توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436580
وال استریت ژورنال: انتخاب ترامپ، روند سرمایه‌گذاری در ایران را کُند کرده است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۲
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش کرد که انتخاب «دونالد ترامپ» بعنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا سرمایه‌گذاری شرکت‌های کوچک و متوسط خارجی در ایران را کند کرده است.

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی نوشت که پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا، سرمایه‌گذاری تجاری در ایران را کند کرده است.

مقدمه این گزارش اینگونه شروع می‌شود که شرکت‌های کوچک و متوسط بعد از پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا، در خصوص ورود به بازار ایران بازاندیشی می‌کنند و کمی در این خصوص تعلل می‌کنند.

«آنوبهاو سینگ» مدیر فروش خارجی و بازاریابی شرکت « Afripipes» سازنده تجهیزات ارتباط از راه دور آفریقای جنوبی اعلام کرد که در نتیجه پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، تلاش برای ورود به بازار ایران بعد از برجام را متوقف کرده است.

وی ادامه داد: «ما منتظریم ببینیم که ترامپ چه سیاست‌هایی را در قبال ایران اتخاذ می‌کند و سپس تصمیم‌گیری کنیم».

ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات آمریکا به طور مستقیم تصمیمات و طرح‌های خود در خصوص برجام را اعلام نکرده است اما در حین مبارزات انتخاباتی به شدت از برجام انتقاد کرده بود.

وی در حین مناظره نهایی با «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، برجام را احمقانه‌ترین توافقی خواند که تا بحال صورت گرفته است.

«مایکل فلن» که به سمت مشاور امنیت ملی در تیم ترامپ منصوب شده است، پیش از این، توافق هسته‌ای ایران را یک توافق بد قلمداد کرده بود و هشدار داده بود که این توافق می‌تواند به نابودی رژیم صهیونیستی منتهی شود.

با اینحال طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، چنین لفاظی‌هایی نتوانست شرکت‌های بزرگی چون بوئینگ، ایرباس، شل، توتال و گروه وودافون را از محک زدن بازار سرمایه‌گذاری در ایران بازدارد و هیچ یک از این شرکت‌ها بعد از انتخاب ترامپ بعنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا در خصوص ورود به بازار ایران دچار تردید نشدند.

با اینحال، شرکت‌های کوچکتر به واسطه اندازه و وسعت‌ خود نمی‌توانند ضررهایی را که در نتیجه تصمیم ترامپ به کناره‌گیری از برجام و تحریم شرکت‌هایی که با ایران معامله می‌کنند، تاب آورند.

در گذشته، تحریم‌های آمریکا، تأثیرات دلسردکننده‌ای بر شرکت‌هایی داشت که با ایران معامله می‌کردند زبرا برخی از این شرکت‌ها با آمریکا نیز ارتباط داشتند و در نتیجه تحریم‌ها ارتباطات خود را با شرکت‌های آمریکایی از دست می‌دادند.

قبل از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 در سال 2015، چندین بانک اروپایی به اتهام نقض تحریم‌ها و تجارت با ایران، توسط واشنگتن جریمه شدند.

«بخشیش سینگ» مدیرکل بازاریابی در شرکت « Ambrane»، فروشنده فناوری مصرف‌کننده هند اعلام کرد که این شرکت اخیراً با یکی از شرکای خود در دبی برای فروش کالا در بازار ایران یک به توافقی در خصوص توزیع کالا رسیدند اما احتمال اینکه ایران در دوران ترامپ با تحریم‌های جدیدی مواجه شود، موجب شد که این قرارداد را به حالت تعلیق درآورند.

سینگ اعلام کرد که منتظر تصمیم ترامپ در خصوص اقداماتی که قرار است در قبال ایران اتخاذ کند می مانند.

طبق این گزارش، حتی برخی از معاملات ساده صادرات نیز تحت تأثیر قرار گرفته است به طوریکه «نیگل کوشنر» مدیر اجرایی شرکت حقوقی « W Legal» که در لندن مستقر است اعلام کرد که یکی از مراجعه‌کنندگان این شرکت، طرح صادرات فناوری انگیس به ایران به ارزش یک میلیون دلار را به دنبال انتقادات ترامپ از برجام، لغو کرده است.

طبق این گزارش، برخی از شرکت‌های کوچک امیدوارند که ترامپ از لغو برجام صرفنظر کند اما احتمال این وجود دارد که دولت جدید آمریکا تحریم‌های جدیدی را به تصویب درآورد که طبق آن شرکت‌های دیگر را تهدید کند در صورت معامله با ایران از ادامه معامله با آمریکا منع می‌شوند.

وال استریت ژورنال گزارش کرد، محدودیت‌های مالی آمریکا در زمینه تجارت با ایران احتمالاً در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ نیز ادامه خواهد داشت.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا+ترامپ+پیروزی ترامپ+ برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.