توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395649
جنگ آب در راه است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۲
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ضمن هشدار نسبت به خطر جنگ آب در کشور بر لزوم تشکیل شرکت های سهامی زراعی برای مدیریت این موضوع تاکید کرد.

به گزارش خانه ملت، غلامرضا حیدری در نشست علنی امروز ( یک شنبه، ۴ مهرماه ) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با تبریک شروع سال تحصیلی مدارس و دانشگاه ها یادآور شد: آنچه به عنوان واقعیت باید پذیرفت وجود مسائل و مشکلات جدی و فراوان در عرصه اقتصاد آموزش و پرورش بوده که همچنان بعد از گذشت ۳۸ سال از انقلاب اسلامی شیوه های آموزشی ما با ایرادات فراوانی همراه است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه انتظار می رود دولت و مجلس با رویکردی واقع بینانه تر در جهت رفع مشکلات آموزشی کشور گام های اثر بخشی بردارد، گفت: در سالگرد جنگ تحمیلی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و رزمندگان خداجویمان آرزو می کنیم که هرگز دچار جنگ و خشونتی دیگر نشویم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: این روزها که خاورمیانه در آتش جنگ و خونریزی می سوزد زمزمه ها و جاروجنجال های تحمیل جنگی دیگر بر ملت مظلوم ایران به گوش می رسد؛ امید همه صلح طلبان دلسوز جامعه این است همانگونه که در جنگ کویت و آمریکا با تدبیر، درایت و دوراندیشی مقام معظم رهبری گرفتار جنگ و خشونت نشدیم این بار نیز با تدبیر و هدایت داهیانه معظم له از مصیبت های یک جنگ دیگر برهیم زیرا تنها منافع جنگ افروزان و فروشندگان تسلیحات کشتار جمعی و دلالان است که چنین دام هایی را می گستراند تا رویکرد صلح طلبی ایرانیان را به رویکرد نظامی گری تبدیل نماید.

حیدری ادامه داد: به نظر می رسد استمرار سیاست ها و ادبیات ریاست جمهوری در این زمینه راهگشا و تسهیل گر باشد.

وی با انتقاد از اینکه البته زنگ خطر برای جنگ مخوف تر به گوش می رسد و آن جنگ آب است، تصریح کرد: ۸۵ درصد از وسعت کشور در مناطق فراخشک، خشک و نیمه خشک قرار دارد البته کمبود آب در کشور ما پدیده جدیدی نیست زیرا آخرین دوره خشکسالی در ایران از چند دهه گذشته آغاز شده و از سال ۱۳۸۶ شدت بیشتری یافته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گرم شدن کره زمین در بسیاری از نقاط جهان تغییراتی در چرخه آب و رژیم بارش بوجود آورده است، گفت: سرانه منابع آب در کشور از ۲۲ کشور دنیا کمتر و میانگین سرانه منابع آب در جهان ۳.۶ برابر ایران است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی کشور مربوط به بخش کشاورزی است، یادآور شد: بازده آبیاری در بخش کشاورزی۳۰درصد است؛ تلفات آب نه تنها باعث از دست دادن آب با ارزش بلکه صدمات جدی و جانبی از قبیل شور و ماندابی شدن اراضی زراعی، فرسایش خاک، کاهش حاصلخیزی خاک، کاهش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی و در نهایت آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در ورای همه فعالیت ها آنچه که باید بسیار و بسیار جدی گرفته شود تمرکز بر مدیریت مصرف منابع آب و به حداکثر رساندن بهره وری مصرف آب کشاورزی است.

حیدری ادامه داد: کارشناسان مربوطه ضمن اصرار بر تغییر استراتژی های فعلی بر راهبردهای اساسی مانند استراتژی تشکیل شرکت های سهامی زراعی تاکید دارند زیرا کشاورزان با داشتن زمین های زراعی کوچک قادر به صرفه جویی نمی باشند، تشکیل شرکت های سهامی زراعی که دارای اساسنامه بسیار مترقی است می تواند بسیار مفید و موثر واقع شود؛ کشورهایی نظیر چین، هندوستان و ترکیه این اقدام را انجام داده و نتیجه مطلوبی گرفته اند؛ در این شرکت ها کشت یکپارچه انجام شده و از منابع موجود با حداکثر بهره وری استفاده و تا ۶۰ درصد می تواند در مصرف آب صرفه جویی نماید.

وی افزود: چون کاشت، داشت و برداشت یکپارچه انجام می شود صرفه جویی قابل توجهی در استفاده از ماشین آلات صورت گرفته، موجب افزایش درآمد کشاورزان می شود و همچنین اجرای الگوی کشت متناسب با میزان آب در کشور توسط این شرکت ها مقدور و عملی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: استراتژی استفاده از بذرهایی با نیاز آبی کمتر و محصول بیشتر که با توسعه اصلاح نباتات امکان دسترسی به آن به راحتی مقدور است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم، افزود: استراتژی خارج کردن کشت هایی با نیاز آبی بالا نظیر نیشکر و استراتژی توسعه آبیاری تحت فشار بارانی و قطره ای؛ از آنجا که هزینه نگهداری و بهره برداری از این تاسیسات به تنهایی برای کشاورزان بسیار بالا است موفقیت در این راهکار بستگی به توفیق در تشکیل شرکت های سهامی زارعی دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: توجه به تشکیل شرکت های زراعی استراتژی توسعه کشت های گلخانه ای که مصرف آب را به یک دهم مقدار رایج کاهش داده و میزان محصول را به ده برابر افزایش می دهد.

حیدری ادامه داد: تشویق به کشت محصولاتی با نیاز آبی کمتر همچون سیب زمینی که یک پنجم گندم مصرف آب دارد.

وی با یادآوری ایکه یکی از خطرات پیش رو جامعه ما رواج این اندیشه است که هدف وسیله را توجیه می کند، گفت: از نتایج نامبارک چنین اندیشه ای رواج فرهنگ دروغگویی، بی اعتمادی، پشت پازدن، تعدی به حقوق دیگران، ترجیح منافع فردی بر منافع ملی، غارت اموال عمومی، برباددادن میلیاردها دلار ثروت کشور، حذف و خانه نشین کردن نیروهای دلسوز ریشه دار و موثر کشور، ریختن آبروی دیگران و ده ها رفتار ناپسند در جامعه است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: از سر اخلاص و دلسوزی از همه صاحب نظران به ویژه علمای دینی تقاضا دارم پیش از آنکه سرمایه اجتماعی ملت بیش از این دچار آسیب و گسستگی گردد در این زمینه تحقیقات و راهنمایی های لازم را انجام دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: آنچه ملت و نظام ما را در جهان خشونت زده و پرآشوب امروز می تواند در برابر خطرات و تهدید قدرت های زورگو، مقاوم و سربلند نگه دارد همبستگی ملی و همگرایی میان آحاد جامعه و مسئولان است.
 
کلمات کلیدی : ذخایر آب+آب مصرفی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.