توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 408185
آثاری از دوران هخامنشی و ساسانی در کردستان عراق کشف شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۲
گزارش باستان شناسان اعزامی به همراه هیأت چهارمین فصل بررسی، شناسایی و کاوش در استان دهوک کردستان عراق حاکی از وجود حجم وسیعی از آثار معرف فرهنگ دوران هخامنشی و ساسانی در منطقه است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، یوسف فلاحیان باستان شناس و عضو هیأت چهارمین فصل بررسی، شناسایی و کاوش در استان دهوک کردستان عراق با بیان این مطلب گفت  : آثار این دوره ها بعد از آثار متعلق به دوره آشور نو بیشترین  از حیث آثار تاریخی در منطقه محسوب می شوند.

وی افزود :چهارمین مرحله از پروژه بررسی و شناسایی منطقه زاخو و کاوش تپه باسطکی دهوک در اقلیم کردستان عراق به سرپرستی پروفسور پیتر فلستنر از دانشگاه توبینگن آلمان با عضویت تعداد زیادی از باستان شناس و متخصصین علوم میان رشته ای از کشورهای آلمان، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و ایران از جمله رضا حیدری، باستان شناس میراث فرهنگی آذربایجان غربی در اواخر تابستان جاری به انجام رسید.

او در خصوص ویژگی های این پروژه  افزود :محوطه باسطکی در کنار روستایی به همین نام در کنار جاده ترانزیتی عراق به ترکیه و سوریه ،حد فاصل شهرهای دهوک و زاخو بصورت یک تپه به بلندای حدود ۷ متر و محوطه هموار در طرفین آن قرار گرفته است.

این باستان شناس با اشاره به حفر سه ترانشه در محوطه باسطکی گفت : اولین ترانشه بصورت پلکانی در  غرب تپه ، ترانشه دومی  افقی ساده در شرق تپه و  سومین ترانشه  بصورت مجموعه ترانشه ها با یک فاصله حدودا سیصد متری در منتهی الیه غرب محوطه در زمین هموار حفر شدند که کاوش در آنها سکونتگاه هایی از دوره های متعدد و با ویژگی آثار مختلف را آشکار ساخت. 

 او در توضیح این مطلب افزود : ترانشه پلکانی آثار متعلق به دوره های مفرغ، آشوری، ساسانی و اسلامی را نشان داد در حالیکه ترانشه ساده طرف شرقی دلالت بر سکونتگاه عصرآهن داشت و ترانشه های زمین هموار غرب محوطه هم نقاطی سنگفرش و سفال فرش را آشکار کرد  که به اعتقاد سرپرست هیات این پدیده جاده های سنگفرش آن دوران را نشان می دهد.

به گفته این باستان شناس ،  در چهارمین فصل از اجرای این پروژه ، بخش  عمده فعالیت ها به بررسی و شناسایی منطقه اختصاص داشته  که همکاری پژوهشگران اعزامی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، با هیات یاد شده بیشتر در این قسمت انجام گرفته است  این بررسی ها برای نخستین بار در منطقه اجرا شده که بیشتر پیمایش ها در نقاط مرزی و کناره های رودخانه خابور و دجله در مرز مشترک کردستان عراق با ترکیه و سوریه متمرکز بوده است.حاشیه های رودخانه های یاد شده نقاط مساعدی برای زیست انسانی در دوره های پیش از تاریخ و تاریخی محسوب می شوند

او گفت: گزارش کاوشگران اعزامی حاکی از وجود حجم وسیعی از آثار معرف فرهنگ دوران هخامنشی و ساسانی در منطقه است که  بعد از آثار متعلق به دوره آشور نو آثار این دوره ها بیشترین آنها از حیث آثار تاریخی در منطقه محسوب میشوند.
 
کلمات کلیدی : آثار باستانی + کردستان عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.