نظر منتشر شده
۷۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495882
فهرست تحریم های گسترده آمریکا علیه ایران بعد از برجام/ موج فزاینده تحریم ها ادامه می یابد/ هدف نهایی ترامپ و کنگره در قبال توافق هسته ای
بخش بین الملل الف، 5 مرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۲
بعد از توافق هسته ای، آمریکا رویه ای را در پیش گرفته که به بهانه مسائل موشکی، منطقه و حقوق بشر تمامی تحریم ها را که صرفاً بر روی کاغذ برداشته بود برگرداند.

به گزارش الف، در آذر 92 ایران و کشورهای گروه 1+5 بعد از مذاکراتی طولانی توافقنامه ای را به امضا رساندند که طرفین در ازای امتیازاتی که واگذار کرده بودند به منافعی نیز دست یافتند. بر این اساس قرار بود با کاهش جدی سطح فعالیت برنامه صلح آمیز هسته ای، تحریم های ایران به مرور زمان برداشته شود و تحریم های جدید نیز وضع نشود. برخی بندهای توافق ژنو در این ارتباط به قرار زیر بود:

-هیچ تحریم جدیدی از طرف شورای امنیت سازمان ملل بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع نمی‌شود.

-هیچ تحریم جدیدی از طرف اتحادیه‌ی اروپا بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع نمی‌شود.

- دولت آمریکا با همکاری مستمر و ایفای نقش متناسب رئیس جمهور و کنگره، مانع اعمال تحریم‌های جدید علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواهد شد.

همچنین در مقدمه‌ی توافق ژنو یا همان «برنامه‌ی اقدام مشترک» نیز تصریح شده است:

«در طول این مدت همه‌ی طرف‌های ماجرا تلاش خواهند کرد تا فضای سازنده برای انجام مذاکرات با حسن‌نیت، پابرجا باقی بماند».

در این بین اگر چه برجام در زمان ریاست جمهوری اوباما به صورت کج دار و مریز اجرایی و تحریم هایی نیز علیه ایران وضع می شد اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ و تغییر ترکیب کنگره آمریکا به نفع جمهوری خواهان اوضاع روز به روز به ضرر برجام پیش می رود.

البته ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تلاش داشته تا ایران را به نقض برجام متهم کند اما مرجع تشخیص پایبندی یا عدم پایبندی آژانس بین المللی انرژی اتمی است. نکته مهم این است که آژانس حداقل هفت بار تا کنون بر تعهد ایران تاکید داشته است. با این وجود عملکرد آمریکا بعد از اجرایی شدن برجام بر این اساس بوده که نه تنها تحریم هایی قبلی را برگرداند بلکه نگذارد فضای مبادلات و تعاملات ایران با کشورهای دیگر عادی شود.

محدودیت صدور روادید برای مسافران ایران
قانون محدودیت ویزا هم که سال گذشته در کنگره آمریکا به تصویب رسید بحث های فراوانی را بر سر نقض یا عدم نقض برجام با خود به همراه داشت؛ هرچند جان کری در نامه ای رسمی به جواد ظریف به ایران اطمینان داد این قانون برجام را نقض نخواهد کرد؛ اما جواد ظریف بالاخره با صراحت اعلام کرد اگر عین قانون کنگره اجرا شود، نقض برجام صورت گرفته است و باید منتظر چگونگی اجرای آن توسط دولت آمریکا باشیم.

در حالی که جنجال بر سر اینکه «آیا محدودیت سفر برای مسافران ایران در حکم نقض برجام هست یا نه» رسانه‌ها را به خود مشغول کرده بود، اوباما این طرح کنگره را امضا کرد. بر اساس فصل 203 متن لایحه بودجه سال 2016 آمریکا که اکنون قانون شده است، شهروندان 38 کشوری که تاکنون می‌توانستند برای تجارت یا گردشگری، مدت 90 روز بدون اخذ روادید در خاک ایالات‌متحده اقامت داشته باشند، اگر در 5 سال گذشته به سوریه، عراق، سودان و ایران سفر کرده باشند، دیگر «نمی‌توانند» مانند قبل بدون روادید وارد آمریکا شوند.

تمدید 10 ساله قانون ایسا
همان طور که گفته شد آمريكايي ها تلاش دارند فضای رعب و وحشت را در بانك ها، شركت ها و كشورهاي مختلف در دوران پسابرجام همچنان نگه دارند تا ايران از فرصت هاي حاصل از برجام نتواند استفاده لازم را ببرد. همچنین با توجه به اينكه يكي از پيامدهاي برجام تا كنون براي ايران توسعه بخش انرژي بويژه افزايش توليد نفت، گاز و پتروشيمي بوده، آمریکایی ها اقدام به تصویب 10 ساله طرح ایسا نمودند که به عنوان مانعی مانعي براي تحقق كامل برجام و همچنين توسعه بخش انرژي باشد كه اين امر در نهايت به كاهش درآمد ملي منجر خواهد شد. تمدید قانون تحریم های ایران موسوم به ايسا پايه هاي اصلي اقتصاد كشور تك محصولي ایران را هدف قرار داده است.
 
بعد از تمدید ایسا مقامات دولت به‌صراحت عنوان داشته‌اند که تمدید قانون تحریم های ایران به‌معنای نقض برجام است.

وضع تحریم های جدید علیه شرکت ها و افراد مرتبط با ایران
در نیمه های بهمن سال قبل و درست در یکسالگی اجرای برجام، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی علیه ۱۳ فرد و ۱۲ نهاد مرتبط با ایران اعمال کرد. براساس بیانیه ای که وزارت خزانه داری آمریکا در وبسایت خود منتشر کرد، تعدادی از این افراد و نهادهایی که مشمول تحریم های جدید ایران می شوند، در امارات، لبنان و چین قرار دارند.

طبق بیانیه خزانه‌داری آمریکا شرکت‌های تحریم شده عبارت بودند از:

1- شرکت ستاره شرقی، 2- شرکت آرین دانش، 3- شرکت ساختمانی-تجاری ماهر، 4- شرکت تجاری-انرژی میراژ، 5- شرکت بین المللی ام کی اس، 6- شرکت صادرات واردات نینگبو، 7- شرکت داریا افق سبز، 8- شرکت داروسازی ریم، 9- شرکت رویال پرل مستقر در امارات و ...
اسامی افراد به شرح زیر هستند:

1- یحیی الحاج2- عبدالله اصغرزاده3- داریان تنی4- ابراهیم حسن دهقان5- فرحات محمدعبدالامیر 6- محمد مقام 7- کامبیز رستمی 8- علی شریفی 9- کین شینهوا 10- ریچارد یو 11- مصطفی زاهدی 12- قدرت زرگری13- کارول ژوو

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شده بود تحریم‌های جدید در رابطه با برنامه موشکی بالستیک ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن در منطقه بوده و اعمال آن‌ها هیچ منافاتی با تعهد آمریکا در قبال برنامه جامع اقدام مشترک برجام ندارد.

مصادره دارایی های ایران در دادگاه لوکزامبورگ
 در اسفندماه سال گذشته و در حالی که تنها یک سال از اجرای برجام زمان گذشته بود، به دنبال اعمال فشار های آمریکا بر بانک ها و موسسات اروپایی، 1٫6 میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورک مسدود شد.

تحریم علیه افراد و شرکت های مرتبط با ایران، سوریه و کره شمالی
در فروردین ماه سال جاری هم دولت آمریکا در راستای قانون منع گسترش تسلیحات خاص، تحریم های جدیدی را علیه ۳۰ شرکت و فرد از چند کشور جهان به اتهام همکاری با ایران، کره شمالی و سوریه وضع کرد که از این تعداد، 11 فرد و شرکت (شامل 3 فرد و 8 شرکت) صرفا به خاطر همکاری با برنامه موشکی ایران مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

این تحریم ها شامل چندین شرکت و فرد در چین و کره شمالی و امارات عربی متحده می شدند که به اعتقاد همه کارشناسان هسته‌ای نقض صریح برجام بودند.

تحریم های جدید
در تازه ترین اقدام، مجلس نمایندگان آمریکا عصر سه شنبه طرح تحریم های ایران، روسیه و کره شمالی را با 419 رای موافق و 3 رای مخالف تصویب کرد.

این طرح در ابتدا تحت عنوان «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات ساز ایران» در مجلس سنا مطرح شد که شامل وضع تحریم‌هایی در ارتباط با برنامه موشک بالستیک، اتهام واهی ارتباط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با «اقدامات تروریستی» و نقض حقوق بشر شهروندان ایرانی بود؛ اما در جریان رسیدگی به آن، بخش دیگری شامل تحریم‌های روسیه نیز به آن افزوده شد.

این وضعیت در حالی است که گفته می شود پس از امضای برجام بیش از 60 طرح ضد ایرانی در کنگره ایالات متحده آمریکا مطرح شده است. تحریم های پی در پی موجب شده است که دولت ها و شرکت‌های خارجی درباره همکاری با ایران با تردیدهای جدی مواجه بشوند. به نظر می رسد هدف نهایی آمریکا تشدید محدودیت ها علیه ایران، اجبار تهران برای خروج از برجام و یا زمینه چینی برای مذاکره مجدد درباره توافق هسته ای می باشد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۰۷:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۰۹:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۰۷:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۲۰:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۰۸:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۶:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۶:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۳:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۱۰:۵۷
 
 
کلمات کلیدی : برجام، تحریم، سپاه پاسداران، کنگره، ترامپ، توافق هسته ای
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۲۱:۵۰
کم کم دارم به این نتیجه میرسم که از این دولت و اون دولت آبی واسه آدم گرم نمیشه .
قبلا که محمود جان بودن تحریم میشدیم الانم که شیخ حسن اومدن بازم تحریم میشیم .
دور بعدی هم ...... میاد و ما دوباده تحریم میشیم . (4490863) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۰:۴۶:۲۸
صاف ایستاد جلو دوربین و تو چشم مردم گفت، من باشم همونطور که تحریم های هسته ای رو برداشتم بقیه رو هم خواهم برداشت!!! همینطوری... (4491032) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۳:۰۲:۳۱
ارتباط نزدیک بین شرکت های اروپایی وآمریکایی باعث میشود شرکت های اروپایی به جمع تحریم جدید بپیوندند. (4491304) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۴:۰۶
طرح ضد ایرانی در کنگره آمریکا در کوتاه‌ترین زمان تصویب شد ولی تصمیم‌گیری درباره طرح مقابله با شیطان بزرگ در مجلس ما نمی‌دانم چرا این‌قدر طولانی است در حالی که برجام بد فرجام هسته‌ای ظرف 20 دقیقه تصویب شد؟! با این بی توجهی به حقوق ملت چه باید کرد؟ (4491073) (alef-13)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۲۳:۲۴:۳۵
اونا قدرتش رو دارن که ما رو تحریم کنن
ولی ما قدرتش رو نداریم که مقابله کنیم.

مجلس هم اینو می دونه که قدرت مقابله نداریم.
تصویب قانون با شعار دادن فرق داره. (4491907) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۴:۲۳
این فشارها و تحریم‌های آمریکا علیه ایران ناشی از قدرت آمریکایی‌ها نیست بلکه نتیجه شکست آنان در کشورهای عراق و سوریه و لبنان و یمن از جبهه مقاومت است. (4491074) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۸:۱۰
دولتمردان آن روزی که به غلط،‌برجام را آفتاب تابان و فتح‌الفتوح جا زدند باید فکر امروز را هم که آمریکایی‌ها زیر تعهدات خود می‌زنند می‌کردند. آنان در تمام خسارت‌های وارده به کشور به واسطه برجام مسئول هستند. (4491082) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۸:۴۵
برخی اصلاح‌طلبان گویا نمی‌خواهند شکست خود را در قضیه برجام باور کنند. حتی اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان در مورد بدعهدی و بی‌تعهدی شیطان بزرگ را جملات دیکته شده به او تلقی کرده‌اند! لجاجت و بی‌منطقی تاچه‌حد؟ (4491084) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۸:۳۲:۳۹
اونهایی که واقعا به آمریکا اعتماد کردند اشتباه کردند. ولی هنوز ما دلیلی نداریم بگیم تیم مذاکرات به آمریکا اعتماد کردند چون مذاکرات 2 سال طول کشید و کلی کلنجار رفتن. احتمالا خیلیهاشون میدونستن آمریکا ممکنه چنین کارهایی بکنه ولی بازهم برجام بهترین راه بود. (4491654) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۳۳:۴۷
دلیل واضحتر از اینکه بعداز تمدید تحریمهای ایسا و نقض برجام توسط امریکا خود ظریف در کمیسیون مجلس گفت اشتباه کردم به قول جان کری اعتماد کردم!!؟ (4494805) (alef-11)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۲۳:۲۶:۳۰
موقع تصویب برجام مجلس دست اصول گراها بود چی گیر بی ربط دادی به اصلاح طلبا؟؟؟ (4491909) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۱:۰۴:۱۴
نه من باورم نمیشه چون چشم دارم می بینم ! (4492005) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۹:۰۱
آقای رئیس جمهور! برجام نه تنها تحریم‌ها را برنداشت بلکه هر روز شاهدتحریم‌های جدید و عربده‌کشی‌های شیطان بزرگیم. آیا باید این برد برد را تبریک گفت! اگر با اقتدار در برابر 5+1 حاضر می‌شدیم امروز شاهد چنین رفتاری از سوی برخی قدرتهای شیطانی نبودیم. باید درود فرستاد بر شرف و غیرت آن نماینده رزمنده‌ای که با اشک و گریه زنگ هشدار افتضاحات امروز را به صدا درآورده بود. (4491088) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۲۱:۱۰
قبلا هم تحریم شده بودیم مثل قانون ایسا (4491094) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۲:۰۸:۴۲
پیشنهاد شما چیه؟ دولتها چیکار باید بکنند؟ (4491192) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۲۱:۴۶:۲۴
آقای ظریف تشریف بیارید جواب بدید، شما و آقای روحانی نگفتید تحریم ها لغو میشه؟ پس چرا نه تنها لغو نشد، جامع ترین تحریم تاریخ جهان! هم به تحریم های ایران اضافه شد؟!!! (4491819) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۳:۴۰:۰۰
پیاز داغشو زیاد نکنید آمریکا به تنهایی کاری نمی تونه بکنه مگر اینکه اروپا با اون باشه. (4491361) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۶:۲۴:۲۶
مگه نگفت آن آقای محترم اروپا را ولش کن باید با کدخدا ببندیم. (4492082) (alef-11)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۲۸:۵۳
من دقیقا استدلال آمریکایی ها رو متوجه نمیشم .
یعنی میگن توی نا امن ترین منطقه دنیا که در سوریه و عراق و یمن جنگه مسلحانه است و در ترکیه و افغانستان و پاکستان حملات تروریستیو توی بحرین درگیری و از طرفی عربستان رسما اعلام میکنه که میخوان آتیش جنگ رو به ایران بکشونه و میلیارد ها دلار از آمریکا سلاح میخره و از طرف دیگه اسرائیل ما رو دشمن خودش میدونه و..............
توی این منطقه ما سلاح نسازیم ؟ (4490870) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۸:۲۶
مگر غیر از این است که دکتر میثم مطیعی از مداحان کشور در روز عید فطر همان گفته و نظر امروز آقای ظریف وزیر خارجه در مورد برجام را در قالب شعر بیان کرد. پس چرا به او تاختند؟ (4491083) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۳:۱۶:۱۳
چون قوانین بین الملل را نمیدونید.
طبق قوانین سازمان ملل متحد (که ایران هم بعنوان یکی از اعضا امضا کرده) هیچ یک از اعضا حق تهدید به نابودی هیچیک از اعضای دیگر سازمان ملل را نداره و چون ایران چنین تهدیدی کرده (بر علیه اسراییل) تحت تحریم قرار گرفته است. (4491324) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۳۲:۴۴
من به خاطر ادله خودم به آقای رییسی رای دادم . اما این تحریم ها با واسطه یا بی واسطه روی زندگی منم تاثیر میذاره . و از اعمال اونا ها ناراحت و متضرر میشم .
باز الان بعضی میان میگن عاشقان تحریم و....
بهای موج سواری سیاسیون رو همیشه ملت پرداختن . (4490873) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۱:۰۶:۴۹
دوران احمدی نژاد تحریمهای سخت شورای امنیت که الان لغو شده روی زندگیت اثر نمی گذاشت که اونوقت معترض نبودی ؟! (4492008) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۵:۱۰
وقتی آمریکا براحتی برجام را نقض میکند همه فقط بخاطر منافع خود شعار میکنند یا فقط تذکر میدهند
راه چاره این است که انگیزه لازم برای پرخاشگری بر سر آمریکا ایجاد شود بطور مثال ایران اعلام کند کشوری که موضع جدی تری بر علیه آمریکا و نقض برجام داشته باشد شریک تجاری مهمتری است (متاسفانه در دنیایی به سر میبریم که قرداد ها تایین کننده رفتار کشورهاست ولی چین و روسیه بازار ایران را دارند و هیچ کاری نمیکنند چون مجانی به همه چیز میرسند) (4490885) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۳:۳۹:۱۸
دوست عزیز چین و روسیه بخاطر ایران با آمریکا درگیر نمیشند، خیالت راحت! (4491360) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۸:۵۴
رسانه های زنجیری ،حالا که از امریکا ، پس گردنی خوردند، منتقدین داخلی را می کوبند!!! (4490888) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۱:۰۸:۴۳
این پس گردنی خوردن از خیالات شماست چون آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند (امام خمینی ) (4492009) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۱۵:۵۲
امریکا درمقابل ملتی که جلوش ایستاده هیچ غلطی نمیتونه بکنه اما درمورد کسانیکه به امریکا اعتماد کردن و کدخداپرستان و مزدوران رسانه ایش خیلی هم دستش بازه و مدام بهشون توسری میزنه (4494888) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۹:۳۶
کل وزن ظریف و جان کری و موافقان برجام در امریکا ، فقط ۳ رای بود. (4490890) (alef-13)
 
العبد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۴۳:۰۳
اون سه نفر هم از جمهوری خواهان بودند که الف سعی داره به نحوی پنهان کنه !
پس وزن کلی شان احتمالا از این تعداد هم کمتر باشه! (4491147) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۵۰:۵۹
« مادر تحریم ها» بزرگترین گلابی برجامی بود. (4490891) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۹:۱۳:۵۶
أين تحريمها كم و بيش وجود دارد اما نكته اي مهمتر از ان همدستي مخالفين برجام در كشور است كه سعي در بزرگ جلوه دادن تحريمها دارند و هيچ اشاره اي به مخالفتهاي علني و گسترده اروپا و جامعه جهاني كه در واقع از دستاوردهاي مهم برجام است نمي كنند متاسفانه سايت الف عليرغم ادعاي بيطرفي و ايجاد شفافيت بلندگوي مخالفت با هر حركت دولت را در دست دارد و فقط به سانسور نظرات اكتفا ميكند (4490914) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۲:۵۰:۴۱
قیمت دلار و ارز واقعیت رو نشون میده (4491279) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۴:۰۷:۰۱
جامعه جهانی یعنی چی ؟ (4491396) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۶:۵۳:۵۰
حالب این است که مخالفان دیدگاه الف از موافقان آن در بین مخاطبین بیشتر است. (4491566) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۰:۲۷:۲۲
ایران و نظام چاره ای جز برجام ندارد. بدون برجام تحریم نفت و جنگ در پیش است. (4491969) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۶:۳۵:۴۲
هنوزم لجاجت میکنید با این که میبینید برجام عملا یعنی هیچ.اروپا منافع گسترده ای با آمریکا دارد هم از لحاظ اعتقادی و هم اجتماعی و ... بخاطر ایران بین هم فاصله ایجاد نخواهند کرد. (4492086) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۹:۳۱:۳۷
بزرگ جلوه دادن تحریم ها؟!!! مگه باید چیکار میکردن که باور کنید؟ مگه قرار بود دستاورد برجام فقط مخالفت اروپاییها باشه؟ چرا هنوز بیدار نشدید؟! (4493144) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۳۴:۱۶
این تخیلات واهی شماست اما در عالم واقع اروپا متحد آمریکاست
اگر تا قبل از برجام اروپا در تحریم ایران با امریکا متحد بود بعداز برجام در تهدید ایران به حمله نظامی هم اروپا با امریکا و اسراییل متحد شده
وبرای اولین بار بهمن سال گذشته فرانسه و انگلیس و امریکا در آبهای خلیج فارس مانور نظامی مشترک برگزار کردن و هدفشون از این مانور نظامی هم شبیه سازی حمله به ایران اعلام کردن
بعداز پرتاب موشک ماهواره بر ایرانی هم باز آلمان و فرانسه و انگلیس و امریکا متحد با هم درمخالفت با این اقدام کاملا قانونی و به حق ایران,ایران رو تحت فشار گذاشتنو علنا اعلام کردن ایران حتی حق پرتاب موشک ماهواره بر هم ندارد و امریکا هم دوباره ایران رو تحریم کرد و درحال رایزنی با کشورهای اروپایی برای تحریم بیشتر ایرانه
با توجه به اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ که در آن محدودیت های زیادی برای موشکهای ایران وضع شده با مذاکره با خود دولت روحانی نوشته شده قطعا اجماع جهانی برای تحریم ایران سر مسئله موشکی خیلی زودتر از مسئله هسته ای اتفاق می افته و باید مناظر تحریمهای شورای امنیت هم باشیم
و این افتضاحیه که دولت روحانی بوجود آورده و به قطعنامه ضدایرانی ۲۲۳۱ مشروعیت هم داده کدوم دولتی در دنیا خودش قدرت دفاعی کشورش رو درسطح بین المللی محدود میکنه که نتیجه اش این بشه که اگر کشورش قدرت دفاعیش رو نابود نکنه دوباره تحریم بشه !!؟ اگر دولت روحانی از روی ناآگاهی اینکار رو کرده عمق جهالت و ساده لوحیش رو ثابت میکنه و اگر از روی آگاهی باشه خیانت به کشور هست (4494923) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۹:۲۴:۲۹
چقدر دلواپسان را مسخره می‌کردند آنها را به جهنم حواله می دادند هر چه آنها در باره اشکالات متن برجام میگفتند تندو تند نمایان می شود (4490920) (alef-13)
 
امید
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۹:۳۹:۳۴
جمهوری اسلامی بجای برجسته سازی اختلاف نظر های داخلی درموردبرجام بهتر ه این موج سازی امریکایی ها رو به خود آنها برگردونه، سیاستهای تنش زای ترامپ درسطح روابط بین الملل و توافقات بین المللی و برجام عملا" آمریکا رو در موضع
انفعالی قرارداده و درصورت درایت مسولین کشور بجای گرفتار شدن در بازی انفرادی آمریکاییها میشه با هوشمندی ،بجای رودررویی مستقیم با آمریکا ، دنیا رو در برابر اونها قرار داد. (4490938) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۱:۱۱:۴۷
امیدجان نظر شما کاملا حقه اگر دلواپسان داخلی این فرصت را به نابودی نکشانند ! (4492011) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۹:۵۳:۴۸
جمهوري اسلامي بايد سفت و سخت به توافق اتمي برجام پايبند بماند و بايد به تحريم هاي آمريكا بي محلي كند و از اونطرف بايد تا ميتواند با كشورهاي بزرگ اروپايي مثل آلمان و انگلستان و فرانسه و ايتاليا و همچنين با قدرت هاي بزرگ آسيايي مثل چين و كره جنوبي و ژاپن و هند و روسيه و همچنين با قدرت هاي فرامنطقه اي مانند برزيل و آرژانتين قرار دادهاي كلان و بزرگ اقتصادي و صنعتي و نفتي و گازي و توليد خودرو منعقد كند. اينطوري آمريكايي ها و كمپاني هاي بزرگ آمريكايي ميبينند كه سرشان كلاه رفته واز بازار بزرگ ايران محروم شده اند و و ميبينند كه رقباي بزرگ اونها در اروپا و اسيا در حال سود گرفتن و منفعت گرفتن از بازار بزرگ ايران هستند و همين باعث ميشود كه كمپاني ها و شركت ها و صاحبان صنايع بزرگ و مديران شركت هاي بزرگ نفتي و گازي در امريكا به سياستمداران و به كنگرس من ها و به ترامپ فشار بياورند تا تحريم هاي ايران را لغو يا كمتر و محدود كنند. يعني تنها كاري كه ايران بايد بكند همان بي محلي به تحريم هاي امريكا و و پايبندي سفت و سخت به برجام و بستن قرار دادهاي بزرگ و كلان اقتصادي و صنعتي و نفتي و خودرويي با قدرت هاي بزرگ اروپايي و آسيايي ميباشد و همين سرانجام امريكا را منزوي كرده و امريكا هم مجبور به لغو يا كمتر كردن تحريم هاي ايران ميشود تا كمپاني هاي بزرگ آمريكايي از بازار ايران عقب نيفتند. اميدوارم اين كامنت من به گوش كسانيكه بايد برسد برسد. (4490969) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۵۲:۱۴
هنوز شما خودتان را به خواب زده اید تفاوتی بین اروپا وامریکا نیست این را بفهمید (4491161) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۵:۳۰:۰۹
باید تفاوت را با زرنگی بوجود اورد (4491473) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۹:۵۹:۴۳
امریکا در مقابل جامعه جهانی قرار گرفت بهتر است سر تسلیم بر سر توافق هسته ای جامعه جهانی فرود آورد. (4490983) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۷:۰۰:۵۵
چقدر ساد ه ای .....آمریکا وجامعه جهانی تاثیر گذار در معادلات همیشه یکی هستند مگر اینکه جنابعالی کشور های درجه سه دنیا رو تاثیر گذارتر بدونی...!!! (4492090) (alef-11)
 
علی
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۰:۰۰:۳۳
تحریمهای کنگره جدید نیست. مهمترین اثر برجام شکستن اتحاد بین اروپا و آمریکا بود که بحمدالله اثرات اقتصادیی آن در حال نمایان شدن است. برجام یک سند الزام آور بین المللی است که آمریکا برای شکستن آن بایستی هزینه گزافی بدهد. (4490984) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۸:۴۶:۲۸
هیچ هزینه ای نخواهد داد،چهار-پنج تا مصاحیه و بیانیه و ادامه تحریمها. مرد حسابی آمریکا به کل دنیا دروغ گفت که تو عراق سلاح کشتار جمعی وجود داره، حمله کرد هیچ سلاحی نبود. معلوم شد دنیا رو فریب داده.آب از آب هم تکون نخورد (4491674) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۸:۵۸:۳۸
حرف های تکراری روحانی باورت شده؟
الان فکر کردی با برجام بین اروپا و امریکا شکاف ایجاد شده؟؟
لابد اروپا میخواد به خاطر ایران از منافع اقتصادی رابطه با امریکا چشم پوشی کنه؟؟ (4491689) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۰:۱۷:۳۷
شما مثل اینکه در این دنیا زندگی نمیکینی؟؟؟؟!!!!
کل سازمان ملل دست آمریکاست. با این جملات داری به کی دلداری میدی؟ واقعا که در خواب خرگوشی به سر میبرید. (4491960) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۰:۱۵:۳۹
موضوع فقط به ترامپ وابسته نیست. اکثریت مطلق کنگره که شامل جمهوری خواه و دموکرات است رای مثبت دادند. باید دولت توجه جدی نماید که ودیعه های بانکی در کشورهای خارجی مورد چپاول قرار نگیرند. همچنین یک استراژی جهت همکاری بین المللی با سایر کشورهای و همچنین رفع تنش های منطقه ای در پیش گیرد. (4490995) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۰:۲۵:۳۵
مهم نیست
تاوانش رامامردم عادی کوچه وخیابان که برای برجام خوشحالی نکردیم می دهیم (4491005) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۰:۳۳:۰۱
برای ثبت در تاریخ آمریکا باید رسماً اول برجام را نقض کند (4491017) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۰:۳۹:۴۸
آمریکا از خداشه که ایران برجام را به هم بزنه که دستش برای اعمال تحریم باز تر بشه چون خودش بخاطر دیگر متحدانش نمی تواند...
افرادی که فکر می کنند برجام به ضرر ایران بود دوباره فکر کنند .. (4491026) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۰:۵۷:۲۷
ایران در زمان مذاکره برجام فقط در ارتباط با مسائل هسته ای وارد مذاکره شد .
واقع بین باشیم ، اینقدر احساسی به تحریمهای جدید نگاه نکنیم . تحریمهای جدید در ارتباط با حقوق بشر و ادعای طرفداری ایران از ترویسم است (4491044) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۸:۳۰:۳۵
آمریکا از داعش و القاعده حمایت میکنه! این تروریسم نیست؟ همین تازگی نماینده کنگره آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت آمریکا از القاعده در سوریه حمایت میکرده! (4491653) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۰۹:۰۲
جمهوري اسلامي بايد سفت و سخت به توافق اتمي برجام پايبند بماند و بايد به تحريم هاي آمريكا بي محلي كند و از اونطرف بايد تا ميتواند با كشورهاي بزرگ اروپايي مثل آلمان و انگلستان و فرانسه و ايتاليا و همچنين با قدرت هاي بزرگ آسيايي مثل چين و كره جنوبي و ژاپن و هند و روسيه و همچنين با قدرت هاي فرامنطقه اي مانند برزيل و آرژانتين قرار دادهاي كلان و بزرگ اقتصادي و صنعتي و نفتي و گازي و توليد خودرو منعقد كند. اينطوري آمريكايي ها و كمپاني هاي بزرگ آمريكايي ميبينند كه سرشان كلاه رفته واز بازار بزرگ ايران محروم شده اند و و ميبينند كه رقباي بزرگ اونها در اروپا و اسيا در حال سود گرفتن و منفعت گرفتن از بازار بزرگ ايران هستند و همين باعث ميشود كه كمپاني ها و شركت ها و صاحبان صنايع بزرگ و مديران شركت هاي بزرگ نفتي و گازي در امريكا به سياستمداران و به كنگرس من ها و به ترامپ فشار بياورند تا تحريم هاي ايران را لغو يا كمتر و محدود كنند. يعني تنها كاري كه ايران بايد بكند همان بي محلي به تحريم هاي امريكا و و پايبندي سفت و سخت به برجام و بستن قرار دادهاي بزرگ و كلان اقتصادي و صنعتي و نفتي و خودرويي با قدرت هاي بزرگ اروپايي و آسيايي ميباشد و همين سرانجام امريكا را منزوي كرده و امريكا هم مجبور به لغو يا كمتر كردن تحريم هاي ايران ميشود تا كمپاني هاي بزرگ آمريكايي از بازار ايران عقب نيفتند. اميدوارم اين كامنت من به گوش كسانيكه بايد برسد برسد. (4491066) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۲:۴۹:۵۶
به اعتراف اوباما و کارشناسان داخلی و آمریکایی این اتفاق داشت قبل برجام میافتاد ولی ما با عجله رفتیم برجام امضا کردیم (4491275) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۵:۴۹
باید اعتراض مردمی بر علیه آمریکا راه انداخت. مردم نباید بی تفاوت باشند. باید در یک روز همه تعطیل کنند و به خیابانها بیانید و صدای اعتراض خود را به گوش جهان برسانند. (4491076) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۲۶:۰۹
خوبه فهرست تحریمای آمریکا توسط ایران را هم بزارید
خوب چالش هزینه داره (4491111) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۹:۴۷:۴۹
و هزینه سازش به مراتب بیشتر است. (4491736) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۵۸:۰۸
هدف اصلی آمریکا بیشتر جوسازیه تا شرکتها از معامله با ایران بترسن. همچنین موارد نقض برجام توسط آمریکا غیر از بحث جوسازی خیلی پررنگ نبوده چون مثلا این قانون جدید به نظر بیشتر تکرار تحریمهای گذشته بوده. همچنین آمریکا میخوان کاری کنن که یا ایران از برجام خارج بشه تا بتونن اجماع علیه ایران بوجود بیارن یا ایران مجبور به مذاکره در مورد سایر مسائل بشه. (4491171) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۲:۰۱:۲۳
بعنوان طرفدارا اصلاحات اعتراف میکنم که به آمریکا خوش بین بودم و فریب خوردم. هشدار رهبری در مورد قابل اعتماد نبودن آمریکا رو الان درک کردم.
با اینهمه هنوز هم مطمئن نیستم که برجام کار خوبی نبوده. یا اینکه واقعا تیم مذاکره کننده هم ساده بودن و به آمریکا اعتماد داشتن وگرنه برجام 2 سال طول نمیکشید و یک توافق با اینهمه جزییات نبود. (4491178) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۳:۱۹:۵۳
پس تو آمریکا چیکار میکنی؟ (4491329) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۲:۵۶:۴۷
امريكا تحت تاثير رژيم هاي مرتجع منطقه وصهيونيستها مي خواهد با هر بهانه اي شده جلوقدرت ونفوذ ايران در منطقه رابگيرد تا عربستان واسراييل به اهدافشان به رسند چون تنها مانع زورگويي ها وتجاوزها ايران است وانها نمي خواهند ايران قدرتمند را در منطقه شاهد باشند.اينكه چه دولتي در قدرت باشد اصلاح طلب يا اصولگرا براي انهافرقي نمي كند انها با اصل سياست كلي ايران در منطقه مشكل دارند كه بايد تغيير ان از سوي ايران را با خود به گور ببرند (4491293) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۳:۵۲:۱۸
عین روز روشنه که برجام کاملا به نفع ایرانه و امریکا میخواد به هر طریقی اونو از بین ببره و داره دنبال راههای مختلف میگرده باید سیاستی در پیش گرفت که توافق سر جاش بمونه و امریکا رسوا بشه (4491386) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۴:۵۴:۳۶
برجام برای ایران یک موفقیت وبرای طرفهای مذاکره شکست می باشد این تحریمها تکراری وناشی از عدم کامیابی امریکا است کار دولت یازدهم عقلانی بود (4491436) (alef-13)
 
Am
Ukraine
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۵:۰۲:۲۸
یادمه میگفتیم آمریکا همون تحریم های هسته ای رو به بهانه حقوق بشر و موشکی میزاره شدیم کاسب تحریم ؛یادش بخیر اوباما واسه توجیه برجام میگفت دیگه ساختار تحریم ها جواب نمبده و گفتش اگه رئیس جمهور بعدی آمریکا چه جمهوری خواه باشه چه دموکرات ابن اهرم فشار براش هست ؛واقعا خدا بهمون رحم کرد که این ترامپ اومد و ذات آمریکا رو نشون داد و گرنه موشکی رو هم مثل هسته با پنبه سر بریدن ازمون میگرفتن (4491445) (alef-13)
 
mo
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۶:۰۷:۵۱
مگه خود ما هزار بار تاکید نداشتیم که فقط در مورد برنامه هسته ای مذاکره کنیم و ولاغیر؟! الان هم تحریم های جدید هسته ای نیست. در مورد اون چیزهایی هست که ما تاکید کرده بودیم که مذاکره نکنیم درموردشون (4491520) (alef-11)
 
پیمان
Japan
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۶:۴۹:۴۹
اوضاع در داخل خود امریکا به اندازه یی وخیم هست که تعداد قابل ملاحظه ای از خود امریکایی ها دارن میرن جاهای مختلف مثل شرق آسیا تا از بیکاری، مشکلات بیمه، امنیت جانی، مواد مخدر و خیلی از مشکلات دیگه رها بشن. لذا برای ارضای افکار عمومی و دورساختن اذهان مردم از جو موجود در داخل کاخ سفید مجبور هستن یه همچین مانورهایی رو انجام بدن. (4491562) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۷:۴۶:۵۹
بخشهاي خبري سيما رو زياد مي بيني (4491619) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۹:۱۲:۱۶
به عنوان کسی که ساکن آمریکا هست و مسایل سیاسی آمریکا رو از نزدیک دنبال میکنم این نظر رو میدم.

این از بد شانسی روحانی بود که در آمریکا همچین تغییری بوجود آمد که حتی خود آمریکاییها هم خوابش رو نمیدیدن!‌ باید قبول کنیم که با روی کار آمدن ترامپ همه دنیا شکه شدند! حالا کاری که میشود کرد صبر هست. چند سالی صبر کنید چون بنظر میاد ترامپ حتی اگر بتواند این دوره اش را هم تمام کند غیر ممکن هست که در دوری بعدی انتخاب بشود. (4491711) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۲۳:۴۵:۴۷
جای تعجب دارد که آمریکا پشت سر هم ایران را تحریم میکند اما ایران از آن کشور هواپیما میخرد ! به شرکت جنرال الکتریک اجازه میدهد در ایران دفتر راه بندازند! یعنی آنها هی سنگ می اندازند و ما هم تشویقشان میکنیم. جای تشکر از مسولین دارد. (4491933) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۲۳:۴۶:۴۷
واقعیت اینه که در بحث هسته‌ای وضعیت کشور به جایی رسیده بود که مجبور بودیم برجام رو امضا کنیم،و تا حد زیادی وضعیت فعلی قابل پیش بینی بود،ولی در هر صورت اونایی باید پاسخگو باشند که با تصمیم گیری های نادرست کار رو به اون مرحله خطرناک رساندند،و به عبارتی نه اون موقع راه پیش و پس داشتیم و نه الان،خصوصا الان که کارتی برای بازی نداریم. (4491935) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۰:۴۰:۵۸
این نتیجه اعتماد اقایون به کدخدا پرستان است که خدا با همونها محشورشون بگرداند (4491989) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.