توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429119
حمایت روسیه و چین از رفع تحریم‌های جهانی علیه طالبان افغانستان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۶
یک نشریه پاکستانی گزارش داد، روسیه و چین که اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند، تصمیم گرفته‌اند تا در راستیا خارج کردن طالبان افغانستان از فهرست تحریم‌های این سازمان تلاش کنند و استدلال می‌کنند این اتفاق می‌تواند به مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و شبه‌نظامیان در این کشور کمک کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از اکسپرس تریبون، این خبر در یک بیانیه مشترک منتشر شده بعد از یک نشست سه جانبه با حضور مقامات بلندپایه پاکستان، روسیه و چین اعلام شده است.

این مذاکرات سه جانبه که در آن وضعیت فعلی افغانستان مورد بحث قرار گرفت روز سه شنبه در شهر مسکو برگزار شد، چیزی که جالب توجه بود این بود که افغانستان در این مذاکرات شرکت نداشت و این نگرانی‌هایی را در کابل به وجود آورده است. با این حال در بیانیه مشترک این نشست تاکید شد که هر سه کشور درخصوص ادامه رایزنی‌ها در یک فرمت گسترش یافته با استقبال از مشارکت افغانستان توافق کرده‌اند.

مهمترین نکته نشست مسکو این بود که روسیه و چین خواهان نشان دادن یک "رویکرد منعطف" به منظور خارج کردن افغان‌های تحریم شده از فهرست تحریم‌های سازمان ملل در راستای مشارکت در پیشبرد مذاکرات صلح بین کابل و طالبان شدند.

شرکت کنندگان در این نشست توافق کردند که به تلاش‌هایشان در راستای تسهیل بیشتر یک فرایند صلح و آشتی تحت رهبری و مالکیت خود افغان‌ها مطابق با اصول بازگردانی مخالفان مسلح به زندگی صلح آمیز ادامه دهند. با این حال مشخص نشد که واکنش دولت افغانستان و آمریکا به این اقدام پکن و مسکو برای حمایت از رفع تحریم از فرماندهان طالبان چه بوده است.

این تحول نشان دهنده تشدید تلاش‌های روسیه و چین به منظور ایفای نقش فعال تر در فرایند صلح افغانستان که به بن‌بست رسیده، بوده است.
 
کلمات کلیدی : افغانستان + طالبان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.