نظر منتشر شده
۴۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494036
۳دلیلی که پرداخت زیان سپرده‌گذاران غیرمجازها را سخت کرد/ تامین کسری کاسپین از محل بودجه‌ عمومی‌ کشور، کاهش بودجه‌ عمرانی را در پی دارد
بخش اقتصادی الف، 30 تیر 96
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۹
ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی می گوید: بانک مركزي با عمل به مسئولیت ذاتی و قانونی خود و بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در چارچوب یک راهبرد اصولی حاکمیتی نسبت به ساماندهی و حل وفصل این موسسات اقدام نموده است. قاعدتاً تامین کسری به وجود آمده در ترازنامه این موسسات جهت بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران از مهمترین موضوعاتی است که بايد در مورد آن اتخاذ تصمیم شود.

وی در ادامه سه راه موجود را مطرح می کند.

متن یادداشت رییس کل بانک مرکزی به شرح زیر است:

« پیرو مباحث قبلي درخصوص لزوم استقرار و تقویت نظم و انضباط در بازار پول کشور و اهمیت ساماندهی نهادهای پولی غیرمجاز به عنوان تهدیدجدی پیش‌روی نظام مالی و اقتصادی کشور و تلاش‌ها و هماهنگی‌های انجام شده در مجموعه حاکمیت نظام براي حل و فصل شایسته این موضوع و رفع دغدغه مردم و سپرده‌گذاران محترم، توضيحاتي را به شرح زير ضروري مي دانم : 

نهادها و مؤسسات غیر مجاز مسائل و معضلات جدی و متفاوتی را در اقتصاد ایجاد كرده‌اند. یکی از مهمترین این موارد، عدم پاسخگويي مناسب به سپرده‌گذاران است که همانگونه که قبلا نیز اشاره شده مجموعه حاکمیت نظام با حساسیت کامل درصدد رفع این مشكل‌ است. لیکن باید به این نکته توجه كرد که زیان‌ها و کسری‌های این موسسات ناشی از عملکرد غیر تخصصی، غیرحرفه‌ای، سودجویانه و بعضاً ناسالم و فسادزای گردانندگان این موسسات است.

بانک مرکزی به عنوان متولی نظام پولی کشور در مقابل این پدیده دو راه دارد:

يا این رویه ناصواب و مضر را متوقف کند و یا اينكه  نظاره‌گر تعمیق و گسترش مشکلات و معضلات ناشی ازادامه فعاليت آن ها باشد.

 بانک مركزي با عمل به مسئولیت ذاتی و قانونی خود و بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در چارچوب یک راهبرد اصولی حاکمیتی نسبت به ساماندهی و حل وفصل این موسسات اقدام نموده است. قاعدتاً تامین کسری به وجود آمده در ترازنامه این موسسات جهت بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران از مهمترین موضوعاتی است که بايد در مورد آن اتخاذ تصمیم شود.

 سه راه وجود دارد:

الف ـ تأمین کسری از محل منابع پرقدرت بانک مرکزی؛ قطعا تزریق منابع پرقدرت و تورم ‌زا از سوی بانک مرکزی به افزایش رشد پایه پولی و رشد نقدینگی منجر شده و نتیجه آن تورم و افزایش سطح قیمت‌ها در جامعه است كه به معني کاهش قدرت خرید كليه 80 میلیون نفر آحاد جامعه ایرانی خواهد بود. در واقع کسری این موسسات از جیب تمام افراد جامعه پرداخت می‌شود.

ب ـ تأمین کسري از محل بودجه عمومي؛ در اين روش به دلیل چسبندگی هزینه‌های جاری(حقوق و دستمزد) تحميل آن به بودجه دولت در حقيقت به کاهش بودجه عمرانی منجر مي شود که به رشد اقتصادی و اشتغال لطمه می‌زند. در واقع هزینه‌های تأمین کسری در اين روش همانند روش اول به کل جامعه تحمیل می‌شود و صرفا مجاری اثرگذاری آن متفاوت است.

ج ـ تأمین کسری توسط صاحبان و گردانندگان این موسسات؛ در واقع در این روش با هدف جلوگيري از تخصيص پاداش به سوء استفاده كنندگان، کسری به وجود آمده توسط مسئولیني که با رفتارهای غیرحرفه‌ای، سودجویانه و رانت‌خوارانه خویش، این زیان‌ها را به وجود آورده‌اند، تامین و جبران مي شود.

در این راهبرد، براساس منابع مالی موجود در موسسه، و در هماهنگی با مرجع قضایی در مرحله اول سطح مشخصی از سپرده‌ها تأمین و بازپرداخت گردیده و حقوق سپرده‌گذاران تا سطح تعیین شده بازپرداخت می‌شود و در مرحله بعد به منظور تعيين تكليف بقيه سپرده ها و مطالبات مردم، ضمن ارزيابي كامل دارايي ها نسبت به تصفيه حساب از محل داراييها اقدام مي شود.

بديهي است با توجه به مسؤليت و عامليتي كه مؤسسين و صاحبان تعاوني هاي غير مجاز در ورود خسارت داشته اند مسؤليت هرگونه كسري در تصفيه حساب با سپرده گذاران بر عهده آن ها خواهد بود و مرجع قضايي تلاش مي كند دارايي ها و اموال متهمين را به دقت شناسايي و از محل آن اقدام نمايد.

بانك مركزي نيز در كنار ساير نهادهاي مسؤل با هدف تامين منافع و حقوق سپرده گذاران فعاليت مي نمايد. در آخرين مرحله، هرگونه کسری، از طرق مختلف قانونی مانند مصادره اموال و دارايی‌های صاحبان و متولیان اين تعاوني ها تامين مي شود و اگر در انتهای امر مبلغی باقی ماند به صاحبان موسسه عودت می‌شود.

علاوه بر اين به رغم محدوديت هاي موجود، بانك مركزي براي تسريع در امكان دسترسي هموطنان عزيز به بخشي از سپرده خود، اقدام به برقراري موقت خط اعتباري نموده است. در این روش که با اصول و مبانی حرفه‌ای و منطقی و نیز تجربیات بین‌المللی در حل و فصل این گونه موسسات سازگار است، متولیان خطاکار این مؤسسات در مقابل زیان‌های وارده به مردم، پاسخگو می‌مانند و به جای تحمیل هزینه‌های مربوط به رفتارهاي غير حرفه اي، فرصت طلبانه و همراه با سوء مديريت آن ها به بيت المال، خسارات مربوطه از محل دارایی‌ها و اموال ايشان، تأمین خواهد شد و به همين دليل شناسایی و توقيف اموال و دارایی‌ها جهت استیفای حقوق سپرده‌گذاران در دستور کار قرار گرفته است.

 در پايان لازم به ذکر است که بانک مرکزی ضمن درک کامل نگرانی‌ها و مشکلات هموطنان عزيز،  موظف است به منظور حل و فصل مسئله از روش‌های اصولی، منطقی و حرفه‌ای استفاده نماید و به گونه‌ای اقدام كند كه ضمن استیفای حقوق سپرده‌گذاران، دستاورد هاي مهم اقتصادي مانند ثبات و آرامش اقتصاد و تورم تك رقمي پايدار که متعلق به تمامی آحاد مردم عزیز می‌باشد، محفوظ بماند. 
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۱:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۱ ۱۷:۱۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۸ ۰۱:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۳۰ ۰۸:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۰۱:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۰۱:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۸ ۰۰:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۵ ۱۴:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۵ ۱۲:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۰ ۱۵:۱۳
 
 
کلمات کلیدی : موسسه کاسپین+مجوز بانک مرکزی+موسسات مالی
 
مشعود
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۰:۲۶:۴۸
بدین بره. راحت باشین.
خزانه جایی هست که هر خرابکاری که کردین میتونین دست ببرین توش و با پولی که بیرون میارین اون خرابکاری رو جبران کنین.
راحت و آسوده باشین. (4482859) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۴:۴۰:۵۷
پاداش ها و حقوق های نجومی مدیران به کجا انجامید (4483076) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۲:۴۳:۱۶
اینها به طمع سود بالاتر اینجا سپرده گذاشتن، نه باید پولشون را با سودهای بالاتر از بانک های دولتی پس داد و نه اینکه اینطوری پولشون از بین بره، باید نرخ سود بانک های دولتی را برای افراد صاحب حساب منظور کنن و پولشون را به هر نحوی هست پس بدن. دولت و بانک مرکزی در قبال این افراد مسئول هستند. اگر کار موسسه خلاف بوده چرا جلوش را نگرفتن تا به این وضع بیافته؟ (4483426) (alef-11)
 
عطا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۰:۳۹:۰۷
مگه پول سپرده گذاران کاسپین چه قدره که بازپرداختش میتونه موجب تورم ، رکود ، بیکاری ، جنگ و سیل و.... بشه
الله اکبر از این بهانه تراشی های بنی اسراعیلی (4482868) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۰:۴۹:۱۶
4500 میلیارد تومن رقمی نیس،شما بده
چرا باید از پول بیت المال خسارت طمع امثال شما پرداخت بشه!؟؟ (4483351) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۰۰:۴۰:۴۶
برادر اطلاع نداری تحقیق کن
بیشتر از یکماه پول من از موسسه مجاز کاسپین(امید جلین نه فرشتگان) دریافت نمی شه تازه سود هم به اندازه مصوب خود بانک مرکزی می داد (4484704) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۰:۴۴:۲۵
مردم راضی نیستند حتی یک ریال به این موسسات غیر مجاز کمک شود
اسم اینها غیر مجاز است و باید مجازات شوند
کجای دنیا به خلافکار از بیت المال کمک می کنند
آن هایی هم که پل سودی دادند بروند از این کلاهبردارها شکایت کنند (4482876) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۰:۵۲:۳۲
مالباختگان تمام موسسات، از جمله کاسپین، چوب بخش نظارتی بانک مرکزی را می خورند که یا خواب بود یا خودش را زده بود به خواب.

ماندگاری سیف در بانک مرکزی = درجا زدن تا 1400 (4482883) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۱۴:۵۹
مدیران بانک ها انقدر گستاخ و بی شرم شده اند که در دستور جلسات مجمع عمومی خود از بند تعیین پاداش هیت مدیره و حق حضور استفاده می کنند در حالی که سهامداران خود را به خاک سیاه نشانده اند (4482995) (alef-11)
 
شلمزاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۲۱:۴۲
جناب سیف یکی از بانک های بزرگ که زیان سنگینی را هم در صورتدهای مالی خود منتشر کرده به مناسبت ماه رمضان که در این ماه ساعت کاری معمولا20 ساعت در ماه نسبت به سایر ماه هادکمتر بوده علاوه بر اضافه کاری عادی و ماهانه پرسنل 75 ساعت اضافه کاری دیگر پرداخت کرده که از مدیران هم معمولا رقم 7 الی 8 میلیونی میشود انوقت با وضعیت اسفناک ان بانک با هزینه هایی که از این دست کم هم نیستند انتظار کاهش سود تسهیلات را میتوان داشت سال گذشته هم مدیران این بانک با وحود زیان سنگین اقدام به دادن ارقام بسیار بالایی تحت عتوان پاداش تصویب تراز کردند ایا این است اقتصاد مقاومتی (4483001) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۲۴:۱۸
جناب سیف لطفا پاداش هایی را که مدیران بانک هایی که زیان مخفی داشته اند و در چتد سال گذشته کع از صورت های بین النللی استفاده نمی کرده و مخفی بوده را از انها پس بگیرید سهامداران این بانک ها به خاک سیاه نشسته اند (4483003) (alef-11)
 
حسن دلواپسبان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۲۷:۲۸
علی برکت الله به این همه موسسه (4483008) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۲:۵۷:۱۰
اگر بتونن تا 1400 درجا بزنن که عالی هست، چون قاعده تا به حال این بوده که بانک مرکزی رو به عقب حرکت کرده! فراموش کردید هر سال ارزش ریال به ارزهای دیگر کمتر و کمتر شده؟!!! (4483431) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۱:۰۶:۱۰
خواهشا هئیت موسسان وهدف ازتشکیل این موسسه رااعلام نمایید (4482898) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۶:۴۳:۳۲
حالت خوبه؟ هدف از تشكيل اين مؤسسات را نميدانى؟ فقط پول پول پول
البته پولشويى هم در كنارش هست (4483164) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۳:۴۲
توی این کشور بخوای ی مغازه بدون مجوز راه بندازی فوری پلمپش میکنن.حالا چطوریه ک یکی میاد تو کل ایران شعبه بانک راه میندازه و پول مردم رو بدون مجوز جمع میکنه.واسه همینه ک میگن صاحبان قدرت و نهادهای خاص نیان کار اقتصادی انجام بدن (4482924) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۶:۰۲
موسسه مالی و اعتباری غیر مجاز فقط یک اصطلاح هست. نه اینکه واقعا از هيچ جا مجوز نداشته باشند!
تا قبل از سال 86 خیلی از نهادها ميتونستند مجوز موسسه مالی و اعتباری صادر کنند. مثل وزارت رفاه، نیروی انتظامی و ... . از سال 86 به بعد تأسيس موسسه مالی جدید منوط به اخذ مجوز از بانک مرکزی شد، در حالیکه موسسات قبلی طبق قانون احتیاجی به اخذ تأییدیه از بانک مرکزی ندارند. به این دست از موسسات که قبل از سال 86 تأسیس شدند، میگن غیرمجاز. جالب هست بدونيد که تعداد این موسسات بسیار زیاد هست و خیلی از اونها عملا فعالیت چندانی هم ندارند. (4483034) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۱:۱۵:۴۰
از بانک مرکزی مجوز داشته (4483368) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۱:۱۹:۴۶
کاسپین بعدا تشکیل شده عمو اون موسسه ها که کاسپین شدن هیچکدان مجوز نداشتن (4483506) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۲:۰۰:۲۶
یعنی سرمایه مال باخته ها پر کشیده است!!! (4482931) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۲:۱۹:۲۸
برای چی ازبیت المال هزینه میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بعدمیگید چرامتلیات پرداخت نمیکنید؟؟؟!!!!!پول موسسات رو اختلاس کردند املاک مگامال ساختند بعددستتون رو میکنید توحیب بقیه مردم چرا؟؟؟؟؟؟الف خواهشاجاپ کن...گناه بقیه مردم چیه؟؟؟؟؟ (4482939) (alef-11)
 
آزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۴:۲۳:۰۷
پول مالباختگان سال ها و ماه ها و روزها با واسطه مؤسسات در حساب بانک مرکزی بوده و از محل وجوه همین مالباختگان سود سرشار تصیب بیت المال شده است البته به دلیل قانون لذا اکنون اگر هم بانک مرکزی اقدامی می کند باز به دلیل پشتیبانی قانون است که اعتماد عمومی را برای حفظ نظام بانکی ایجاب می نماید. لطفا بدون اطلاع و بنابر دانسته های ناقص اظهار نظر نفرمائید. (4483063) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۷:۳۹:۴۷
اونوقتی که هرماه چندمیلیون تومن سودمیکرفتند حواسشون نبود گنحشک پرررمیشن؟؟؟؟؟ (4483200) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۱:۵۰:۱۷
چرا باید از بودجه بدن اونایی که پول رو بردن و اونایی که سود خوردن برن دستگاه قضایی چرا بقیه ملت باید چوب نزول خوری و اختلاس بقیه رو بدن موقعی که سود ۳۰ درصد می گرفتن مگهدبقیه مردم شریک بودن (4483392) (alef-11)
 
آصف
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۲:۲۸:۲۷
اقدام سپرده گذاران به سپرده گذاری در این موسسات به رغم هشدارهای پی در پی بانک مرکزی به منزله قبول ریسک بالای سپرده گذاری در ازای دریافت سود بالاتر نسبت به بقیه موسسات می باشد و همان گونه که در موقع دریافت سود بانک مرکزی را در این زمینه ذی صلاح ندانسته اند لذا اکنون نیز هیچ مسئولیتی متوجه بانک مرکزی نمی باشد (4482946) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۲:۲۹:۲۱
بانک ها دیگر امن نیستند چون دولت ها هیچ نظارتی ندارند همه مدیران با هم اشنا و فامیل و این میشود نتیجه (4482949) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۲:۳۷:۱۳
پس نتیجه اقدامات نا صحیح مدیریت بانک مرکزی را چه کسی باید جوابگو باشد؟
اگر مدیری وظیفه قانونی و شرعی خود را انجام ندهد چون باید از بیت المال جبران خسارت شود با این ادعای آقای سیف دیگر جبران از بیت المال معنی ندارد. پس هر مدیری هر کاری که دلش خواست را انجام دهد چون دیگر معنی ندارد که جبران زیان انجام شود!!!
خیلی حکومت داری نوین و پیشرفته ای را دارند پایه گذاری میکنند. (4482959) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۰۵:۵۵
لطفا موسسين و اعوان و انصار اينها را بدون چشم پوشي به مردم معرفي كنيد.مرگ يكبار و شيون هم يكبار. (4482986) (alef-11)
 
Luxembourg
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۲۶:۱۴
پرداخت زیان بانکها از بودجه عمومی یعنی بقیه مردم زیان یک عده دیگه رو بدن؟!!! کمکهای عمومی فقط باید برای افراد ضعیف و فقیر باشه نه هرکسی که دنبال سودجویی رفته یک کار پرریسک انجام داده و ضرر کرده! (4483007) (alef-11)
 
سپر
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۵:۳۵
چه اقدام زشتی!
تامین کسری کاسپین از بیت المال؟؟!
یعنی باید تاوان طمع سپرده گذاران در این موسسه بی اعتبار را عموم مردم بدهند؟؟؟ به ما چه که عده ای در کاسپین سپرده گذاشته اند و عده ای دزدیده اند؟
بودجه عمومی و منابع بانک مرکزی ارث پدر آقای سیف نیست که از آن به کاسپین و سپرده گذاران آن ببخشد! کجاست مدعی العموم؟ کجاست دادستان؟ (4483032) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۴:۱۰:۱۸
سپرده گذاران طماع گول سود بالا و غیر قانونی کاسپین رو خوردن سیف هم با سومدیریت سود قانونی سپرده رو غز ۲۲به ۱۵ که واقعا ناچیزه رسوند و سبب این هرج و مرج شد (4483045) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۵:۰۶:۴۵
چرا نمی‌گویید که بعضی از مسئولان بانک مرکزی خود و خانواده شون سهامدار کاسپین هستند؟ (4483097) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۶:۰۲:۳۷
من كاسپين را نميدانم ولى مهر اقتصاد مال بسيج است. (4483126) (alef-11)
 
برزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۵:۲۱:۱۵
من به نوبه ي خودم روز قيامت جلوي همه ي اونهايي كه از بيت المالي كه متعلق به منم هست به موسسات غيرمجاز و رباخوار كمك كردند ميگيرم.
وعده ما سر پل ذهاب (4483104) (alef-11)
 
نامی
Estonia
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۹:۲۶:۱۶
بول ما را بدید و درشون تخته کنید. (4483287) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۹:۳۴:۲۰
روحانی مچکریم (4483292) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۱:۳۹:۵۴
بدون نظارت دقیق این خط اعتباری صرف حقوق و مزایای پرسنل و پادا ش مدیران و نیز عودت سپرده از ما بهتران می شود. (4483379) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۱:۴۵:۴۲
من با روش سوم موافقم. چون مسئولین اینگونه موسسات با وجود نداشتن تخصص کافی و نیز نداشتن تعهد باعث شده اند که سرمایه مردم به خطر بیفتند از طرفی سپرده گذاران نیز مقصرند زیرا به طمع دریافت سود بیشتر این سپرده گذاری در موسسات غیر مجاز و یا مجاز با رتبه پایین را قبول کرده اند جالب اینجاست که برخی افراد با توسل به انواع و اقسام شیوه ها وام کم بهره برای انجام کار خاص گرفته اند و سپس پول وام را در موسسات سپرده گذاری کرده اند بنابراین باید جور این کار را هم مسئولین موسسات و هم سپرده گذاران بپردازند (4483383) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۲۳:۲۸:۱۳
قصه کاسپین فرق می کند به دهها دلیل این موسسه مجوز داشته (4483451) (alef-11)
 
ali
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۰:۴۳:۲۲
جناب آقای سیف موسساتی مانند آرمان داشتند بخوبی کار میکردند ومشکلی هم نداشتند مگ غیر از این است که تبلیغات حساب شده شما برای از میدان بدر کردن آنها باعث این مشکل برای یک مشت آدم بدبخت با سرمایه های اندک شده است.اگر میخواستید ای موسسات را جمع کنید با جرعت رای به تعطیلی آنها میدادید نه اینگونه به قیمت بدبختی مردم. امروز اگر در مورد ورشکستگی بانک مرکزی هم تبلیغ کنند ظرف چند روزهجوم سپرده گذاران تعطیلش میکند . (4483493) (alef-11)
 
ali
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۰:۴۷:۵۲
حتی در دوره اصلاحات که تورم در حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود سود سپرده ها کمتر از هیجده در صد نشده بود,شما با کدام منطق سود سپرده را پانزده تعیین کردید تا مردم مجبور شوند پول خود را به موسسات غیر مجاز بسپارند.ضمنا مگر زمانی که یک شبه قیمت دلار وهمه چیز چهار برابر شد شما به سپرده گذاران خسارت پرداخت کردید. (4483499) (alef-11)
 
حمید
Austria
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۱:۳۷:۵۸
جالبه ترفند ها را ببینین . هزاران میلیارد بدون کوچکترین وثیقه بانکی می دهند یک شبه می رود و تورم زا نیست آنوقت پول شخصی صدها هزار نفر انسان را بدون سود می خواهند برگردانند وا حسینا بلند شده که تورم زاست .واقعا سه هزار میلیارد پول دو میلیون نفر را پس دادن تورم زاست ؟؟؟؟؟ (4483515) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۱:۴۶:۱۳
کاسپین غیر مجاز نبودهاااااآ ! (4483520) (alef-11)
 
ثانی
Estonia
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۷:۳۱:۱۵
اینها همش بهانه است برای اذیت کردن مردم.همین جوری رفتار میکنند که مردم به حرفهای مسولان گوش نمی دهند.صداقت خبری نیست (4483590) (alef-11)
 
راضی
Estonia
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۷:۳۵:۱۶
چرا از میلیاردها تومان که بانک مرکزی از هر کدام از این موسسه ها گرفته حرفی زده نمی شود (4483597) (alef-11)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۴:۴۳:۵۳
سلام
ببخشید چرا در مورد موسسه ثامن صبحتی نمیشه؟
موضوع ثامن چیه چرا سکوت خبری هست (4484214) (alef-11)
 
سپرده گذار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۶:۰۴:۵۷
بانک مرکزی نه تنها وظایف نظارتی و اجرایی خود را در خصوص موسسه کاسپین و ‏سپرده گذاران انجام نداده بلکه ناکارآمدی خود را به گردن مردم بیگناه انداخته و باعث ‏این وضعیت گردیده که حق مردمی را که به اعتماد مجوز و اعتبار بانک مرکزی در ‏موسسه مجاز سپرده گذاری کرده اند را تا کنون تضییع نموده است. ‏
حجم پولی سپرده گذاران در بحران موسسه کاسپین نسبت به نقدینگی بالای جامعه به اندازه ای ناچیز است ‏که ‏تأثیری در شاخص های کلان اقتصادی نخواهد گذاشت ولی سلب اعتماد عمومی و خدشه به اعتیار نظام پولی ‏و ‏بانکی و اجتماعی داشته است که هزینه های آن به مراتب بالاتر از دغدغه های آقای سیف است .‏ همه خواهان ‏اعمال ماده 236 هستند تا سپرده گذاران بیگناه به حقشان برسند و خاطیان در هر مقام و منزلتی هستند مجازات ‏شوند .‏ (4484306) (alef-11)
 
یک جانباز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۷:۵۲:۳۵
جناب سیف شما هرگز سپرده گذاران مالباخته را درک نمی کنید چون از طبقه مرفهان بی درد هستید من معلم جانباز با فروش ارثیه پدری و سپرده گذاری ان داشتم پیامد بی عرضگی شما را در زندگی خودم جبران می کردم (4484398) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.