توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435987
اخباری از محاصره فرودگاه دیرالزور توسط داعش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۸
در حالی که گفته شده داعش توانسته محاصره فرودگاه دیر الزور را بیشتر کرده و مسیرهای منتهی به آن را ببندد، یک منبع نظای سوری اعلام کرد، ارتش سوریه دست به یک ضد حمله برای بازپس‌گیری مناطق تحت تسلط داعش در دیر الزور زده است.

به گزارش ایسنا، منابع مخالفان سوری مدعی شدند، داعش فرودگاه نظامی دیر الزور را محاصره و محله‌های شهر که تحت تسلط ارتش هستند را از فرودگاه جدا کرده است در حالی که اخباری نیز از تسلط داعش بر نقاط غرب فرودگاه به گوش می‌رسد. منابع به شبکه الجزیره گفتند، داعش در حال حاضر بر دو منطقه المقابر و توپخانه الجبل در دیر الزور تسلط دارد.

در این راستا خبرگزاری آلمان از زبان یک فرمانده نظامی سوری ادعا کرد، داعش به طور کامل بر جاده ارتباطی بین محله الجور به سمت المکابس و المسمکه تا فرودگاه دیر الزور تسلط دارد.

این خبرگزاری همچنین به نقل از این منبع سوری مدعی شد، داعش بر کوه ثرده و اطراف میدان نفتی التیم و محله العمال تسلط دارد.

این مسئول نظامی افزوده است، این حمله جدی‌ترین حمله  داعش علیه فرودگاه و منطقه بوده است و درگیری‌ةای شدید تاکنون ادامه دارد.

یک منبع میدانی نیز گفت: تسلط داعش بر این شهر موجب جدا شدن مناطق تحت تسلط ارتش از فرودگاه نظامی دیر الزور شده است.

این منبع افزود: عناصر داعش از دو محور اول از خیابان بورسعید به سمت سریه جنید و دوم از سمت محله‌های ثرده - المهندسین دست به حمله علیه فرودگاه دیر الزور زدند و این مساله موجب بسته شدن جاده فرودگاه نظامی از سمت المقابر از چند محور شد.

این منبع ادامه داد، افراد مسلح داعش حمله دومی را از مقابر به سمت مقرهای ارتش داشتند. نفوذ داعش از محور المقابر در اطراف فرودگاه نظامی دیر الزور بوده و بقیه محورهای اصلی درگیری هیچ تغییری را شاهد نبوده‌اند.

برخی منابع مخالف مدعی‌اند که داعش بر کارخانه سرامیک سازی، گردان الاشاره و یگان دفاع هوایی در منطقه هرابش در میان پیشروی در محله العمال تسلط یافته است.

این در حالی است که یک منبع نظامی به المنار لبنان گفته است، امور میدانی به خوبی پیش‌ می‌رود و ارتش آماده مقابله با هر گونه حمله به دیر الزور و فرودگاه نظامی آن است.

این منبع همچنین اخبار رسانه‌ها مبنی بر تسلط داعش بر کوه مشرف بر شهر را رد کرد و گفت: جاده بین شهر و فرودگاه باز است.

در عین حال جنگنده‌های روسی شب گذشته حملاتی را به کوه ثرده و اطراف فرودگاه نظامی دیر الزور داشتند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در این رابطه گزارش داد، یگان‌های ارتش و نیروهای مسلح با انجام عملیات مداوم علیه تجمعات و مخفیگاه‌های تروریست‌های داعش در دیر الزور ده‌ها تن از افراد داعش را به هلاکت رساندند.

ارتش و نیروهای مسلح طی عملیات خود علیه یکی از مقرهای داعش در نزدیک کارگاهی در شهر «میادین» واقع در جنوب شرق دیر الزور ۱۸ تروریست که همه تابعیت‌های خارجی داشتند را از پای درآوردند.

ارتش یک مقر متعلق به گروهی موسوم به “الحسبه” وابسته به داعش را در محله «لابد» واقع در شهر «مو حسن» در حومه شرقی دیر الزور منهدم کرد.

یگان‌های ارتش و نیروهای مسلح سه نقطه متعلق به تروریست‌های داعش که شامل تسلیحات و مهمات بود را در اطراف فرودگاه دیر الزور و کوه ثرده نابود کردند و دو گروهک تروریستی وابسته به آن را از بین بردند.

عملیات منحصر به فرد ارتش ضد تجمعات تروریست‌های گروهک تروریستی در اطراف پانوراما، پل رقه و اطراف میدان نفتی التیم، روستاهای کباجب، حسینیه، بغلیه، اطراف کوه ثرده و جنوب فرودگاه موجب هلاکت و زخمی شدن ده‌ها از تروریست و انهدام یک کاروان خودروهای مجهز به تیربارهای سنگین شد.

ارتش تاکید کرد، به ممانعت از حمله داعش به محور ثرده ۲ و محله العمال در شهر ادامه می‌دهد. این درگیری‌ها موجب کشته شدن دو سرباز سوری و زخمی شدن ۲۰ تن دیگر شده، در عین حال ۱۲۰ داعشی نیز به هلاکت رسیده‌اند.

منابع ارتش سوریه نیز گفتند که به ممانعت از حمله داعش به محور جنوبی شهر در پانوراما و المهندسین ادامه می‌دهند.

اهمیت جاده فرودگاه به این دلیل است که تنها جایی است که ارتش تجهیزات نظامی برای عناصر خود در داخل فرودگاه می‌فرستد.

داعش قبلا نیز عملیات گسترده‌ای را علیه فرودگاه نظامی دیر الزور ترتیب داده بود. داعش اکثر مناطق دیر الزور را به غیر از مناطقی در شهر و اطراف آن که دست نیروهای نظام است، در دست دارد.
 
کلمات کلیدی : تحولات میدانی سوریه ، داعش ، دیرالزور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.