توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481021
تبرئه مأمور پلیس از اتهام قتل عمدی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۹
قضات دادگاه کیفری مأمور پلیس را که در جریان دستگیری یک مظنون با شلیک گلوله او را به قتل رسانده بود از اتهام قتل عمدی تبرئه اما به‌دلیل ارتکاب قتل شبه‌عمد به پرداخت دیه محکوم کردند.اين حادثه روز 23مرداد‌ماه سال95 در جريان تعقيب و گريز بين يك مظنون و مأموران پليس حوالي خيابان خواجه عبدالله اتفاق افتاد. ماجرا از اين قرار بود كه دقايقي قبل مأموران گشت پليس با ديدن 2جوان كه با ديلم مشغول خم كردن در يك خودرو بودند به آنها دستور ايست دادند اما 2مظنون فرار كردند.

2مظنون هر يك از سويي فرار كردند و يكي از آنها سوار بر خودرواش وارد كوچه‌اي بن‌بست شد. مأموران كه به منطقه تسلط داشتند خود را در يك قدمي متهم مي‌ديدند. آنها خودروي‌شان را سر كوچه قرار دادند و يكي از آنها كه مأمور ارشد بود وارد كوچه شد و اين زماني بود كه مرد تحت تعقيب متوجه بن‌بست بودن كوچه شده بود و راهي براي فرار نمي‌ديد. به همين دليل سوار بر خودرواش مسير كوچه را برگشت.

به گزارش همشهری، در اين لحظه مأمور پليس براي متوقف كردن متهم به سوي وي شليك كرد و يكي از 6گلوله شليك شده به پهلوي وي اصابت كرد و باعث مرگش شد.هرچند مأمور پليس هنگام انجام وظيفه و براي متوقف كردن يك متهم دست به سلاح برده بود اما پرونده او با صدور كيفرخواست، به اتهام قتل عمدي به دادگاه كيفري يك استان تهران فرستاده شد.

در جلسه محاكمه كه هفته گذشته در شعبه هشتم، به رياست قاضي حشمت‌الله توكلي و با حضور قاضي واعظي برگزار شد، ابتدا خانواده مقتول براي مأمور پليس درخواست صدور حكم قصاص كردند. سپس متهم در جايگاه ايستاد و در دفاع از خودش گفت: ما در آستانه دستگيري متهم بوديم اما او وقتي خودش را در محاصره ديد سوار بر خودرواش قصد فرار داشت. او با سرعت به سوي من حركت كرد و من هم براي دفاع از خودم شليك كردم.

وي ادامه داد: من پيش از شليك به سوي خودروي متوفي، ايست دادم، چند تير هوايي شليك كردم و در نهايت به‌خودرو شليك كردم. در اين حادثه من قانون به كار‌گيري سلاح را رعايت كردم و حالا هم تقاضاي صدور حكم برائت دارم. با پايان اين جلسه قضات دادگاه وارد شور شدند و سرانجام چند روز قبل حكم اين پرونده را صادر كردند. براساس اين رأي افسر پليس از اتهام قتل عمدي تبرئه شد اما قضات دادگاه وي را به اتهام قتل شبه‌عمد به پرداخت يك فقره ديه كامل محكوم كردند.
 
کلمات کلیدی : مأمور پلیس ، قتل عمد، متهم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.