توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428921
استقبال چین از طرح ایران، روسیه و ترکیه برای مذاکرات صلح سوریه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۹
سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه در سخنانی از طرح ایران، روسیه و ترکیه برای برگزاری مذاکرات صلح سوریه استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، «هوا چون اینگ» که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، با اشاره به توافق سه کشور برای برگزاری نشست گفت و گوهای صلح در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان اظهار داشت که چین از هر اقدامی برای برگزاری چنین گفت و گوهایی استقبال می کند.

وی در مورد اینکه چین از مذاکرات صلح در قزاقستان چه انتظاری دارد، اظهار کرد: در مجموع از دیدگاه پکن گفت و گوهای صلح تنها راه عملی پایان دادن به بحران سوریه است.
«هوا» تصریح کرد که این دیدگاه جامعه بین المللی نیز هست و تمامی طرف های ذی ربط که به موضوع سوریه اهمیت می دهند، در همین راستا تلاش می کنند.

وی با اشاره به اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مورد آتش بس سراسری در سوریه در مرحله بعد از نشست قزاقستان، گفت: آتش بس در سوریه تضمین کننده پیشبرد فرایند سیاسی حل مساله سوریه است و موجب می شود همه گروه ها جدیت بیشتری در گفت وگوهای صلح داشته باشند.

وی یادآور شد که چین اشتیاق زیادی دارد که گفت و گوهای صلح سوریه هر چه سریعتر آغاز شود و آن را برای وفاق ملی در سوریه و پایان درگیری ها و کنار گذاشتن اختلافات مهم می داند.

سخنگوی چین ابراز امیدواری کرد که در جریان گفت و گوهای صلح راهی برای پایان دادن به بحران با تامین منافع مردم سوریه و برای بهبود شرایط زندگی آنان پیدا شود.
مذاکرات صلح سوریه بیش از شش ماه قبل با خودداری برخی گروههای مسلح تحت الحمایه چند کشور غربی - عربی به ویژه گروه ریاض با تعیین پیش شرط برکناری بشار اسد متوقف شد.

نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان اواخر آذر ماه سالجاری پیشنهاد ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه و همچنین جلب موافقت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را برای میزبانی مذاکرات صلح سوریه پذیرفته بود.
 
کلمات کلیدی : چین، روسیه،ایران،مذاکرات صلح سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.