توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 424114
آیت‌الله مکارم شیرازی: نباید در نقض برجام پیشقدم شویم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸
آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، خواستار آمادگی دولت در برابر نقض برجام در صورت اجرای تحریم های 10 ساله شد.

به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم، با بیان اینکه دشمنان ما پیمان‌شکن هستند، بدعهدی آمریکا در اجرای برجام را محکوم کرد و گفت: آمریکا با تمدید تحریم‌ها در حال پیمان‌شکنی است، یکی از مقامات آمریکایی گفته بود «ایرانی‌ها باید به تحریم‌ها عادت کنند و ما سال آینده تحریم‌های بیشتری وضع خواهیم کرد» در مقابل این قلدرها باید ایستاد.

وی تصریح کرد: ما در برجام امتیازات سنگینی به طرف مقابل دادیم، در مقابل اگر بخواهند نامردی و پیمان‌شکنی کنند، مساله قابل تحملی نیست، باید آماده بود.

این مرجع تقلید افزود: البته کار عجولانه هم نباید کرد، باید منتظر بمانیم ببینیم برجام را پاره می‌کنند یا خیر؛ اگر تمدید تحریم‌ها را اجرایی کردند باید تصمیم مقتضی بگیریم، البته باید از هم اکنون مسؤولان و دولتمردان ما برای واکنش به نقض برجام آماده باشند؛ اما نباید در نقض برجام پیشقدم شویم.

وی به اظهارات مقامات انگلیس علیه کشورمان واکنش نشان داد و گفت: نخست وزیر این کشور در یکی از کشورهای عرب اظهاراتی علیه ایران مطرح کرده است؛ چقدر شیوخ عرب ساده هستند که فریب غربی‌ها را می‌خورند.

این مرجع تقلید اضافه کرد: اینها از شیوخ عرب گدایی محترمانه می‌کنند و البته این بدترین نوع درآمد کسب کردن است؛ شیوخ عرب بدانند این‌ها به قول حمایت‌شان نیز وفادار نیستند، سران عرب باید از این مساله عبرت بگیرند و هوشیار شوند.

وی در ادامه آموزه‌های اسلامی را جامع و متضمن سعادت دنیا و آخرت انسان دانست و اضافه کرد: اسلام جان، مال و آبروی افراد را محترم شمرده است، مسلمان باشد یا غیر مسلمان، مادام که بر ضد ما نباشد و کافر حربی نباشد، محترم است.

این مرجع تقلید با بیان روایتی از حضرت رسول(ص) گفت: سه گروه هستند که آبرویشان محفوظ نیستند، متجاهر به فسق، پیشوای جائر و بدعت گذار در دین. درباره این سه گروه می‌توان افشاگری کرد.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: انقلاب ما هم بر همین اساس صورت گرفت، پیشوایان جائری در سابق بودند که در مقابل شان افشاگری کردیم و ایستادیم.

این مرجع تقلید بیان کرد: متاسفانه در جامعه ما عده ای مراعات این اصول را نمی کنند و با احتمالات آبروی افراد را می برند، با شایعه پراکنی حیثیت افراد را لکه دار می کنند، اینها بر خلاف شریعت اسلام است.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: بنده متاسفم که چرا برخی آبروی افراد نزد عده ای محترم نیست و کاملا در این مورد بی تفاوت هستند، به راحتی شایعات را منتشر می کنند و به او اتهام می زنند تا کسی جرمش ثابت نشده نمی تواند درباره او افشاگری کرد.
 
کلمات کلیدی : مکارم‌ شیرازی + برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.