نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 322270
اظهارات جدید کاخ سفید درباره تحریم‌های موشکی ایران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۷
سخنگوی کاخ سفید ابتدا ایران و عربستان را برای به خطر نیفتادن روند مذاکرات صلح سوریه به خویشتنداری فراخواند و سپس گفت که تحریم‌های موشکی جدید ایران هم به موقع خود اجرا خواهد شد.

به گزارش فارس، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید امشب در خصوص روابط تیره ایران و عربستان و فرجام تحریم‌های موشکی جدید ایران که گمان می‌شُد برای زنده نگاه داشتن برجام، متوقف شده، سخن گفت.

ارنست ابتدا به قطع روابط سیاسی ایران و عربستان پرداخت و گفت: «نگران‌ایم؛ هر دو طرف باید از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه بپرهیزند. از ایران و عربستان می‌خواهیم که خویشتنداری نشان دهند.»

سخنگو ادامه داد: «وزیر خارجه (آمریکا جان کری) با وزیر خارجه ایران (محمدجواد ظریف) در این خصوص صحبت کرد و پیام آمریکا را به وی رساند، دیپلمات‌های ما در عربستان هم همین پیام را به مقامات وزارت خارجه عربستان رساندند.»

جاش ارنست باز هم ایران و عربستان را به خویشتنداری دعوت کرد و گفت: «هر دو طرف باید فاصله به وجود آمده را کاهش دهند زیرا این به نفع تمام منطقه است؛ نگران‌ایم که این مسئله بر روند رسیدن به راهکار سیاسی در سوریه، تأثیر منفی بگذارد.»

در ادامه صحبت به تحریم‌های اخیر آمریکا که بنا بود بخاطر تست موشک بالستیک عماد بر ایران تحمیل شود، کشید؛ تحریم‌هایی که در خصوص علت توقف اجرای آن از سوی کاخ سفید، شایعات و گمانه‌زنی‌های مختلفی در رسانه‌ها منتشر شده بود.

سخنگو به صراحت در این خصوص گفت: «تحریم‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران، هیچ ارتباطی به گفت‌وگوها(ی هسته‌ای) ندارد؛ این تحریم‌ها را اعمال می‌کنیم ولی موقعی اعمال می‌کنیم که بیشترین تأثیر را داشته باشد.»

یکی از خبرنگاران پرسید که آیا آمریکا در خصوص تنش میان ایران و عربستان، موضع خنثی اتخاذ کرده است؟

ارنست پاسخ داد: «نه، آمریکا واقعاً در خصوص وضعیت حقوق‌بشر در عربستان و دادرسی غیرشفاف در دادگاه‌های این کشور، نگرانی دارد.»

سخنگو ادامه داد: «عربستان همچنین به اعدام‌های دسته جمعی و هدف قرار دادن ناعادلانه چهره های برجسته مخالفان از اقلیت های مذهبی مبادرت می ورزد که این مایه نگرانی است؛ این مسئله تنها مربوط به دولت اوباما نمی‌شود بلکه در دولت‌های قبلی آمریکا هم، بحث پرونده حقوق‌بشر در عربستان، مایه نگرانی بوده است.»
 
کلمات کلیدی : ایران+آمریکا+تحریم+برنامه موشکی
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۸ ۱۰:۵۷:۰۷
نگرانیم! آمریکا خود عامل تنش در منطقه است بعد می گوید نگرانیم! (3451987) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.