نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412090
واکنش بازارها به انتخاب ترامپ؛
طلا زردتر شد/ نفت و دلار کاهش یافت/ بورس تهران قرمز پوش شد
بخش اقتصادی الف، 19 آبان 95
با پایان شمارش آرای و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، بازارهای جهانی و داخلی به این انتخاب واکنش نشان دادند، به طوری که قیمت طلا افزایش یافت، در مقابل قیمت نفت و ارزش دلار کاهش یافت؛ بورس تهران هم با افت 1.85 درصدی قرمز پوش شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵
بازارهای جهانی واکنش های متفاوتی را به انتخاب ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده رییس جمهوری آمریکا از خود نشان دادند. تحلیل ها نشان می دهد که پیروزی ترامپ ممکن است در اقتصاد جهانی تلاطم ایجاد کند. هم‌زمان با تحولاتی که در بازارهای مالی به ویژه بورس، طلا، نفت و ارز در حوزه بین‌الملل ایجاد شد، اعلام نتایج انتخابات آمریکا و پیروزی ترامپ بازارهای داخلی ایران را نیز تحت تاثیر قرار داد.
 
دلار سقوط کرد
ارزش دلار در برابر سایر ارزها با اعلام برتری ترامپ سقوط کرده و شاخص نیکی 4.10 درصد کاهش داشت؛ در مقابل بازار آمریکا بر خلاف بازارهای آسیایی در واکنش به انتخابات روند صعودی در پیش گرفته اند. ارزش پزو، واحد پول مکزیک، نیز رو به سقوط حرکت کرد، به طوری‌که خبرگزاری رویترز وضعیت آن را «سقوط آزاد» توصیف کرده‌است.
 
سقوط بورس های جهانی
ارزش سهام در بازارهای آسیا و استرالیا، که همزمان با اعلام آرای برخی ایالت‌ها، فعالیت روزانه خود را از سر گرفته بودند، دستخوش تلاطم شد. با توجه به کاهش بیش از 4 درصد شاخص نیکی ژاپن، این احتمال مطرح شده که بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی اروپا (بانک مرکزی کشورهای حوزه یورو)، مجبور خواهند بود انعطاف بیشتری در سیاست‌های اقتصادی خود نشان دهند.
بورس هنک‌کنگ در میانه روز چهارشنبه، در بدترین حالت طی 9 ماه گذشته قرار گرفته‌است. شاخص کوزپی کره جنوبی افتی 3.4 درصدی را تجربه کرد. مقام‌های کره جنوبی نیز گفته‌اند در حال بررسی اقدامات احتمالی برای دخالت در ارزش وون، واحد پول خود، هستند.
هنوز مشخص نیست بانک‌های مرکزی در گوشه‌وکنار جهان به پیروزی احتمالی دونالد ترامپ چه واکنشی نشان خواهند داد و آیا اقداماتی برای آنچه «آرام کردن» بازار توصیف می‌شود، انجام خواهند داد یا نه.
سقوط آزاد بورس های آسیایی در حال رخ داده است که شاخص سهام داو جونز نیز با پیروزی ترامپ 792 واحد یعنی بیش از 5.1 درصد سقوط کرد. این شاخص در روز حملات 11 سپتامبر تنها 540 واحد سقوط کرده بود. در شروع معاملات امروز، شاخص ها در بورس لندن نیز افتی بیش از 4.3 درصدی را شاهد بودند.
 
قیمت نفت نزولی شد
بهای نفت نیز با انتخاب ترامپ سقوط کرد. قیمت نفت کاهش بیش از یک دلاری داشت و هر بشکه نفت برنت در برابر 44 دلار و 94 سنت معامله شد.  قیمت طلای سیاه در روز چهارشنبه که شمارش آراء برتری غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان داد و بازارهای جهان را در التهاب فرو برد، با کاهش روبرو شد.
قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تا رکورد پایین ۴۳.۰۷ دلار در هر بشکه سقوط کرد که بیش از چهار درصد قیمت در معاملات روز سه‌شنبه را نشان می‌دهد، هر چند در ادامه معاملات امروز به ۴۳.۶۸ دلار بهبود پیدا کرد. نفت برنت که قیمت پایه جهانی است، ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۴.۸۷ دلار برای هر بشکه رسید.

جهش طلا
اما در سوی دیگر بازارهای جهانی، با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قیمت طلا افزایش یافته و هر اونس به بیش از 1300 دلار رسیده است. در پی اعلام شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که به نفع دونالد ترامپ تمام شد، روز چهارشنبه حدود پنج درصد جهش یافت و به بالاترین قیمت در شش هفته گذشته رسید. قیمت شمش طلا با افزایش 3.2 درصدی به قیمت هزار و 315 دلار ارتقاء یافته که این بزرگترین جهش قیمت طلا پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به شمار می رود.
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۴.۹ درصد افزایش یافت و به ۱۳۳۷.۴۰ دلار رسید که بالاترین قیمت از ۲۷ سپتامبر بود. در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر آخرین بار ۴.۲ درصد یا ۵۳.۷۰ دلار افزایش نشان داد و در ۱۳۲۸.۲۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز سه‌شنبه ۴.۹۰ دلار یا ۰.۴ درصد کاهش یافته و در ۱۲۷۴.۵۰ دلار بسته شده بود.
طلا روز دوشنبه تحت تاثیر آخرین نظرسنجی‌ها که جلو بودن کلینتون در برابر ترامپ را نشان می‌دادند، بیش از ۲۵ دلار ریزش کرده و به ۱۲۷۹.۴۰ دلار سقوط کرده بود. این بزرگ‌ترین افزایش قیمت یک روزه طلا از زمان رای انگلیس به خروج از عضویت اتحادیه اروپا (بریگزیت) در ۲۴ ژوئن است که در آن زمان طلا با ۴.۸ درصد افزایش قیمت بسته شده بود.
در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری به ۱۸.۹۹ دلار صعود کرد و آخرین بار با ۳.۲ درصد افزایش، ۱۸.۹۳ دلار معامله شد. پلاتین تنها دو درصد افزایش یافت در حالی که پالادیم ۰.۴ درصد کاهش داشت. تحلیلگران پیش از این پیش بینی کرده بودند اگر ترامپ به کاخ سفید راه پیدا کند، قیمت طلا در واکنش فوری بازار به این اتفاق، ممکن است تا ۱۴۰۰ دلار صعود کند. رسانه‌های غربی می‌گویند وجود ترامپ در این سمت سبب بی‌ثباتی بازار می‌شود از این رو سرمایه‌گذاران به سوی طلا که دارایی امن نامیده می‌شود، می‌روند تا سرمایه‌های خود را از دارایی‌های پر ریسک حذف کنند.
 
ریزش 1500 واحدی بورس تهران
بازار سهام ایران نیز همگام با بورس های جهانی امروز ریزش داشت و با انتخاب ترامپ، قرمز پوش شد. بورس تهران افت  درصد 1.83 با ریزش 1495 واحدی واکنش نشان داد. شاخص بورس تهران در پایان معاملات امروز با افت 1495.81 واحدی به عدد 78 هزار و 411.6 واحد رسید.
براساس این گزارش، نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، ملی مس ایران، پالایش نفت بندرعباس، معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، پالایش نفت اصفهان و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص به جای گذاشتند.
شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص افت بورس، گفت: انتخابات ریاست جمهوری امریکا و مناسبات سیاسی اینچنینی در عرصه بین المللی، تأثیر کوتاه مدت و محدودی ممکن است، روی بعضی از شاخص های بین المللی اقتصادی داشته باشد و همه می دانند روابط سیاسی تأثیراتش کوتاه مدت است و این روابط اقتصادی کشورهاست که تعیین کننده شاخص های اقتصادی در بلندمدت است.
وی افزود: تأثیر انتخابات امریکا بر شاخص بورس ایران نیز یک نوع تأثیر هیجانی و کوتاه مدت است و به سهامداران پیشنهاد می شود به اینگونه افت و خیزهای موقت اهمیت نداده و تصمیمات احساسی نگیرند.
در کنار قرمز پوش شدن بورس تهران، بازار ارز  هم دچار نوسان شده و قیمت دلار تا حدود ۵۰ تومان نسبت به روز گذشته افزایش یافت. این در حالی است که پیش‌بینی صرافی‌ها و دلار فروشان در بازار بر این است که احتمالا قیمت‌ها تا ۳۷۰۰ تومان نیز پیش خواهد رفت و می‌تواند تا عصر با روند افزایشی همراه باشد از این روز ترجیح بر این است که فعلا فروش متوقف شده تا کمی بازار آرام شود.
صرافی‌ها عنوان کرده‌اند که تا یکی دو روز آینده این جو موجود در بازار ارز از بین رفته و شرایط می‌تواند به حالت عادی برگردد از سوی دیگر دلار فروشان آزاد (دلالان بازار ارز) گاها قیمت‌هایی بالاتر از آن‌چه صرافی‌ها روی تابلوهای خود قرارداده‌اند اعلام می‌کنند ولی در مجموع هر دو گروه منتظر افزایش قیمت هستند از این رو ترجیح می‌دهند اگر اکنون نرخ‌ها پایین‌تر است فروشی نداشته باشند و در زمان رشد بیشتر قیمت‌ها دلار را با قیمت بیشتری به فروش برسانند.
تا لحظه تنظیم این خبر بیشترین تغییر نرخ ارز در بازار برای دلار بوده اما یورو و پوند نیز با کمی رشد همراه بوده است. دلار تا ۳۶۳۰ تومان خریداری شده و تا ۳۶۷۰ و ۳۶۸۰ تومان برای فروش تعیین شده است. در عین حال که یورو تا ۴۱۰۰ و پوند تا ۴۵۷۰ تومان قیمت فروش خورده است.
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز در بازار تهران 23 هزار تومان گران شد. نیم‌سکه نیز 9 هزار تومان، ربع سکه 6 هزار تومان و سکه یک‌گرمی 4 هزار تومان افزایش قیمت داشت.در حال حاضر در بازار هر قطعه سکه تمام بهار آزادی یک میلیون و 140 هزار تومان، نیم‌سکه 571 هزار تومان، ربع‌سکه 302 هزار تومان، سکه یک‌گرمی 190 هزار تومان قیمت دارد.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ترامپ امریکا بازارها نفت بورس طلا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۰۳:۵۷
ترامپ و کلینتون به حال ایران فرقی ندارند " فقط یک جناحی برای پیشبرد اهداف جناحی " مدام از تاثیر انتخابات امریکا بر اقتصاد سخن گفت و این که دموکرات ها بهترند و .... (4008668) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۵:۳۷:۴۲
کاش نویسنده ی خبر توضیح میداد ربط ا ینا به هم چیست؟ (4008854) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۱۰:۱۷
دوباره نریم توی رکود خوبه (4008679) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۱۰:۴۸
پراید چی !؟
لابد میشه 43 میلیون (4008680) (alef-11)
 
سهامدار خرد
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۱۱:۳۸
تسلیت به سهامداران (4008683) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۱۳:۰۹
1500 واحد افت !!!!!!! (4008686) (alef-11)
 
متاسف هستم از تهران
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۱۴:۴۷
بورس ما با برجام گره خورده
انتظار میرفت (4008689) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۱۷:۵۲
افت بورس تهران نشون میده که چه قدر ترامپ خطرناکه (4008701) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۱۸:۳۸
تسلیت به اونایی که برجام رو آفتاب تابان میدیدن (4008705) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۹:۳۵:۴۶
تو خوشحال می شی مملکت دوباره بره تو اوضاع قبلی!!!! (4009175) (alef-11)
 
اقتصاددان
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۱۹:۲۰
گشایش های برجام امروز به اوج خود رسید !!!! (4008706) (alef-11)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۴:۵۵:۲۸
دلواپسان محترم دوباره عجله كرديد،بايد صبر كرد .ترامپ مطمئنا از كلينتون بهتر است.ايران كشور كوچكي نيست و مردم بزرگي دارد.نگران نباشيد .برجام حتما عملياتي خواهد شد.روند تجارت ايران عادي تر خواهد شد.امرور امريكا با ديروزش هيچ فرقي ندارد.
شجاع باشيد..ايران هم همان ايران ديروز است .با هوش ،با قدرت وزيرك. (4008787) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۵:۰۳:۵۳
این چه وضعیه ....مگه جنگ شده (4008803) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۲۲:۰۵:۲۷
نه ولی جنگ میشه (4009332) (alef-11)
 
بهداد
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۶:۲۸:۳۳
تا الان لفتش دادن تا تکلیف انتخابات معلوم بشه.هر چی گفتیم اینا همش فیلمه کسی نظر ما رو چاپ نکرد .حالا اونا که رفتن سیمان ریختن تو اراک بیان جواب بدن.آقای ظریف فرمودند آمریکا نمیتونه زیرش بزنه.عزیز دل؍آمریکا با زیر زدن شده آمریکا.
ادمین جان اگر نظر ما رو چاپ نمیزنی تو رو خدا خودت بخون.
فدای همه هموطنها. (4008905) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۰ ۱۰:۵۹:۴۵
قربون مملكت خودم برم كه كارى به سقوط دلار نداره به هر بهانه اى اين سقوط را با سقوط ريال جبران ميكنه (4009830) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.