نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488727
فواد ایزدی در گفتگو با الف مطرح کرد؛
طرح جدید مجلس برای مقابله با آمریکا کارآمد نخواهد بود/ واشنگتن روش برخورد با ایران را فشار و تحریم بیشتر می داند/ دولت باید نگاه خود را تغییر دهد
گفتگو از معصومه پورصادقی/ 12 تیر 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۲
با وجود انجام تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران در قالب برجام، هر روز شاهد بدعهدی و كارشكني آمريكايي ها بوده ایم. در آخرین مورد دو هفته قبل نمایندگان مجلس سنا طرح موسوم به «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- 2017» را با 98 رأی موافق و تنها دو رأی مخالف تصويب كردند. این طرح خواستار اعمال تحریم‌هایی جدید علیه ایران به‌بهانه برنامه موشکی، انتقال تسلیحات، حمایت از گروه‌های مقاومت (که واشنگتن آنها را تروریستی می‌داند) و نقض ادعایی حقوق بشری است. طرح«قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- 2017» پس از تصویب در مجلس سنا برای تبدیل شدن به قانون بایستی در مجلس نمایندگان آمریکا نیز تصویب شود و سپس به امضای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برسد. انتظار مي رود اين طرح در نهايت با طي اين دو مرحله به قانون درآيد.

اين در حالي است كه در برجام تصریح شده كشورهاي 1+5 نباید اقدامی انجام دهند که با روح برجام ناسازگار باشد. برخی از مقامات سابق آمریکا نیز بر این موضوع اذعان دارند. از جمله آدام زوبین، معاون سابق وزیر خزانه‌داری آمریکا پيش از تصويب اين طرح در نامه‌ای خطاب به نمایندگان کنگره  می گوید: «تحریم‌های ضد ایرانی جدید با توجه به اینکه دست‌کم مغایر با روح برنامه جامع اقدام مشترک دیده خواهند شد، موجب واکنش‌های وحشتناکی در داخل ایران و با متحدان ما خواهد شد.

پیش از این نيز تحریم های دیگری عليه ايران توسط آمريكايي ها تصویب و یا تمدید شده بود که به عقیده دولت يازدهم نقض فاحش برجام بوده است. چنانچه بعد از تمدید قانون داماتو، روحانی که برای تقدیم لایحه بودجه 96 در صحن مجلس سخن می‌گفت، با بیان اینکه مصوبه اخیر کنگره آمریکا به اعتقاد ما بر برجام مغایرات دارد و ناقض آن است، گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تایید و به ویژه اجرای آن جلوگیری کند. صریحا اعلام می‌کنم چنانچه این مصوبه اجرایی شود نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت». اما بعدها باراك اوباما اين طرح را امضا و عملا تحريم هاي ايران تا ده سال آينده تمديد شد.

 يكي از واکنش ها در قبال «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- 2017» پاسخ مجلس شورای اسلامی در قالب «طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و غیرمتعارف آمریکا» مي باشد. به گفته اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اين طرح دارای 23 ماده است و فعالیت‌های تروریستی، حمایت از تروریسم و ضد حقوق بشر آمریکا را دربرمی‌گیرد. در یکی دیگر از مواد، حمایت از فعالیت‌های وزارت دفاع و فعالیت‌های ضدتروریستی سپاه قدس با اعتبار 2 هزار میلیارد تومان صورت گرفته است.

حال سوالي كه پيش مي آيد اين است كه اين گونه اقدامات تا چه اندازه مي تواند در جلوگيري از ادامه دار شدن بدعهدي  آمريكايي ها تاثيرگذار باشد و به عبارتي بهتر واكنش ايران تا چه ميزان منطقي و صحيح به نظر مي رسد. در اين باره الف گفت گويي با فواد ايزدي، كارشناس مسائل سياست خارجي انجام داده است كه در ادامه مي ايد. 

فواد ایزدی، کارشناس مسایل آمریکا در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و غیرمتعارف آمریکا» که قرار است در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد، اظهار داشت: بنده اعتقاد دارم که این طرح از سوی مجلس شورای اسلامی کارآمد نخواهد بود چراکه از طرفی آمریکا با اقدامات خود علیه ایران نشان داده است که به هیچ قانونی پایبند نخواهد بود و هرکاری که بخواهد انجام میدهد، از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی  سابقه خوبی در قبال اقدامات آمریکا ندارد چراکه ما در مورد برجام شاهد بودیم که چقدر با عجله این موضوع تصویب شد و نظارت خوبی هم صورت نگرفت و قانونی که قرار بود اجرایی شود، نیز اجرا نشد.
 
وی در مورد ادامه روند تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران افزود:  طرف آمریکایی باید به این نتیجه برسد که تحریم علیه ایران هزینه دارد و نباید ایران را تحریم کرد و اینکه چه اقداماتی باید انجام داد تا آمریکا به این نتیجه برسد جای تامل و فکر دارد تا آنها جرات نکنند تحریمی علیه ایران تصویب کنند اما متاسفانه آمریکایی ها به این نتیجه رسیده‌اند که تحریم و فشار بر روی ایران هزینه‌ای ندارد و ایران نمیتواند اقدام متقابلی انجام دهد که این امر آنها را گستاخ تر کرده است.
 
ایزدی ادامه داد: طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و غیرمتعارف آمریکا» از سوی مجلس به نظر جواب نخواهد داد و باید با تامل، روش و نگاه به آمریکا از سوی دولتمردان تغییر پیدا کند، من خودم را وقتی جای آمریکا بگذارم  مصوبات مجلس را جدی نخواهم گرفت، لذا باید اقدام اساسی برای مقابله با آمریکا صورت بگیرد.
 
این کارشناس مسایل سیاست خارجی تاکید کرد: همانطور که گفتیم باید نگاه ما نسبت به آمریکا تغییر کند و اصلاح شود، ابتدا اینکه روابط ایران با آمریکا هیچ‌گاه درست نخواهد شد و ما نباید به بهبود این روابط دل ببندیم چراکه کاری که آمریکایی ها می کنند این است که روش برخورد با ایران  را فشار و تحریم بیشتر میدانند و  همواره تحریم جدیدی را تصویب می کنند لذا ما نباید به دنبال تغییر روابط از سوی آنها باشیم. تحریم اخیری که آمریکایی ها در سنا علیه مطرح کردند، بدتر از برجام است و نسل دوم و جدیدی از تحریم ها است لذا دولتمردان ما باید نگاه خود را  به آمریکایی ها تغییر دهند.
 
ایزدی تاکید کرد: مجلس باید نقش پایه گذاری خود را در این زمینه جدی تر بگیرد، دولت حتی شروط هشت گانه مقام معظم رهبری در مورد برجام را اجرا نکردند، لذا به نظر میرسد این طرح به تنهایی کارآمد نخواهد بود بلکه باید تصمیمات مهم تری در مورد آمریکا اتخاذ کرد و همانطور که در برجام هم آمده است ایران باید در مقابل وعده شکنی های آمریکا پاسخ متقابل بدهد.
 
ایزدی در مورد اظهارات آقای روحانی مبنی بر اینکه گفته بود، تمامی تحریم ها لغو خواهد شد؛ خاطرنشان کرد: دولت قبلا گفته بود که تمامی تحریم های مربوط به هسته ای لغو خواهد شد، در صورتی که بخشی از تحریم ها لغو شد آن هم نه به طور کامل،  لذا اگر تمام قول های قبلی عملی شد، باید به وعده ها و قول های بعدی اعتماد کرد. به نظر بنده آمریکایی ها هم در حال حاضر حرفهای آقای روحانی را جدی نمی گیرند و هر اقدامی که بخواهند انجام می دهند.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۰۶:۰۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۹:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۳۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۱۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۰۸:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۷:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۰۸:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۸ ۰۷:۵۵
 
 
کلمات کلیدی : تحریم ایران+سنای آمریکا+آمریکا+برجام+ معصومه پورصادقی
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۰۷:۴۷
هر اتفاقی که بیافتد ما دولت و روحانی را مقصر این وضع نمیدانیم (4456995) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۴۱:۲۲
عجب عقلانيتي! عجب منطقي! (4457131) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۴۸:۳۱
با تحریم تا 1400 (4457145) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۹:۰۵:۵۳
اینجوری خودزنی نکن لااقل جلو چشم ملت. :-)

تعصب تا این حد!!!! (4457162) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۱۴:۰۰
یعنی ایران کره شمالی دیگری بشود. (4457004) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۲۰:۴۷
عملکرد دولت گذشته مشگل ما با امریکا را تبدیل به مشگل ما با کل دنیا کرد و هدف از برجام هم تبدیل کردن مجدد مشگل ما با کل دنیا به مشگل ما با امریکابود که همکنون در همین وضع قرار داریم حال چه اوباما در راس کار باشد و چه ترامپ و من نمی دانم چه کسی به جناب ایزدی الهام کرده که با برجام قرار بوده که مشگلات ما با امریکا حل شود.البته حد اقل بخش بزرگی از مردم ما به این روابط دیدگاه ایدئولوژیک ندارند و مسئله تعامل را از دیدگاه منافع ملی نگاه می کنند حال چه امریکا فرشته باشد و چه شیطان اگر تعاملی به نفع ما باشد انجام می دهیم مثل خرید هواپیما و اگر به نفع ما نباشد انجام نمی دهیم مثل محدودیت در برنامه موشکی.فراموش نکنید که همکنون امریکا یکی از بهترین روابط در شرق آسیا را با کشوری دارد که شاخ او را شکسته است یعنی ویتنام که حتی تحریم تسلیحاتی آن را هم لغو کرده است. (4457011) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۲۳:۵۵:۲۹
دوکلمه دولت قبل را رهانکنی .چون چیز دیگری ندارید . (4458964) (alef-11)
 
منوچهر راستی
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۲۴:۲۲
آخه دولت قول داده در دولت دوازدهم تمام تحریم ها را بردارد .اینهم از نشانه هایش .به سلامتی .دیوار تحریم شکست خورده ودر حال فرو ریختن است .و تا سال آینده اثری از تحریم باقی نخواهد ماند . (4457016) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۳۵:۴۶
حاجی شما پیشنهادت چیه؟ دولت نگاه خود را تغییر دهد چکار کند؟ شما پیشنهادی ارائه ندادی (4457030) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۴۲:۵۰
اوني كه با ايده بستن با كدخدا رفت برجام رو امضاء كرد بايد بياد جواب بده.
ديروز: بايد با كدخدا مذاكره كرد.
امروز: ما كدخدا را منزوي كرديم.
فردا: ... (4457134) (alef-3)
 
محمد
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۳۶:۵۶
راهکار ارائه بدهید،اولا ما با برجام چه از دست دادیم و چه گرفتیم. آیا قرار بود بمب اتم بسازیم یا انرژه هسته ای داشته باشیم. آن چیزی که مورد نیازمان است داریم و خوشبختانه با تایید غربی ها هم داریم. ولی جدا از پول های آزادشده و تحریم های فلج کننده اقتصادی مهمترین دستاورد برجام تنها ماندن امریکا است. فراموش کردین در زمان آن مرد همه دنیا پشت امریکا بودند و آماده تحریم ها جدید یا همان کاغذ پاره ولی الان اغلب کشورهای محم و تاثیرگذار بر حقانیت و صلح جو بودن ملت ایران اذعان و برپایبندی به برجام صحه می گذارند. این دستاورد کمی است. بله نون خیلی ها که با تحریم روغنی شده بود از دست رفته . خدا رو شکر (4457031) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۴۵:۳۴
چشم دل ها را بباید شست
جور دیگری باید به شیطان نگریست


شیطان ، شیطان است و از شیطان نباید جز شیطنت انتظاری به سر داشت
اما امان از دوستان ! که همواره چه دیر پی به خدعه های شیطان می برند!

هر کس دل به شیاطین انس ببندد خواهد باخت
ولکن باید باور داشت که مکر شیطان ضعیف است (4457045) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۴۷:۰۲
باید مشکلات با امریکا حل شود ! نه با موشک ! (4457048) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۳۱:۱۳
مذاکرات هسته ای قرار بود حل کنه این مشکلات، یعنی شما هنوز نفهمیدی مشکلات بهونس؟؟؟ (4457122) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۴۴:۰۳
مشكل آمريكا با ما خود ما هستيم. آخه آمريكا به چه زبوني بگه؟
اونا قبل انقلاب هم ما رو نمي خواستن. نمي دونم چند سالته شما ولي حتما در مورد قانون كاپيتولاسيون و حق توحش شنيدي. (4457139) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۹:۱۵:۴۸
شما احتمالا" یا بنی صدری یا تفکرات بنی صدری داری که با موشک مخالفی (4457175) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۰:۳۵:۴۰
شما فکر می کنی اگر موشک نداشتیم اصلا الآن اثری ازمون بود که بخوایم مشکلاتمون رو با آمریکا حل کنیم ،یه نگاهی به کشور های دور تا دورت بنداز ببین فقط برای این که ایران رو تسخیر کنند چه ها که با این این منطقه نکردند. (4457554) (alef-3)
 
امیری
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۴:۴۸:۵۲
باید درکنار موشک عقلانیت هم باشد.صدام هم موشک و ارتش قوی و جان برکف داشت، ولی عقلانیت و تدبیر نداشت .خودش نابود و کشور و ملتش بدبخت شدند. (4458431) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۵۱:۲۸
ایران باید از سیاست عرب زده خودش فاصله بگیره و به فکر مشکلات داخلی بیکاری و فقر باشه (4457060) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۵۲:۴۰
جمعا شش تا کشور با امریکا مشکل دارن ما هم یکی از انها هستیم ! تموم کنید این بازی رو مردم تحمل فشارهای اقتصادی بیشتر را ندارد (4457063) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۴۵:۲۰
كدوم كشورها؟
تا ديروز كه تحريم اثر داشت و كاغذپاره نبود. حالا امروز چي شد؟ ول كنيم تحريم ها رو؟ (4457142) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۵۶:۲۱
ترامپ نماینده دلواپس ها در امریکاست ، عامل اصلی تحریم مردم (4457070) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۵۹:۵۴
دود تحریم ها در چشم مردم ، برای مسئولین که کاغذ پاره است ! (4457075) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۵۲:۳۱
آقای ايزدی/ به جای کلی گوی و انتقاد راه حل ارائه کنيد. تامل ، تفکر و تغيير ديدگاه چه راه حل روشنی دارد؟ (4457153) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۹:۵۸:۴۳
من نمی دونم آمریکا باید دیگه چیکار کنه که بعضیا باور کنن اونا با ما دشمنن؟
حتما باید عزیزانتون جلو چشماتون پرپر بشن به دست آمریکاییها تا این دشمنی رو باور کنین؟جالبه از نظر بعضیا تمام سیاستهای ایران غلطه و رفتار آمریکا درسته.نکنه چیز خورتون کردن که این واضحات و مبرهنات رو نمی بینید؟؟
چقدر آدم باید ضعیف النفس باشه که ارتباط با شیطان براش آرزوست (4457235) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۰:۵۹:۰۰
شما بفرمایید دولت چه اقدامی انجام دهد?

اصلا بفرمایید مشکل امریکا با ما چیست? (4457575) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۸:۲۱:۲۹
دولت در مقابل تحریمهای امریکا و اروپا طرح و برنامه ندارد همه تحریمها را نقض برجام نمی دانند و قبول دارند مجلس که دستشان در یک کاسه است اکثر نمایندگان وکیل الدوله ها هستند (4458690) (alef-3)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۲:۲۱:۴۰
راه حل ارایه بده.از برجام خارج بشیم مشکل حل میشه ؟آقایون راضی میشن دوباره تمام دنیا رو علیه خودمان متحد کنیم.نباید گذاشت اروپا وامریکا دوباره علیه ما متحد بشن.با این فرض آقایون راه حل ارایه بدن. (4459581) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.