توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 470852
واکنش ایران به ادعای عربستان درباره انتقال سلاح به یمن
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۹
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: آب های بین‌المللی از طریق گروه‌های تروریستی موجود در جنوب یمن در معرض تهدید قرار دارد.
به گزارش خانه ملت، حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل  امروز ( ۲۰۰ اردیبهشت ماه) با پانگ سن سفیر چین در ایران ظهر  با دیدار و گفت و گو کرد.

امیرعبدالهیان در ابتدای دیدار با اشاره روند خوب و رو به رشد روابط دو کشور در زمینه های مختلف، گفت: بی تردید تحرکات بیشتر پارلمانی، به روند تسهیل و تسریع انجام همکاری‌های دو جانبه کمک خواهد کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل، با اشاره به اهمیت روابط دو کشور افزود: به دلیل اهمیت موضوع، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ریاست گروه دوستی پارلمانی تهران – پکن را عهده دار شده است.

وی همچنین بر آمادگی کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی  برای تحرک بخشی به روابط پارلمانی تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در ادامه با توجه به تحولات غرب آسیا ادامه داد: مذاکرات آستانه گامی به جلو است، اما همچنان نگرانی‌هایی در مورد شکست آتش‌بس محلی در سوریه و طرح صلح آستانه وجود دارد زیرا تروریست‌ها مخالف صلح هستند.

وی با اشاره به محاکمه آیت الله شیخ عیسی قاسم توسط حکومت بحرین و سلب غیرقانونی تابعیت این عالم اسلامی جلیل‌القدر یادآور شد: اگر اقدامی علیه آیت الله شیخ عیسی قاسم صورت گیرد حکومت بحرین نمی‌تواند تبعات آن را تحمل کند زیرا این عالم بزرگ دینی متعلق به جهان اسلام ‌است.

امیرعبداللهیان افزود: تحولات منطقه نشان داد که روش های نادرست نظامی و امنیتی کمکی به حل مشکلات پیچیده منطقه نمی‌کند و بحرین نیز همانند سوریه و یمن صرفا راه حل سیاسی دارد.

در این دیدار همچنین برخی تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله تحولات اخیر کره جنوبی، کره شمالی و غرب آسیا (خاورمیانه) مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان نزدیکی مواضع تهران – مسکو – پکن را در تقویت راه حل های سیاسی در بحران‌ها ستود.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل، در مورد تحولات یمن با بیان اینکه ادعای عربستان مبنی بر انتقال سلاح از سوی جمهوری اسلامی ایران به یمن کاملاٌ بی اساس است، تصریح کرد: عربستان در سایه تجاوز به یمن به رشد بی رویه تروریسم در منطقه کمک کرده است و اکنون آب های بین‌المللی از طریق گروه‌های تروریستی موجود در جنوب یمن در معرض تهدید قرار دارد.

پانگ سن سفیر چین در ایران نیز در این دیدار، ضمن ابراز آمادگی کشور چین برای گسترش مناسبات در همه زمینه‌ها، گفت: همکاری فی مابین دو کشور در همه سطوح با روند خوبی روبرو است و خوشبختانه دو کشور در مسائل مختلف دارای مواضع مشترک و یکسانی هستند.

سفیر چین در ایران همچنین با اشاره به بحران جاری میان پیونگ یانگ و واشنگتن گفت: به باور ما راه‌حل این تنش‌ها گفت وگوی مستقیم طرفین است.

وی  در ادامه با مثبت ارزیابی نمودن انتخاب رئیس جمهور جدید کره جنوبی گفت: این انتخاب می‌تواند یک فرصت برای حل و فصل تنش‌های بین دو کره باشد. چین هم مایل است برای حل این مسئله نقش خود را ایفا نماید.

سفیر چین در ایران در پایان از تحرک بخشی بیشتر به روند همکاری‌های پارلمانی دو کشور استقبال کرد.
 
 
کلمات کلیدی : عربستان+ایران+یمن+سلاح
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.