نظر منتشر شده
۹۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 141947
استفاده از پليس؛ بدترين واكنش به التهابات ارزی
سيد امير سياح، 12 بهمن 90
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۷
روز گذشته پليس آگاهي تهران در يك عمليات ضربتي در ميدان فردوسي، تعدادی از دلالان ارزي فعال در اين خيابان را دستگير كرد.

ورود پليس به بازار ارز ظاهراً به درخواست بانك مركزي و با هدف مبارزه با دلالان بازار ارز صورت گرفته است.

هرچند در هفته‌هاي اخير از بانك مركزي و تيم اقتصادي دولت آنقدر رفتارهاي عجيب و غيرقابل توجيه مشاهده شده كه ديگر هيچ تصميم آنها تعجبي بر نمي‌انگيزد اما بايد پرسيد آيا از مسوولان اقتصادي كشور تصور مي‌كنند با استفاده از پليس مي‌توان نرخ ارز را مهار كرد يا بازار آزاد ارز را از بين برد؟!

اين ديگر از بديهيات است كه وقتي تقاضا و عرضه وجود دارد، ناامن كردن محيط معامله، صرفاً «هزينه مبادله» را افزايش مي‌دهد و منجر به افزايش حاشيه سود فروشنده و نهايتاً افزايش نرخ خواهد شد.

هر چند دولت تصور مي‌كند در سياست جديد ارزي خود، به همه نيازهاي واقعي و مشروع ارز پاسخ خواهد داد اماروشن است كه در عمل، بسياري از نيازهاي ارزي واقعي وجود دارند كه از مسير ديوانسالاري مشكل و پيچيده بانكي قابل تامين نيست و بايد از بازار آزاد تامين شود. ساده‌ترين مثال آن، نياز كساني كه براي سفركاري به خارج مي‌روند و نياز دارند چند هزاردلاري احتياطاً همراه داشته باشند... وقتي بانك مركزي به اين نياز به نرخ ۱۲۲۶ تومان پاسخ نمي‌دهد، اين افراد چاره‌اي ندارند جز اينكه به صرافي‌ها و اگر نشد به دلالان بازار آزاد مراجعه كنند.

وانگهي وقتي قرار باشد برخي واردكنندگان ارز ۱۲۲۶ توماني بگيرند و محصولي وارداتي را در بازار آزاد بفروشند، رانتي قابل وجود خواهد داشت و عده زيادي متقاضي دريافت ارز ۱۲۲۶ توماني و واردات با اين ارز خواهند بود. آيا بانك مركزي مي‌تواند به همه متقاضيان واردات رسمي و قانوني، ارز ۱۲۲۶توماني بدهد؟ البته كه نه!

بانك مركزي وقتي مي‌تواند بگويد بازار در نرخ ۱۲۲۶ تومان تك نرخي شده كه واقعاً به هر متقاضي خريد، ارز بفروشد وقتي چنين كاري نمي‌‌تواند انجام دهد و نيز وقتي عطش خريد ارز براي پس‌انداز و حفظ ارزش پول هنوز وجود دارد، طبيعي است كه هرچقدر هم پليس به خيابان فردوسي و جمهوري اعزام شود باز هم تقاضا و عرضه ارز همديگر را ملاقات خواهند كرد.

براي بيرون كردن تقاضاي اضافي و هيجاني از بازار، استفاده از ماموران ناجا و دستگيري دلالان بدترين راه است چرا كه اولاً در بازار التهاب ايجاد مي‌كند و به خريداران علامت مي‌دهد كه دولت ارز كافي ندارد كه به چماق متوسل شده و در نتيجه هيجان خريد را در بازار تشديد مي‌كند و ثانياً «هزينه مبادله» و مالاً نرخ ارز را بالا‌تر مي برد.

تصميم بانك مركزي براي تعيين نرخ ثابت ۱۲۲۶ توماني براي دلار و سركوب بازار آزاد، پرتاب اقتصاد ايران به ميانه دهه ۷۰ است بايد سال‌ها بگذرد تا نوربخشي پيدا شود تا دوباره ارز را تك نرخي كند. پس لازم است تا دير نشده، نظام ارزي كشور مجدداً به شكل شناور مديريت شده و تك نرخي بازگردد.

البته مديريت اين سيستم در شرايطي كه شايعات و التهاب خريد در بازار وجود دارد، بسيار سخت است و به بكارگيري دقيق مجموعه‌اي از سياست‌ها براي خارج كردن تقاضاي اضافي از بازار ارز نياز دارد. سياست‌هايي كه براي متقاضيان حفظ ارزش دارايي‌هاي نقدي، پيشنهادهايي جذاب‌تر از خريد ارز ارائه كند. و نيز سياست‌هايي كه تقاضاي غير ضروري را نيز محدود يا موقتا از بازار خارج كند نظير افزايش شديد تعرفه واردات بسياري از كالاها و خدمات غير ضروري مانند خودرو و يا افزايش موثر ماليات براي تورها و سفرهاي خارجي.

راه حل مهار بحران ارزي اخير، بكارگيري مجموعه اي از روشهاي سيستمي و نرم افزاريست نه سخت افزاري. اعمال مديريت در سيستم ارزي شناور مديريت شده در شرايط فعلي سخت هست اما از وارد كردن پليس و چماق به بازار ارز بسيار مفيد تر و موثرتر خواهد بود.
کلمات کلیدی : استفاده از پليس؛ بدترين برخورد با التهاب ارزی دلار یورو گرانی نوسان بانک مرکزی
 
يك دوست مطلع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۱:۲۳:۵۴
روز 25 دي كه اعلام شد شوراي پول و اعتبار نرخ سود را بالابرده، بازار طلا و ارز رفت روبه آرامش ولي فرداي آن روز با مصاحبه علي آقا محمدي كه تصميم شوراي پول و اعتبار را يكجورهايي تكذيب كرد، گويي بنزين روي آتش بازار ريخت و نرخ دلار يكهو سر به فلك كشيد

لطفا تحقيق كنيد ببينيد اين آقا محمدي به كجا وصله (636193) (moderator7)
 
behroz
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۲۶:۰۳
سلام در خصوص دلار مطمین باشید که بزای کسری بودجه حتما باید این کارها صورت بگیرد.چرا که 3 ماهه قبل دلار 1350 تومانی دست همه بود .حالا که مجلس فشار اورده تا قیمت انرژی اضافه نشه این داستانها شروع شده .تازه دلال فردوسی مگر چقدر پول داره که بتواند میلیاردی کار کند. (636509) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۳۳:۱۹
به كجا وصله واگه لازم شد پليس رو بفرستيد سراغ او وامثال او ! (636523) (moderator22)
 
علومی از اصفهان
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۹:۵۲:۱۹
آیه الله آملی لاریجانی اگر راست می گوید که اخلالگران را اعدام می کند همین آقا ... را بگیرد حالا نمی گوییم اعدام کند ولی در ملا عام شلاق اش بزند تا بفهمد با حرفش چه بلایی بر سر سفره های مردم آورد (637113) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۱۹:۳۹:۴۴
اگر واقعا راست میگن اول آقای سه هزار میلیاردی و دار و دسته اش را اعدام کنند (639753) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۹:۳۷:۵۳
یا آقای عسگر اولادی که اعلام می کند قحطی می آید از این حرف ها چه سودی به جیب زده است؟! (637765) (moderator22)
 
حمید گودرزی
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۵:۵۹:۰۳
اصلا نیازی نبود تا مجلس موضوع ارز را با قاچاق عنوان کردن آن پیچیده تر نماید تا نیروی انتظامی وارد موضوع شده و با بیگر و ببند بازی بر پیچیدگی موضوع بیفزاید !!!
زیرا تا بانک کارگشایی و بازار آتی سکه بسته نشود نه فقط معضل تحمیلی ارز در کشور حل نخواهد شد بلکه پیچیده تر خواهد شد ... فروردین ماه سال جاری که بانک کارگشایی شروع به کار کرد قیمت سکه کمتر از 400 هزار تومان و دلار حدود 1100 تومان بود اما با فعالیت بانک کارگشایی سکه طلا از حالت طبیعی خارج شد و تبدیل به کالایی برای سوداگری و سفته بازی شد که قیمت واقعی اش را نه بازار جهانی طلا و قیمت ریالی دلار بلکه سفته بازان و نوسان گیران تعیین کردند و بانک مرکزی هم که بخشی از پول های نفتی اش را به طلا تبدیل کرده بود سرمست از افزایش قیمت سکه های ضرب شده خود شده و شاید ناخواسته درگیر بازی سفته بازان در بازار سکه شد ! و نتیجه این شد که قیمت سکه بیش از دویست هزارتومان از ارزش واقعی خود فراتر رفت و به موازات آن نرخ ریالی دلار نیز افزایش یافت بنابراین یکی از عوامل التهاب در بازار ارز حراج سکه در بانک کارگشایی ست که متاسفانه شنیده که قرار است شعبات بانک کارگشایی در کشور به 6 شعبه برسد !!! لذا افق ارز در کشور به تبع سفته بازی در بازار سکه و قاچاق بودن ارز به هیچ وجه روشن و مطلوب به نظر نمیرسد چراکه مسئولان مربوطه و به تبع آن ها نیروی انتظامی متاسفانه آدرس ایجاد امنیت در بازار ارز را اشتباه گرفته اند !!! (636694) (moderator22)
 
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۱۷:۴۴:۴۴
متاسفم كه اين دولت با بي كفايتي هايش كار را به جايي رسانده كه همه چيز در نهايت بايد با دخالت پليس حل بشه.. ورزشگاهها را ببينيد حالا هم آشفته بازار ارز و...! (638400) (moderator22)
 
اکبر
Cyprus
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۶:۵۲:۱۳
جناب آقای مطلع به غرض مبارک و مردم فریب خورده باید برسانیم که تلویحا نرخ سپرده ها بالا رفت. وگرنه نرخ ها تغییر چندانی نیافت. در مصوبه شورا حداقل سود 20% بود، در حالیکه در هفته جاری اعلام شد حداکثر باید 20% باشد. اینها ترفندهایی برای کاهش نرخ ارز بود ولی بازار فریب جملات را نمی خورد. بازار 1 روز به ادعاها عکس العمل نشان می دهد و از روز بعد باید در عمل آن ادعا را ثابت نمود. فعلا هم دولت کریمه عزم جدی برای تثبیت نرخ ارز ندارد. بنده نیاز به حواله وجه ناقابلی به کشور مجاورمان داشتم. در بازار دیدم که چقدر دولت به نیازها پاسخ می دهد! (636839) (moderator22)
 
Turkey
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۳:۱۷:۰۴
دوست گل من، نرخ سپرده رو بالا بردن مث زدن کورتون به بیمار میمونه! موقتا اوضاع خوب میشه، اما پدر صد جای دیگه اقتصاد درمیاد! تورم و بیکاری رو تشدید میکنه، همین چند تا صنعتیم که نصفه نیمه دارن کار میکنن رو به تعطیلی میکشونه! تو همه جای دنیا وقتی میخان نرخ سپرده رو نیم درصد بالا پایین کنن کلی میشینن با هم بحث میکنن، اینجا یلخی میگن شیش درصد زیادش کن حالشو ببر!! انگار ... (637622) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۸:۲۶:۳۲
بهترین روش برای کنترل نرخ ارز اعمال مراحل زیر است

1- بالا بردن سود بانکها ( که انجام شد)
2- پیش فروش سکه به قیمت واقعی ارز 1226 تومانی با حساب سود پول مشارکت آن که در حال حاضر کمتر از 515000 تومان می شود
3-عرضه حواله ارزی با قیمت 1226 تومان به هر کسی که بخواهد و برای هر کاری اما آن شخص حق وارد کردن ارز به داخل کشور را ندارد و اگر بخواهد وارد کشور کند دولت دلار را بگیرد به او ریال دهد
4-توقف دادن ارز 1226 تومانی برای ورود خودرو فعلا برای 1 سال
5-باز کردن سپرده ارزی با ریال با پرداخت سود ماهانه ارزی به اسکناس دلار یا یورو یا ارز دیگر و قابل برداشت شدن کل ارز بعد از 6 ماه که درصورتی که کسی زودتر سپرده خود را بخواهد برداشت کند به ریال داده شود
6- پلیس محکم با تمام دلالان برخورد کند و دستگیری آنان کار درستی است بشرطی که فرقی بین دلالان خرده پا و دلالان دولتی و بانک مرکزی در بازار آزاد نگذارد!
7-بعد از 3 ماه از اعمال 6 مرحله بالا بانک مرکزی شروع به فروش همان مقدار همیشگی ماهی 1 -2 میلیارد دلار ماهانه ارز بصورت اسکناس با قیمت 1226 تومانی از طرف بانکها و صرافی ها کند (636990) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۰:۵۸:۴۷
برای کاهش مشکلات اقتصادی و ارزی با اعمال مراحل اصلاحی زیر موافقم :

1- بالا بردن سود بانکها ( که انجام شد)
2- پیش فروش سکه به قیمت واقعی ارز (1226 تومانی) که در حال حاضر حدود 550000 تومان می شود
3-عرضه ارز با قیمت واقعی(1226 تومان )به هر کسی که بخواهد و به هر میزان و برای هر کاری مثل سالهای قبل که اصلاً مشکلی وجود نداشت و بگیر و ببند هم نبود مابقی کشورها هم همین کار را میکنند غیر از شرایط فوق العاده اضطراری
4-تسهیل و فراهم نمودن بستر لازم برای فعالیتهای سالم اقتصادی
5- عدم ایجاد تغییرات متعدد سیاستهای اقتصادی
6-بسیج کلیه امکانات کشور برای ایجاد شغل
7-اطلاع رسانی دقیق اقتصادی(واقعی) از کلیه رسانه ها خصوصاً اینترنت بدور از چاشنی تبلیغی(تحریکی)
8-ایجاد سیستم نظارتی قوی برای فعالیتهای اقتصادی کلان و برعکس کاهش قوانین دست و پا گیر برای فعالیتهای خرد(غیر کلان) خصوصاً پرداخت وام
9- اهتمام وافر برای افزایش نشاط و تحرک اقتصادی در بخشهای خصوصی
10-کاهش تصدی گری بخشهای عومی و دولتی و افزایش بنیه و وجه فکری و نظارتی آنها (637228) (moderator22)
 
يك مطلع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۲۱:۱۱:۵۰
قابل توجه همه دوستان

فعلا چيزي كه هيچ كي بهش اين وسط اشاره نكرده اينه كه در حال حاضر هيچ بانكي تو دنيا حاضر به انتقال يا دريافت دلار از يا به حساب بانك مركزي ايران نيست.
بانك مركزي اصلا بياد دلارو بفروشه 2000 تومان اگه تونست يه حواله 1000 دلاري برا كسي بفرسته
اين نرخ 1226 اينجور كه معلومه سر كاريه
6500 قلم كالا را ورداشتن از 1/12 استاندارد اجباري گذاشتن كه كسي ديگه كالا وارد نكنه (638584) (moderator22)
 
محمدمعتمدی
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۱۹:۵۶:۲۵
فروش ارزبرای ورودخودروکه تنهاکالایی است که نمیتوان قاچاقی واردکردو90درصدگمرکی دریافت نمودیعنی فروش ارزبه قیمت 23294ریال ویکی ازبهترین روش های جمع آوری نقدینگی ازبازار است وچنانچکه خودروهای بامصرف بنزین بیش از10درصدنیزازرده خارج شوند(خودروهای قدیمی)ضمن اصلاح سیستم تردد خوردروئی جامعه وکاهش تصادفات وجلوگیری ازآلودگی هواومحیط زیست چهره شهرها وروستاهاوجاده هانیزبهترخواهدشدویک نوع آرامش روانی نیزدر جامعه ایجادمیشود (639772) (moderator22)
 
بهرامي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۱:۲۶:۴۳
چرا مجلس از تيم اقتصادي دولت درست نپرسيد كه چرا هفته هاي قبل سكوت كرده بودند و از اهرم هايشان براي بيرون كردن نقدينگي از بازار ارز استفادن نكردند؟

يعني مجلس به همين راحتي از آن خيانت بزرگ گذشت؟ (636200) (moderator7)
 
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۱:۴۹:۳۳
مجلس فقط ماست مالي مي كند
هم با راي اعتماد مجدد به حسيني ماجراي اختلاس 3000 ميلياردي را ماست مالي كرد و هم با اون جلسه مسخره... بجاي اينكه عدم كفايت احمدي نژاد را بزنن زير بغلش بفرستنش خونه، تازه از وزير بي كفايتش هم كه دعوت مي كنن نمياد!!!
جدا كه اينها نماينده ملت نيستن چون ملت مي خواد يكي محكم بزنه توي گوش مسبب اين گراني ها (636238) (moderator7)
 
رضا
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۶:۱۷:۵۱
با سلام
خب پرونده بعضی از نمایندگان زیر بغل احمدی نزاد بود و در مورد زمینهای اطراف تهران و دیگر چیزها باید پاسخ می دادن که خب از نماینده هایی که واسطه شدند تا این سوال و رای اعتماد اعمال نشود باید پرسید پرونده شما در چه حد هستش؟ (636746) (moderator22)
 
Switzerland
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۰:۱۹:۱۶
خودشان میفهمند که مردم می دونند تو مجلس زمان رضا شاه باز یک سید حسن مدرس بود حالا اون رو تو مجلس این دوره پیدا کنید. (637165) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۲۸:۲۸
چون قریب بیست میلیلارد دلار کالای قاچاق وارد کشور میشو و دولت با طرح اسکله های غیر مجاز و سایر قضایا اعتراف کرد امر از دستش خارج است این تفاوت نرخ ارز برای مبارزه با قاچاق صورت گرفته است چرا بیشتر شما متوجه قضایا نیستین؟ (636295) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۳۴:۵۷
دلت خوشه ها !!!! مجلس ! همين مجلس !! چه انتظارا !! (636528) (moderator22)
 
عباسی
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۶:۰۸:۰۹
مجلس سوال کرد عزیزم دولت گفت سرماخورده بوده! این دولت برای مجلس و زندگی مردم ارزشی قایل نیست. (637652) (moderator22)
 
دکتر
۱۳۹۰-۱۱-۱۹ ۱۹:۴۲:۳۶
دوست گرامی مریضی دولت ما سرماخوردگی نیست ... (648077) (moderator19)
 
پ خ از انگليس
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۱:۴۲:۰۸
ضمن تشكر از اين نوشته عالي چون چند روز منتظر بودم يكي از داخل ايران اين نكته را تذكر دهد

نكته جالب اينكه امروز آقاي حسيني وزير اقتصاد فرمايش فرمودن:

«...وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری ازسخنان خود در خصوص مقاومت بازار در مقابل ارز تک نرخی عنوان کرد: طراحی که برای نظام ارزی با محوریت بانک مرکزی انجام شد، یک بازار رسمی و یک نرخ دلار را در نظر گرفته است، این در حالی است که طی چند ماه گذشته هم بازار رسمی و هم فرعی داشته ایم اما هم اکنون فقط یک نرخ مرجع داریم و به نرخهای دیگر نباید توجه کرد...»

به نظرم ايشان سرش را زير برف كرده يا خودش را به كوچه علي چپ زده تا بازارآزاد را نبيند.

(636222) (moderator7)
 
Turkey
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۱:۴۳:۴۶
به نظر من دلار رو هم باید مث هرویین کنن، هرکی بیست دلار بیشتر داشت اعدام شه! (636224) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۰۷:۴۸
آقا این طلا فروش ها را هم بگیرید سکه را گران کرده اند !!!! (636271) (moderator7)
 
بابازاده رشت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۱۶:۳۹
اميدوارم زودتر پيشنهاد محدود كردن سفرهاي خارجي را اعمال كنن چون مقدار زيادي از اسكناسهاي دلاري خريداري شده داره براي عيد از كشور خارج و توسط قشر مرفه دود ميشه (636281) (moderator7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۱۱:۴۴
آخه اين چه حرفيه؟ مگه زنداني كردن ملت مي شه راه حل؟
كسي كه امكاناتشو داره بايد بتونه از راه درست پول خودشو خرج كنه شما هم اگه وضعت خوب باشه ان شا اله ، حقت هست كه آزادانه پول خودت رو تبديل كني و جاي ديگر خرج كني (636477) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۳۷:۴۴
قشر مرفه + آقازاده ها !!! (636535) (moderator22)
 
Turkey
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۳۸:۱۳
آره بابا! اصن چه معنی داره کسی بره مسافرت! باید یه قانون تصویب شه که تو عید همه باید خونه بمونن! کسی حق خوردن گوشت و شیر و ... نداشته باشه! (636536) (moderator22)
 
Turkey
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۶:۵۵:۵۳
پیشنهاد من اینه که بجای اینکه مردم برن گوشت و تخم مرغ و سکه و دلار و ... بخرن که در نتیجه باعث شن این چیزا گرون شه، بشینن خونه بیست و سی نگا کنن (636850) (moderator22)
 
Norway
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۱:۰۰:۳۵
پس حج هم باید تعطیل بشه (637236) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۰۰:۰۶:۵۰
خصوصاً برخی از مسئولین و اقوامشان که متأسفانه از رانت هم استفاده میکنند! (640009) (moderator22)
 
صادق
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۲۳:۴۴
ماایرانیهاعادت کرده ایم که همه کارهایمان رابازورانجام دهیم.ولی تنها جایی که زوروقشون کشی جواب نمیدهدوحتی اثرعکس نیزخواهدداشت عرصه اقتصادمی باشد.
(636288) (moderator7)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۷:۰۲:۱۳
صادق جان هيچ جايي براي استفاده از زور نيست فقط مي توان صورت مسئله رو با زور پاک کرد والا مسئله در آينده باعث مشکلات عديده تر ميشه مثل اين ميمونه که فرد بيمار نخواهد بيماريش رو قبول کنه و در پي درمان باشه با عود بيماري در آينده نزديک فاتحه طرف رو مي خونه در آينده بسيار نزديک خواهيم ديد . (636861) (moderator22)
 
صادق
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۰:۵۲:۳۰
هموطن گرامي حرفتوكاملا ودربست قبول دارم ولي منظورم اين بودكه درعرصه اقتصادحتي بصورت موقت هم نميشه بابگيروببندوزورمشكل روحل كردوحتي واكنش بازاربدترهم ميشه!
وگرنه من قبول دارم درعرصه فرهنگ-سياست-اعتقادات و...زوروضرب دگنك درحكم يك مسكن موقته.
بهرحال تشكرميكنم ازدقت نظرت. (637220) (moderator22)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۲۶:۲۰
من یک سوال دارم و ان این است که ایا بانک مرکزی یا دولت میتواند از خود قانون وضع نماید که طبق ان نیروی انتظامی دستگیر کند؟ یا دولت و نیروی انتظامی باید قوانین مصوب مجلس را اجرا نمایند؟ لطفا" یک نفر بگوید طبق کدام قانون مجلس حمل دلار قاچاق محسوب میشود؟ (636290) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۴۲:۳۴
دوباره بر گشتيم سر نقطه اول سالهاي جنگ واول انقلاب تمام زندگي مسافر را مي گشتند مبادا طلا وارز با خودش خارج كند !! حالا اون موقع توجيه قابل قبولي داشت . اما حالا چي ؟ هنوز نتوستن سر وساماني به وضع اقتصادي اين مملكت بدن !!! وهنوز همان ادعا را دارند دشمن خارجي ! يعني اين همه سال نبايد راهي برا مقابله با اين دشمن پيدا مي كرديد ؟! (636545) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۷:۰۳:۴۰
طبق قانون زور و نداشتن حرف منطقي و نداشتن عقل حل مسئله و داشتن منافع شخصي جا افتاد فرهاد جان يا بازم بگم . (636865) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۳۱:۰۷
شما هم جزء اون دسته از برادرانی هستی که تا از چیزی بدت میاد میگی بگیرش اعدامش کن!!!خوبی شما برادر؟؟!! (636299) (moderator22)
 
m
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۳۶:۱۰
مقاومت دولت برای افزایش نرخ سود بانکی برا ی چه بود مجلس باید بازخواست کند که با این کار چه کسانی به سودهای سرسام آور رسیدن ولی من از این مجلس دلسرد شدم (636306) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۴۱:۳۳
اینها اگر کار بلد بودند که .......... (636319) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۵:۰۴:۳۴
اگر دولت توانايي كنترل داشته باشد مانند تمام دنيا به همه بدون محدوديت بدون چونو چرا به هر ميزان ارز مي دهد.
با عدم عرضه ارز و پليسي كردن موضوع نتنها قاچاق و خروج ارز از كشور كم نمي شود كه افزايش هم پيدا مي كند. چرا كه به دليل ترس از آينده ارزي كه بايد در مدت 6 ماه خارج مي شده در عرض 2 هفته از كشور خارج شده است. (636589) (moderator22)
 
Malaysia
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۵۲:۴۳
سلام - بنده بخاطر دو فرزند دانشجوئی که دارم در مالزی زندگی میکنم . با ارز دانشجوئی عمرا نمیتوانم زندگی کنم. لذا هزینه تحصیل فرزندانم را از ایران حواله میکنم . الان حتی با دلار 1800 تومان هم مشکل دارم
باید از طریق این صرافیهای مستقر در تهران که در تهران ریال دریافت میکنند و در اینجا دلار میدهند با کلی مابالتفاوت ارز تهیه کنم
چرا دولت شعار تک نرخی میدهد در حالی که حتی دانشجو نمیتواند برود از صرافی صد دلار ارز با نرخ دولتی بگیرد ؟
وزارت علوم هم شش ماه بعد وقت میدهد
آیا گوش شنوائی هست ؟ (636328) (moderator7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۴۶:۴۷
نه عزيز گوش شنوا وجود ندارد مگر اينكه اين آقايون هم مثل مردم عادي مجبور شوند براي نور چشمان خارج نشين خود به نرخ آزاد دلار تهيه كنند !!! كه آنهم مگه بيكارن يا عقلشونو از دست دادن !! (636555) (moderator22)
 
Netherlands
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۱۴:۱۶:۰۰
نه نیست برخی مسئولین مثل ریگ دروغ می گویند آنهم توی تلویزیون یک نیست بگه آقای فلانی که ادعای می کنی هر کسی هر جای دنیا ارز بخواهد بهش می دیم یاد رفته خیلی چیزارو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خداوکیلی اگر یک مسئول راست گوی منصف پیدا می شه بیاد یک آمار واقعی بده از زمان وضع این قانون قاچاق ارز به چند تا تولید کننده و وارد کننده ارز دادین اسماشون روهم منتشر کنید بعد یک جای دیگر مسئول بشه دروغهای این گزارش رو بررسی کنه !!!!!!! (640619) (moderator22)
 
مهدی
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۳:۰۱:۳۶
دولت هم که فقط حرف میزند که برای واردات هیچ مشکلی نیست شما تشریف ببرید بازرگانی جهت ثبت سفارش همه چیز دستگیرتان میشود ظاهرا اوضاع اقتصادی از کنترل خارج شده آب ریخته شده رو نمیشه جمع کرد (636337) (moderator22)
 
مجتبی
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۳:۳۳:۴۶
صرافیها دلار را به نرخ مصوب فاکتور می کنن، ولی به قیمت آزاد حساب می کنن. (636406) (moderator22)
 
پورمخبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۳:۴۹:۰۱
تو رو به خدا به داد ما برسيد چرا گوش شنوايي نيست. (636431) (moderator22)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۳:۵۲:۴۸
خوب انشالله همين طور پيش برود همه 70 ميليون ايراني دستگير واعدام خواهندشد. زيرا دولت نمي تواند پاسخ نيازهارابدهدولي زورش به سر نيازمندان مي رسد ومي تواند آنها راسركب ودستگير نمايد.آخه اين چه منطقي هست. وقتي نياز بازار راتامين نمي كنيد چه توقعي داريد بازارهاي فرعي وكاذب ايجادنشود. خوب مسلم هست كه اقتصاد ايران وابسته به فروش نفت وارزي هست كه داخل كشور توسط دولت ميشود پس وقتي ارزي توسط گردشگران ويا صادركنندگان به كشور وارد نمي شود وتقاضا نيز براي دريافت ارزهست ولي دولت ناتوان درتامين ان .پس قيمتها دربازار ازاد بالامي رود. تازمانيكه دولت به فكر امنيت اقتصادي وجذب گردشگر وورودارز به كشور نباشد نه اشتغال ايجاد مي شود ونه وضعيت اقتصادي بهبود مي يابد.من بيسواد هم اين رامي فهمم ولي نمي دانم چرا مسئولين باسواد دولت وبانك مركزي اين رانمي فهمنديا نمي خواهند بفهمند.وقتي واحدپول مابي ارزش ميشه همه ميرند به سمت چيزي كه ارزش داشته باشه ودركشورهاي ديگر هم ارزش داشته باشد. خيلي زمان بحران وجنگ ازكشور مي خواهندخارج شوند وسرمايه شان راكه بادل خون خوردن بدست آورده اند راحفظ كنند پس به سمت طلا وسكه وارز مي روند.دراين ميان خيلي ازمسافران بدبخت نيز مانند دانشجويان ،بيماران و...بامشكل مواجه ميشوند چون نه دولت به انها ارز ميده ونه ارزي دربازار آزاد مي توانند تهيه كنند.تورا خدا به مسئولين بگوييد به فكر اقتصاد ومردم باشند كه هستند ولي عده اي دوستان داخلي دور مسئولين راگرفته اند كه درواقع عامل دشمن شده وبه افزايش بحرانهاي اقتصادي ودشمن شادي ما كمك مي كنند ولي مسئولين متوجه نيستند.اگر بنا باشد با دلالان برخورد شود پس بايد با مسافران وبيماران ودانشجويان هم برخورد بشه كه چراداريد مي رويد خارج. يك ديوار بلند دوركشور بكشيم كسي بيرون نرودوارزي نبرد. اميدواريم مسئولين عدالت محور كمي منطقي باقضايا برخورد كنند ويك جانبه به كرسي نروند ونظر مردم راهم جويا شوند كه انشالله چنين مي شود وبهانه دست دشمن نمي دهند. (636438) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۳۶:۵۴
الان که صدا و سیما خبر ساعت 14 خیلی حماسی از برخورد دستگاه انتظامی و قضایی با دلالان سکه و ارز صحبت می کنه لابد فکر کردند خیلی هم هنر به خرج دادند و فکر بکر کردند (636532) (moderator22)
 
علی
India
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۴۵:۱۱
واقعا این دولت پیش خودش چی فکر کرده ....
الان بیش از نیمی از مردم ایران عزیز دارای تحصیلات اکادمیک هستند و تشخیص راست و دروغ دولت مردان و تحلیل اوضاع کنونی ساده ترین کار ممکنه هستش....مردم اصلا اعتمادی به این حرف ها و بیانات آقایان ندارند... (636552) (moderator22)
 
-
Ukraine
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۵:۴۶:۴۷
یک اقتصاد خوب آرامش می خواهد.
یک اقتصاد خوب امنیت اقتصادی می خواهد.
این مردم مال این آب وخاک هستند و می توانند معاملات اقتصادی انجام دهندو اگر مسئولین نمی توانند بازار را کنترل کنند واقتصاد را سرورسامان دهند نمی شود با پلیس به جان مردم افتاد و فضای امنیتی ایجاد کرد که چه بسا این موضوع عوارض بسیار بدتری خواهد داشت. (636669) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۵:۵۴:۰۹
ای کاش نهادی وجود داشت که عدم کفایت مجلس رو هم بررسی می کرد. با این مجلس و این دولت اوضاعی بهار از این هم در خور انتظار نیست (636688) (moderator22)
 
هادی
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۵:۵۹:۴۴
در سالگرد ورود حضرت امام (ره) یادی از این مرد بزرگ مفید است . دولت در سال 65 ، حضرت امام را مجاب کرد که تعزیرات حکومتی درست کند وکرد ودیدند چه ذلتی بر مردم وگرانی بیشتر ومسلط کردن افراد مساله دار تحت عنوان مامور تعزیرات و کنار گذاشتن قوه قضائیه و مجازات کردن یکصد هزارتومانی کاسب به دلیل فروش یک کیلو قطاب با نرخ هرکیلو هزار تومان که دولت بی دلیل آن را 800 تومان گذاشته بود و.... اما حضرت امام به خاطر جنگ این فساد را تحمل کرد وروز پس از پذیرش قطعنامه وعلیرغم تورم وکمبود بودجه پنجاه درصدی بلافاصله تعزیرات را لغو وآن را در اختیار فقهای واجد شرائط قرار دادند وبه همین دلیل نخست وزیر وقت استعفا داد وآن عتاب شدید حضرت امام را شنید که کشور منافق زیاد دیده و... 24 سال از آن قضایا گذشته و هنوز دولت های ما نفهمیدند که اقتصاد با زور وتعزیرات ونرخ دستوری واز همه بدتر اقتصاد دولتی به هیچ کجا نمی رسد . برای یکبار هم شده فرضا در مورد مرغ بیایند با کارشناسی وآمار گیری صحیح نشان بدهند که با تنبیه مرغ فروش ها توانستند قیمت مرغ را در کشور کاهش دهند !! قطعا چنین نخواهد بود . عرضه زیاد شود قیمت کاهش می یابد . چرا فرافکنی ؟ چرا مردم را نامحرم دانستن ؟ وچرا.... (636699) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۶:۰۱:۵۰
آقا چرا صداقت ندارند بیان بگویند دلار نداریم خیال همه راحت شه .
یعنی چه فقط به وارد کننده ارز دولتی می دهند؟ تا حالا کی دولت تونسته روی میزان واردات نظارت کنه که این بار دومش باشه ؟
نتیجش این می شه اونهایی که دستش به دلار دولتی می رسه پولدارتر و بقیه بدبختر می شوند. (636706) (moderator22)
 
رستم شجاعی
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۶:۱۳:۴۶
چه نیکوست که در بکارگیری پلیس در امور دیگر - از فرهنگ و هنر گرفته تا ورزش و سیاست - بیندیشیم که تا چه میزان نتیجه گرفته ایم , باور کنید همه برنامه هایمان {داخلی و خارجی } را به نظامیان سپرده ایم, و این خطاست , نشان دادن اقتدار هنر می خواهد و همه اش تفنگ و تهدید نیست!
(636732) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۷:۱۲:۱۵
اعدام صرافان از نمونه کارهاي فرهنگي است چون بشکلي فکاهيات و طنز جزو ادبيات و فرهنگ ماست پس ديديد که اين يک مسئله کاملاً فرهنگي است چشم ها را بايد شست جور ديگر بايد ديد . (636883) (moderator22)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۶:۴۶:۵۸
ارز به اندازه کافی هست و من با چشم خودم دیدم که به قیمت بالاتر از مرجع در مبالغ 500هزار و 2میلیون دلار داده شده در بانک مرکزی (636828) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۷:۴۸:۴۴
این کار درست مانند آن است که چرک را از روی پوست به داخل مغز استخوان سوق داد. (636944) (moderator22)
 
پیام
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۸:۴۱:۱۰
از اولش هم توقعی از این دولت و مجلس نمیرفت ، دولت که به هیچ منطقی پاسخگو نیست و مجلسیان هم بجای نظارت و نقد دولت بیشتر به فکر جمع آوری مال و انتخابات بعدی هستند ، حالا اینجا هرچی هم ما حرف بزنیم به جایی نمیرسه ف تنها اعصاب خودمونه که خرد میشه ...

(637004) (moderator22)
 
وطن دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۹:۰۹:۴۸
مسئولین محترم بخش اقتصادی کشور که خود را درحل مشکلات اقتصادی
متخصص میدانستید و خود را در امور مربوط دانا ،بینا وتوانمند معرفی میکردید
خدا وکیلی این چندمین با رو چندمین مهم اقتصادی است که خلاف آنچه
گفته اید در عمل دیده میشود ،باز هم میخواهید انشاء بخوانید و دیکته
ننویسید ،پذیرش مسئولیتی که توان لازم در انجام آنرا نداریم از نظر عرفی و
شرعی خدا پسندانه نیست.
اما نمایندگان محترم مجلس و وکلای ملت ،قراربود از طرف موکلین تصمیمات خود را با حفظ مصالحه مملکت و حفظ حداکثری منافع مردم اخذ نمائید،آیا خداوکیلی دربررسی صلاحیت اکیپ اقتصادی کشور اینکار را کرده اید؟
اگر کرده اید این همه مسائل آنهم تا این حد که از بدیهیات اقتصاد است
چگونه پیش آمده است ؟باور کنیم که عمده مشکلات ما در خودمان است .
چون خوب میگوئیم ولی در عمل هیچ. (637060) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۰:۰۸:۱۲
متاسفانه در کشور ما بجای حل مسئله صورت مسئله را به بدترین شکل ممکن پاک میکنند بجای برخورد با علت معلول را با باتوم منکوب میکنند. (637143) (moderator22)
 
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۰:۱۳:۰۶
اگر برخوردی هم باید بشود با کسانی باید بر خورد شود که در دوره مسئولیتشان پول در گردش را چندین و چند برابر کرده اند و این پول برای مردم تورم وبرای عده ای خاص جیب پر پول ارمغان اورده که بعنوان سرمایه سر گردان اقبلا در بازار مسکن و اینک ارز وطلا اختلال ایجاد کرده اند . (637149) (moderator22)
 
mahnaz
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۰:۱۷:۳۰
وقتی رئیس بانک مرکزی ووزیر اقتصاد و اطرافیان نخواهند واقعیات اقتصادی و سیاسی جامعه را درک کنند و بر اساس واقعیت عمل می کنند جز دردسر چیزی نخواهیم داشت شما اگر به طرح های سال 90 بانک مرکزی درخصوص وضعیت سکه و دلار نگاه کنید خواهید دید که تمام طرح ها با شکست و افزایش چند برابر قیمت ها مواجه شده است . مثل فروش سکه در بانک ها . مطمئن باشید ظرف چند روز آینده قیمت دلار به 3000 تون خواهد رسید فقط به خاطر طرح های غلط بانک مرکزی که فاجعه بارترین طرح افزایش نرخ سود بانکی است. احمدی نژاد با همه ایراداتش تنها موردی را که درست مخالفت کرد پذیرش افزایش نرخ سود بانکی بود (637163) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۰:۴۸:۱۲
آقا 4 تا خرده دلال که تو این سرما و گرما و با این که ترس از دستگیری دارند باز به خاطر مشکلات مالیشون می ایند دلار میخرن میفروشن معلوم نیست ضرر کنند سود کنند را نگیرید دست بردارید از ضعیف کشی اینها که گرفتید از سر نیاز امدند دست فروشی دلار، اگر داشتن وثیقه میگذاشتن ازاد میشدند دست بردارید از این کارها دانه درشتها را چرا نمیگیرید ) (637216) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۰:۵۲:۳۹
اخ بمیرم واسه چهار تا دلال که گند زدند تو بازار دلار (637531) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۱:۱۰:۵۶
بعد از رئیس جمهور محبوب و کارشناس! فعلی اگه یه رئیس جمهور واقعا کارشناس و کاربلد بیاد انشا ا... سر کار و 8 سال کار اقتصادی ِ اصولی بکنه تازه کشور بر میگرده به 20 25 سال قبل. این رو مطمئن باشید. (637252) (moderator22)
 
پاسخگو
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۱:۲۴:۳۵
ما که دیگه عادت کردیم که در برابر هر اتفاق ناخواسته ای پاسخ انتظامی ببینیم. در برابر ماهواره، در برابر یارانه ، در برابر اعتراض، در برابر اینترنت وحال در برابر ارز. کاش سیاست مداران میفهمیدند که هر قفلی کلید خود را دارد!!!!!! (637263) (moderator22)
 
(کارگر کارخانه ریخته گری)
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۱:۵۴:۱۸
اف بر مدیران بی لیاقت اقتصادی. خدا از شما نگذره. مجلسیا هم که به فکر خودشونن. هرکی به فکر خویشه. تورو به امام زمان به داد مردم خصوصا قشر کارگران زحمت کش برسیئ بابا ماهم آ دمیم به خدا. داریم بلا نسبت .ت.هین نشه مثل ..... زندگی می کنیم. آخه با ماهیانه با فوق العاده 450 هزار تومان بال احتساب اجاره های سرسام اور چی میمونه. به خدا داره بغضم می گیره موقع نوشتن این متن. به خدا ما هم آدمیم. ژناهمون چیه آقا زاده و پولدار به دنیا اومدیم. به خدا از شما مدیران نالایق نمیگذرم اون دنیا. می دونم نوشتنم فایده ای نداره ولی لاقل تو رو خدا نشون بدین حداقل دلم خوش باشه. (یا علی) (637313) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۲:۲۸:۲۸
فعلا بحث انتخابات مجلس را بچسب بی خیال بابا بعدش دهه فجره و بعدشم اسفند و انتخابات نمایندگی دولت رو قبول کردن دیگه بابا!!!

دلار و بحث اقتصادی و صعود خط فقر و بیشتر شدن جماعت بیکار هزار مورد دیگه همیشه هست ......... (637372) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۲:۴۵:۲۲
به نظر من این مقاله کارشناسانه و قابل تامل بود و بیشتر به منطق نزدیک بود .خوشحالم که چنین نویسندگانی داریم .به امید اینکه مقامات به اینگونه اظهار نظرها توجه مبذول نمایند متشکرم. (637396) (moderator22)
 
آشنا
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۰:۰۶:۱۸
بهتر از این نمی شد اصل مطلب را ادا کرد. شیوه های پلیسی بارها آزموده شده و هر بار نا کارآئی خود را نشان داده است. آزموده را آزمودن خطا است. کاش متولیان اقتصاد کشور این مطالب را بخوانند. (637483) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۰:۲۸:۳۸
سلام

بدبختی مردم ما دور شدن از معنویت است.
دلالی به خودی خود و در بی اهمیت ترین موارد نیز امری مذموم است چه رسد به امور مهمی که با سرنوشت 70 میلیون جمعیت در ارتباط باشد.

روزی میراث عبدالرحمن بن عوف را پیش عثمان آورده جلوش روی هم انباشته بودند. این مال آنقدر زیاد بود که بین عثمان و مردی که ایستاده بود حائل بود . عثمان گفت : امیدوارم خدا به عبد الرحمن خیر دهد، زیرا او صدقه می داد ، میهمان نوازی می کرد ، و اکنون آنچه را که می بینید به جای گذاشت .کعب الاحبار گفت: صحیح می فرمایید ای امیر المومنین ، حلال را به دست آورد و حلال را خرج کرد و حلال را به جای گذاشت ، خداوند به او خیر دنیا و آخرت را عطا کرده است . ابوذر این ماجرا را شنید ، غضبناک از خانه بیرون رفت ، در کو چه ها از پی کعب می گشت ، همچون شیری خشمگین ، در راه استخوان شتری را پیدا کرد ، برداشت و سراغ کعب را گرفت ، سرا پایش در آتش خشم می سوخت ، کعب شنید ابوذر دنبال او می گردد ، از ترس خود را به عثمان رساند ، ابوذر نیز از پی او وارد شد. کعب تا چشمش به ابوذر افتاد برخاست و پشت سر عثمان پنهان گردید ، ابوذر استخوان شتر را بلند کرد و بر سر کعب آنچنان فرود آورد که سرش شکست و خون جستن کرد ، سپس فریاد زد :
- ای یهودی زاده ! تو به مردی که مرده و این همه ثروت را به جا گذاشته می گویی خدا خیر دنیا وآخرت را به او داده است ؟ ! تو برای خدا تکلیف معلوم می کنی؟!
پیغمبر روزی به سوی احد می رفت ، من با او بودم ، گفت : ای ابوذر گفتم : بله ای رسول خدا گفت : «سرمایه داران در جهان دیگر بینوایند. »
سپس گفت : ای ابوذر ! گفتم : بله ای رسول خدا پدر و مادرم فدایت گفت: « دوست ندارم که به قدر کوه احد ثروتی را در راه خدا انفاق کنم و بمیرم و از آن به اندازه ی دو قیراط بماند . » ...
رسول خدا این را می خواهد و تو ای یهودی زاده می گویی آنچه را که عبد الرحمن بن عوف به جای گذاشته حلال است؟ به من بگو عبد الرحمن این مال را از کجا آورده ؟ خدا از آسمان برایش فرستاده ؟ یا از حقوق این مردم و دسترنج ملت جمع کرده است؟ به خدا قسم صاحب این مال روز قیامت آرزو می کند که ای کاش این داراییها عقربهایی بودند و بند دل او را می گزیدند. پیغمبر می گوید : « در هر مالی ، طلا یا نقره ، که بر آن بخل ورزیده شود آتشی است به جان صاحبش تا وقتی که آن را در راه خدا بدهد » ، آن وقت تو می گویی عبد الرحمن مسئول این پولها نیست؟ کعب ! به خدا دروغ می گویی و هر کس با تو هم عقیده باشد دروغ گفته است. (637502) (moderator22)
 
محسن
Sweden
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۰:۳۴:۵۰
یعنی این چهار تا دلال تونسته‌اند ارزش پول ما رو نصف کنند؟ این‌ها رو به جای اینکه دستگیر کنند باید بفرستند اقتصاد تدریس کنند! (637510) (moderator22)
 
masoud
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۱:۰۹:۲۴
واقعا باید برا دو دانشجو که خارج من دارم از کجا ارز تهیه کنم وزارت علوم که میگه اردیبهشت 91. ازاد هم که گیر نمیاد .چه باید کرد؟نه از کسی جوابی میفهمی نه حرفی در این رابطه!!! (637546) (moderator22)
 
بیل گیتس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۱:۴۷:۲۴
دستگیری دلال = افزایش قیمت دلار
وقتی مثلا یه نفر میخواد همه زندگیشو بفروشه و از ایران بره و مجبوره پولش رو تبدیل به دلار کنه، آخه از کجا باید دلار بخره؟ به غیر از بازار آزاد جایی دیگه ای هم هست که این کار رو انجام داد؟ (637584) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۲:۴۴:۱۷
ای کاش اینهمه قلمی که دراین سایت زده می شودبرای کوبیدن این وآن،یه کم هم بوی خدایی می گرفت واخلاص وصداقت راترویج می کرد، (637607) (moderator22)
 
Araz
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۸:۲۰:۳۵
می‌خواهید کشور را با زور اداره کنید

اگر راست می‌گوئید اختلاس ۳ هزار میلیاردی را دنبال کنید، چی‌ شد؟ به این زودی یادتون رفت؟ (637692) (moderator22)
 
دغدغه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۹:۰۲:۱۰
جرا کسی از مجری محترم گفتگوی ویزه خبری (22/30) تشکر نمی کند که با دانش بالا اطلاعات اقتصادی قوی ؟؟؟ حتی بلد نبود یک سئوال که بدرد مردم بخوره از وزیر اقتصاد بپرسه و وزیر محترم هر چه دلش خواست گفت . (637732) (moderator22)
 
ّّّب . ر
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۹:۲۶:۴۵
عاليجنابان ،نخبگان ،‌نمايندگان محترم و رجل سياسي
گوش اگر گوش شما و ناله اگر ناله ما خودتون بهتر ميدونين آنچه به جايي نرسد فرياد ماست.
خداوند انشالله به شما بيشتر خدمت بده كه توفيق كنين (637753) (moderator22)
 
حسين سرتيپي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۹:۲۸:۰۶
ساعت 22 شب:
پليس:آهاي سياهي!ايست ايست ايست!!! دستاتو ببر بالا و جيبهايت را خالي كن تا ببينم موادي بنام دلار ! داري!!! (637754) (moderator22)
 
-
Ukraine
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۹:۵۶:۲۷
من شنیدم 10درصد حجم نقدینگی ارز در بازار وصرافیها هست و 90 درصد در اختیار دولت پس چطور این 10درصد می تواند این مقدار اثر منفی در بازار بگذارد (637781) (moderator22)
 
سعید
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۱۰:۱۴:۳۴
حیف که گل آقا در میان ما نیست تا از این سوژه های ناب حداقل جهت تبسم مردم ولو کوتاه استفاده نماید.
روحش شاد. (637799) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۱۰:۱۵:۰۵
شما کجای کاری؟ رییس قوه قضاییه حتی تهدید به اعدام کرده! استفاده از پلیس رو گفتین کارشناسی نیست؟ (637800) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۱۱:۰۸:۵۴
با سلام خدمت عزیزان:
آنچه در این مطالب آمده ،با حفظ احترام به زحمات شما به جهت اطلاع رسانی فقط تکرار مکررات و همه آن چیزی است که قطعا دست اندرکاران به آنها اشراف کامل دارند و صرفا با تز تکراری و خسته کننده "کی بود کی بود من نبودم"
دواما در حال پاک کردن صورت مسئله و نیز توسل به بدترین ابزار مدیریتی در قبال مردمی است که خودشان (منهای افرادی معدود که از حیطه انسانیت و وجدان خارج اند) روزها و ایام را با نگرانیهای بی بدیل اقتصادی شب را به صبح و بالعکس روز را به شب میدوزند و اما............. بی هیچ نتیجه؟
آیا اگر در زمینه های مختلف و خاصه اقتصادی دچار سوء مدیریت شدیم باید به سوی امنیتی کردن مسئله قدم برداریم که بد ترین ابزار کنترل التهاب است؟
آیا بانک مرکزی و تیمهای اقتصادی و کارشناسان این عرصه ،بعد از ارائه به اصطلاح راه کارهای جامعشان تفاوتی در حال و هوای پدید آمده در یک برهه کوتاه دیده اند؟
آیا احترام به افکار عمومی یک پدیده فراموش شده است؟
یادمان رفته که هر خطه ای به نام مردمش اعتبار می یابد و بس!
آیا مردم ولی نعمت نیستند؟
الحمدلله این شعار با هزار معنای تو در تو مامن خوبی برای جلب اعتماد است و بعد از حصول اطمینان در اندک زمانی به حافظه تاریخی اشخاص می پیوندد.
ارز در کمتر از یک ماه ،نه که ملتهب ،بلکه منفجر شد و روز به روز بدتر
طلا به حدی رسید که بی سوادترینها و بی خیال ترین مردم در قیمت آن انگشت به دهان ماندند و مانده اند.
تا کی پشت هم اندازی؟
تا کی جلسات هم اندیشی؟
و کجاست حرمت نان سفره مردم؟
شما را به خدا ببینید چند قلم کالا با قیمت ارز فعلی(12260 ریال)قابل ثبت و خرید است؟
چند ده و یا صد قلم کالا باید به صورت آزاد و از طریق بخش خصوصی تامین شود که نه ارزی وجود دارد و نه کسی جرات تامین آن را به صورت مثلا بازار سیاه دارد؟
آیا نباید به یقین گفت که همه تمهیدات به خطا رفته؟
اگر بنا به ضرورت قرار باشد کسی به اجبار دو یا سه بار مسافرت خارجی داشته باشد و عطای ارز مسافری را به لقایش ببخشد،به راستی چه باید کند؟
شما را به خدا بگویید؟
فقط کلکسیونی از تصمیمات (و صد البته بی نتیجه) قشنگ:
ارز تک نرخی؟
سود سپرده افزایش یافته؟
سکه پیش فروش شده با سود آنچنانی که قطعا خود بانک در التهاب آن نقش اول را بازی میکند.
صد قلم قانون و تبصره برای مبلغ ناچیزی ارز مسافری و آن هم فقط یک بار در سال؟(حمایت از ارائه فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی)
ووو..................
(637868) (moderator22)
 
ئئ
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۱۱:۳۸:۵۲
فقط بلدین انتقاد کنید خیلی دوست دارم برای یک بارم که شده را حل اساسی به دست مردم بدین (637917) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۰۰:۰۲:۰۰
این هم راه حل اساسی که یکی از دوستان در بالا فرستاده اند مجدد در زیر کپی نمودم:

1- بالا بردن سود بانکها ( که انجام شد)
2- پیش فروش سکه به قیمت واقعی ارز (1226 تومانی) که در حال حاضر حدود 550000 تومان می شود
3-عرضه ارز با قیمت واقعی(1226 تومان )به هر کسی که بخواهد و به هر میزان و برای هر کاری مثل سالهای قبل که اصلاً مشکلی وجود نداشت و بگیر و ببند هم نبود مابقی کشورها هم همین کار را میکنند غیر از شرایط فوق العاده اضطراری
4-تسهیل و فراهم نمودن بستر لازم برای فعالیتهای سالم اقتصادی
5- عدم ایجاد تغییرات متعدد سیاستهای اقتصادی
6-بسیج کلیه امکانات کشور برای ایجاد شغل
7-اطلاع رسانی دقیق اقتصادی(واقعی) از کلیه رسانه ها خصوصاً اینترنت بدور از چاشنی تبلیغی(تحریکی)
8-ایجاد سیستم نظارتی قوی برای فعالیتهای اقتصادی کلان و برعکس کاهش قوانین دست و پا گیر برای فعالیتهای خرد(غیر کلان) خصوصاً پرداخت وام
9- اهتمام وافر برای افزایش نشاط و تحرک اقتصادی در بخشهای خصوصی
10-کاهش تصدی گری بخشهای عومی و دولتی و افزایش بنیه و وجه فکری و نظارتی آنها (640000) (moderator22)
 
دمير
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۱۲:۱۱:۱۸
دولت آمريكا با اون قدرتش نتونست جلوى قاچاق مشروبات الكلى رو بگيره در دوران prohibition حالا اين دولت چه فكرى كرده خدا ميدونه. مگه ميشه اقتصاد رو امنيتى كرد آخه؟ (637985) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۱۶:۵۱:۴۰
تز بعد از عملیاتی شدن افزایش سود بانکی، برخی موسسات مالی اعتباری و صندوقهای قرض الحسنه سود سپرده های بلند مدتشان را تا 45% افزایش داده اند و هرروز دارن اس ام اس میدن که بیایید سپرده بگذارید و وام می دهیم و ...
من توی همین چند روز گذشته دوستانم سپرده هاشونو از بانکها بیرون کسیدن و بردن موسسات مالی اعتباری.
ظاهرا این موسسات مالی اعتباری تابع بانک مرکزی هم نیستند و همه چیز دست خودشان هست!
از شما خبرگزاری محترم تقاضا دارم که پیگیری بفرمایید که ایا این سکوت دولت در تلاطم بازار ارز و طلا و سپس افزایش سود بانکی و در ادامه افزایش لجام گسیخته سود در موسسات مالی اعتباری نقشه است یا خیر؟ (638336) (moderator22)
 
ستاره سیاه
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۲۰:۲۴:۳۴
این اقدام بانک مرکزی بیش از آنکه به اشتباه شبیه باشد بوی خیانت میدهد.
اگر من و شما شنیدیم که چگونه ارز در زمان مرحوم نوربخش تک نرخی شد آقای بهمنی که رییس فعلی بانک مرکزیست و به قول خودش 40 سال در سیستم بانکی بوده از نزدیک دید.سئوال اینجاست که چرا اقدام لازم را صورت نمیدهد؟
متاسفانه نتیجه عدم تصفیه افرادی که قصورشان در پرونده های فساد معروف قبلی قطعی و همکاریشان مشکوک است منجر به عوارض جبران ناپذیری میشود. (638519) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۰۴:۱۸:۰۸
پیشنهاد میشه بعد از اعدام دلالان ارز طلا فروشان فروشندگان لبنیات و وارد کنندگان لوازم خانگی و کارخانه داران و کشاورزان رو هم اعدام کنید چون توی این چند وقته حداقل 40 درصد کالاهاشونو گرون کردند (639068) (moderator22)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۱۹:۴۶:۳۶
برای اونی که چندین میلیون دلار کالای قاچاق وارد کشور می کنه ارز دولتی موود است.اما اونی که می خواد بره ارمنستان یا آذربایجان فقط 400 دلار می گیره.آقای بهمنی شما بیا یه هفته به 400 دلار برو ارمنستان ببینم از گرسنگی تلف میشی یا نه (639759) (moderator22)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۱۹:۵۰:۱۳
ارمنستان و آذربایجان400 دلار گرجستان 1500 دلار
سوریه و عراق 400 دلار
ترکیه 1000 دلار
تایلند1500 دلار
چطوری به این سهمیه بندی رسیدند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (639764) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۲۱:۵۰:۲۱
کنترل بازار ارز با پلیس را شاید شاه قاجار هم بلد بود.نه اقتصاد خوانده بود و نه نه مهندسی ترافیک از راه دور. تاز گردن زدن را هم به عهده میرغضب گذاشته بود و رگ زدن را به عهده درباریان..... (639867) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۱۱:۰۸:۲۶
اين كار را بايد ده سال قبل انجام ميداديد نه حالا از زماني كه بانك مركزي اقدام به دادن مجوز به پولشوران كرد اين روز قابل پيش بيني بود زيرا مجوز داده شده به تازه تاسيس ها اغلب با پارتي بازي بوده كه صلاحيت گرفتن نداشتند. (640352) (moderator22)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
استفاده از پليس؛ بدترين واكنش به التهابات ارزی