نظر منتشر شده
۲۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497024
غیرقانونی بودن پارکبان ازنظر مسئولان؛ دعوای بی پایان مردم و پارکبانها
بخش اجتماعی الف، 8 مرداد 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۱
 مدتها از زمانی که اعلام شد فعالیت پارکبان ها قانونی نیست می گذرد اما آنها همچنان به اخاذی از مردم می پردازند. بعد از گذشت زمان بسیار از اعلام راهور و شورای شهر و شهرداری مبنی بر غیرقانونی بودن فعالیت پارکبانان، سرانجام فرمانده انتظامی تهران نیز فعالیت آنها را غیر قانونی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ها، سردار ساجدی نیا با تاکید براینکه شغلی به نام پارکبان نداریم، دریافت هرگونه وجه از مردم برای پارک خودرو در معابر اصلی و فرعی شهر را غیرقانونی دانست. وی گفت: در بیشتر خیابان های اصلی تهران، دستگاههای پارکومتر نصب و راه اندازی شده و دریافت وجه از رانندگان برای پارک خودرو در محدوده های مشخص نیز به صورت مکانیزه انجام می شود.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: شهروندان تهرانی در صورت مشاهده این موارد مراتب را در اسرع وقت به مرکز فوریت های پلیسی 110 و یا ماموران راهور گزارش کنند.

پارکبان ها مجاز به دریافت پول نقد نیستند
مازیار حسینی در مورد وضعیت پارکبان‌ها با بیان اینکه عملا از سال 94 تاکنون سازمان حمل ونقل و ترافیک قراردادی با پارکبان‌ها ندارد، گفت: 30 هزار فضای پارک حاشیه ای در تهران وجود دارد که تنها 15هزار فضا به پارکومتر مجهز هستند که البته نظارت بر نحوه فعالیت آن، براساس قانون برعهده پلیس است. وی با بیان اینکه روند برگزاری مناقصه 15هزار فضای پارک دیگر باقی مانده در حال برگزاری است، تصریح کرد: با نصب پارکومترهای باقی مانده که عوارض آن براساس مصوبه شورای شهر تعیین می‌شود مردم می‌توانند از کیف پول‌های الکترونیک استفاده کرده و عملا دیگر نیازی به حضور پارکبان نیست.

وی در پاسخ به این سوال که اگر پارکبان‌ها با شهرداری قرارداد همکاری ندارند پس پول‌هایی که مردم می پردازند چه می شود؟ گفت: پولی که بابت پارک حاشیه‌ای اخذ می‌شود به حساب خزانه و نه شهرداری ریخته می شود؛ البته برخی مراکز عمومی و خصوصی همچون رستوران‌ها پارکبان‌هایی برای خود استخدام کرده و پارک‌های حاشیه آنها را برای مشتریان خود نگه می دارند که تعیین تکلیف آنها قاعدتا در مراجع ذی ربط باید صورت پذیرد.

حسینی با بیان اینکه برخورد سلبی صرف جوابگو نیست، گفت: البته با گسترش پارکومترها در سراسر شهر وجود پارکبان معنا و مفهومی ندارد هرچند که طی مکاتبه با شرکت شهربان درخواست کردیم که بررسی لازم صورت گیرد تا به تدریج شاهد حذف پارکبان ها باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت پارکبان‌ها غیر مجاز است؟ گفت: از نظر قانونی فعالیت پارکبان بلامانع است؛ اما قانون ذکر کرده است که این افراد مجاز به دریافت پول نقدی نیستند.
 
به پارکبان پول ندهید
در حالی پارکبان‌ها به بهانه‌های مختلف از مردم بابت پارک حاشیه‌ای مبالغ متعدد دریافت می کنند که بارها پلیس اعلام کرده که نباید به پارکبان ها پولی داده شود! بگونه‌ای که در آخرین اظهار نظر سرهنگ حسن عابدی جانشین رئیس پلیس راهور پایتخت با اشاره به مشکلات موجود در اخذ هزینه دستی پارک حاشیه‌ای خودرو که توسط پارکبان‌ها انجام می‌شود، اظهار کرد: از نظر پلیس اخذ دستی پول توسط پارکبان‌ها هیچ توجیهی ندارد و ما تاکید ویژه‌ای در اخذ الکترونیکی و مکانیزه پارک‌های حاشیه‌ای داریم و مردم باید بدانند با توجه به اصل بودن اخذ الکترونیکی هزینه پارک حاشیه‌ای خودرو، پلیس هیچ‌گونه اعمال قانونی در خصوص اماکنی که به دستگاه‌های مکانیزه و پارکومتر مجهز نیستند انجام نخواهد داد.

وی با بیان اینکه مردم نباید به صورت دستی پولی بابت پارک حاشیه خودرو پرداخت کنند، خاطرنشان کرد: از نظر ما اخذ دستی پول پارک خودرو در حاشیه معابر توسط پارکبان‌ها هیچ توجیهی ندارد و پلیس پیگیر اخذ مکانیزه هزینه پارک حاشیه‌ای خودرو و نصب تجهیزات مکانیزه و الکترونیکی در اماکنی که نیاز به نصب این تجهیزات دارند، خواهد بود.

دو ماه پیش بود که مجتبی شاکری از حضور پارکبان ها در چهارراه گلوبندک گله کرد و خبر از تبدیل پیاده رو به پارکینگ داد. وی افزود: از شهروندان بابت حق پارکینگ نیز ۲۰۰۰ تومان دریافت می شود در حالی که تعرض به پیاده رو پایمال کردن حقوق مردم است و باید از آن جلوگیری شود.

فلسفه پارکبان مدیریت پارک حاشیه‌ای بود نه ایجاد شغل
فعالیت پارکبان ها حساسیت اعضای شورای شهر را نیز برانگیخت بگونه‌ای که مهدی چمران، رئیس شورای شهر نیز به ایسنا، در مورد وضعیت پارکبان‌های فعال در سطح شهر با اشاره به مصوبه شورای شهر در مورد وضعیت و نحوه فعالیت پارکبان‌ها گفت: هدف و فلسفه ایجاد پارکبان‌ها نظم بخشی و مدیریت پارک حاشیه‌ای و زمان توقف بوده است نه اینکه این مسئله به شغل برخی افراد بدل شود و افراد از این راه امرار معاش کنند.

چمران با بیان اینکه حالا پارکبان‌ها به این فعالیت به چشم شغل نگاه می‌کنند و سعی می‌کنند تا از این راه برای خود درآمدی داشته و حتی برای شهروندان جای پارک تعیین می‌کنند گفت: شورای شهر بارها با این رویه و موضوع مخالفت کرده و در حال بررسی موضوع هستیم تا این موضوع تعیین و تکلیف شود.

شایان ذکر است؛ روزانه 6 میلیون خودرو در تهران تردد می کنند که به دلیل نبود پارکینگ کافی در سطح شهر، حاشیه خیابان ها به پارکینگی برای خودروها تبدیل شده؛ براساس آمارهای اعلام شده حدود 550 پارکبان در سطح شهر فعالیت دارند که به گفته مقامات شهرداری و پلیس تهران فعالیت این افراد برای اخذ وجه غیرقانونی و خلاف است.

گفتنی است  یک دهه قبل توافقاتی بین پلیس راهنمایی و رانندگی و شهرداری تهران برای ساماندهی و توزیع عادلانه پارک حاشیه‌ای خودرو انجام شد که نهایتا این توافقات منجر به ایجاد و پدید آمدن پارکبان‌ها در سطح شهر و معابر پایتخت شد. افرادی که به نام «پارکبان» لقب گرفتند در راستای ساماندهی پارک‌های حاشیه‌ای خودرو و توزیع عادلانه جای پارک و تا اندازه‌ای نیز در حوزه تامین امنیت خودروها فعالیت می‌کردند.
 
کلمات کلیدی : پارکبان+شهرداری+ پلیس راهور+ اخاذی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۱۶:۱۳
آقا به پارکبان از ترسم پول میدم
میترسم پول ندم، برم برگردم ببینم کاپوت ماشین خط خطی شده
اگه غیرقانونیه بیاین بگیرینش دیگه
چرا مردم رو درگیر می‌کنید؟
انقد سخته یه گشت بفرستید تو خیابون برخورد کنن؟
فقط از پشت تلویزیون حرف می‌زنید (4495691) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۰:۳۵:۰۴
اگر خط خطی کرد، من روی قایفه اش و هیکلش نقاشی میکشم. (4495806) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۲:۴۲:۳۶
عزیز دل برادر !
شما بزن بهادر هستی میتونی از این کارا بکنی
ما که جون این کارا رو نداریم چیکار کنیم !؟؟
این کارا قاعدتا بر عهده پلیس مملکت باید باشه ! (4496706) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۰:۳۶:۱۲
اون موقع هم که پارکبانها بودن خیلیها پول میدادن در صورتی که قانون رو نمیدانستن

"30 دقيقه اول توقف در محدوده پارکبان رايگان است" (4495807) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۱۶:۴۴
من یه بار ماشينم رو جلوي قنادي معروف در سعادت آباد پارک كردم و از دادن پول به پاركبان مقاومت كردم بعد از ١٠ دقيقه اومدم ديدم يه جريمه عبور از چراغ قرمز زير برف پاك كنم هستش با گلگير خط افتاده
ما از ترسمون پول ميديم كه به ماشين صدمه نزنن (4495693) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۱۶:۵۵
شهرداری میتونه بره یه دست فروشو تو کوچه پس کوچه های بازار پیدا کنه بزنه زیر گوشش رسانه و مردمم هیچ کاری نتونن بکنن
بعد نمیتونه گشت های انضباط شهریشو بفرسته اینا رو با این یونیفرم های مشخص که همشون میگن از شهرداری اینجارو کرایه کردن جمع کنن؟ (4495694) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۱۷:۰۷
نيروي انتظامي اگر صبح هاي جمعه يه دور تو مسير دركه و دربند بزنه ٢تا اسكانيا پاركبان ميتونه بار بزنه. پول دادن به پاركبان پول جاي پارك نيست واسه اينه كه وقتي برميگردي ماشينت رو اوراق نكرده باشن!!
درواقع دارن باج می‌گیرن (4495695) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۱۷:۲۱
من خودم یه مدت در مقابل پارکبان خیابون محل کارم مقاومت کردم و پول ندادم، صبح رفتم عصر اومدم دیدم پنچرم اونم با یه چیز تیز.
تازه خانم هم که باشی بدتر برا اینکه بترسوننت و همه عقده های نهفته شون رو سرت خالی کنن (4495696) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۱۷:۳۴
پدر من جزو کسایی بود که به پارکبان پول نداد برای پارک موتورش رفت برگشت دید موتور نیست هیچ کاری ام نتونست بکنه به مامور کلانتری ام گفته بود جواب دادن بهش خوب ما که مدرکی نداریم تمام مدتم پارکبان بهش لبخند میزده میگفته حالا بگرد دنبال موتورت (4495697) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۱:۳۹:۱۷
متاسفم (4495868) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۸:۳۶:۲۹
با سلام
این موضوع جدی هست . من هم جلوی پارکبان با 110 تماس گرفتم . که گفتند غیرقانونیه و آدرس بدید مامور بیاد .که گفتم همه جا هستن. ضمنا میشه موقتا دوربین مدار بسته در معابر نصب بشه تا جلوی این کار گرفته بشه. (4496240) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۹:۵۵:۲۹
باجگیری و زورگیری به اشکال مختلف در رنگها و اندازه های مختلف موجود است. (4495756) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۰:۰۴:۴۸
اگه تونستن کار نقل و انتقال خودرو که حدود چند سال طول کشیده را حل کنند این موضوع هم حل خواهد شد (4495767) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۱:۵۳:۵۰
یعنی بی قانونی اینقدر بیداد می کند!!! (4495886) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۱:۵۶:۵۸
اگر واقعا غیر قانونی هستند چرا نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی با این مفت خور ها برخورد نمیکند؟!! مگر مملکت قانون ندارد؟! یا هرکی هرکی است! (4495891) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۸:۳۰:۲۶
قبض ها توسط کجا چاب میشه ؟

پولی که گرفته میشه کجا میره ؟

ممنون از الف (4497491) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۴۶:۱۵
بعقیده من دیگه حساب کار از دست شهرداری و نیروی انتظامی هم دررفته و کسی حریف اینها نمیشود و بالاخره یک بخشی از اشتغال زایی بوده و این حق مکتسب یک عده ای شده است آقا شما درکه که میروید اصلا طرف 10 -20 تا ماشین از خودش پارک کرده اگر 20 - 30 هزار تومان دادی سریع یکی از ماشینها را از پارک میکشند بیرون شما بروید جایش پارک کنید ما هم ناچارا میبینیم جا نیست مجبوریم جا پارک اینها را بخریم روزهای خلوت هم که داستان خودش را دارد بنده یک بنز سواری دارم که بندرت در روزهای معمولی از آن استفاده میکنم مدتی قبل در روز تعطیل با خانواده به یکی از اماکن تاریخی رفتیم تا در یک خیابان خلوت پارک کردم و از ماشین پیاده شدم دیدم یک نفر از این پارکبانها مثل علم جلو ما سبز شد ما هم گفتیم امروز که تعطیله و خیابون هم خالی هست پس ما چیزی به شما نمیدهیم و رفتیم طرف برگشت گفت اگر حق پارک ندهید از ماشینت نگهداری نمیکنم و من هیچ تضمینی نمیدهم که بچه هایی که اونطرف نشستند روی ماشین شما خط نکشند یک لحظه برگشتم دیدم 10 - 12 نفر از همدستان همین طرف گوشه دیوار پارک نشسته و در حال ملاحظه صحنه هستند از ترس اینکه بلایی سر ماشین درنیاورند برگشتیم به طرف 20 هزار تومان دادیم گفتیم جون مادرت فقط اینها را بپا نزدیک ماشین نشوند (4496037) (alef-13)
 
علی
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۳:۵۷:۴۷
یعنی خداوکیلی آدم بیطرفانه اخبار هر روز دنبال میکنه یک روز بانک و موسسات مالی ورشکسته میشن میان میگن به ما مربوط نیست اینها قانونی نبودن و روز دیگر میگن پارکبارن قانونی نیست ولی دارن ار مردم پول زور میگیرن ما واقعا نفهمیدیم اصلا قانونی هم هست ؟؟؟؟ (4496117) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۹:۱۰:۴۵
ایران بهشت بی قانون ها (4496282) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۸:۴۷:۳۰
شهرداری خودش اینها را جان مردم انداخته حالا میگویند غیر قانونی است؟!!! (4496256) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۰:۰۳:۱۸
پارک بان نوعی زور گیری در روز روشن است اگر پول ندهی به ماشین آسیب
می زنند زورگیری که از قبل اعلام می کند اگر باج ندهی ..... (4496355) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۰:۴۸:۱۴
مردم به خیلی چیزهای غیر قانونی پول می دهند (4496427) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۳:۴۵:۲۰
آخرین تکنولوژی های دنیا مثل تلگرام و اینستاگرام و غیره رو که هیچ فایده ای جز وقت تلف کردن نداره فوری میاریم و استفاده می کنیم، اونوقت نمی تونیم یه سیستم 50-60 ساله را تنظیم کنیم. سالها قبل از انقلاب در تهران پارکومتر بود و مثل همه جای دنیا کار می کرد. الان همه جای دنیا پرداخت موبایلی جای پارکومتر رو گرفته. همه که ماشاالله موبایل دارن. لزومی نداره هزینه هنگفتی برای نصب پارکومتر کرد. کافیه شهرداری اپلیکیشن پارک رو درست کنه و همه راننده ها برای پارک ماشین از اون استفاده کنن. دیگه نه نیازی به پارکبان هست و نه پارکومتر. (4496858) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۱۳:۴۳:۵۹
درست بیخ گوش کلانتری در منطقه ی ما،پارکبان از خودرو ها پول می گیرند! در جنب فروشگاه های بزذگ،خیابان های شلوغ،پر از پارکبان است.آدم میمونه،چه بکند،از یک سو بیکاری و بی پولی به مردم فشار آورده و آدم دلش می سوزه و می گه نونی ببره از یک سو هم خوب،منطقی نیست. (4498665) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۲۲:۳۲:۱۷
ایا هدف از تغییر شورای شهر مقابله با پارکبانها بوده است (4499530) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۰۷:۳۴:۱۵
مردم باید چند جور مالیات وعوارض پرداخت کنن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به خدا این مردم دیگر نای ندارن .گلویشان را فشار ندی . (4499842) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.