توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 364995
افت ۷ درصدی شاخص فرابورس ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
شاخص فرابورس ایران(آیفکس) در سومین ماه امسال با ۷ درصد افت روبرو شد و ۶۱ واحد کاهش یافت.

به گزارش تسنیم؛ نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در سومین ماه معاملاتی امسال نشان می دهد در این مدت تعداد ۱۰هزار و ۲۷۰میلیون ورقه بهادار در ۷۵۴هزار نوبت به ارزش ۳۷هزار و ۱۳۹میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب نشان از رشد ۳۲، ۴۸ و ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت تغییر مالکیت ۱۳۸۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۸۰۶میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۱۹۸۹میلیون ورقه بهادار به ارزش ۹هزار و ۵۹۸میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر رشد ۱۱۹و ۵۶ درصدی حجم و ارزش معاملات در بازار اول و افزایش ۱۳ و ۵۶درصدی حجم و ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با خرداد سال ۹۴ است.

این گزارش می افزاید: در سومین ماه امسال طی ۲۱ روز معاملاتی هر روز به طور میانگین ۴۸۹میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۷۶۹میلیارد ریال معامله شده است و شاخص فرابورس ایران(آیفکس) نیز با افت ۶۱واحدی و کاهش ۷ درصدی، در پایان این ماه در کانال ۷۵۸واحد ایستاد.

همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی تعداد ۱۵۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۶هزار و ۱۲ میلیارد ریال معامله شده که از رشد ۴۸۹ و ۲۱درصدی حجم و ارزش معاملات این بازار در خرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.

افزون بر این؛ بالغ بر ۱۴ میلیون ورقه صکوک به ارزش ۱۳۸۴۳ میلیارد ریال، ۱۳۸ میلیون صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۱۱۴۸میلیارد ریال و یک میلیون و ۲۱هزار ورقه تسه به ارزش ۱۰۲۱میلیارد ریال در ماه گذشته در این بازار مورد معامله قرار گرفته است.

از سوی دیگر؛ بررسی ارزش معاملات خرد بازار سهام (اول، دوم و پایه) به تفکیک گروه‌های صنعت نشان می‌دهد در خردادماه گذشته گروه فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی با بیشترین ارزش معاملات سهام به میزان یک هزار و ۷۸۹میلیارد ریال بوده است و این رقم ۱۹ درصد از ارزش کل معاملات سهام در سه بازار اول، دوم و پایه را نشان می‌دهد. همچنین گروه‌های عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم و حمل و نقل، انباری داری و ارتباطات به ترتیب با ۱۵ و ۱۲ درصد از ارزش کل معاملات سهام در این سه بازار، در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش؛ عرضه اولیه سهام شرکتهای سرمایه گذاری مسکن الوند(۱۰ درصد)، حمل و نقل ریلی پارسیان(۵ درصد)، مدیریت انرژی امید تابان هور(۱۰ درصد) و سرمایه گذاری توسعه گوهران امید(۵ درصد) هم از رویدادهای مهم بازارهای فرابورس ایران در خردادماه امسال هستند.
 
کلمات کلیدی : بورس ، فرابورس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.