توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487223
۷ علامت هشدار دهنده اي که ديابتي ها نبايد ناديده بگيرند
بخش سلامت الف، 8 تیر 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۹
عوارض قند خون بالا تمام اندام هاي حياتي شما از جمله قلب، عروق خوني ،چشم، کليه و اعصاب را تحت تاثير قرار مي دهد و حتي مي تواند حتي تهديد کننده حيات باشد.

آگاهي از نشانه هاي نوسانات قند خون، در مديريت موفق اين بيماري بسيار اهميت دارد و عوارض ناشي از آن را به تاخير مي اندازد. در اينجا ۷ علامتي که مبتلايان به ديابت هيچ گاه نبايد از آنها چشم پوشي کنند، بيشتر معرفي شده است:

احساس سردرگمي، گيجي و لرزش: اين علائم اغلب نشانه افت قند خون يا همان هيپوگليسمي است. قند خون زير عدد ۷۰ به عنوان قند خون پايين مطرح مي شود و در صورت عدم درمان مي تواند نياز به اورژانس هاي پزشکي داشته باشد. اگر شما به عنوان يک فرد ديابتي احساس هيپوگليسمي کرديد، قند خون خود را چک کنيد. اگر عدد قند خون تان پايين تر از ۷۰ بود، ۱۵ گرم کربوهيدرات مانند سه عدد قرص گلوکز، ۴ اونس آب پرتقال و يا ۲ قاشق غذا خوري کشمش مصرف کنيد. ۱۵ دقيقه صبر کنيد و باز مجددا قند خون تان را چک کنيد. اگر عدد آن به بالاي ۷۰ نرسيده بود، مجددا ۱۵ گرم کربوهيدرات مصرف کرده و دوباره اقدام به چک کردن قند خون نماييد. در صورت عدم بالارفتن قند خون با پزشک تان تماس بگيريد و يا به دنبال فوريت هاي پزشکي باشيد.

ادرار کردن بيش از حد و تشنگي: اين دو علامت نيز مي تواند نشانه اي از قند خون بسيار بالا باشد. با گذشت زمان قند خون بالا مي تواند منجر به آسيب کليه، بيماري هاي قلبي، آسيب عصبي و ... شود. شما مي توانيد قند خون بالارا با ورزش و تنظيم برنامه غذايي تان کنترل کنيد. البته مصرف داروهاي تجويزي نيز ضروري است. اگر قند خون تان با رعايت همه اين موارد پايين نرفت، با پشک تان براي ايجاد تغييرات بيشتر در شيوه زندگي و تنظيمات برنامه درماني در تماس باشيد.

تاري ديد و احساس فشار در چشم: ديابت کنترل نشده مي تواند خطر ابتلا به مشکلات چشمي از قبيل رتينوپاتي ديابتي، گلوکوم يا آب سياه و آب مرواريد را افزايش دهد. در صورت عدم درمان اين عوارض، از دست دادن بينايي احتمال دارد. معاينه منظم چشم، و گزارش هر گونه نگراني در مورد نحوه ديد در مبتلايان به ديابت ضروري است. در صورت هر گونه تغيير در بينايي، تاري ديد يا احساس فشار در چشم با پزشک تان تماس بگيريد.

زخمي که بهبود نمي يابد: ديابت منجر به کاهش جريان خون مي شود و ديابت کنترل نشده گردش خون را ضعيف مي کند. اين روند منجر به دير بهبود يافتن زخم و آلودگي آن شده و زخم را در معرض عفونت هاي جدي قرار مي دهد. قطع عضو بخصوص در ناحيه پا، شايع ترين عارضه ديابت است. به منظور بازرسي بدن خود، به خصوص پاها، هر گونه کبودي و يا زخم کوچک را ناديده نگيريد و در صورت دير بهبود يافتن آنها با پزشک تان حتما در تماس باشيد.

از دست دادن حس در پاها: نوروپاتي ديابتي و يا آسيب عصبي ناشي از ديابت منجر به از دست دادن حس نسبت به گرما و سرما مي شود. استفاده از کفش مناسب، بازرسي اندام بخصوص کف پاها و پيگيري مراقبت هاي پزشکي به دنبال بروز هر گونه بي حسي در اين اندام ضروري است.

تورم دست ها، صورت، مچ پا: تورم مي تواند نشانه اي از عدم عملکرد درست کليه ها باشد. ساير علائم عدم اين عملکرد درست عبارتند از ناراحتي معده، ضعف، اختلال در خواب، مشکل در تمرکز. عملکرد ضعيف کليه مي تواند براي مبتلايان به ديابت، تهديد کننده حيات باشد چون اين عضو بدن ديگر قادر به دفع درست مواد زايد نيست. فشار خون و قند خون خود را به عنوان يک فرد ديابتي، در محدوده هدف نگه داريد و آنهم براي جلوگيري از آسيب به کليه ها. با پزشک تان در مورد نظارت موثر و منظم روي عملکرد کليه ها با انجام آزمايش خون مشورت کنيد.

درد قفسه سينه، بازو و فک: اين عوارض مي تواند نشانه اي از حمله قلبي باشد. ديابت مي تواند رگ هاي خوني شما را تضعيف کرده و منجر به تشکيل پلاک در شريان ها شود. پلاک ها باعث آسيب به عضله قلب و در نهايت حمله قلبي و يا سکته مغزي مي شود. حملات قلبي و سکته مغزي عامل اصلي مرگ و مير در افراد مبتلا به ديابت هستند. در صورت بروز دردهاي نامبرده، بايد به دنبال مراقبت هاي پزشکي فوري باشيد.
منبع: سلامت نیوز
 
کلمات کلیدی : دیابت+ تغذیه+ ورزش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.