نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 350396
توکلی: نماینده‌ای که بعد از بازدید از شرکت دولتی لپ‌تاپ هدیه می‌گیرد، دیگر مشروعیت قبلی را ندارد/ تشریح اثرات سوء فساد سیاسی
بخش خبری الف، 14 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۷
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیرات فساد بر مشروعیت حکومت ها، گفت: من معتقدم جمهوری اسلامی نه با انقلاب مخملی، نه کودتای نظامی و نه تجاوز خارجی از بین نمی رود اما اگر با فساد مبارزه نشود حتما می تواند موجب نابودی حکومت شود.

به گزارش ایسنا، احمد توکلی در هجدهمین نشست گفت وگوهای راهبردی که بعدازظهر امروز در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: مشروعیت نظام سه پایه دارد؛ یکی مشروعیت ناشی از کارآمدی، مثلا ممکن است گاهی حکومتی با کودتا تشکیل شود اما چون می تواند حوائج مردم را به طور نسبی تامین کند محبوب و مشروع می شود. همانند سال های اول حکومت رضاخان. مشروعیت دیگر مشروعیت ناشی از قانون است به این معنا که فردی با طی فرآیندهای قانونی قدرت را به دست می گیرد و مردم آن را می پذیرند اما نوع سوم مشروطیت ناشی از اعتقادات است. اگر صاحب قدرت و در واقع حکومت به اعتقادات مردم پایبندی بیشتری نشان دهد پذیرفتنی تر خواهد بود.

وی فساد سیاسی را انحراف در ملاک تصمیم گیری حکومت از مصالح عمومی به منافع شخصی، گروهی و خارجی عنوان کرد و گفت: فساد سیاسی، شایسته سالاری را نقض می کند و در نتیجه بهره وری تولید کاهش خواهد یافت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه رفیق بازی در توزیع قدرت، تبارگرایی، حمایت ویژه یا پارتی بازی، ویژه خواری و تجارت نفوذ را از جمله عوامل نقض شایسته سالاری دانست و تصریح کرد: تجارت نفوذ که در سال های گذشته متاسفانه رونق پیدا کرده همان چیزی است که نمونه های آن را می توان شهرام جزایری، مه آفرید امیرخسروی و بابک زنجانی دانست.

توکلی با بیان اینکه اندازه فساد در کشورها می تواند تا ۱۷ درصد تولید داخلی کشور باشد، گفت: برآورد سازمان شفافیت بین المللی نشان می دهد تنها برای یک سال هزینه اقتصادی فساد در ایران ۳۴ میلیارد دلار بوده که ۳۱ میلیارد دلار آن بر اثر کاستن از بهره وری و سه میلیارد دلار در اثر فرار سرمایه بوده است.

وی با بیان اینکه فساد سیاسی علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد ملی، مشروعیت سیاسی حکومت را نیز زیر سوال می برد، ادامه داد: فساد سیاسی همچنین بر بهره وری و شایسته سالاری تاثیر می گذارد و از انحصارات حمایت می کند. هر چه انحصار بالاتر باشد نیز تولید پایین و قیمت بالا خواهد بود و کارآیی نیز کاهش پیدا می کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فساد سیاسی به کاهش اعتماد عمومی و کاهش نرخ رشد می انجامد، گفت: هر چه شاخص اعتبار دولت بیشتر باشد نرخ سرمایه گذاری و به تبع آن نرخ رشد بالاتر است زیرا وقتی ریسک پایین می آید سیاستگذاری هم قابل اعتماد می شود.

توکلی ضعف حقوق مالکیت، موانع گمرکی و فساد را سه مانع جلب سرمایه گذاری مستقیم خارجی عنوان کرد و گفت: متوسط سرمایه خارجی جذب شده به ایران از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۱ سالانه ۴۰۰ میلیون دلار بوده و این یعنی سرانه ۵ دلاری که باعث می شود مرتبه ۸۰ از ۸۲ کشور را داشته باشیم.

وی فساد سیاسی را موجب انحراف در تخصیص منابع، کاهش سرمایه گذاری، ناکارآیی اقتصادی و کاهش تولید و اشتغال دانست و گفت: همچنین فساد سیاسی به رشد تجمل گرایی، تغییر الگوی مصرف و افزایش واردات منجر خواهد شد. طبیعتا هر چه فساد بیشتر باشد توزیع درآمد هم نابرابرتر خواهد بود و مشارکت سیاسی کاهش می یابد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فساد سیاسی انگیزه سیاستمداران را تغییر می دهد، افزود: فساد سیاسی در واقع ضد آزادی و مردمسالاری عمل می کند و به سلطه حلقه محدود صاحبان زر، زور و تزویر بر مقدرات مردم منجر خواهد شد.

توکلی با اشاره به اثرات فساد سیاسی بر دین و اخلاق مردم نیز گفت: فساد سیاسی هنجارهای مورد قبول جامعه را متلاشی می کند و باعث می شود نقش هدایتگری حکومت تضعیف شود و از دعوت حکومت به دینداری استقبال نشود. همانطور که ما اوایل انقلاب الگوی رفتاری مردم بودیم اما حالا دیگر اینطور نیست.

وی فساد سیاسی را موجب ترجیح منفعت شخصی بر حقوق عمومی دانست و گفت: در چنین شرایطی حاکمیت به انحصارطلبی و سلطه جویی متهم می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: فساد سیاسی اثر تربیتی منفی بر اخلاق مردم می گذارد. اخلاق و دین مردم را تضعیف و اعتقاد به مردم سالاری دینی را کم می کند و زمینه های رشد بی تفاوتی، دین گریزی و تخلفات را افزایش می دهد. وقتی اعتقادات ضعیف شود مشروعیت حکومت هم ضربه می خورد.

توکلی با تاکید بر لزوم پایبندی نمایندگان به قوانین نیز گفت: وقتی نماینده ها از یک شرکت دولتی بازدید می کنند و موقع برگشت لپ‌تاپ هدیه می گیرند دیگر مشروعیت قبلی را ندارند یا وقتی دولت قانونی را رعایت نکند و اصرار داشته باشد که کارش درست است قانون اعتبارش را از دست می دهد تا جایی که رییس جمهوری می گوید قانونی که قبول نداشته باشم را اجرا نمی کنم. اینجا مشروعیت ناشی از قانون لطمه می بیند و مردم هم عادت می کنند که کارهایشان را با نقض قانون پیش ببرند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه فساد در کمترین درجه اش بر مشروعیت قانونی حکومت تاثیر می گذارد، گفت: به نظر من جمهوری اسلامی در افق قابل تخمین نه با انقلاب مخملی، نه کودتای نظامی و نه تجاوز خارجی از بین نمی رود اما اگر با فساد مبارزه نشود حتما حکومت به مخاطره خواهد افتاد.
۱۳۹۶/۰۱/۲۹ ۲۱:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۰:۱۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۰۸:۰۲
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۱۷:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۱۶:۵۴
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۶ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۹ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ۱۰:۱۲
 
۱۳۹۵/۰۴/۰۵ ۱۴:۲۵
 
۱۳۹۵/۰۲/۲۰ ۱۳:۳۰
 
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی+توکلی+فساد سیاسی+فساد اقتصادی
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۱۹:۲۸:۲۵
اجرای قانون کلید اصلی در مقابل فساد است و جلوگیری از فساد تنها با ازادی مطبوعات میسر است .
زمان فروپاشی شوروی هر جای دنیا سفر میکردید فواجش بیشتر روسی بودند ولی در حال حاضر بیشتر روسها توریست شده اند .
سری به امارات ، مالزی ، هند و کانادا بزنید و ببینید ایا باید اسم ما ایرانیها با این فرهنگ کهن با فحشا گره بخورد .
وقتی در دانشگاهها برای نمره محصلین تن فروشی میکنند وقتی در خیابانها اثار فیاد را به وضوح میبینیم ، ایا این لیاقت مردم ایران است .
این فسادها نتیجه گسترش فقر است و دولت سابق و حامیان ان عامل اصلی میباشد .
باید محل هزینه درامدهای نفتی کشور برای مردم روشن گردد .باید صدا و سیما واقعیتها را بگوید و باید قوه قضاییه به درستی مقابل فساد بایستد .
انکار ، انکار تا کی ؟ انقدر انکار کردیم که امروز وصعیت ما این است .
ایا واقعا نظام باید قربانی مصالح عدهای خاص شود .
ایا باید قانون گذاری در کشور ما به سبب خروج مغزها غیر شفاف باقی بماند .
در بین نمایندگان چند نفر فارغالتحصیل دانشگاههای معتبر جهان هستند و یا از دانشگاههای تراز اول ایران .
اینها درد اصلی است . ۹۰ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق در دولت . بدنه ای که جز سنگ پرانی در مقابل رشد اقتصادی کاری نمیکند .
ضرکتهای زیان ده دولتی و نهاد هایی که مالیات نمیپردازند و باید تمام هزینه های دولت را بخش خصوصی نحیف بپردازد . (3683143) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۲۲:۳۸:۲۵
چقدر برخی شان نمایندگی را پایین اورده اند, مگر یک لپ تاپ چه ارزشی دارد? متوجه باشید که بر جای نشسته اید که روزی مدرس و مصدق نشسته بودند. (3683505) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۲۲:۴۲:۲۰
اقا چرا بازار را با ارزان فروشی خود خراب میکنید?اگر خود را میفروشید, لااقل به قیمت بالا بفروشید. لپ تاپ نهایت 4 تومان ارزش دارد.
اینجور که شما پیش میروید فکر کنم سال بعد ساعت مچی بدهند (3683511) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۲۲:۴۳:۴۴
بیچاره مردمی که نماینده اش خود را به یک لپ تاپ بفروشد! (3683516) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۲۲:۵۰:۴۸
ببین چه کس های شدند نماینده? مگر یک لپ تاپ چه ارزشی دارد?
ایا نماینده ای که از یک لپ تاپ نمیگذرد میتواند از کارت هدیه 100 میلیونی که دولت قبل بین نمایندگان توزیع کرد بگذرد???????!!! (3683526) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۲۲:۵۹:۴۰
اقای دکتر توکلی همین که به جز شما و اقای علی مطهری. بقیعه نمایندگان سکوت کرده اند, خود گویای بسیاری از مسایل است. (3683544) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۲۳:۱۲:۲۱
دین و ایمان مردم را خیلی. وقت است که بعضیها به یک لپ تاپ فروخته اند! (3683565) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۲۳:۴۶:۵۲
یاد اون نمانده محترم افتادم که افتاری رفته بود پیش یکی از خودروسازان و آیپد هدیه گرفته بود و فکر کرده بود کتابه و داده بود به رانندش اما فرداش که فهمیده بود 2-3 میلیون از دستش رفته راننده بدبخت را تهدید کرده بود که تا ظهر باید آیپد را بیاره بهش تحویل بده ! (3683613) (alef-13)
 
يوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۲۳:۵۴:۰۷
اقاي دكتر توكلي وقتي نماينده اي باشركت تجهيزات بزشكي وبا هزينه انها براي شركت در كنكره به المان ميره شما انتظارت كاملا منطقي است كه فساد از بين نخواهد رفت (3683625) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۰:۱۷:۵۲
جناب توکلی
با سلام
لطفا این وضعیت غجیب رو که در وزارت پزشکان بوجود امده و تعرفه ها شدید بالا رفته رو هم بررسی کنید من نمیدونم شما و دوستان شما مگر در کمیسیون بهداشت و درمان نیستند؟ چرا کسی جلوی این وضغیت رو نگرفت و چیزی نگفت؟
چرا بیش از 300 درصد تعرفه ها زیاد شده؟ چرا این همه فساد در این بخش هست؟ (3683656) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۰:۳۳:۵۳
اقاي توكلي كه به مقوله فساد حساس است بهتر است اگر جرات دارد در مورد ان كسي كه از بدهكاران بانكي است و با بابك زنجاني در هواپيماي اختصاصي عكس دارد افشاگري كند. همان كسي كه روي موتور هم عكسهايي دارد و بيشتر از اين بگويم احتمال سانسور بيشتر ميشود (3683678) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۰:۴۳:۲۶
اقاي توكلي چطوره كمي هم به نهادهاي ديگر كه از هرگونه نظارت و پرداخت ماليات معافند بپردازيد؟ يادتان رفته مردم به چه كساني راي دادند و به چه كساني نه گفتند؟ (3683698) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۱:۲۹:۰۲
اقای توکلی بنده مدیر یک سازمان دولتی در جنوب بودم. وقتی از تهران کارشناسان وزارتخانه متبوع برای اموزش، بازدید، ماموریت و ... تشریف میاوردند باید حتما هدیه ای تقدیمشان میکردیم وگرنه پیگیریهای امورات استانی به سرانجام نمیرسید. (3683743) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۸:۱۳:۰۴
عدم ارایه گزارش دقیق و مستند؛ برداشتهای کلی مخاطب را به همراه خواهد داشت که در نهایت بدبینی مردم به مسئولان مملکت را در بردارد این ادبیات را اصلاح کنید (3683873) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۸:۲۵:۱۱
کارت هدیه چطور آقای دکتر؟!!!!!!!!!!! (3683890) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۹:۲۰:۵۶
شركت اگر غير دولتي بود عيبي ندارد ؟!
اگر از خود رو ساز اتومبيل بگيرد چي ؟! (3683995) (alef-13)
 
سلمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۹:۳۳:۲۶
کاش فقط به یک لپ تاپ ختم بشه ...... (3684018) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۱:۰۸:۱۶
نماینده ای هم که بعد از جلسه با خودروساز آیپد میگیره نمیتونه تعرفه واردات رو کاهش بده (3684180) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۱:۴۰:۴۵
دکتر توکلی عزیز؛ تا شما تبدیل به یک حزب کارآمد نشوید که استانداردهای حزبی را رعایت کند نمی توان حرفهای خوب شما را پیگیری کرد. تا شما تنها باشید صدای شما را خفه می کنند. باید 50 نفر مثل شما یک حزب تشکیل دهند که خودشان زیر میدان انقلاب زندکی کنند و با مترو و اتوبوس جابجا شوند و هیچ نقطه تاریکی در کذشته شان نباشد و گرنه مفسدین به ساعتی پرونده تان را می پیچند. مشکل اصولگرایان هم همین بود که عامل به حرفهای خود نبوده و مشی عملی از رهبری نظام نداشتند (3684242) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۱:۴۸:۴۲
مطلب بسیارمهمی را آقای دکترتوکلی گوشزدکرده اند.متاسفانه رشوه وگرفتن پول بابت پروژه و...به یک موضوع عادی تبدیل شده است ودهنده وگیرنده انگارنه انگارکه دارند عملی خلاف انجام می دهند.
البته متاسفانه اینقدردرگیرظواهرشده ایم که کسی به باطن کسی کاری ندارد وفقط ظاهر وظاهرسازی است که موردتوجه است. (3684258) (alef-13)
 
امیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۲:۰۳:۱۸
با کلیت دیدگاه مطرح شده از سوی جناب توکلی در بالا موافقم . (3684308) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۲:۴۲:۵۲
کاش فقط یه لپ تاپ بود (3684400) (alef-13)
 
h.r
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۴:۰۶:۲۶
آقای توکلی شما درست میگی ولی این خیلی سادگی هست که ما بیایم صحبت از لپ تاپ یا حقوق سی و پنج میلیونی کنیم. کار فراتر از این حرف هاست (3684580) (alef-13)
 
عباسعلي صلواتي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۹:۵۳:۰۹
عباسعلی صلواتی, در اردیبهشت ۱۵ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۲۵ وضیعت:
ضمن قدردانی ازآقای توکلی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در برنامه پایش در باب مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتشای و تطاول به بیت المال و وضع حقو قهای کلان۳۷میلیون تو مانی در ماه برای برخی مدیران ارشد وبی توجهی به مر دم وتلاش برای نجات کشور از اختاپوس باند های فساد که در اکثری ارگانهاو تصمیم گیریها رسوخ و نفوذ کر ده که تنها منافع خود را تعریف می کنند و چشم را به روی ملت و مر دم بسته اند که اشاره داشته اند افزایش نظارت عمومی را می طلبد و در این راستانهادهاي مردم نهاد"سمن" راایجاد کرده اند که جای سپاس بسیاری دارد باید بدانیم یکی از راههای نفوذ وبسترهای فساد و نابودی کار و تولید کشوراز طریق سیستم های حقوقی و قانونی صورت می گیرد که باید جهت اصلاح آن کوشیداز آنجمله سیستم های بانکی با طر ح مقابله با کاهش ارزش پول ملی و مقابله با تورم سياست امریکا را در منطقه پياده كر ده اند( که با گسترش تضاد های داخلی و تقابل ملی و افزایش فر قه گرایی ونابودي اقتصاد ملي منطقه را با دست خود به نابودی و خون و کشتار کشانده اند تا امنیت شهروندان اسرائیل را تضمین کنند )سیستم بانکی در همنوايي ناخواسته باامپرياليزم خونخوار به نو عی باعث نا بودی اقتصاد ملی شده است از یکسو به سر مایه گذاران چراغ سبز داده اند که لازم نیست شما سر مایه گذاریهای پر در سر!" مولد ّ"داشته باشید کافی است پولتان را به ما بدهید و بدون چالش با سازمانهای بیمه ای و بیم اجباری کار گری وتنازعات در اداره کار و امور اجتماعی و بر خورد با سازمانها مالیاتی و ارزش های افزوده و شهر داریها و هزاران موانع دیگر راحت و بدون در سر %۲۵-۲۶%در صد سود سپر ده ثابت بگیرید واز سوی دیگر بااعطای وام برای سر مایه گذاران فعال و بستن سود و جرائم و…بالای ۳۱٫۵%به آنها و افزایش قیمت تمام شده کالاها وخارج کر دن آنها در رقابت با کالاهای خارجی و تحریض به حذف تعر فه های گمرگی به بهانه پوستن به سازمان تجارت جهاني وپيش كش بازار محلي به استراتژيست هاي خارجي كه براي مر دم مسلمان هم مهر و تسبيح و ركت شمارتو ليد مي كنند و براي عزاري امام حسين ماهم طبل و شيپورو سنج عر ضه مي كنند و به راحتي سلايق ما را براي رسوخ ونفوذ در بازار و توسعه آن با خود همراه مي كنندوبازار مارا جولانگاه خويش مي سازند كه عر صه را براي تو ليد كننده داخلي تنگ مي كنندكه با عدم توانایی در پرداخت اقساط بانکی آنها را به ور شگستگی کشانده اند بطوریکه تنها در مازندران بیش از ۲۰۰۰(دو هزار) کار خانه به ورشگستگی و یا ابطال پر وانه شده اند و دست از تولید شسته اند کار گاهها و کار خانه ها رارهاكرده اندكه به بیغو له ای تبدیل شده است تا كنام گر گان ورو بهان گردد و به قول حكيم عمر خيام :
آن قصر كه جمشيد در او جام گرفت +آهو بچه كرد وروبه آرام گرفت
بهرام كه گور مي گر فتي همه عمر +ديدي كه چسان گور بهرام گر فت

و فر یادازمسیولی بر نخاست وهیچکسی از رجال حکومتی از نوع آنهاییکه حقوق چند ده میلیونی در ماه از خزانه ملی به یغما می برند !؟و در لباس دفاع از مر دم در رسانه ها ظاهر می شوند تا راحتتر سر شان کلاه بگذارند اینهمه صدا ها و شکستن استخوانها را نشنیدند و فر یادرسی هم نیامد جز چند تو صیه از بر خی از فقها منجمله حضرت آیت الله جوادی آملی و یا آیت الله ناصر مکارم شیرازی همانهایی که می فر مو دند مسائل شریعی شوخی بر دار نیست و هرگز با آن مصالحه نمی کنند و ….
بانکهاهمه این تدابیررا به عنوان سیاست پو لی و خروج از تورم و حل رکود تورمی معنی کر ده اند که علی القاعده تعطیلی کار و تولید و اشتغال نه با رکود جمع می شود و نه رافع تورم خواهد شد و کاری که در عر صه اقتصاد کر ده ایم وبا جنگ نرم به مبارزه اقتصاد ملی رفته ایم بطوریکه بسیاری از نهادهای کار و تولید را به نابودی کشانده ايم و اقتصاد خویش را شکننده تر و وابسته تر از قبل ساخته ایم وجفايي به خود كر ده ايم كه امر یکا درحيل و تهدیداتش علیه ما نکرد که با دست خود؛خود را به قر بانگاه برده ایم كه به تو صيه حكيم ابو القاسم فر دو سي: دریغ است که ایران ویران شود ++کنام پلنگان و شیران شود
نباشد همي نيك و بد پايدار+همان به كه نيكي بود ياد گار
اگر بد كني جزبدي ندروي+شبي در جهان شادمان نغنوي
نمانيم كين بوم ويران كنند+همي غارت از شهر ايران كنند
نخوانند بر ما كسي آفرين +چو ويران بود بوم ايران زمين
ارسال پاسخ (3685174) (alef-13)
 
بینوا
United States
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۲۳:۰۷:۱۸
نظر اینجانب را که در تایید مطالب شما بود منعکس نکردید . بنابر این چطور انتظار دارید وقتی در مورد نفوذی های فساد مطلبی سانسور میشود مملکت عاری از فساد داشته باشید؟
فاسدان با پررنگ کردن جنبه های کم اهمیت تر نفوذ فساد را نهادینه میکنند.
آقای دکتر ایا واقعا در مورد مبارزه با فساد جدی هستید؟ (3686588) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۷ ۰۰:۱۰:۴۰
شرم بر نماینده ای که حریتش را با یک لپ تاپ می فروشد شرم باد (3686658) (alef-13)
 
رضا.ف
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۱۸ ۰۵:۲۰:۲۹
جناب توکلی فرمایشات شما متین ولی چرا اجرا نمیشود کدام نهاد مسئول است و از کجا باید استارت بخورد چرا مسئولین شفاف بطور عمومی لیست اموالشان قبل وبعد از مسئولیتشان منتشر نمیشود ، دولت گذشته بالاترین درآمد نفتی را داشت آیا به ارگانی حساب پس داد ؟برای شروع باید تمام کسانی که مسئولیت دارند لیست اموال بدهند . (3688290) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۹ ۲۰:۱۹:۲۰
حرامحوری در کشور قبح حودرا ازدست داده است ونهی از منکر هم فغلا جواب نمیدهد (3692519) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.