امر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بازار و اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ همچنین اقدام ترامپ علیه برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و گروه ۱+۵ (برجام) باعث تأثیر بسزایی در اقتصاد ایران خواهد شد.

دبیر همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال96 گفت: در همایش امسال، تعاملات بین‌المللی، تأمین مالی، سیاست‌های پولی و مالی، بازار کار، کنترل تورم و رشد اقتصادی، اصلاح قوانین و درآمدهای نفتی را به‌عنوان هشت عامل اثرگذار بر اقتصاد ایران شناسایی‌شده که موردبررسی قرار خواهد گرفت و تصویری اقتصاد ایران بررسی می‌شود.

همایش دورنمای اقتصاد ایران 1396 در 9 اسفندماه امسال از ساعت در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
 
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران+اقتصاد مقاومتی+ قیمت نفت+انتخاب ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.