نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451691
تکذیب فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند/خطری شهروندان را تهدید نمی کند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۸
فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند از سوی کارشناسان و پژوهشگران زلزله شناسی ایران تکذیب شد.

به گزارش میزان، طی روزهای گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که در آن ادعا میشود آتش فشان دماوند پس از سالها بار دیگر فعال شده است.

در فیلم منتشر شده که گفته می شود از سوی دو کوهنورد گرفته شده، اعلام می شود که آتشفشان دماوند فعال شده و گدازه هایی از آن خارج و می تواند خطراتی را برای شهروندان داشته باشد.

پس از انتشار این فیلم هشدارهایی در رابطه با خطر آتشفشان دماوند برای شهروندان و همچنین احتمال فعال شدن برخی گسل های پایتخت هشدارهایی در فضای مجازی منتشر شد.

این در شرایطی است که در حال حاضر آتشفشان دماوند فعال نشده و طبق نظر کارشناسان تنها برخی بخارات از دهانه آتشفشان خارج می شود که این موضوع نیز بسیار طبیعی است.

کارشناسان فعال در حوزه زلزله شناسی ایران معتقد هستند که مباحث مطرح شده در فیلم منتشر شده بیشتر داستان پردازی بوده و چنین چیزی صحت ندارد.

بر همین اساس اعلام شده است که آتشفشان دماوند از نوعی نیست که بخواهد از دهانه آن مواد مذاب خارج شود و تنها برخی بخارات از دهانه این کوه خارج می شود.

در همین رابطه مهدی زارع مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه زلزله شناسی ایران گفت: کوه دماوند از جمله آتشفشانهایی است که تظاهرات فعال داشته و به طور دائم بخاراتی از آن خارج می شود.

وی افزود: طی سالهای گذشته نیز بارها این اتفاق افتاده است اما این موادی که از دهانه کوه خارج می شود مواد مذاب نیستند.

همچنین محمود فاطمی عقدا رئیس سابق مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و پژوهشگر زلزله در رابطه با وضعیت حال حاضر آتشفشان دماوند به خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: آتشفشان دماوند از نوع آتشفشانهایی نیست که دارای مواد مذاب باشد بلکه تنها بخاراتی از دهانه این آتشفشان خارج می شود.

وی افزود: این آتشفشان به هیچ وجه مواد مذاب نداشته و فیلمی  که از سوی دو کوهنورد منتشر شده است تنها نشان دهنده خروج بخار از دهانه آتشفشان دماوند است.
 
 
کلمات کلیدی : آتشفشان + آتشفشان دماوند
 
حقجو
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۱۸:۱۰:۳۹
هر گونه فعالیت آتشفشان دماوند نشان از تحرکات گسل می باشد و از زلزله خبر می دهد . (4189972) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۹:۰۹:۲۹
خدا نگهدار همه ی ما باشد.اگر. بشود ،آه فاجعه ای خواهد شد. (4190613) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.