توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493064
نقش سیگار در ایجاد 30 نوع سرطان/ شایع‌ترین سرطان‌ها در کشور
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۸
رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجتناب از سیگار را مهم‌ترین عامل برای پیشگیری از سرطان دانست و گفت: استرس و فشارهای روانی که از طریق اجتماع به فرد وارد می‌شود مثلا تنگناهای اقتصادی، نگرانی‌های ثانوی و مشکلات زندگی شهری که بر هم زننده آرامش روانی افراد جامعه هستند می‌تواند در ابتلا به سرطان نقش داشته باشد.

به گزارش آنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر رهام سالک مصرف غذاهای حاوی چربی و نمک، استفاده از مواد غذایی با فیبر پایین، کم و یا بی‌تحرکی، استرس و فشار عصبی را از عوامل ابتلا به سرطان عنوان کرد و گفت: رعایت اصول بهداشتی فردی و اجتماعی می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از این بیماری داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد رژیم غذایی مناسب، پرهیز از استعمال دخانیات و سایر موارد شناخته شده سرطان‌زا ،دوری از رفتارهای پر خطر جنسی، ورزش و تحرک در زندگی را از جمله راهکارهای پیشگیری فردی از بیماری سرطان برشمرد و اظهار کرد: اگر مصرف سیگار توسط افراد حذف شود از ابتلا به ۳۰ درصد سرطان‌ها پیشگیری می‌شود.

وی در خصوص عوامل اجتماعی ابتلا به سرطان نیز یادآور شد: استرس و فشارهای روانی که از طریق اجتماع به فرد وارد می‌شود مثلا تنگناهای اقتصادی، نگرانی‌های ثانوی و مشکلات زندگی شهری که بر هم زننده آرامش روانی افراد جامعه هستند می‌تواند در ابتلا به سرطان نقش داشته باشد.

سالک آلودگی هوا را از دیگر موارد موثر در ابتلا به سرطان در سال‌های اخیر عنوان کرد و گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی سالانه بیش از ۱۵۰ هزار مورد ابتلا به سرطان به علت آلودگی هوا گزارش می‌شود.وی با اشاره به اینکه سبک زندگی و رفتار روزمره فرد که با توجه به تکراری شدن در طی سال‌ها به صورت عادت در آمده است به سلامت و بیماری‌های فرد اثر می‌گذارد، افزود: ورزش و فعالیت‌های بدنی در کاهش و بروز سرطان‌ها به‌خصوص سرطان پستان و روده بزرگ نقش اثبات شده دارد همانطور در بیمارانی که مبتلا به سرطان هستند ورزش در کاهش عوامل بیماری یا در افزایش طول عمر موثر است.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ شایع‌ترین سرطان‌ها در کشور را پوست، پستان، معده، مری، روده بزرگ و پروستات عنوان کرد.
 
 
کلمات کلیدی : سرطان، سیگار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.