نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384371
پایان حاشیه های پرواز جنگنده های روسیه از ایران
بخش بین الملل الف، ۲ شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۵
در این دو روز مقامات متعددی در ایران و روسیه درباره پرواز جنگنده های روسیه از پایگاه هوایی همدان اظهارنظر کردند. با کنار هم گذاشتن سخنان این افراد باید گفت ایران و روسیه در سوریه اتحادی راهبردی و استراتژیک دارند و همکاری همه جانبه تهران و مسکو تا نابودی کامل تروریست ها ادامه دارد. در این راستا شاید در حال حاضر پرواز جنگنده های سوخو کاهش یا متوقف شده اما بدون شک در آینده امکان انجام دوباره آن وجود دارد. توجه بیش از حد به مسئله جنگنده های روسی که در ایران سوخت گیری می کردند تقلیل رابطه راهبردی طرفین می باشد.

گفتنی است پرواز جنگنده های روسی از ایران و همکاری راهبردی تهران و مسکو در جنگ حلب موجب شد تا فضاسازی های بسیاری در رسانه های خارجی و دنباله های آن ها در ایران صورت بگیرد. فضاسازی ها نیز بیشتر مبتنی بر این استدلال بود که استقلال ایران با اعطای پایگاه نظامی به روسیه مخدوش شده است! این در حالی بود که مقامات و مسئولان ایرانی اعلام کرده بودند هیچ پایگاهی به روسیه داده نشده و تنها اقدامی که صورت گرفته این است که به جنگنده های روسی بدلیل صرف وقت و هزینه کمتر اجازه سوخت گیری داده شده تا قدرت عملیاتی نیروهای طرفدار دولت سوریه برای موفقیت در جنگ افزایش یابد. این اقدام نیز بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در چارچوب همکاری‌های چهارجانبه ایران، روسیه، سوریه و عراق انجام شده بود.

تبلیغات هدفمند این چند روزه نیز به نظر می رسد در راستای تخریب تعامل تهران و مسکو در مسائل مختلف صورت گرفت. اما واقعیت این است که ایران نباید تحت تاثیر رسانه های غربی و جوسازی های برخی گروه های سیاسی قرار بگیرد. همکاری برای موفقیت نیروهای مقاومت در سوریه و از بین بردن تروریست های تکفیری که هدف اصلی خود را ضربه زدن به ایران قرار داده اند لوازم و شرایطی دارد و تا جایی که قانون اساسی و مصلحت اجازه دهد کمک گرفتن و اتحاد با کشورهایی دیگر مجاز و مشروع می باشد. ثمره دستاوردهای همکاری نزدیک ایران و روسیه موجب شده تا موفقیت های چشمگیری برای محور حامی دولت سوریه بدست آید و ضمن تثبیت جایگاه بشار اسد، محاصره حلب نیز به طور کامل برای ضربه زدن به تروریست ها پابرجا بماند و تصرف این شهر در آینده به عنوان پیروزی حیاتی و سرنوشت ساز محتمل تر به نظر برسد. نتایج و پیامدهای این ارتباط نزدیک به گونه ای بوده که در حال حاضر حتی محور عربی- ترکی- غربی به ماندگاری بشار اسد هر چند در کوتاه مدت رضایت داده اند.

از سوی دیگر همان گونه که مقامات ایران و روسیه نیز عنوان کرده اند دو طرف روابط استراتژیک و راهبردی در حوزه های نظامی نیز دارند. در این راستا واگذاری اس ۳۰۰ به ایران به قول رئیس جمهور ایران نشانه ای از برقراری روابط راهبردی دو کشور می باشد. سامانه ای که بر اساس نظر کارشناسان اندیشکده آمریکن اینترپرایز تغییر دهنده بازی راهبردی در منطقه است و تاثیری قابل توجه بر قدرت نظامی ایران در این منطقه دارد. همچنین خبرهایی از خریدهای جنگنده های روسی توسط ایران هم مطرح شده است و به گفته وزیر دفاع« امیدواریم که خیلی طول نکشد که خبرهای خوبی در این باره به ملت عزیز بدهیم.»

گفتنی است منابع خبری ۲۶ مرداد ماه برای نخستین بار اعلام کردند که بمب افکن های توپولوف و جنگنده های سوخوی روسیه از پایگاه نظامی نوژه مواضع تروریست های مستقر در استان های حلب، ادلب و دیرالزور در سوریه را در چندین نوبت بمباران کرده اند.
۱۳۹۵/۰۶/۰۵ ۲۳:۱۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۵ ۲۳:۰۲
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۵ ۱۲:۲۱
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۳ ۱۸:۳۴
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۰ ۱۴:۴۰
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۰ ۰۸:۰۷
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۰ ۰۶:۲۸
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۰ ۰۰:۲۴
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۹ ۱۳:۴۴
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۹ ۱۳:۳۸
 
 
کلمات کلیدی : پایگاه هوایی+همدان+ایران+روسیه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۱۵:۳۴
اين كه فتنه گران و بی بی سی نگران استقلال ایران شده اند, هم طنز تاریخی است, فقط نفهمیدیم که دلواپسی فتنه گران, از بغض روسیه بود یا از حب داعش!؟ (3899247) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۱۶:۲۸
تكفيري ها در حلب، زير بمباران بودند، يه طيفي اين جا مي لزيد"! (3899252) (alef-13)
 
سجادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۰:۵۰:۰۳
ما با هیچی که داشتیم می تونستیم اهداف مورد نظر در عمق خاک عراق رو با استفاده از تانکرهای سوخت رسان مورد بمب باران شکاریههای کشور قرار بدیم چطور روسیه به بهانه بی نیازی از سوخت گیری مجدد به ضرورت استقرار نیروی هوایی کشورش در ایران افتاد ما که سال گذشته استفاده نظامی از فضای آسمان ایران رو به روسها داده بودیم فکر می کنید چرا اصرار داشتند که بخشی از نیروی هوایی روسیه در خاک ایران نشست و برخواست داشته باشند؟ راستی اینطوری که اعلام شد نیروی هوایی روسیه پنج شنبه هفته گذشته ایران رو ترک کردند یعنی برای چند پرواز اصرار داشتند که تو پایگاه هوایی ایران مستقر شوند؟ یعنی با انجام چند پرواز بسیار محدود مشکل تکفیریهای سوریه تو حلب حل شد؟ خوب روسیه که حداقل صدها برابر این مقدار از لاذقیه پرواز عملیاتی انجام داده بود میگیم بد نیست یه کوچلو به روسها هم اعتماد با تأخیر داشته باشیم بهتر نیست؟ مگه نه اینکه به فرمایش دریابان شمخانی تو همین موضوع ساده هم بد عهدی کردند و بر خلاف معاهده فی مابین حضور در ایران را بدون اطلاع مقامات نظامی کشورمان به آمریکاییها گفته و اطلاع رسانی کردند؟ (3900533) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۱۸:۴۱
طيفي كه سال 88 عملا بیگانه را دعوت به دخالت در امور کشور می کرد,الان دم از خدشه دارشدن استقلال و حاکمیت میزند! (3899258) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۲۰:۲۴
نمایندگان لیست امید,هنوز فرق اعطای پایگاه نظامی با تمام اختیارات را با مجوز استفاده محدود برای سوخت گیری را نمی دانند! (3899262) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۲۶:۱۶
ما نباید اجازه سوختگیری جنگنده های نظامی کشورهای بیگانه رو در پایگاههای هوایی خودمون بدیم .
هواپیمای مسافر بری که نیست (3899275) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۶:۳۰:۳۵
برادر اهداف مشترک داریم
چ بحثیه و چ نگرانی
امنیت ملی ما خداروشکر تا الان تامین شده الان به بعدم مطمئن باش تامینه (3899418) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۲۶:۵۴
جريان سياسي كه حضور امريكا در پایگاه اینجرلیک ترکیه( ان هم نه برای اهداف مشترک) را نشانه اعتماد جامعه بین الملل به ترکیه جا میزد و ترکیه را الگوی ما معرفی می کرد, الان چه شده که حضور روسیه با حق وتو را ،ان هم به صورت محدود و برای اهداف مشترک, این قدر نگران شده! (3899278) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۰:۱۰:۰۵
یکاری نکنین که بعدا بگین بی معرفتی شده بهتون!!!
این که دیگه اینقدر آسمون ریسمون بافتن نداره که. (3900056) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۰:۵۷:۴۱
منظورت از حق روسیه با حق وتو چیه (3900559) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۳۳:۲۶
روسیه قابل اعتمآد نیست (3899297) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۰:۵۷:۵۷
مگه آمریکا هست؟ (3900562) (alef-13)
 
توانا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۰:۴۵
درسته روسیه تو موارد متعددی از جنگ جهانی اول و دوم تا اجداسازی خاک کشورمون و جنگ هشت ساله و غیره رو در روی ایران بود اما نمی تواند مصداق استکبار جهانی تعریف گردد اشاره به روسیه علی رغم تمامی جنایاتی که علیه ملت ما داشته تلاش ناخواسته برای انحراف افکار عمومی جهانی از خوی استکباری آمریکا است. (3900571) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۳۵:۰۵
یعنی چی که استقرار جنگنده های روس به مجلس ربطی نداره ؟
چه نحو حرف زدنه ؟ (3899305) (alef-13)
 
سیدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۱:۵۳
استقرار و انجام عملیات نظامی علیه اهداف برون مرزی از خاک کشورمان صرفا از صلاحیت و حوزه های مسئولیتی فرماندهی کل قوا است لذا مجلس قطعا حق ورود به موضوع را ندارد. (3900575) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۶:۱۴:۵۲
این تصمیم برای «پشتیبانی هوایی از عملیات حلب به درخواست مستشاران ایرانی» گرفته شده است. یعنی هر وقت امنیت انها بخطر بیافتند برادران روسی کمک میکنند. (3899380) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۷:۱۰:۲۹
برادران روسي ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!! (3899503) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۷:۳۲:۴۰
به نظر من یک رفراندوم قانون اساسی الان لازم هست چون بسیاری از اصلهای قانون اساسی نیاز به تعییراتی دارند مثلا همین اصل 146 باید تغییر پیدا کنه که اگر امنیت ما در خطر بود اشکال نداره که پایگاه در اختیار دیگران قرار بگیره یا بقیه اصول هم نیازمند بازنگری و بازنویسی هستند. روی اکثر اصول قانون اساسی الان بحثه و خوبه که بازنگری بشه (3899545) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۷:۰۶:۰۳
لطفا خلط مبحث نکنید
استقلال کشور و حدود قانون اساسی یه چیزه
مزایای که با حضور نیروی خارجی بدست می اد یه چیز
کاملا مباحث جدا هستند این دو موضوع

اگر حضور نیروی خارجی نقض قانون اساسی نیست دلیلی برا بر شمردن مزایا وجود نداره و باید دلایل عدم نقض قانون اساسی مطرح شود
و اگر حضور نیروی خارجی نقض قانون اساسی هست هیچ مزیت و سودی نمی تواند انرا موجه کند (3899492) (alef-13)
 
معصومی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۵:۳۶
خیانت اونهایی می کنند که میخواند به بهانه جذب سرمایه و تکنولوژی روز جهانی پای غربیها رو به حوزه های مورد نیاز سرمایه گذاری کشور باز کنند نه ستاد کل نیروهای مسلح که برای کمک به نابودی داعش زمینه بکارگیری نیروی هوایی روسیه از طریق کشورمان را فراهم ساخت. (3900585) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۰:۱۱:۱۱
این مجوز اگر باعث بشه یه دلاور ایرانی کمتر بخون خودش بغلطد یک مجوز کاملا عقلی و شرعی هست.
اگر قرار بود تصمیمات مهم و امنیتی کشور با هیاهوی عوام و بعضی جناح ها گرفته بشه از خیلی از پیچ ها و گردنه های تاریخی این انقلاب بسلامت نگذشته بودیم. (3900460) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.