نظر منتشر شده
۵۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417347
تأملی بر ماجرای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد
محسن مهدی‌پور، 4 آذر 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۲
روز یکشنبه ۳۰ آبان به دستور دادستان مشهد، سخنرانی علی مطهری به دعوت مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان استان خراسان رضوی به مناسبت اربعین حسینی در این شهر، لغو و دفتر این مجمع پلمب شد.

در همین رابطه، مدیرکل سیاسی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: اجرای این برنامه از نظر ما مشکلی نداشت و فرمانداری مجوز برگزاری این برنامه را در یکی از سالن‌های شهر صادر کرده بود؛ اما مقام قضایی، شب قبل آن، ابلاغ می‌کنند این مراسم انجام نشود. نیروی انتظامی نیز به فرماندار و رئیس شورای تأمین استان اعلام می‌کنند که دستور رسیده این برنامه برگزار نشود.

محولاتی افزود: پیگیری‌های لازم از سوی استانداری انجام شد تا دادستان از نظرشان برگردند؛ اما بنا به دلایلی که خودشان می‌دانند موافقت نشد.
بلافاصله پس از این اتفاق، علی مطهری در نامه‌ای به رئیس جمهور نوشت این برنامه «به دستور دادستان مشهد و به قول خودش بر اساس نامه‌ای که به او رسیده است لغو شد.» وی همچنین از مسلوب‌الاختیار بودن استانداری و شورای تأمین در این ماجرا انتقاد کرد.

در این خصوص، چند نکته و سؤال، قابل تأمل است:

۱- لغو مجوزهای وزارت ارشاد در مورد کنسرت‌ها در مشهد، این بار به مجوزهای وزارت کشور سرایت کرده است. این نشان می‌دهد که اقدامات سلبی از این دست برای کسانی که نمی‌توانند همه سلایق جامعه را جذب خود کنند، در حال تبدیل شدن به یک رویه در مشهد است؛ اما ای کاش چنین حساسیت‌هایی در مورد مجوز برخی مؤسسات مالی و اعتباری که خون مردم را در شیشه کرده‌اند، هم وجود می‌داشت.

2- برخی اعتراض کرده‌اند که چرا در مورد لغو سخنرانی‌ منتقدان دولت این چنین واکنش نشان داده نشده است. چند دلیل می‌توان برای این مسئله ذکر کرد: اولاً بحث فعلی در مورد مشهد است؛ ثانیاً به دلیل آنکه خود آن افراد یا نخواستند یا نتوانستند به این اندازه، موضوع را رسانه‌ای کنند؛ ثالثاً سخنران این برنامه، نائب رئیس مجلس بوده که در رأس امور است؛ بنابراین پیگیری این واقعه، نه فقط به خاطر شخصیت حقیقی او بلکه بیش از آن به خاطر حفظ حرمت رکن مردم سالارانه نظام است.

3- لغو این برنامه توسط دادستان مشهد، آن هم بر اساس یک نامه و فقط چند ساعت قبل از اجرا، جز تشریفاتی‌شدن مجوزهای قانونی در مشهد چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ البته گفته می‌شود دادستان بر اساس اختیارات قانونی و برای پیشگیری از رفتارهای هیجانی و برگرفته از احساسات پاک دینی مردم، دستور لغو این برنامه را داده که صحت و سقم آن باید مورد بررسی قرار گیرد.

4- با فرض قانونی بودن این اقدام، آیا اِعمال قانون و پیشگیری از رفتارهای هیجانی مردم، فقط از همین طریق ممکن بوده و آیا اساساً راه‌های جایگزین بررسی شده است؟ مگر دادستان، عضو شورای تأمین نیست؟ چرا مورد اخیر را برای بررسی همه‌ جانبه به جلسه شورا نبرده؟ اگر قرار باشد تصمیمات مهم شهر، فقط توسط یک نفر گرفته شود، آیا دیگر فلسفه‌ای برای وجود این شورا باقی می‌ماند؟

5- در متشابهات قانون که جای تفسیر در آن وجود دارد، معمولاً اشکال در یافتن مصداق‌ صحیح، ایجاد می‌شود؛ بنابراین گزارش‌ها و اطلاعاتی که به دادستان می‌رسد، نقش تعیین‌کننده‌ای در نیل به مصداق حقیقی موضوع قانون ایفا می‌کند؛ وگرنه در اغلب موارد اینگونه است که دادستان نه با ذهنیت سیاسی بلکه بر اساس شواهد و قرائن، حکم صادر می‌کند؛ بنابراین در واقع، او در زمین دیگران بازی می‌کند.

6- وقتی که تنها با یک نامه ولو بر اساس اختیارات قانونی می‌توان کل فرایند و مسیر پرپیچ و خم دریافت مجوز را نادیده گرفت، باید فکری به حال این تزاحم‌ کرد و قوانین متشابه و تفسیربردار را صریح و متعین کرد. این رویه نه تنها قانون‌شکنانی را که بدون مجوز فعالیت می‌کنند، جری‌تر، بلکه قانون‌مداران را نیز بی‌انگیزه و ناامید می‌کند. وقتی مردم، خیری از قانونمند بودن نبینند، به راحتی نمی‌توانند به سختی ظاهری و زودگذر رعایت قانون تن دهند.

7- به گفته برگزارکنندگان و خود علی مطهری، این سخنرانی به مناسبت اربعین حسینی و موضوع آن، تحلیل واقعه کربلا بوده؛ آیا می‌توان به صرف حضور برخی افراد که با سلیقه سیاسی ما ناسازگارند و یا حتی بدتر از آن، افرادی که سابقه موجهی در عالم سیاست از خود به جا نگذاشته‌اند، این مراسم را لغو کرد؟ شاید این‌گونه اقدامات در حوزه فرهنگ و اخلاق عمومی برای محافظت از آزادی معنوی در جامعه بلامانع باشد؛ اما بدون شک در حوزه سیاست، غیرقابل قبول و موجب انسداد و خفقان خواهد شد. به فرض اینکه حذف مخالفان سیاسی، امکان داشته باشد، مصلحت و پیشرفت کشور، خلاف آن را ایجاب می‌کند. خوب است مجموعه دادستانی بررسی کند با لغو این مراسم، آیا از اثرگذاری‌ آن کاسته شد یا بر عکس، موجش در کل شهر و بلکه کشور، منتشر شد؟

8- در خلوص نیت این‌گونه اقدامات به سختی می‌توان تردید کرد؛ اما اگر به فرض در کوتاه‌مدت، به‌زعم موافقان، نتیجه مطلوب حاصل شود، در بلندمدت مطمئناً به جز زیان و آسیب برای کشور و دین، حاصلی نخواهد داشت. به گفته استاد شهید مرتضی مطهری «از اسلام فقط با یک نیرو می‌شود پاسداری کرد و آن علم است و آزادی دادن به افکار مخالف و مواجهه صریح و روشن با آنها.» (پیرامون انقلاب اسلامی، ص 18)
 
کلمات کلیدی : علی مطهری+لغو سخنرانی+روحانی
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۱:۴۸:۵۲
ما باید آزادی بیان رو که مقدمه آزادی عمل هست رو در این کشور نهادینه کنیم. برای شروع قسمت نظرات غیر قابل انتشار از سایت الف حذف بشه. (4030196) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۶:۴۱:۰۸
آزادی بیان مقدمه آزادی عمل نیست. انسان بر اعمال و رفتار خود تسلط دارد. (4030682) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۷:۴۲:۴۷
سنگ بزرگ علامت نزدنه. فعلا همون منفیها برگرده خودش خیلیه! (4030768) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۹:۳۰:۵۰
بهتر است از روحانی و رفسنجانی شروع کنید ؛ اگر از راستگویانید .
______________________________________________________
کسانی که مردم منتقد بصیر و فهیم را به جهنم حواله میدهند !!! چگونه از آزادی بیان سخن میگویند ؟ !!
مرگ خوبه !!! ولی برای همسایه ؟؟؟؟؟؟؟؟ !!!!!!! (4030876) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۱:۴۴:۲۳
بسیاری از افرادی که با دولت محترم اختلاف دیدگاه داشتند بارها از سخنرانی در دانشگاهها منع شده اند آیا این کار شرم آور نبود ؟ (4031078) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۲:۴۳:۴۶
شرط می بندم حودنم نمی دونی چی میخوای.
آرادی بیان رو تعریف کن تا ببینیم منظورت از آزادی چیه؟
اینکه یکی بیاد فحشت بده هم جزو آزادیه یا براش حد و مرز قائلی؟ (4031135) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۲:۵۹:۲۳
دادستان را باید سریع برکنار کنند چون باعث ناراحتی ملت ایران شده است ملت ایران این اقدام ناپسند را محکوم میگند و اقای روحانی شدیدا باید برخورد کند (4031155) (alef-13)
 
قرزام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۱:۴۹:۴۱
بسیار عالی نوشتیدو این مطالب همون حرف دل مردم....ولی کو گوش شنوا (4030197) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۶:۴۷:۴۹
شما جز مردم هستید که مشکلتون ازادی بیانه..من و مردم مشکلمون با شما فرق داره در مدرد ما حرف نزنید (4030690) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۱:۱۴:۰۷
"ثالثاً سخنران این برنامه، نائب رئیس مجلس بوده که در رأس امور است؛ بنابراین پیگیری این واقعه، نه فقط به خاطر شخصیت حقیقی او بلکه بیش از آن به خاطر حفظ حرمت رکن مردم سالارانه نظام است."

فارغ از درستی یا نادرستی اقدام دادستانی ، یکی از مشکلات اساسی کشور ما همین تافته جدا بافته دانستن مسئولین است ! مثلا در قانون اساسی گفته ایم همه در مقابل قانون یکسان اند و فرقی بین وزیر و نماینده و ... با مردم عادی نباید باشد !!! خاک بر سر ما که رسانه های ما هم این دیدگاه را تئوریزه میکنند!!!
اگر لغو مراسمی که مجوز دارد غلط است، غلط است چه علی مطهری باشد چه سعید زیباکلام چه هر کس دیگری!

لابد ح.ف. هم چون برادر رئیس جمهور است و رئیس جمهور مقام دوم کشور و نماد رای مردم است به خاطر حفظ حرمت رکن جمهوریت نظام ، میتواند شخص مفسد و پرونده دار را رئیس بانک کند ! از توصیه نامه سازمان سنجش برای
پیگیری ادامه تحصیل دکتری بهره مند شود... (4031030) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۱:۲۰:۲۹
بله واقعا منطقی است ! اینکه علی مطهری چون نایب رئیس مجلس است نباید این کار میشد اما برای افراد عادی (از جمله منتقدان دولت) مهم نیست لغو سخنرانی !!!
راستی ! علی مطهری در نامه پرکینه اش به امام جمعه مشهد طعنه زده و او را به دست داشتن در این ماجرا متهم کرده ! جالب اینکه پارسال هم مطهری امام جمعه کرج را به چنین چیزی متهم کرده بود و بعد از مشخص شدن دروغ بودن ادعای او ، از امام جمعه کرج معذرتخواهی کرد(تصویر نامه مطهری موجود است) و امروز هم باز اشتباهش را تکرار کرد (علم الهدی ادعای مطهری را تکذیب کرد!)

ضمنا حرف دل من این است که علی مطهری با مردم عادی در مقابل قانون یکسان است ! نه اینکه چون او نایب رئیس مجلس است قانون چتر بزرگتری برای حمایت از او دارد! (4031043) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۱:۵۶:۱۶
احسنت
اول فکر کردم، طبق رویه همیشگی سایت الف، چون الان این قضیه، قبیله ای شده و اصولگراها باید مطهری رو بکوبن، این مقاله هم دنبال توجیه رفتار غلط دادستان مشهده، اما وقتی مطلب شما رو خوندم فهمیدم قضاوتم غلط بوده (4030209) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۶:۴۲:۱۰
مطهری مگه اصولگرا نیست؟ (4030684) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۹:۴۶:۴۲
منم فکر کردم طبق معول یک مقاله است در ظاهر برای حمایت از مطهری ولی در مختوا برای حمله به مطهری ولی متوجه شدم که نه و یک مقاله منصفانه است. در قضیه شیراز و مشهد که برای مطهری رخ داد مقالات خیلی شبیه هم بودند و اکثر مقالات برای حمله به مطهری در پوشش حمایت از وی نوشته می شدند. (4030908) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۱:۵۶:۴۰
به یک نکته کلیدی توجه نميشود ؛ دادستان اصولا چنین اختیاری دارد؟!
به تبعات عجیب و غریب چنین اختیاری فکر کرده‌اید؟
آیا میدانید با این اختیارات، یک دادستان یا زیردستان او میتوانند در همه امور قوه مجریه و مقننه دخالت کنند؟
حتی میتوانند مجلس قانونگزای را برای پیشگیری از وقوع جرم تعطیل کنند. (4030210) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۱:۴۸:۳۰
أین اختیار رو نداره برای این امور اصول و قوانینی هست که دادستان اونها رو نادیده گرفته (4031082) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۰۸:۰۸
برادر نویسنده! شعر برشت را هنوز هم نخوانده!

دیگر کسی نمانده بود!!! "دیگر کسی هم مانده است؟"

آیا می‌توان به صرف حضور برخی افراد که با سلیقه سیاسی ما ناسازگارند و یا حتی بدتر از آن، افرادی که سابقه موجهی در عالم سیاست از خود به جا نگذاشته‌اند، این مراسم را لغو کرد؟ شاید این‌گونه اقدامات در حوزه فرهنگ و اخلاق عمومی برای محافظت از آزادی معنوی در جامعه بلامانع باشد؛ اما بدون شک در حوزه سیاست، غیرقابل قبول و موجب انسداد و خفقان خواهد شد. به فرض اینکه حذف مخالفان سیاسی، امکان داشته باشد، مصلحت و پیشرفت کشور، خلاف آن را ایجاب می‌کند. خوب است مجموعه دادستانی بررسی کند با لغو این مراسم، آیا از اثرگذاری‌ آن کاسته شد یا بر عکس، موجش در کل شهر و بلکه کشور، منتشر شد؟ (4030231) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۱۴:۱۳
احسنت واقعا احسنت (4030243) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۱۸:۴۸
احسنت .برخوردهای سلیقه آفت امروز جامعه ماست . (4030251) (alef-13)
 
عاشق ایران
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۱۹:۳۴
من فکرمیکنم مردم ما انقدر ازبلوغ سیاسی برخوردارهستند که بتوانند تفکر سیاسی خودرا انتخاب کنند پس چه خوب است که همه سلایق درچارچوب قانون تفکرو سیاستشان را بیان بکنندانتخاب وقضاوت بامردم هرچقدر فضابازباشدتصمیم برای مردم اسان وبدونه خطا خواهد بود جلوگیری ولغو سخنرانی همانگونه که درطول تاریخ شاهدان بوده ایم کار درستی نیست.سربلندی ایران واین سرزمین اسلامی درگرو وحدت وهمدلی همه گروهها رقم میخورد و فراموش نکنیم که همه ما ایرانی هستیم (4030253) (alef-13)
 
مصطفی 1383
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۲۴:۰۲
با نظر نویسنده تا حدودی و با نظر استاد مطهری که در پایان مقاله ذکر شده کاملا موافقم و تایید می کنم... دو صد گفته چون نیم کردار نیست ... بسم الله عمل کنیم ... (4030262) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۲۹:۲۴
با تشكر از نظرات شما ولى سوال أصلى و اساسى دارم ببخشيد ايا مردم سال ١٣٥٧ انقلاب كردن تا حكومت ديكتاتورى شاهنشاهي پهلوى به این وضعیتی که درباره ان صحبت میکنیم تغيير كنند و بس ؟ يا مردم انقلاب كردن تا حرف و نظرات مختلفى بشنوند و طبق عقل و تصميم خودشون عمل كند البته در چهارچوب قانون اساسى (كل قانون اساسى نه قسمتى از آن ) با تشكر (4030274) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۴۶:۰۷
مشکل رئیس جمهور ما شده لغو یک سخنرانی... جای شگفتی است تورم و بیکاری و ... اینجوری اظهار نظر نمیشه (4030323) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۶:۴۵:۰۶
این حاشیه ها را رقیب تمامیت می سازد تا زحمات و توفیقات دولت دیده نشود (4030685) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۶:۵۸:۲۷
اولا مشکل رییس جمهور این نشده. بعدش هم لغو سخنرانی عادی نایب رییس مجلس اون هم بعد از انقلابی که شعارش آزادی است، جای تاسف بسیار داره. (4030705) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۷:۱۴:۰۸
تورم كه كم شده داداش (4030722) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۹:۵۷:۰۰
هر چی حای خودش (4030930) (alef-13)
 
فارسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۷:۴۱
هرچیزی جای خودش عامو (4030944) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۰۷:۴۶:۳۸
این در جای خود یک مشکل سیاسی بزرگ است. حالا چون مشکلات اقتصادی و اشتغال و غیره هست نباید به این یکی توجهی شود؟ (4032593) (alef-13)
 
میرزا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۴۹:۳۵
ذهن مردم از مسائل اصلی منحرف شد، حاشیه ی بعدی لطفا (4030333) (alef-13)
 
اسد
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۵۰:۱۰
بسیار زیبا و منطقی بود (4030334) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۳:۵۳:۱۴
اگه یه مقاله حسابی درست دور از مصلحت اندیشیهای دروغین رایج و واقع بینانه از سایت الف بخوام مثال بزنم همین نوشتار هست
مرسی از نویسنده
واقعا باید یه فکر اساسی کرد به این معضل
میگن به خاطر قانون شکنی دیگران یه مرایم قانونی کنسل بشه
خیلی خنده داره
بازم مرسی از الف و نویسنده (4030488) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۶:۱۱:۲۲
در شهر مشهد پول ها مردم بدبخت را موسسات مالی خوردن دادستان چرا فکر انها نیست... (4030659) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۶:۲۱:۱۳
در خلوص نیت این‌گونه اقدامات قطعا" می‌توان تردید کرد (4030665) (alef-13)
 
سلیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۷:۵۰:۴۴
اصل 27 قانون اساسی:
"تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل سلاح,به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد ازاد است" (4030778) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۸:۱۷:۴۲
اولین باره میبینم مطلب درست و بحق در مورد این جریان نوشته میشه مطالب قبلی همه برای دفاع از مطهری نوشته شده بودند ولی تحت پوش دفاع به حمله به مطهری پردئاخته بودند. ضمنا عبارت:احساسات پاک دینی مردم در اینجا که قرار است در مورد قیام کربلا صحبت شود چه مفهمومی دارد؟ /ان هم توسط فرزند شهید مطهری؟ اگر ما سخنرانی مذهبی توسط فرزند شهید مطهری را تحمل نمیکنیم دیگر چه را تحمل می کنیم؟ (4030792) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۸:۵۸:۲۰
منم از 35 سالی کار پیدا کردم و کلی از نزدیکانم بیکارند ولی میگم این حرف درست نیست که بگیم توجه به مشکلات اقتصادی بدون توجه به توسعه سیاسی و ازادی بیان اولویت داره. برای منفعت گروگی یا شخصی این حرفا را میزنن (4030823) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۹:۱۵:۵۴
جالب است شما که با خودتان چنین برخورد میکنید با دیگران چه میکنید
آقای مطهری نایب رییس مجلس است و سخنرانی وی را تحمل نمیکنید وای بر اینکه فردی دگر اندیش بخواهد سخنرانی کند
این است تحمل مخالف؟ (4030850) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۹:۲۸:۲۲
بسیار ارزنده و منطقی و درست بود. به سهم خود از نویسنده ی ارجمند و سایت «الف» که بی طرفانه موضوع را بررسی کرده است تشکر می کنم. (4030872) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۰:۲۹:۵۹
چرا دادستان مشهد کلا هیچ خبری ازش نیست؟ چرا جواب نمیده به چه دلیلی لغو کرده؟ (4030973) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۰:۴۴:۰۹
سلام اگر نایب رییس مجلس حق ازادی بیان نداشته باشد من حقیر ول معطلم. در نتیجه دست دشمنان باز است که بگویند در نظام اسلامی ازادی بیان وجود ندارد (4030989) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۱:۱۵:۳۴
دادستان باید بر اساس شواهد و دلایلی که بدست می اورد و از طریق مراجع ذی ربط به او می رسد اقدام کند و نه اینکه احساس کند. قانون نیز چنین اجازه ایی به او نمی دهد
اگر اینرویه رواج پیداکند و با ان برخورد نشود دیگر چرا اطلاعات ، دولت و سایر دستگاه امنیتی مورد نیاز باشند؟ فقط احساس دادستان کافی است! (4031035) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۱:۲۵:۰۸
در عدم خلوص نیت این‌گونه اقدامات به سختی می‌توان تردید کرد

لطفا این جمله را اینجوری تصحیح کنید (4031049) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۲:۵۲:۵۹
الان داخل تلگرام دیدم روحانیی که مسول تبلیغات گلستان است به فرزند شهید مطهری که از ذخایر انقلاب است توهین کرده و ایشان را نجس ختاب کرده و اقای مطهری هم ایشان را داعشی معرفی کرده من سخنان این روحانی را محکوم میکنم و از ایشان میخواهم هرمت لباس را داشته باشند و ابروی دیگر روحانیان را نبرند الف خواهشن این یکی را حذف نکن اگه وجدان داری (4031147) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۳:۵۶:۰۰
خواست و رای مردم از چنان منزلتی برخوردار است که مولا علی فقط بخاطر پاداشت این منزلت حکومت رو می پذیرند و اعلام میکنند که اگر نبود چنین درخواستی از طرف مردم ، افسار شتر خلافت را بر گردنش می انداختم.
سیره ی پیامبر و مولا علی « باید» برای همه ی ما حجت و دلیل آشکار باشد . پس هیچ نهادی نباید به دولت و نماینده ی برخواسته از رای و اراده ی مردم اهانت کرده و خود را برتر از خواست مردم بداند و اگر چنین کند بر صراط مستقیم که سیره ی معصومین می باشد نیست و گمراه است.
والسلام..... (4031214) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۰۰:۰۵:۳۰
اصولا" وظيفه حقظ امنيت بر عهده نيروي انتظامي و وظيفه امور جاري كشور و صدور مجوز بر عهده وزارت كشور است .
و اصولا"‌ دادستان نمي تواند براي اتفاقي كه نيافتاده اعلام جرم كند .
قواي مجريه و قضائيه نمي توانند در امور هم دخالت كنند (4031227) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۰۰:۰۸:۰۸
رويه غلطي كه در كشور به وجود آمده ، اتخاذ يك تصميم بدون بدون اعلام دلايل قانوني آن است ،
آيا دادستان مي تواند درباره رويدادي كه هنوز برگذار نشده در كار وزارت كشور دخالت كند ؟
شوراي تامين ، نيروي انتظامي و وزارت اطلاعات چه نقشي را ايفا مي كنند ؟
اصولا" مگر دادستاني وظيفه اجرايي دارد ؟
مگر غير از اين است كه اداره كشور بر عهده قوه مجريه است ؟ (4031232) (alef-13)
 
فرزاد
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۰۰:۰۹:۵۹
مقاله‌ای بسیار روشن و غیر مغرضانه بود و همه نکات اصلی را به زیبایی و فصاحت بیان نموده است. تنها در پاراگراف آخر ایرادی می‌بینم که نویسنده محترم می‌نویسد: در خلوص نیت این گونه اقدامات به سختی می‌توان تردید کرد. برعکس اینجانب به آسانی تردید دارم که دادستان مشهد حسن نیت داشته زیرا عدم پاسخگویی به تماس مقامات ارشد و نیز تکذیبیه سخنگوی سپاه پاسداران دال بر عدم درخواست لغو سخنرانی از سوی اطلاعات سپاه نشانی از خلوص نیت نیست، بویژه آن‌که دادستانی در برابر تخلفات بسیار سنگین‌تری از جمله پدیده شاندیز مشهد که چندین هزار نفر را به خاک سیاه نشانده چندان دادی را از کلاهبردارها نستانده است (4031235) (alef-13)
 
مهدی
Spain
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۰۷:۵۰:۰۳
مسلمانان پیرو امام خمینی و آیت الله مطهری و آزادی خواهان باید تا دیر نشده جلوی این رفتارهای مخرب که تحت لوای اسلام و مجافظت از انقلاب صورت میگیرد را بگیرند . اگر افرادی مثل دادستان مشهد نه مجوزهای دولت را قبول داشته باشد و نه حرمت رای مردم و نایب رئیسی مجلس را داشته باشد پس با ضد انقلاب و کشورهای متخاصم فرقی ندارد.برخورد اساسی با این افراد باید صورت گیرد. (4031397) (alef-13)
 
ولایتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۰۸:۲۵:۲۷
یعنی واقعا این علی مطهری ورئیس جمهورمحترم اگراین مساله برای نایب رئیسی که ازجناح دیگرباشه پیش بیاد،اینطورعمل می کنند.
ضمنا امیدوارم قانونی وضع بشه که مرز«آزادی دادن به افکارمخالف»باهنجارشکنی واهانت وتخریب راتفکیک کنه.همانطورکه رئیس جمهورمحترم هم با تخریب و...مخالف هستندوبارهاباعبارات تندی آنهاراخطاب وعتاب کرده اند. (4031421) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۰:۳۵:۳۳
فرض براینستکه آقای مظهری صحبت هائی میکردند که عده ای موافق با آن نقظه نظرات نبودند. در جریات سخنرانی ویا بعد از آن بلوا وآشوب میکردند. این یک آسیب بزرگ اجتمائی وبر خلاف آزادی آراء است. با این آسیب باید برخورد واز آن جلوگیری کرد. (4031522) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۱:۴۷:۵۸
من چند سال نظر خودم رو در سایت ها اصلاح طلب می نویسم منتشر نمی شه. افرین بر الف که نظر مخالفان رو منتشر می کنه. (4031608) (alef-13)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۲۱:۵۸:۳۸
عجب پس چون منتقدان دولت لغو سخنرانی خود را در بوق و کرنا نکرده اند پس اشکال ندارد؟ دوباره عجب ! چون نایب ریس مجلس است؟ مگه خون نایب ریس از سایر افراد رنگین تر است؟ یه سوال دیگر چرا کسی بر اعمال نماینده ناظر نیست؟ چرا نماینده مصونیت سیاسی دارد؟ مگر نه اینکه ریس جمهور انتخاب شده رای ملت است و نماینده بر رفتار و عمل او نظارت دارد؟ پس چرا کسی بر نماینده نظارت ندارد؟ اگر نماینده بر خلاف مطالح کشور و مرد عمل کرد چه کسی باید یقه او را بگیرد؟ بوی دیکتاتوری از مجلس می اید.... اقای مطهری از طرف مجمع اصلاح طلبان دعوت شده بودو چه جالب که روزنامه های زنجیره ای اقای خاطره اصراردارند او را اصولگرا بدانند... چه عجیب که پروژه نفوذ در جریان اصولگرا از طرف اقای خاطره پیگیری میشود (4032343) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۰۸:۳۳:۰۷
سلام وقت به خیر؛ خدا رو شکر جناب الف هم یکه به قاضی رفته است!!!! بردار نویسنده؛ چرا حرفی از تندگویی ها و بی ادبی های علی مطهری که مسبوق به سابقه هم هست؛ نگفته اید؟! چرا از موضع گیری غیر عادی و بسیار سریع!! رییس جمهور و رییس مجلس حرفی نزده اید؟؟! چرا بایستی در روز اربعین حسینی چنین میتینگی آن هم با نام امام حسین و کربلا، فقط مدعوینی از یک گروه خاص داشته باشد؟؟!! و خیلی چراهای دیگر که قضاوت را به مردم فهیم ایران اسلامی واگذار می کنیم. (4032663) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۱:۰۷:۱۹
توجه توجه
آقای مطهری با حرفهای که به مذاق افراد مخالف و ناراضی خوش می آید تونسته چندین سال تو مجلس جا خشک کنه و فقط تشنج ایجاد کنه و خوراک برای بیگانگان تولیدکنه از خودتون که از روی تعصب کورکورانه رای می دین بپرسین این مرد چه کار مثبتی براتون انجام داده اگه داده بود که ناراضی نبودین رهاش کنین (4032885) (alef-13)
 
محمود عابدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۲:۴۸:۱۲
جانا سخن از زبان ما میگویی (4033023) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۵:۵۱:۴۵
شما نوشتید:برخی اعتراض کرده‌اند که چرا در مورد لغو سخنرانی‌ منتقدان دولت این چنین واکنش نشان داده نشده است. چند دلیل می‌توان برای این مسئله ذکر کرد: اولاً بحث فعلی در مورد مشهد است؛ ثانیاً به دلیل آنکه خود آن افراد یا نخواستند یا نتوانستند به این اندازه، موضوع را رسانه‌ای کنند؛ ثالثاً سخنران این برنامه، نائب رئیس مجلس بوده که در رأس امور است؛ بنابراین پیگیری این واقعه، نه فقط به خاطر شخصیت حقیقی او بلکه بیش از آن به خاطر حفظ حرمت رکن مردم سالارانه نظام است.

اما شاید یکی از دلایل،شخصیت جنجالی جناب مطهری باشد،این شخصیت سبب شده تا این موضوع بشود دغدغه ی اصلی کشور......

اما مشکل بیکاری و مسکن و .... در حاشیه سیاسی کار های این شخص قرار گرفته... (4033359) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.