توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477314
درمان جامع سرطان نیازمند مشارکت بین رشته‌ای سلامت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۶
درمان سرطان نیازمند نگاه جامع ومشارکت تیم درمانی است تا بیمار در روند درمان در سیکل معیوب قرار نگیرد.

فرشید اربابی متخصص رادیوتراپی و انکولوژی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران؛ اظهار کرد: رویکرد درمانی جامع در درمان سرطان و درمان تیمی آن از موضوعاتی است که باید سیاستگذاران سلامت مدنظر قرار دهند.

وی گفت: در مواجه با سرطان ذهن مردم برای درمان معطوف به شیمی درمانی می‌شود و سایر راه‌های درمانی در حاشیه قرار می‌گیرد که در برخی مواقع می‌بینیم که بیماران مدت‌ها قبل از ارجاع به متخصص رادیوتراپی و انکولوژی بدون ضرورت شیمی درمانی شده اند و این در صورتی است که در سرطانهایی مانند سرطان حنجره، شیمی درمانی به تنهایی نقشی ندارد.

وی نظارت جامعه و درمان جامع سرطان با توجه به آمار سرطان در کشور را یک ضرورت عنوان کرد و افزود: مشکلات در ورود بیمار به پروسه درمان و نظام ارجاع است که بسیاری از بیماران پس از جراحی به پزشک متخصص درمان سرطان ارجاع داده می‌شوند و این در حالی است که در مواردی انجام جراحی، اجرای سایر درمانهای تکمیلی سرطان را سخت و یا حتی غیرممکن می‌کند. 

اربابی اظهار کرد: در سال های گذشته ابداع روشهای جدید درمان رادیوتراپی و شیمی درمانی همزمان در سرطان رکتوم باعث شده که برای بسیاری از بیماران بتوان جراحی‌های کوچکتر انجام داد و بیماران بدون نیاز به داشتن کیسه کولستومی، به زندگی طبیعی و با کیفیت خود ادامه دهند.

وی گفت: تجویز جراحی باید توسط متخصص رادیوتراپی و شیمی‌درمانی ارزیابی و درمان شود تا بیمار شاهد نتایج بهتر بیماری شود که در بسیاری از موارد نیز ترکیب دارودرمانی و رادیوتراپی باعث بهبودی بیماران با سرطان‌های گوناگون می‌شود.

اربابی تربیت نیروهای تخصصی در زمینه آنکولوژی را موضوعی اساسی عنوان نمود و افزود: افزایش تعداد دانش آموختگان رشته رادیوتراپی و انکولوژی و افزایش بخش‌های کلینیکال انکولوژی هر چند رو به کاهش است لذا نقش رسانه‌ها در افزایش دانش، آگاهی مردم، بیماران و ترتیب اثر سیاستگزاران در این زمینه حائزاهمیت است.

وی با تأکید بر اینکه نیاز به یک نقشه راه و نگاه جامع برای درمان سرطان است تا براساس این نقشه، برای بیماران اقدامات استاندارد انجام خواهد شد و از موازی کاری و اعمال نظرات شخصی تا حد زیادی جلوگیری خواهد شد. 

خوب است که با توجه به سیاستهای کلان کشوری و دیدگاه اقتصاد مقاومتی، تجربه‌های موفق کشورهای اروپایی در درمان سرطان و دوری گزیدن از تجربه‌های پرخرج و بدون حاصل کشورهای توسعه یافته، مورد نظر قرار بگیرد. 

 اربابی اظهار داشت: سیستم نظام ارجاع در کشور ماهنوز جانیافتاده است و در حقیقت باید با بهره مندی از ارجاع اولیه، بیمارباید ابتدا به پزشک خانواده مراجعه کند و پس از آن به پزشک متخصص انکولوژی ارجاع شود و از آنجایی که خود فرد به پزشکان مختلف مراجعه می‌کند همین یکی از علل تشخیص دیرهنگام و شروع کارهای غیرضروری است. 

وی در ادامه پیش آگهی بیماران نسبت به سرطان، ارجاع به موقع به پزشک متخصص، اعتماد بیمار به تشخیص پزشک و ادامه روند درمان را گام مهم در بهبود در شرایط درمان عنوان نمود.
 
کلمات کلیدی : بیماری سرطان + سلامت + پزشکی + توده‌های غیرسرطانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.