توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460952
رویترز: مشاوران ارشد ترامپ بر سر آینده دولت اسد اختلاف نظر دارند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۴
خبرگزاری رویترز گزارش داد: مشاوران ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به دنبال حمله موشکی هفته گذشته به پایگاهی در سوریه، درباره آینده دولت «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه اختلاف نظر دارند.

به گزارش ایرنا، این خبرگزاری افزود: «اختلاف مشاوران ترامپ درباره سیاست دولت آمریکا در قبال سوریه، پرسش هایی را درباره این که آیا کنار گذاشتن اسد از قدرت اکنون از اهداف ترامپ است یا نه، برانگیخته است.

مقامات دولت ترامپ به دنبال حمله به پایگاه هوایی سوریه که گفته می شود حملات شیمیایی از آن آغاز شده است، اظهار داشتند که آماده هستند اگر لازم باشد اقدامات بیشتری را بکار بندند.

«نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که کشورش «اولویت های چندگانه ای» در سوریه دارد و ایجاد ثبات در این کشور با حضور اسد به عنوان رئیس جمهوری ممکن نیست.

وی در برنامه «میت د پرس» شبکه خبری ان بی سی آمریکا افزود: برقراری صلح در این منطقه با وجود اسد به عنوان رئیس دولت ممکن نیست. راه حل سیاسی باید به نفع مردم سوریه حاصل شود.

اظهارات وی در تضاد با مواضع «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا بوده است که گفت، هدف از حمله موشکی فقط جلوگیری از استفاده اسد از سلاح های شیمیایی بوده است.

تیلرسون در برنامه «این هفته» شبکه «ای بی سی» اظهار داشت: تغییری در موضع نظامی در سوریه ایجاد نشده است.

وی افزود: اولویت آمریکا در سوریه شکست داعش است و آمریکا می تواند تلاش خود را بر کمک به «روند سیاسی» که در نهایت به ایجاد ثبات درسوریه منجر شود، معطوف کند.

وی اظهار داشت: ما فکر می کنیم که از طریق روند سیاسی مردم سوریه می توانند درباره سرنوشت اسد تصمیم گیری کنند.

یکی از مقامات کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، گفته است که هر گونه اختلاف نظری ناخواسته و غیرعمدی است. وی از بیان جزییات بیشتری خودداری کرد.

ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی اش گفته بود، شکست داعش اولویت اصلی وی در مقابل تلاش برای کنار گذاشتن اسد است. این مقام جمهوری خواه آمریکایی از درخواست های رقیب دمکراتش «هیلاری کلینتون»، درباره ایجاد منطقه پرواز ممنوع و «مناطق امن» برای حفاظت از نیروهای غیررزمی انتقاد کرده بود.

ترامپ اکتبر گذشته درمصاحبه با خبرگزاری رویترز نیز گفت: ما باید بر جنگ با داعش متمرکز شویم.

تیلرسون روز یکشنبه روسیه را به دلیل شکست در نابودی زراد خانه سلاح های شیمیایی در سوریه در حمله شیمیایی مقصر دانست و گفت، حمله موشکی آمریکا و حمله وحشتناک اخیر شیمیایی به دلیل شکست روسیه در عمل به تعهداتش در قبال جامعه بین المللی بوده است.

«اچ ار مک مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه در گفت و گو با «فاکس نیوز» گفت: آمریکا آماده است تا اگر لازم باشد اقدامات نظامی بیشتری در سوریه انجام دهد.

وی با اشاره به روسیه گفت کشورهای دیگر باید از خود بپرسند که در سوریه چه می کنند؟

قانونگذاران هر دو حزب اصلی دمکرات و جمهوری خواه آمریکا از تصمیم ترامپ در حمله به سوریه حمایت کرده اند اما برخی سناتورهای جمهوریخواه نگرانی خود را از نبود شفافیت در چنین راهبردی و راهبرد تیلرسون درباره مبهم بودن آینده اسد در عین حال تمرکز بر مبارزه با داعش ابراز کرده اند.

«مارکو روبیو» سناتور جمهوری خواه در مصاحبه با ای بی سی گفت، به نظر می رسد درباره آنچه که نیکی هیلی می گوید، یعنی اسد آینده ای ندارد، و اظهاراتی که از تیلرسون شنیدم تفاوت وجود دارد. راهبرد تیلرسون عملی نخواهد شد. این که اسد باشد و داعش نباشد ممکن نیست.

«لیندسی گراهام» دیگر سناتور جمهوری خواه آمریکایی نیز در مصاحبه با برنامه «میت د پرس» شبکه ان بی سی گفت: کنار گذاشتن اسد از قدرت به تعهد آمریکا برای اعزام هزاران نیروی بیشتر به سوریه برای ایجاد مناطق امن برای تجمیع و قدرت گرفتن و در نهایت کنترل کشور نیاز دارد.»

به گزارش ایرنا اظهارات تیلرسون درباره نقش روسیه نیز با آنچه که مقام های ارشد آمریکایی گفته اند در تضاد است.
وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه با وجود استقرارنظامیان روس در فرودگاه نظامی و پایگاه هوایی ارتش سوریه که هدف حملات موشک های کروز آمریکا قرار گرفت، گفت: دلیلی برای اقدام تلافی جویانه مسکو نمی بیند، زیرا روسیه هدف قرار نگرفته است.

تیلرسون قبلا گفته بود: ما اطلاعاتی دریافت نکرده ایم که نشان دهد روسیه در حمله شیمیایی، دخالت داشته است.
این در حالیست که مقام های ارتش آمریکا پیش از آن گفته بودند: احتمال مشارکت روسیه را با استفاده از یک پهپاد برای کمک به از بین بردن شواهد و آثار این حمله، بررسی می کنند.

آمریکا بامداد روز جمعه به دستور ترامپ و در نخستین رویارویی مستقیم در سوریه 59 موشک را به سمت پایگاهی هوایی در این کشور پرتاب کرد. این دستور بدون مجوز کنگره و شورای امنیت اجرا شد و واکنش های ضد و نقیضی را برانگیخت.
 
کلمات کلیدی : سوریه + حمص + حمله آمریکا به سوریه + ترامپ + حمله شیمایی + بشار اسد + پايگاه هوایی الشعيرات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.