توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456632
آنگلا مرکل با تمسخر اردوغان به اظهارات وی پاسخ داد
تاریخ انتشار : شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۰
آنگلا مرکل با اشاره به حوادث جاری و درگیری‌های پیش‌آمده میان اتحادیه اروپا و ترکیه اعلام کرد که بعد از مشاهده نتایج حاصل از رفراندوم ترکیه در مورد عضویت این کشور در اتحادیه اروپا تصمیم خواهیم گرفت.

به گزارش مشرق، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مصاحبه خود با نشریه آلمانی «Passauer Neue Presse» با اشاره به حوادث جاری و درگیری‌های پیش‌آمده میان اتحادیه اروپا و ترکیه اعلام کرد که بعد از مشاهده نتایج حاصل از رفراندوم در مورد آینده عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا تصمیم خواهیم گرفت.

مرکل در ادامه با اشاره به اختلافات ژئوپلیتیکی ترکیه و آلمان و هم‌چنین سکونت چندین میلیون ترک در خاک این کشور، سیاست‌ها و اقدامات اردوغان را موردانتقاد قرارداد.

آنگلا مرکل با تمسخر اظهارات اردوغان در تشبیه او به هیتلر، این نوع سیاست را برخاسته از ضعف و درماندگی اردوغان دانسته و آن را از اساس رد کرد. صدراعظم آلمان با اشاره به امکان عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا افزود: «ما منتظر نتایج رفراندوم قانون اساسی هستیم و پس از مشاهده نتایج این رفراندوم در ترکیه در مورد آینده مذاکرات عضویت این کشور در اتحادیه اروپا تصمیم خواهیم گرفت.»

مرکل در ادامه با اشاره به تهدید اردوغان مبنی بر ارسال پناهجویان به خاک اتحادیه اروپا اعلام کرد که تلاش برای ارسال پناهجویان به خاک این اتحادیه اقدامی مذموم است و ترکیه باید به توافق خود جهت جلوگیری از هجوم پناهندگان به خاک اتحادیه ملزم باشد.

پس از بحران پیش‌آمده میان هلند و ترکیه به دلیل عدم اجازه هلند برای حضور چاووش اوغلو در میتینگ حمایت از اصلاحات حزب عدالت و توسعه در کشور هلند و حمایت آلمان از این اقدام، درگیری‌ها و اختلافات میان آلمان و ترکیه و شخص اردوغان و مرکل بالاگرفته است. در همین راستا  اردوغان با فاشیست و نئو نازی خواندن مرکل او را موردحمله قرار داده بود و رسانه‌های ترکیه مرکل را با عنوان «هیتلر زن» مورد خطاب قرار داده بودند. همچنین اردوغان اروپا را به فرستادن چندین هزار پناهجو تهدید کرده بود.

نظر می‌رسد این مصاحبه مرکل و تلاش برای پیوند زدن آینده سیاسی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، اقدامی تلافی‌جویانه برای تقابل با اظهارات اخیر اردوغان و تلاش برای تأثیرگذاری درروند رأی‌گیری ترکیه است. درواقع مرکل با این اقدام سعی کرده تا به ملت ترکیه بفهماند درصورتی‌که به اصلاحات اردوغان و حزبش و گسترش استبداد او رأی بدهند باید آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا را از ذهن خود دور سازند.
 
کلمات کلیدی : آنگلا مرکل+اتحادیه اروپا+ ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.