نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482741
غذای ۲۵ میلیون نفر هر ساله در کشور دور ریخته می‌شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور با اعلام اینکه سالانه ۳۵ درصد محصولات کشاورزی مملکت بصورت ضایعات از چرخه مصرف خارج می شود، افزود: این میزان دورریز غذای ۲۵ میلیون نفر و در عین حال معادل ۱۲,۵ درصد درآمدهای نفتی مملکت است.

به گزارش تسنیم، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: در حال حاضر 60 درصد از مجموع واردات سه میلیارد دلاری نهاده های دامی کشور مربوط به ذرت است.

مجید موافق قدیری ضمن اشاره به نهاده های دامی مورد نیاز کشور مانند ذرت، کنجاله سویا، جو، گندم و سایر موارد افزود: تامین بخشی از این نهاده ها از محل تولید داخلی و بخش دیگر از طریق واردات است.

وی همچنین با بیان اینکه ذرت و سویا از جمله گیاهان آب بر محسوب می شوند، اظهارداشت: با توجه به اینکه ایران با بحران کمبود آب مواجه است بنابراین از یک طرف امکان توسعه کشت چنین گیاهانی در مقیاس وسیع در مملکت وجود ندارد و از دیگر سو به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور نیاز به ذرت، گندم و جوی دامی را به ترتیب هفت میلیون تن، 700 هزار تن و پنج میلیون تن در سال اعلام کرد و گفت: هم اکنون سهم هریک از این نهاده ها در واردات 30،90 و 36 درصد است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر 90 درصد انواع کنجاله های مورد نیاز صنعت دام و طیور کشور از خارج وارد می شود، افزود: کنجاله سویا پس از ذرت بیشترین نقش آفرینی را در این صنعت دارد.

موافق قدیری اضافه کرد: کنجاله سویا ماده غذایی مناسبی جهت تامین پروتئین جیره طیور بوده که از لحاظ اقتصادی، بهداشتی و ترکیبات موجود بسیار حائز اهمیت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شاخص بهره وری در بخش کشاورزی کشور به ویژه در حوزه دامپروری تعریف چندانی ندارد، گفت: اتخاذ سیاست های کاهش میزان ضایعات می تواند نقش موثری در ارتقای میزان بهره وری از تولیدات این بخش داشته باشد.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور با اعلام اینکه سالانه 35 درصد محصولات کشاورزی مملکت بصورت ضایعات از چرخه مصرف خارج می شود، افزود: این میزان دورریز غذای 25 میلیون نفر و در عین حال معادل 12,5 درصد درآمدهای نفتی مملکت است.

وی تاکید کرد: کاهش ضایعات، ارتقای شاخص بهره وری، افزایش کیفیت محصولات پروتئینی و کاهش هزینه تولید در صنعت دامپروری موجبات رشد سرانه مصرف مواد پروتئینی و سلامت جامعه را به همراه دارد.

موفق قدیری مصرف سالانه خوراک دام در ایران را 19 میلیون تن اعلام کرد و افزود: از این میزان نهاده زیر 30 درصد به روش صنعتی در کارخانجات خوراک دام و بقیه در واحدهای پرورش مرغداری، دامداری و آبزی پروری تولید می شود.

وی یادآورشد: متاسفانه روش مزبور دیگر در دنیا کارایی ندارد و منسوخ شده است بنابراین می طلبد در این زمینه اقدامات جدی تری انجام شود.
 
کلمات کلیدی : مواد غذایی + صنایع غذایی + دام و طیور
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۸:۵۶:۱۸
ا سراف حرام است متاسفانه فرهنگ قناعت وجود ندارد بهترین نانها را به بهانه خشگ شدن دور می اندازند (4426433) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.