نظر منتشر شده
۳۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 355337
مشكل دلاري برجام دقيقا كجاست؟
بخش اقتصادی الف، 2 خرداد 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
در این گزارش بررسي كرده ایم كه چرا همچنان برجام نتوانسته كارآيي لازم را داشته باشد.

كم كم به يكسالگي برجام نزديك مي شويم، تيرماه سال ۹۴ بود كه ايران و ۱+۵ بعد از ۱۲ سال كشمش و چند سال گفت‌وگو به توافقي دست پيدا كردند كه البته در همان زمان هم اجرايي نشد. كار اجراي برجام به بازديد آژانس از نقاطي از جمله پارچين و ارائه گزارش موكول شد. در نهايت در زمستان سال گذشته برجام به مرحله اجرايي رسيد. اما به اعتبار گفته‌هاي بسياري (از جمله رئيس كل بانك مركزي) هنوز برجام نتوانسته در عمل كارآيي خود را نشان دهد.

اين موضوع در اظهارات عباس عراقچي كه اواخر هفته به ژاپن سفر كرده بود نيز ديده مي شود. به گفته او مشكلات و موانعي در اين كار وجود دارد كه براي عملي شدن آن به زمان نياز است. اما اين موانع چيست؟ مهمترين مشكل بر سر اين راه قانون ممنوعيت مبادله با دلار است. قانوني كه براساس آن آمريكا بانك‌هاي خارجي كه با ايران همكاري مي‌كنند را با جريمه‌هاي سنگين مواجه مي‌كند. اين جريمه‌ها در سالهاي اجراي تحريم‌ها بالغ بر ۴۰ ميليارد دلار بود كه آمريكا از بانك‌هايي از سوئيس، آلمان و هنگ كنگ دريافت كرد.

ماه گذشته رئيس كل بانك مركزي به آمريكا سفر كرد و در جلسه‌اي عنوان داشت كه«دست آورد ايران از برجام تقريبا هيچ بوده است» . او توضيح داده بود كه به دليل ترس بانكداران خارجي از معامله با ايران عملا نتوانسته برجام تاثيرخود را نشان دهد. به دنبال اين اظهارات (و البته تكميل و تاييد آن توسط ظريف)، جان كري در يك نشست رسمي با بانكداران از آنها خواست كه با ايران همكاري كنند. اما اين هم مشكلي را حل نكرد.

با اين حال هنوز اتفاقي صورت نگرفته است. در همين حال است كه سيف به لندن سفر كرده است. او در مصاحبه جديدي كه با گاردين انجام داد عنوان داشت كه موانعی که باعث می‌شوند بانک‌های ایرانی نتوانند به نظام مالی جهان متصل شوند نشان می‌دهند که آمریکا و اتحادیه اروپا نتوانسته‌اند به طور کامل به تعهداتشان تحت «برجام» عمل کنند.

سيف معتقد است كه بانكداران جهاني براي بازگشت به ايران نيازمند تضمين عملي هستند كه بار ديگر دچار جريمه‌هاي سنگين واشنگتن نشوند.

براي تاييد سخنان سيف مي‌توان به گفته‌هاي جاستین واکر، مدیر جرائم بانکی «انجمن بانکداران انگلیس» اشاره كرد كه روز پنج شنبه به «رويترز» گفته بود: در دیدار «جان کری»، «هیچ سندی که به ما ضمانت بدهد، ارائه نشد.»

«سیف» در مصاحبه با گاردین گفت: «بانک‌ها به ضمانت نیاز دارند، حتی اگر این به معنی بازنویسی دستورالعمل‌ها یا تجدیدنظر در مقررات باشد یا دادن ضمانت‌ها کتبی به بانک‌ها.»

اما مشكل اصلي مبادلات در كجاست؟ آيا ايران نمي‌تواند به جاي دلار از يورو استفاده كند؟

رئيس كل بانك مركزي مي‌گويد اين موضوع امكان پذيري نيست. او در گفت‌وگو با گاردين توضيح داده است كه «اگر ما بخواهیم ریال عمان را به یورو تبدیل کنیم، نیازی به دلار نداریم، اما نظام (مالی) به گونه‌ای طراحی شده که این پول باید اول به دلار تبدیل شود و بعد به یورو. آنها باید راهی برای حل این مشکل پیدا کنند.»

به اين ترتيب مشخص مي شود كه چرا ايران نمي‌تواند بدون حذف دلار آمريكا به مبادله با جهان بپردازد و چرا بانكداران خارجي از همكاري با ايران امتناع مي كنند.
*مثلث
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۰۹:۵۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۰:۵۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۲۰:۰۶
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ ۱۲:۴۵
 
۱۳۹۵/۰۳/۰۸ ۲۰:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۲/۳۱ ۱۴:۰۱
 
۱۳۹۵/۰۲/۳۱ ۰۹:۴۸
 
۱۳۹۵/۰۲/۲۵ ۱۸:۵۳
 
۱۳۹۵/۰۱/۲۸ ۲۰:۴۰
 
۱۳۹۵/۰۱/۱۷ ۰۸:۲۶
 
 
کلمات کلیدی : برجام+اجرای برجام+تحریم دلاری
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۳۱:۴۰
♦️چرخه معیوب مبادلات دلاری
♦️آشنایی با U-Turn و سرنوشت آن در پسابرجام
@Shahdeeghtesad
🔴یو-ترن (U-Turn) دلاری چیست❓
💡به آن دسته از پرداخت‌های بین‌المللی گفته میشود که مبدأ و مقصد آنها در خارج از آمریکا، ولی تسویه آنها در داخل آمریکا انجام می‌گیرد.
🔺به طور کلی هرگونه استفاده از دلار در نظام بانکی در هرکجای جهان، نیازمند اخذ مجوز لازم از نظام بانکی آمریکاست.
🔺در تراکنش U-Turn دارایی‌های نقدی دلاری ایران در بانک‌های خارجی، باید از طریق بانک‌های آمریکایی تسویه شوند. یعنی انتقال سپرده‌های دلاری بانک‌ها یا اشخاص در بانک‌های غیرآمریکایی، به یک بانک غیرآمریکایی، توسط فدرال‌رزرو آمریکا تسویه خواهد شد.
🔴تحریم U-Turn:
🔺بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی غیر‌آمریکایی تا قبل از سال ۲۰۰۸ از چرخه دلار بهره می‌بردند و بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا و به کمک بانک‌های غیرآمریکایی از خدمات دلاری استفاده می‌کردند.
❌ از سال 2008 به بعد آمریکا به دلایل غیرهسته‌ای (حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر) ایران را از بهره‌گیری تراکنش U-Turn تحریم کرد.
📕 در شرایط تحریم U-Turn باید هرگونه پرداختی از طریقِ بانکِ مرکزیِ کشورِ منتشرکننده ی ارز ِموردِ معامله، تسویه شود. یعنی در هر پرداخت بین‌بانکی، انجام تسویه در بانک مرکزی (یا در اتاق تسویه بین‌بانکی) صورت پذیرد. یعنی اگر قرار باشد دلار آمریکا تسویه شود، این کار در فدرال‌رزرو آمریکا انجام خواهد گرفت.
🔻با توجه به اینکه دلار آمریکا در بازارهای خارج از آمریکا نیز تسویه و جابه‌جا می‌شود، این امر غیرقانونی نیست.
🔴سرنوشت تحریم U-Turn :
🔻همانطور که گفته شد، دلیل تحریم ایران در تراکنش U-Turn ارتباطی با توافق هسته ای ندارد و برجام ،صرفا موفق به رفع موانع معاملات غیردلاری شده است. بنابراین پس از برجام نیز تحریم U-Turn همچنان ادامه خواهد داشت.
🔴دورزدن تحریم U-Turn:
📕 در صورتی که اشخاص ایرانی در بانک‌های غیرآمریکایی حساب داشته باشند و این بانک‌ها نیز، نزد بانک‌های آمریکایی دارای حساب باشند، امکان دور زدن U-Turn وجود خواهد داشت. اما این روش، منجر به بروز مشکلات زیر میشود:
1⃣تعداد محدود بانکهای مرتبط با ایران: چرخه تسویه دلاری منوط به بانک‌های خاصی خواهد شد که به‌طور مستقیم، دارای تبادل مالی با بانک‌های آمریکایی هستند و نزد این بانک‌ها منابع دارند.
2⃣ هزینه بالای معاملات: قدرت چانه زنی بانکهای ارائه دهنده خدمات، افزایش یافته در نتیجه همین تعداد محدود نیز ،در قبال کارمزد بالا نسبت به این امر اقدام خواهند کرد.
3⃣ کاهش مزیت تجارت با ایران: شرکای تجاری ایران برای پرداخت دلار دچار مشکلات و محدودیت خواهند شد و این موضوع، مزیت تجارت با ایران را کاهش خواهد داد.
⭕️منبع: هفته نامه تجارت فردا (3718250) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۲:۵۱:۴۵
اعتدالی ها باید از مردم, پوزش بخواهند,البته اگر شهامت اعتراف به اشتباه را داشته باشند,!! (3718451) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۵:۲۲:۱۸
بله باید معذرت خواهی کنند که نتونستن مشکلاتی که 8 سال قبل درست شد رو حل کنند. خود کسی که مشکلات رو درست کرده(رئیس دولت قبل) زیر بار نمیره حالا این دولت باید بیاد معذرت خواهی کنه از شما؟؟؟؟ دولت کنونی داره با فداکاری مشکلاتی که جناح شما درست کرد رو حل میکنه طلبکار هم هستید؟ (3718607) (alef-13)
 
سید
Australia
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۰۸:۵۷:۲۷
فکر میکنید در استرالیا دل خوشی از امریکا دارند ولی ناجارند با سیاست با ابرقدرت کار کنند. (3721626) (alef-11)
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۳۵:۲۱
اقایان از رفع تحریم دلار و مبادلات بانکی,به عنوان مهمترین دستاورد برجام یاد میکردند که بعد از,این که دیدند,تو زرد از اب درامد الان میگویند,وابستگی به دلار خوب نیست و ما اصلا از ابتدا, به دنبال رفع تحریم نقل و انتقال دلار نبودیم!!!!!! (3718253) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۳۶:۴۶
صحبت های صادقانه سیف نشان میدهد که نمی خواهد, در زمره دروغ گویان به مردم باشد, (3718257) (alef-11)
 
مشکین نقاب
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۴:۲۸:۴۱
متاسفانه در این دولت فقط سیف هست که راست میگه! (3718569) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۳۸:۳۶
اقای ظریف لپ تاب رو باز کنه و با فشار ایمیلی, این مشکل رو حل کنه!!!وای بر شما ساده لوحان! (3718258) (alef-11)
 
مجتهد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۴۱:۲۱
اعلام دولت هند,مبنی بر عدم امکان انتقال بدهی,خود به ایران,به دلیل مشکلات بانکی,دروغ بودن ادعای برجامی ها,در زمینه رفع تحریم بانکی را نشان داد, (3718263) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۳:۱۶:۲۰
هند دیشب 700 میلیون یورو بدهی خودش رو به ایران منتقل کرد جناب دلواپس راست گو! (3718491) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۴۶:۰۳
موضوع هسته ای,که در سال 92موجب رای اوردن روحانی شد, با "تقریبا هیچ"شدن برجام,موجب رای اوردن رقیب او در سال 96 خواهد شد, (3718272) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۴۷:۱۴
اقایان دیپلمات کم پیدا شده اند!!!!! (3718275) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۴۹:۴۴
هنر دیپلماسی اعتدال این بود؟!"!!!!!این برجام با این مختصات "تقریبا هیچ"را که همان تیم قبلی,هم میتوانست به ان برسد,کافی بود فقط امتیاز بدهد!!! (3718276) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۵۰:۰۹
بله شاهنامه اخرش خوشه... (3718277) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۳:۱۹:۱۹
باید محاکمه شوند چون برخلاف دستورات امام عمل کردند. فروش آب سنگین چه توجیهی دارد وقتی پولش برنمی گردد (3718495) (alef-11)
 
عارف
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۵۱:۱۵
باش تا صبح دولتت بدمد. . . کین هنوز از نشانه های صحر است.
واقعا انتظار داشتید با توافق مشکل حل بشه! واقعا؟
مگر علت آمریکا مسئله هسته بوده که حالا قرار باشه با توافق مشکل حل بشه... مگر ما بخاطر غنی سازی یا اینجور چیزا تو این مدت تحریم میشدیم که حالا با کاهش یا محدود شدنش تحریم برداشته شه؟ واقعا اینطور فکر می‌کنید؟مشک امریکا سر مسائل هسته ای بوده؟

خب خوبه. (3718280) (alef-11)
 
dave
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۴:۳۳:۲۵
پس از مذاکرات چرا این همه دم میزدن و 2.5 دنبال توافق هسته ای بودند و 30 میلیارد صنعت هسته ای رو به باد دادند و آفتاب برجام گفتن و ....؟؟؟؟ (3718575) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۸:۴۳:۲۰
آیا انچه را که صنعت هسته ای میخوانید میتوانست به قدر نفت ویا کیا موتور کره جنوبی ویا حتی منسوجات بنگلادش درآمد ایجاد کند.
اگر فکر میکنید میتوانست پس توضیحتان برای وضع اسفبار کره شمالی که صنعت هسته ایش گسترده تر و پیش رفته تر است چیست. (3718830) (alef-11)
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۰:۵۵:۵۲
وقتی اقایان برای رسیدن به اهداف جناحی خود,هیجان زده و سرمست از برجام,تعهدات را به سرعت انجام دادند,به فکر نقض,عهد طرف,مقابل نبودند,جالب است که حتی در داخل هم به اهداف جناحی خود نرسیدند و دوپینگ برجام,نتوانست مجلس همسو, برای اقایان به ارمغان اورد,اعتدالی ها با 9 کرسی مجلس,رکورد اصلاحات 8درصدی را هم شکستند,!!! (3718285) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۱:۰۶:۰۹
منتقدان کاغد پاره خواندن تحریم توسط,دولت قبلی,بعد از سه سال گفتگو,کاغدپاره ای به مراتب ,بدتر برای,مردم اوردند,به نام برجام!!!! (3718302) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۱:۱۹:۱۳
عواقب همان کاغذ پاره هاست
هنوز بعد از این همه مدت نمیدونیم چه کنیم
یه سنگی افتاده تو چاه که هیچکس نمیتونه درش بیاره
خراب کردن چقدر راحت بود ولی آباد کردن······· (3718318) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۳:۱۱:۴۲
باز هم تقصیر دولت قبله ؟؟؟ بی ارزش شدن نفت تقصیر کیه؟ کدوم عاقلی باید بیاد این رو از چاه دربیاره؟ (3718482) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۴:۴۴:۱۹
حاجی حرف منطقی بزن
بی ارزش شدن نفت مگه دست ما است؟ دولت قبل وقتی اومد نفت داشت صعود میکرد در اواخر کارش هم نفت به نزدیک 80 رسیده بود قیمت نفت رو عرضه و تقاضا تعیین میکنه نه دولت ما وقتی که ما تحریم شدئیم و صدور نفتمون به یک میلیون بشکه کاهش یافت نفت داشت قیمتش کمتر میشد این یغنی اینکه نفت ما روی قیمت جهانی نفت بی تاثیره
و اما از این تحریمها و برجام خیلی می نالید خیلی منتظر گشایش هستید این مشکلات و تحریمها رو چه کسی در سال 85 با گفتن قطعنامه ها کاغذ پاره است و اینقدر قطعنامه بدهید تا...به استقبالش رفت؟ چند ساله کشور درگیره که همین قطعنامه ها لغو بشه
طلبکار هم هستید؟ می خواهید تبلیغ کنید که دولت کنونی این مشکلات رو بوجود اورده؟ در سال 92 که دولت اومد تخریمها وضغ شده بود دلار در استانه 4000 بود و با رشد اقتصادی -6.8 و با تورم بالای 35 درگیر رکود تورمی بودیم هم رکود بود هم تورم
8 سال جناح شما بود با رکود تورمی و با تحریم و هزار تا مشکل کشور را تحویل دادید. دولت منونی هم دقیقا درگیر همون مشکلباتی است که ایجاد کردید
به سوال من جواب بده: دولت وقتی اومد این مشکلات بود یا نبود؟ اگر نبود این همه توقع و..از دولت برای چی بود؟
اقتصاد رو خراب کردید کشور رو دچار مشکل کردید بعد جناحتون هم ول کن نیست (3718580) (alef-13)
 
سینا
Switzerland
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۵:۵۸:۳۸
نفت پر ارزشی که شما ازش نام میبرید سودی برای ما نداشت هیچ تنها باعث شد که سعودی ها ازش بهره مند بشن.. که الان سومین پر هزینه ترین ارتش دنیا رو دارن و میلیارد میلیارد دارن خرج میکنن که مشور های منطقه رو نایپادار کنن..یکیش همین سوریه...دولت قبل قیمت نفت رو به کامل سعودی ها بالا برد. (3718637) (alef-13)
 
مشکین نقاب
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۵:۰۱:۲۰
اگه روحانی نمیتونه سنگ رو دربیاره بزنه کنار و وقت ملت رو نگیره.
من نمیدونم اگه مشکل حل نشدنیه چرا میگه مشکلات حل شده و یا چرا میگه ما تحریم رو برداشتیم؟ (3718593) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۱:۳۷:۴۸
آقای مشکین نقاب جالبه با اینکه جنجالی ترین کامنت های شما بیشتر از 20 رای مثبت نمیگیره ولی شما همچنان و با پشتکار زیاد زیر همه خبرهای مخالفت با دولت لیستی از نظرات از پیش مشخصتون رو مجددا به همه اعلام می کنین! (3719826) (alef-11)
 
احمد
United States
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۶:۵۹:۱۹
دوستان ساده دل من ! هسته اي و باقي قضايا دست آويزي بيش نبود! هدف براندازي نرم و بدون جنگ است و خواهد بود!
اول هسته اي- بعد موشكي - سپس حقوق بشر - و بعد هم بعدهاي ديگر...
شايد هم اعتداليون فكر مي كنند كه خطر جنگ رو از سر مملكت دور كردن.
البته شايد هم درست مي گن. خطر جنگ نيابتي( عربستان- اسرائيل - بقيه كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و ...) (3718702) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۲۱:۵۸:۰۵
آخر عقل چیز خوبی است که انگار در نزد شما و هوادران دولت متاعی ناپیداست. تمام ادعای دولت و شما این بود که دولت قبل با بها دادن به توسعه هسته ای مشکل برای کشور اشکال آفرین شده است و با مذاکرات و توافق تمام ادعای شما و دیپلمات های شما این بود که موضوع هسته ای و تحریم های آن را حل کردید یعنی دقیقا آنچه که به دولت قبل نسبت می دادید پس الان که مشکل وجود دارد یا غیر هسته ای است که به دولت قبل ربطی ندارد یا ادعای رفع مشکلات که از شما صادر شده است دروغ است (3719044) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۱:۳۷:۲۵
كجاي برجام گفته ايران حق دسترسي به دلار رو نداره؟
ايران حق دارد (3718350) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۱:۳۷:۴۳
آن زمان که ما می گفتیم هرگونه توافق نامه با امریکا باید با مطالعه و تحقیق کامل باشد چرا که آمریکا همواره به فکر تضعیف ایران است اقایان ما ها را به دلواپس بودن و تندرو بودن متهم می کردند در حالی که ما اصلا به هیچ گروه سیاسی تعلق خاطر نداشتیم حالا هم که برجام الحق ولانصاف با دقت بسیار و گاها تلاش شبانه روزی حاصل شده تازه مشخص می شود آقایان حتی با این همه تلاش برخی نکات را از قلم انداخته اند.
الان هم که به لطف برجام الحمد لله آب آشامیدنی اهواز بهداشتی شده، همه بانک های جهانی در ایران شعبه باز کرده اند، آلودگی هوای تهران به کلی از بین رفته است و سطح درآمد مردم از 800 هزار تومن در ماه به 180 میلیون در ماه ارتقا یافته، بیکاری ریشه کن شده است ، دیگر هیچ کدام از جوانان به فکر مهاجرت نیستندو.. چند تا مسئله کوچک باقی مانده که با شایستگی هایی که دولت نشان داده مطمئنا در آینده حل می شوند و نیازی به پروپاگاندا و تخریب چهره دولت توسط ما دلواپسان نیست (3718351) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۱:۵۷:۲۰
نظام مالی و بانکداری جهان کلا تحت کنترل و سلطه آمریکا است. با شعار ها و حرفهایی که ما دلار را کنار زدیم و مبادلات را به ارزهایی غیر از دلار و یورو انجام میدهیم و سلطه دلار بر دنیا در حال پایان است،... فقط خودمان را فریب میدادیم. البته که بعضیها نانشان در شعار دادن و حرفهای پوچ و بیهوده زدن است. (3718375) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۲:۴۲:۰۸
کلا" دو مشکل وجود دارد که در برجام بطور دقیق پیش بینی نشده بود :
1 - نظام قضایی آمریکا: این سیستم همانند ایران مستقل از دولت است و هوادار مخالفان برجام . اکثر شرکتهای جهان در آمریکا فعالیت دارند و این نظام قضایی با کوچکترین بهانه ای می تواند آنها را جریمه های سنگین بکند (همانطور که یکی از بانکهای فرانسوی را کرد )
2- طبق روال جاری خزانه داری آمریکا ( که آن هم در اختیار لابی هواداران اسرائیل است ) تمام معاملات دلاری باید با مجوز آن باشد . و مسئله این است که شما حتی اگر به ارز دیگر هم بخواهید معامله کنید گاهی لازم است ابتدا به دلار تبدیل شود . (3718435) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۲:۴۱:۵۲
اتفاقا پيش بيني شده بود اما نه توسط ديپلمات هاي خوشباور ما، بلكه توسط آمريكاييهاي حسابگر! (3719972) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۲:۵۵:۵۴
خضراتی که میفرمودند میخواهیم دلار را حذف کنیم تحوبل بگیرن یه جوری صحبت میکردن که عنقریب با اینکارشون آمریکا ور شکست میشه اینجا معلوم میشه شعارزدگی چی به سرمون آورده و چقد از واقعیتهای جهانی دور هستیم و تصمیمات مهم هم بر چه اساسی گرفته میشه (3718459) (alef-11)
 
Portugal
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۳:۴۱:۱۹
من موندم اگر اجازه دسترسی به دلار به ما داده نشد پس چگونه قرار داد خرید هواپیما و خرید قعطات به دلار بسته شد؟؟ اگر اشتباه میکنم راهنمایی بفرمایید (3718529) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۰۱:۵۲:۱۰
هنوز اگر خبرها را دنبال کرده باشی حل نشده و برای تبادل پول مساله باقی است
ضمن اینکه طرح فاینانس بوده و پولی قرارنیست جابجا بشه ولی همونم هنوز لاینحل مونده. (3719342) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۰۱:۵۴:۳۲
نتایج برجام با پیش بینی آقا خیلی زود به نتیجه مورد دلخواه امریکا رسید. یعنی همه چیز میخواهند و هیچ چیز نمیدهند.
این همانی هست که رهبر فرمود و اینکه بروید مذاکره کنید اما اعتماد ندارم
96 سال روحانی و تیمش نیست. شک نکنید با این اوضاع اقتصاد
دلار پس از برجام گرانتر از قبل انست چه گشایشی ایجاد شود؟ آقای سیف مخالف پایین آمدن نرخ دلار و تاثیر برجام بر زندگی مردم عادی است و این هم نتیجه اس که خود اعتراف کرد
به جه چیز روحانی باید رای داد ؟ (3719346) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۵:۵۵:۱۳
یه نادادنی یه سنگی انداخته تو چاه که صد تا عاقل باید شب و روز زحمت بکشن که اون سنگ رو در بیارن....قبل از تحریم ها تو سال 84 هیچ کدوم از این مشکلات وجود نداشت.. (3718632) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۲۲:۰۰:۰۷
پس شما معتقدی که قبل از 84 تحریم وجود نداشت و این دولت هم که ادعا می کند برجام همه تحریم های هسته ای را حذف کرده پس می شود بفرمایید حالا این تحریم هایی که برجام را بی اثر کرده را کی و کجا ایجاد کرده اند؟؟؟ (3719045) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.