توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507446
ترامپ حامیان خود را از دست داده است/ درس های نیاموخته آقای رئیس جمهور
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۲
ترامپ اما یک اپوزیسیون غیرمعمول پرشور ایجاد کرده است: یک نظرسنجی نشان می‌دهد که تقریبا دو برابر رای دهندگانی که عملکرد ترامپ را «به شدت نامقبول» می‌دانند، عملکرد رئیس جمهور را «به شدت تایید» می‌کنند.

دیپلماسی ایرنی: نظرسنجی ها درباره رئیس جمهور ترامپ بد و بدتر می شوند. او در زمینی لرزنده کار خود را آغاز کرد. در روز ادای سوگند او تایید 45 درصد از آمریکایی ها را در پشت سر خود احساس می کرد. از آن زمان او رشدی منفی را آغاز کرد. هفته گذشته موسسه نظرسنجی گالوپ گزارش داد که حالا میزان تایید ترامپ تا 34 درصد کاهش پیدا کرده است.

سایر نظرسنجی ها حتی این عدد را پایین تر نشان می دهند اما همگی وجود روند منفی را تایید می کنند. در تاریخ معاصر محبوبیت هیچ رئیس جمهوری در منظر عمومی تا این میزان و این قدر سریع پایین نیامده بود. این تنها اعدادی نیستند که رئیس جمهور را آزار می دهند. (او ادعا می کند که نظرسنجی ها را نادیده می گیرد اما اغلب شکایت می کند و این نظرسنجی را کارهایی خائنانه علیه خود می داند). نرخ عدم تایید رئیس جمهور، آمریکایی هایی که معتقدند رئیس جمهور کار خود را به درستی انجام نمی دهد، سریع تر از تمام پیشینیان او به بیش تر از 50 درصد رسیده است.

ترامپ اما یک اپوزیسیون غیرمعمول پرشور ایجاد کرده است: یک نظرسنجی نشان می دهد که تقریبا دو برابر راهی دهندگانی که عملکرد ترامپ را «به شدت نامقبول» می دانند، عملکرد رئیس جمهور را «به شدت تایید» می کنند. اما ادعای ترامپ درباره حامیان اصلی او همچنان غیرقابل قبول است و ثابت شده که افسانه ای بیش نیست. ترامپ در توییترش ادعا کرد: «حامیان اصلی ترامپ از هر زمان دیگری بزرگ تر و قوی تر هستند.»

هرچند آمارگیر کمپین ترامپ تونی فابریزیو هفته گذشته اعتراف کرده که پایه هوادارن ترامپ تخریب شده است. فابریزیو گفت که حامیان ترامپ در میان جمهوریخواهان و مستقل های وابسته جمهوریخواهان، در حالی که هنوز عدد قوی 75 درصد را نشان می دهد اما نسبت به اعداد بالای پیشین کاهش یافته است. (حتی ترامپ هم نمی تواند ادعا کند که این نظرسنجی جعل شده است.)

درست است که هواداران متعصب ترامپ هنوز به او متعهد هستند اما هواداران کمتر متعصب از اطراف او پراکنده شده اند. اطلاعات انتخاباتی نشان می دهد که 15درصد از افرادی که در روز انتخابات به ترامپ رای دادند «رای دهندگان ناخواسته» بودند. یعنی افرادی که به ترامپ رای دادند اما درباره رای خود هیجان زده نبودند. این دسته از رای دهندگان تحصیلات بالاتری نسبت به طرفدران متعصب ترامپ دارند. آنها اغلب مستقل یا حتی دموکرات هستند و به جمهوری خواهی تعهد صرف ندارند.

نظرسنجی ها در ماه جاری نشان می دهد که تنها 63 درصد از رای دهندگان معتقدند که ترامپ وظیفه خود را به درستی انجام می دهد. وقتی از این عده پرسیده شد که آیا برای بار دوم به ترامپ رای خواهند داد 48 درصد از آنها بله گفتند و در این میان تنها 12 درصد گزینه قطعا بله را انتخاب کردند. این اعداد نشان می دهد که ترامپ اگر می خواهد برای انتخاب مجدد در سال 2020 تلاش کند کار سختی خواهد داشت.

آنالیز دیگری به طور اختصاصی در ایالت ویسکانسین صورت گرفت. یکی از ایالاتی که ترامپ را در سال گذشته پیش انداخت. در این نظرسنجی مشخص شده است که هواداران تحصیل کرده و سفیدپوست ترامپ تا عدد 40 درصد کاهش پیدا کرده اند. اما اخطار اصلی جایی است  که طبقه سفیدپوست با تحصیلات پایین که حامیان اصلی ترامپ را تشکیل می دهند از 62 درصد به 51 درصد تنزل پیدا کرده اند. این عددی است که میت رامنی در سال 2012 با رسیدن به آن انتخابات را به اوباما واگذار کرد. جالب است که این سقوط محبوبیت به ویژه در بین زنان بسیار چشمگیر بوده است.

چرا بسیاری از طرفداران ترامپ از اطراف او پراکنده شده اند؟

نظرسنجی های حاصل از مصاحبه ها با گروه های خاص نشان می دهد که شکست ترامپ در وعده های بزرگ اش از جمله مشاغل کارخانه ای جدید، کاهش مالیات طبقه متوسط و کاهش هزینه های بهداشتی باعث این ریزش رای بوده است. طرح خدمات بهداشتی در راس دغدغه های طرفداران ملایم ترامپ است ولی برای طرفداران متعصب او مساله مهاجرت و تروریست اولویت اول است. به همین دلیل رای منفی کنگره برای جایگزینی طرح بهداشتی اوباما در ریزش رای ترامپ بسیار تاثیرگذار بود.

کاهش محبوبیت رئیس جمهور غیرقابل بازگشت نیست. بیل کلینتون نیز در سال اول حضورش با مشکلاتی مشابه مواجه بود اما توانست در انتخابات مجدد به راحتی پیروز شود. اما سوالاتی اساسی وجود دارد: او چه تعداد شغل ایجاد می کند؟ آیا حقوق ها افزایش پیدا می کند؟ اگر این دو اتفاق بیفتد اعداد دوباره رشد خواهند کرد. دیوید وینستون از اعضای جمهوری خواه می گوید: «ترامپ نیاز دارد که قانونی بزرگ را به تصویب برساند، مانند تحول مالیات، تا نشان دهد که او به سمت پیشرفت حرکت خواهد کرد.» اما تصمیم ترامپ برای مبارزه با رهبران حزب خودش نمی تواند عاقلانه باشد. رئیس جمهور با نرخ تایید کمتر از 40 درصد در کنگره راه دور و درازی برای موفقیت در انتخابات مجدد خواهد داشت.

سیاست یعنی جمع کردن نه ایجاد تفرقه. این فرهنگی است که از نخستین مبارزات انتخاباتی ایجاد شده است. حداقل اعداد نظرسنجی های خود کمپین ترامپ نشان می دهد که او این درس را نیاموخته است یا حداقل آن را به کار نمی بندد.
منبع: لس آنجلس تایمز
 
کلمات کلیدی : نظرسنجی، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.