توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412333
داورهای فوتبال مراقب زیتون پرورده‌ها باشند!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۱
داورهای فوتبال مراقب زیتون پرورده‌ها باشند!

فوتبال ایران دارای مضحک‌ترین و در عین حال تاسف‌آورترین دلایل برای تخریب داوران است که از جمله آن می‌توان از پدیده‌ای به نام زیتون پرورده نام برد.

به گزارش ایسنا، چه کسی فکر می‌کرد روزی سرنوشت مسابقه‌های فوتبال نه در زمین چمن و ورزشگاه بلکه پشت میز یک رستوران و هنگام خوردن ناهار مشخص شود؟ فوتبال ایران با همه اتفاق‌های عجیب و غریب و گاه خنده‌دار و گاه غم‌انگیزش، همین یک مورد را کم داشت که یک تیم داور مسابقه‌اش را متهم کند که چون وقت ناهار سه عدد زیتون پرورده و  یک نوشابه اضافه خورده‌، در قضاوتش هم خلل وارد بوده و به ضرر تیم‌شان سوت زده است.

"یا للعجب" واژه‌ای عربی است که در این چنین مواقعی کاربرد پیدا می‌کند و از جهت بار معنایی عمق شگفتی انسان را نمایان می‌کند. به لطف اظهارنظر سرپرست یکی از تیم‌های ایرانی، منوی رستوران یک هتل هم وارد ادبیات فوتبال فارسی شد تا بعد از "غش کردن داور به سمت حریف"، "زیتون اضافه خوردن داور" هم جزو دلایل اعتراض به مردان سیاه‌پوش زمین سبز فوتبال شود.

چرا فوتبال ایران به سمتی پیش رفته که چنین اظهار نظرهای بی‌منطق و تاسف‌باری -  و نه خنده‌دار – از سوی سرپرست یک تیم مطرح می‌شود. می‌خواهد این حرف را سرپرست یک تیم لیگ برتری زده باشد یا دسته‌یکی یا حتی فوتسال، کل ماجرا تاسف‌برانگیز است.

تصور کنید داورهایی را که از این پس وقتی برای صرف ناهار یا شام به میزبانی یک تیم فوتبال به رستوران می‌روند، مدام نگران هستند که سفارش اضافه ندهند و حتی محض اطمینان صرفه‌جویی و پرهیز کنند و کمتر از حد معمول غذا بخورند.

مثلا احتمال دارد در بازی‌ بعدی این تیم، گروه داوری که متشکل از داور و دو کمک داور است برای وعده ناهار، روی هم رفته یک پرس چلوکباب و یک عدد آب معدنی و سه لیوان یک بار مصرف سفارش دهند تا هیچ شائبه‌ای به وجود نیاید.

شاید هم داورها از این به بعد غذای خود را همراه خود به شهر محل مسابقه ببرند و از این پس شاهد صحنه‌هایی از این دست باشیم که قبل از مسابقه فوتبال، داورها کنار زمین چمن سفره انداخته و دور هم سالاد الویه خانگی یا نان و پنیر و گوجه می‌خورند و بعدش هم یک لیوان چای – یک چای کیسه‌ای برای سه نفر – نوش جان می‌کنند که از نظر میزبان قضاوت خوبی داشته باشند.

این احتمال هم وجود دارد که با توجه به حساسیت بسیار زیاد مساله، از این به بعد، زیتون پرورده هم جزو داروها و مکمل‌های غذایی ممنوعه قرار بگیرد و استعمال آن در زمره دوپینگ محسوب شود و استفاده‌کنندگان آن چند ماه از حضور در مسابقات محروم شوند.

از طرف دیگر، ممکن است مسئولان فرصت‌طلب برخی تیم‌ها و دلال‌های سودجو از این مساله سوءاستفاده کنند و از این پس تلاش کنند، داوران را با وعده چند پرس کامل زیتون پرورده به همراه نوشابه اضافی، تطمیع کنند تا به سود تیم‌های خاصی سوت بزنند!

کمیته داوران و دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال که این روزها به فکر حل کردن مشکلات حوزه داوری هستند و ده‌ها مسئله مهم برای رسیدگی دارند، حالا باید فکر کنند که چگونه جواب نامه اعتراضی یک تیم را بدهند که در آن از تناول کردن سه زیتون و یک نوشابه اضافه توسط داوران شکایت شده است.

عجیب‌تر آنکه تیم مربوطه فاکتور غذایی که به داوران داده شده را نیز ضمیمه نامه کرده تا شکایتش مستند باشد. انتشار چنین شکایتی با سندش تنها از جنبه مضحک و غیر منطقی‌ بودن آن است و ارزش پیگیری ندارد.

دست‌انداختن به هر بهانه‌ای برای توجیه شکست، کاری ناپسند و توهین یا تخریب داوران با دلایل واهی و خنده‌آور، اقدامی نابخشودنی است.

شاید بهتر باشد داوران قبل از انجام هر مسابقه مراقب خورد و خوراکشان باشند و تا جایی که می‌توانند امساک کنند. حتی بهتر است به جای غذا خوردن، دو ساعت زیر سرم غذایی بخوابند تا کلا هیچ حرف و حدیثی علیه‌شان مطرح نشود.
 
کلمات کلیدی : فوتبال+داور+دوپینگ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.