توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401597
هر دو روزنامه اصلی آمریکا از ادامه مشارکت آمریکا در حمله به یمن انتقاد کردند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۵
هر دو روزنامه «نیویورک‌تایمز» و «واشنگتن‌پست» در سرمقاله خود ضمن انتقاد از تداوم مشارکت آمریکا در حمله به یمن، خواستار توقف عملیات عربستان شدند.

به گزارش فارس، چند روز پس از حمله مرگبار جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان به یک مراسم ختم در صنعا، دو روزنامه اصلی آمریکا یعنی «نیویورک تایمز» و «واشنگتن‌پست» خواستار توقف یا محدود شدن دامنه حملات به یمن شدند.

در بخشی از سرمقاله نیویورک تایمز آمده است: «حملات هوایی روز شنبه ائتلاف تحت رهبری عربستان به یک مراسم ختم در یمن به وضوح نشان داد که ایالات متحده باید به ایفای نقش در جنگ داخلی‌ای که به فاجعه‌ای انسانی در فقیرترین کشور جهان منجر شده و افراط‌گرایی را تقویت کرده، پایان دهد. رئیس‌جمهور (باراک) اوباما توان و اختیار انجام این کار را دارد.»

به نوشته نیویورک تایمز، عملیات عربستان در یمن به هواپیماها، تجهیزات، آموزش و سوختی وابسته است که آمریکا ارائه می‌کند. 

این روزنامه تأکید کرده است که اگر واشنگتن به مشارکت در عملیات در یمن ادامه دهد و سعودی‌ها هم حاضر به توقف حملات و شرکت در مذاکرات نباشند، آمریکا هم در جرایم جنگی شریک شده و هم ممکن است بیش از قبل درگیر جنگ یمن شود.

نیویورک‌تایمز با بیان اینکه عربستان بیش از هر کس دیگری مقصر تشدید درگیری‌ها در یمن است، نوشته است که حتی اگر آنطور که یک مقام آمریکایی گفته، حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی عمدی نبوده باشد، اما باز هم این نه فقط توجیه خوبی نیست، بلکه «خود دلیلی است برای لزوم توقف فوری حملات.»

در پایان این سرمقاله با اشاره به اینکه واشنگتن تا همین‌جا هم کمک زیادی به ائتلاف سعودی کرده، آمده است: «یمن در آستانه فروپاشی است و 80% مردم این کشور به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند. گروه‌های وابسته به القاعده روز به روز در این کشور قدرتمندتر شده و افراط‌گرایی در جامعه رو به گسترش است. هرچه جنگ طولانی‌تر شود، تمام کردنش دشوارتر است.»

روزنامه واشنگتن‌پست هم در سرمقاله‌ای مشابه نوشته است که آمریکا از طریق ارائه اطلاعات، سوخت و مهمات در عملیات عربستان در یمن مشارکت دارد. 

این روزنامه حمله عربستان به مجلس ختم در صنعا را «عمدی» دانسته و نوشته است که قطعا تحقیقاتی که عربستان وعده انجام آن را داده، نتیجه رضایت‌بخشی نخواهد داشت. 

در بخشی از این گزارش آمده است: «عملیات نظامی سعودی‌ها در یمن که توسط محمد بن سلمان جانشین جاه‌طلب ولیعهد سعودی هدایت می‌شود، از همان ابتدا دچار خطا بود. هدف از این عملیات بیرون راندن حوثی‌ها از صنعا پایتخت یمن است. تنها راه تحقق این هدف داشتن یک نیروی زمینی عظیم است؛ چیزی که سعودی‌ها فاقد آن هستند.»

واشنگتن‌پست هم با بیان اینکه آمریکا ابزار لازم برای تحت فشار قرار دادن عربستان را در اختیار دارد، نوشت که اگر ریاض به درخواست آمریکا یعنی برداشتن گام‌هایی برای جلوگیری از تکرار این رخدادها عمل نکند، واشنگتن باید فورا به حمایت نظامی از عربستان پایان دهد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا، یمن، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.