توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 295019
دومین نبرد دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر برجام
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۸
جمهوری خواهان سنا در تلاشند تا همکاران دموکرات خود را وادار سازند اجازه دهند "قطعنامه عدم تأیید" تفاهم هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در صحن سنا به رأی گذاشته شود.

به گزارش تسنیم، پنج‌شنبه هفته پیش سناتورهای مخالف برجام نتوانستند آراء لازم برای پیش بردن "قطعنامه‌ عدم تأیید" برنامه جامع اقدام مشترک را کسب کنند. برای اینکه طرح و یا قطعنامه‌ای در سنای آمریکا از مرحله بحث خارج شده و به رأی‌گیری برسد، باید ۶۰ نفر از سناتورهای در یک رأی‌گیری اعلام کنند که بحث‌ها کافی است و زمان رأی دادن به طرح یا قطعنامه فرا رسیده است.

اما پنج‌شنبه پیش و با توجه به اینکه ۴۲ سناتور دموکرات و مستقل از تفاهم هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ حمایت می‌کنند، مخالفان برجام نتوانست به ۶۰ رأی لازم در سنایی که ۱۰۰ عضو دارد دست یابند. در صورتی که سنا تا روز ۲۶ شهریور (دو ماه پس از دریافت برجام در ۲۶ تیر) نتواند درباره "قطعنامه عدم تأیید"‌ رأی‌گیری کند، دولت آمریکا می‌تواند این تفاهم را بدون منع قانونی اجرایی سازد.

البته باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، پیشتر وعده داده در صورتی که کنگره آمریکا شامل مجلس نمایندگان و سنا قطعنامه عدم تأیید را تصویب کنند، آن را وتو خواهد کرد اما ظاهرا حامیان تفاهم هسته‌ای قصد ندارند اجازه دهند این قطعنامه حتی بر روی میز اوباما قرار گیرد.
 
کلمات کلیدی : برجام، دموکرات ها، جمهوری خواهان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.