توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416096
واکنش تند سنای افغانستان به سخنان نماینده پوتین درباره طالبان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۰
رئیس‌ سنای افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان درباره ارتباط مسکو با طالبان گفت که روابط با این گروه به معنای دشمنی با افغانستان است.

به گزارش تسنیم، سنای افغانستان اظهارات اخیر «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان درباره ارتباط مسکو با طالبان را مداخله در امور داخلی این کشور دانسته و آن را محکوم کرد.

«فضل هادی مسلمیار» رئیس سنای افغانستان گفت: ارتباط با طالبان به معنی دشمنی با دولت افغانستان است.

وی ضمن محکوم کردن اظهارات اخیر کابلوف افزود: حکومت افغانستان باید بطور مشخص موضع خود را روشن کند و اطلاعاتی که در اختیار دارد را با مقامات روس در میان بگذارد و تاریخ گذشته آنها را نیز یادآور شود تا از مداخله در امور داخلی افغانستان خودداری کند.

«نثار حارس» نماینده سنای افغانستان، نیز اظهار داشت: ما از روسیه و برخی کشورها که در افغانستان جنگ‎های نیابتی و جنگ‎های اطلاعاتی خود را به راه انداخته‌اند، می‎خواهیم که به این اقداماتشان پایان دهند زیرا هر نوع مداخله کشورهای دیگر در افغانستان زیر سوال بردن حاکمیت و جغرافیای افغانستان است.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان چندی قبل در گفت‌وگو با رسانه ترکی آناتولی، ضمن تأیید روابط مسکو و طالبان، ارتباط با این گروه را برای اطمینان و حفاظت از دیپلمات‌ها و شهروندان روسیه در افغانستان ضروری دانسته بود.

عضو ارشد وزارت خارجه روسیه گفته بود که طالبان نظریه «جهاد جهانی» (global jihad) را نپذیرفته‌اند و تنها تلاش دارند تا به اشغال افغانستان پایان دهند و دولتی مستقل را در این کشور تشکیل دهند.

ضمیر‌کابلوف اعلام کرده بود که طالبان در افغانستان با کسانی می‌جنگند که ما با آنها در سوریه در حال نبرد هستیم بنابراین با طالبان منافع مشترکی داریم و موضع روسیه در قبال داعش موضعی همسان هست.

وزارت امور خارجه افغانستان در واکنش به اظهارات نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان درباره ارتباط مسکو با طالبان نیز هشدار داده بود که هرگونه ایجاد روابط و حمایت از گروه‌های تروریستی که در افغانستان، تبدیل به خطر منطقه‌ای شده و هیچ کشوری از آسیب آن در امان نخواهند ماند.​
 
کلمات کلیدی : افغانستان + پوتین + طالبان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.