توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 278180
ظریف: شکست مذاکرات آخر دنیا نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۳
وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه‌ای گفت شکست مذاکرات آخر دنیا نیست.

به گزارش تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه‌ با نشریه آمریکایی نیویورکر گفت شکست مذاکرات آخر دنیا نیست.

وی تاکید کرد مردم ایران آماده فداکاری برای حقوق و عزت خود هستند. ظریف گفت: اگر دیپلماسی شکست بخورد، آخر دنیا نخواهد بود.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه تصریح کرد: آمریکا فرصت بزرگ و احتمالا منحصر بفردی را از دست خواهد داد. اما مردم ما آماده فداکاری لازم برای حفظ عزت و حقوق خود هستند.

وی افزود: این موضوع فقط ملی‌گرایی یا وطن‌پرستی نیست. این امر عمقی تاریخی دارد. چند سال برای کشوری که تاریخی هزاران ساله دارد، یک دوره کوتاه است.

مصاحبه ظریف در حالی منتشر شده است که مجلس شورای اسلامی ایران در جلسه علنی صبح امروز خود جزئیات طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران» را نیز مورد بررسی و تصویب قرار دادند.

بر اساس این مصوبه مجلس در ماده واحده این طرح مقرر شد در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، هرگونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ در صورتی معتبر است که الزامات زیر به‌صورت شفاف رعایت شود:

۱ ــ لغو تحریم‌ها به‌صورت یک‌جا و کامل باید در متن توافقنامه جامع درج شده و در روز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

۲ ــ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است. باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

۳ ــ هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره ۱ ــ بر اساس اصول ۷۷* و ۱۲۵** قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره ۲ ــ وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر۶ ماه یک بار به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هر ۶ ماه یک بار گزارش روند حُسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گزارش می‌کند.

نمایندگان مجلس این ماده واحده و اجزای آن را با ۲۱۳ رأی موافق از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رساندند.
 
کلمات کلیدی : مذاکرات هسته ای+ظریف