نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489474
مهرجویی: چرا سه بار کیارستمی را شکافتند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۲
داریوش مهرجویی در متن یادبود کیارستمی آورده است: از وزیر محترم بهداشت پاسخی دقیق و روشن می‌خواهم. چرا، چگونه و چه کسانی باعث غفلت شدند؟ و آیا از چنین سهل‌انگاری بزرگی در حق یکی از سرمایه‌های ملی کشورمان می‌شود چشم پوشید؟

به گزارش ایلنا، مراسم رسمی سالگرد درگذشت عباس کیارستمی با حضور جمعی از مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان پزشکی قانونی و سازمان نظام پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی و برخی از سینماگران همچون مسعود کیمیایی، بهمن فرمان آرا، همایون ارشادی، رضا کیانیان، لیلی گلستان، مهناز شیخ‌الاسلامی، علی کریمی و مجید جوزانی برگزار شد.

رضا کیانیان در ابتدای این مراسم گفت: من مانند سینماگران دیگر پیگیر پرونده بودم. دوستان پزشک زیادی را نیز می‌شناسم که گروهی دیوصفت و گروهی مانند فرشته پاک هستند و برای گروهی پول بیشتر مهم است.

این بازیگر ادامه داد: آقای کیارستمی فوت کردند و خیلی‌ها می گفتند خوب مقصر باید اعلام شود اما بعدش چی؟ در حالی که پیگیری پرونده کیارستمی یک حرکت مدنی است نه یک خواست شخصی. البته کیارستمی بیشتر  از اینکه مرده باشد؛ زنده است.

کیانیان افزود: در این مدت که بیش از یک سال طول کشیده؛ ماجرای پرونده پزشکی پیگیری شد و حتی خود وزیر بهداشت هم جزو شکات بودند. اما هنوز هیچ چیزی گفته نشده و فقط مساله قصور پزشکی مطرح شده است. البته خانواده کیارستمی شکایتی به حکم نکردند اما دکتر میر به حکم اعتراض کرد اینکه در طول یک سال هیچ چیزی درباره پرونده عباس کیارستمی نگفته‌اند وضعیت را بدتر کرده است. ما همه دوست داریم بدانیم چه اتفاقی افتاده است؟

پس از سخنان کیانیان، یادداشت داریوش مهرجویی توسط امیر پوریا قرائت شد.

متن نامه مهرجویی به شرح زیر است:

در این روزهای داغ تیرماه و سالروز عباس کیارستمی عزیز بار دیگر درگذشت یار و همراه دیرینه‌ام را به خانواده و دوستان و هواداران این مرد بزرگ سینما و هنر ایران تسلیت می‌گویم.

هرچند هنوز بعد از گذشت یکسال نتوانسته‌ام مرگ مظلومانه و غافلگیرانه او را باور کنم. در حال حاضر فقط در انتظار نتیجه پرونده پزشکی عباس عزیز هستم و از وزیر محترم بهداشت پاسخی دقیق و روشن می‌خواهم. چرا، چگونه و چه کسانی باعث غفلت شدند؟ و آیا از چنین سهل‌انگاری بزرگی در حق یکی از سرمایه‌های ملی کشورمان می‌شود چشم پوشید؟

سه بار او را شکافتند و بیهوش کردند و سه ماه زجر کشید... هرگز آخرین حرف‌هایش را فراموش نمی‌کنم: بدن مرا حسابی شخم زدند.

نامش گرامی روحش جاوید یادش گرامی

داریوش مهرجویی ۱۴ تیرماه ۱۳۹۶

دکتر پایدار (یکی از پزشکان عباس کیارستمی) که از نزدیک وضعیت پزشکی عباس کیارستمی را پیگیری کرده است، دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: وزیر بهداشت سیزده فروردین شب به من زنگ زد و گفت عباس کیارستمی جراحی شده است و وضعیت خوبی ندارد. من بر سر بالین ایشان رفتم و دیدم که وضعیت خوبی ندارد. فشار خون پایین بود و حتی کلیه هم کار نمی‌کرد. من تا ساعت سه بامداد مساله را پیگیری کردم و صبح هم وزیر بهداشت حضور پیدا کردندو درنهایت کمیته‌ای با حضور بهترین اساتید و دکترهای حاذق تشکیل شد و روند درمان زیر نظر این کمیته قرار گرفت و ۳۳ جلسه در طول درمان تشکیل شد. در این مدت؛ هر روز صبح وزیر بهداشت گزارشگیری می‌کردند و وضعیت به جایی رسید که آقای کیارستمی از بیمارستان مرخص شدند و به منزل رفتند.

وی ادامه داد: وقتی آقای کیارستمی در منزل بودند؛ بازهم وزیر بهداشت و دکتر میر و تیم پزشکی به ایشان سر می‌زدند و به وضعیت ایشان رسبدگی می‌کردند. حال آقای کیارستمی در منزل بهتر بود تا اینکه گفتند دچار تب شدند ناچار بار دیگر ایشان به بیمارستان منتقل شدند. در این زمان ما متوجه یک عفونت شدیم. عفونت ایشان بدون عمل جراحی در بیمارستان آراد تخلیه شد و بار دیگر ایشان به منزل منتقل شد. در این زمان این موضوع مطرح شد که ایشان به فرانسه بروند البته ما مخالف بودیم زیرا معتقد بودیم همه کارهای دلسوزانه اینجا انجام می‌شود اما متاسفانه توصیه‌ها ا‌تر نگذاشت و ایشان به فرانسه رفتند و متاسفانه درگذشتند.
 
کلمات کلیدی : کیارستمی+مرگ عباس کیارستمی+مهرجویی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۹:۵۹:۱۵
منتظر عذرخواهی خانواده مرحوم از جامعه پزشکی هستیم. (4460311) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.