نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 373553
آتش در اردوگاه مخالفان سوریه؛ از ترکیه تا ایالات متحده
حسين رجايي، 29 تیر 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۷
کودتای نافرجام اخیر در ترکیه در حالی صورت می گیرد که بیش از ۵ سال از آغاز بحران سوریه سپری شده است. بحرانی که از همان ابتدا با استقبال جبهه ای بزرگ از کشورهای به خصوص غربی-عربی مواجه شد. همان کشورهایی که خیزش ها در یمن و بحرین را بایکوت كردند و در مصر و لیبی (در بلند مدت) به شکست کشاندند، این بار اما آمده بودند تا به هر طریق دولت سوریه را ساقط کنند. براستی سؤال بزرگیست که چنین جبهه جهانی ای، چرا هیچگاه در برابر دیگر معضلات بین المللی پدید نیامده است؟

آن روزها، ماهی نبود که کنفرانس های مختلف باصطلاح دوستان سوریه با شرکت ده ها کشور در ترکیه، عربستان، مصر، تونس، فرانسه و ایالات متحده برگزار نگردد. آن طرف قدرت های جهانی با ثروت های هنگفت خودنمایی می کردند و این طرف جمهوری اسلامی بود و تعداد انگشت شمار دوستانش. از قدرت های شرقی چین و روسیه هم جز وتو کردن قطعنامه های شورای امنیت کمکی نمی رسید تا اینکه پس از ۴ سال، روسیه پای کار آمد.

هیمنه جبهه دشمن از سویی و فقدان بصیرت کافی و دشمن شناسی عمیق در لشکر خودی از سوی دیگر، کار را به آنجا رسانیده بود که خواص بسیاری،از ایران خودمان گرفته تا حتی درون حزب الله لبنان، فریب قرآن های بر سر نیزه را خورده و فریاد برآورند که "این نبرد برادرکشی است." .همان ها که باز فریفته شعارهای دموکراسی و آزادی شده بودند و به گمان خود در صف مردم سوریه می جنگیدند.

همه این ها اما باعث نشد که جمهوری اسلامی عقب نشینی کند. آنجا که موضوع سوریه را متفاوت با دیگر خیزش های عربی دانست و از نقش پنهان رژیم صهیونیستی در وقایع سوریه پرده برداشت. آنجا که بارها هشدار داد، آتش حمایت از تروریسم در سوریه، روزی دامن حامیان خود را خواهد گرفت. امروز اما، گذشت زمان و تحولات حاصل از آن، حقایق بسیاری را در اذهان مردم جهان آشکار کرده است.دستان به هم پیوند خورده صهیونیسم و وهابیت از آستین مزدوران تروریست شان بیرون زده و اهداف پشت پرده بحران سوریه نمایان تر شده است.

هرچه گذشت،جبهه باصطلاح دوستان سوریه کوچک ترشد و آن کنفرانس های پرطمطراق به تدریج به محاق رفت. دنیا شاهد آن بود که مردم سوریه چه در میدان سیاست (حضور در ۳ انتخابات) و چه در میدان رزم در کنار دولت و جبهه مقاومت ایستادند و اگر نبود آن حمایت مردمی، چه نیروی دیگری می توانست اینگونه در برابر چنان جبهه ای از ثروت و قدرت مقاومت کند؟

امروز،بیش از ۵ سال از زمانی که سردمداران جبهه دشمن خبر از فتح چند روزه دمشق می دادند، می گذرد. روزهایی که به پشتوانه عِدّه و عُدّه اردوگاه خود رجز می خواندند و از سقوط جمهوری اسلامی به دنبال تسخیر شام تا عراق دم می زدند. روزهایی که خیلی از خودی ها در زمین دشمن بازی کرده و با هراس از انزوای بین المللی جمهوری اسلامی، فریاد تسلیم سرمی دادند. عبرت های بسیاری دارد اگر امروز نگاهی از سر بصیرت به وضعیت جبهه مقاومت از سویی و اردوگاه دشمنانش از سوی دیگر بیاندازیم.

جبهه مقاومت به لطف دشمنانش، اکنون قوی تر، استوارتر و گسترده تر از همیشه به پیش می رود. روزگاری اگر امکان اتصال جغرافیای انقلاب اسلامی به قلب های مشتاقش در کشورهای منطقه فراهم نبود، امروز حشد الشعبی عراقی، بسیج مردمی سوری و حزب الله لبنانی زنجیره ی ناگسستنی از مقاومت در اتصال با نیروهای انقلاب اسلامی تشکیل داده اند.

روزگاری اگر نیروهای نهضت پراکنده بود، امروز جبهه مقاومت، پایدار و منسجم است. تاریخ شهادت می دهد که چگونه وعده های الهی امام راحل مان یک به یک در حال محقق شدن است. روزگاری اگر ابرقدرت های شرق و غرب دست در دست صدام و ارتجاع عربی، کمر به نابودی انقلاب اسلامی بسته بودند. امروز، اخلافشان جاده صاف کن مسیر آن شده اند. یکی به دست خود بی اختیار عراق را به انقلاب اسلامی پیوند می دهد و دیگری به حفظ سوریه در این جبهه یاری می-رساند.

اما در جبهه مقابل، هشدارها و پیش بینی های جمهوری اسلامی به تدریج رنگ تحقق به خود گرفته و آتشی که کشورهای غربی و عربی با همراهی ترکیه در سوریه برافروختند، به اردوگاه خودشان افتاده است.

برای اردوغان رؤیای احیای امپراطوری عثمانی به کابوس تجزیه و شورش و کودتا در ترکیه مبدل شده و برای سعودی ها آرزوی خلافت بر مسلمین به نجات از باتلاق یمن تقلیل یافته است. تروریسم به دامن مادر خود بازگشته و هفته ای نیست که از ترکیه و عربستان تا فرانسه و آمریکا، تروریست ها مردم بی گناه را به خاک و خون نکشند.

آن ها که به انتظار حذف بشار اسد نشسته بودند، خود یک به یک حذف می شوند بی آنکه رؤیایشان محقق شود. از فیصل سعودی تا فابیوس فرانسوی، از مرسی مصری تا اوغلوی ترکیه ای و از اردوغانی که تا لبه پرتگاه رفت و بازگشت.

از سوی دیگر بحران آوارگان دامن کشورهای اروپایی را گرفته و اختلاف و دودستگی بین کشورهای اتحادیه را موجب شده است. کار به آنجا رسید که انگلیسی ها از ترس تروریسم و هجوم آوارگان به جدایی از اتحادیه اروپا تن در دادند و با این اقدام غیرمنتظره، ضربه بزرگی به هر دو طرف این داستان وارد ساختند. بی شک این آشفتگی به موارد طرح شده، محدود نخواهد شد و کشورهای پیش گفته همچنان تا مدتها با آثار جنایات هولناکی که در سوریه و عراق و یمن و بحرین آفریدند، دست به گریبان خواهند بود.

امروز اگر انتساب بوریس جانسون به وزارت خارجه بریتانیا، تفرقه و هراس در دل سردمداران جبهه استکبار انداخته است، فردا شاید روی کار آمدن نمونه کامل ترش دونالد ترامپ،آینده ایالات متحده را در ابهام فرو برد.

کوتاه سخن آنکه،آنچه امروز از قوت، صلابت و یکپارچگی جبهه خودی و ضعف، تشتت و آشفتگی جبهه دشمن شاهدیم، معنای این سخن حکیمانه را روشن تر می کند که : "بر خلاف تصور و تحلیل های جبهه استکبار، نظام جمهوری اسلامی امروز نه تنها در شرایط شعب ابی طالب نیست بلکه در شرایط بدر و خیبر قرار دارد.". درک این جملات ۴ سال پیش-رهبر انقلاب اسلامی گرچه آن زمان برای بسیاری ثقیل می نمود. بی شک تعبیر امروزش، راهنمای دل های حقیقت طلب است.
 
کلمات کلیدی : سوریه، بشار اسد، ترامپ، اردوغان، حزب الله، قاسم سلیمانی
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۸:۰۰:۰۹
به لطف خدا تحولات و تغييرات خاورميانه ، به سود ايران در حال تغييره (3831273) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۳:۳۹:۳۹
فکر نمی کنم (3831931) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۲۳:۰۵
به سود انسان های بی پناه به امید خدا تغییر کنه (3832015) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۸:۰۳:۵۹
در حادثه کودتای نافرجام ترکیه مردم این کشور با مخالفت خود با کودتاچیان فرصت دیگری به اردوغان دادند که بتواند اشتباهات گذشته خود را جبران کند. امیدواریم به این درک رسیده باشد که تشخیص بدهد تبعیت کورکورانه از آمریکا و عربستان او را به باتلاق خطرناکی فرو خواهد برد (3831276) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۰۹:۴۰
تبعیت کورکورانه از روسیه خوبه. (3831990) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۸:۳۷:۵۹
همه كساني كه خواهان رفتن بشار اسد بودند، الان خودشان رفته اند، (3831321) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۸:۳۸:۵۶
بشار اسد، مردي كه دنيا خواهان رفتنش بود،اما مردم سوريه، او را مي خواستند ، (3831322) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۵۱:۵۳
اگر مردم سوریه میخواستند چرا هیچ کس برای اسد نمی جنگد, همه فرار کردن اروپا (3832091) (alef-3)
 
حقیقت جو
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۸:۵۰:۴۵
ولی مردم ایران بیشتر دوست دارند مشکلات داخلی خودشان حل شود تا اینکه از باقیماندن بشار اسد در قدرت ذوق زده باشند (3831354) (alef-3)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۳:۲۱:۴۱
این دو موضوع ربطی به هم ندارند. (3831896) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۳:۲۳:۳۲
پدر جان اگر سوریه سقوط کند جنگ به ایران می کشد اون وقت مشکلات داخلی با نبود امنیت حل می شود؟؟؟؟؟ (3831901) (alef-3)
 
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۱۲:۱۸
ایران جزیره ای بریده از اطرافش نیست ، که اتفاقات و حوادث اطراف آن تاثیر منفی روی زندگی و امنیت مردم ایران نداشته باشد وقتی بوی تعفن مرداری مانند اسراییل و آل سعود در سوریه و عراق به مشام میرسد اگر بی تفاوت بودیم یا دیر می جنبیدیم ، تعفن لاشه های گندیده صهیونیسم و وهابیت تهران را متعفن می کرد، با هزار تاسف بعد از ۵ سال هنوز شامه بعضی ها کار نمی کند و اصلا بوی گند را حس نمی کنند مگر اینکه مردار به نیم متری آنها برسد. (3831996) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۸:۵۵:۵۶
بسیار عالی (3831367) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۹:۰۶:۰۱
متاسفانه عده ای درمحاسبات خودشون فقط معیارهای مادی رودر نظر می گیرن و نمی دونن که اراده خدا از هر اراده ای بالاتره (3831389) (alef-3)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۰:۱۳:۱۵
ماشاء الله حزب الله (3831527) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۰:۱۹:۵۲
جوجه را آخر پاییز می شنارند و شاهنامه آخرش خوشه چون آخر کار شکست قطعی است (3831539) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۱۸:۵۳
داعش است ،جوجه نیست گراز و خوک وحشی است ، گراز و خوک وحشی را صبر نمی کنند آخر پاییز برسه بشمارند، بلکه باید این درنده های را از دم کشت. منتظر خوشی گرازها و گراز پرورها نباش. (3832007) (alef-3)
 
عليرضا
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۰:۲۱:۲۳
تحليل خبري خوبي بود
خدا را بايد شاكر بود كه موجب رسواي دشمنان بي رحم وخونخوار گرديد (3831547) (alef-3)
 
حسن
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۱:۰۸:۳۳
قشنگ بود خوشم اومد
لایک (3831630) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۲۱:۲۸
اردوغان نرفت چرا چون به جبهه موافقان مقاومت برگشت اکنون وقت ان است که جبهه مردمی که درسوریه و عراق تشکیل شده در ترکیه هم تشکیل شود باید مسلمانان مبارز ترکیه ای یک نیروی مبارز درست کنند و کشورشان را از شر داعش و امریکا و النصره نجات دهند و بروندو مرزها را ببندند و داعشی ها را دستگیر یا به قتل برسانند اولین جرقه این جبهه مردمی را در شب کودتا دیدیم این حرکت متولد شد باید منتظر رشدش باشیم رشدی که از سایر جبهه های مردمی سریعتر و قوی تر و کمک بیشتری به جبهه مقاومت خواهد کرد ان شاءالله اردوغات دیگه با این حجم بالای عزل در ارتش به ارتش اعتماد نخواهد کرد و جبهه مردمی را سریع رشد خواهد داد نمونه ان مسلح کردن مردم که در خبرها امد صبر باید کمی ان شاءالله سحر نزدیک است (3832011) (alef-13)
 
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۵:۴۸:۰۴
تحلیل عمیق وخوبی به نظر میرسد که نشانگر واقعیت های حاکم بر منطقه است که ناشی از تصمیمات منطقی و خدا پسندانه و ایثار و فداکاریه رزمندگان جبهه
مقاومت اسلامی می باشد.

خدا قوت (3832184) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۸:۵۹:۳۸
عالی بود .متن پخته و مغز داری بود. (3832571) (alef-13)
 
علي
United States
۱۳۹۵-۰۵-۰۲ ۰۸:۵۱:۱۲
احسنت مقاله اي بود كه از شخصي بصير انتظار مي رود (3839564) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.