توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458225
راهکارهای اجرای اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۲
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶ هجری شمسی، سال جدید را سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» نامگذاری کردند.

به گزارش ایسنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأکید بر «اقدام و عمل» در نامگذاری سال ۹۵ و انجام کارهای خوبی که مسئولین گزارش آن را داده‌اند، گفتند: البته فاصله زیادی میان کارهای انجام شده با انتظارات مردم و رهبری وجود دارد و آمارهای مثبت و منفی را باید در مجموع مشاهده کرد.

ایشان، توجه به نام «اقتصاد مقاومتی» را به تنهایی مؤثر ندانستند و در خصوص راه‌حل و علاج وضع کنونی، افزودند: علاج، در تقسیم کردن اقتصاد مقاومتی به نقاط کلیدی و مهم و تمرکز همه همت مسئولین و مردم بر آن نقاط است و این نقاط کلیدی عبارت است از تولید داخلی و اشتغال بویژه اشتغال جوانان.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، بر اساس همین ضرورت، سال ۹۶ را «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامگذاری کردند و گفتند: تمرکز و برنامه‌ریزی بر روی این نقاط کلیدی مطالبه رهبری و مردم از مسئولین و موجب پدید آمدن موفقیتهای چشمگیر و محسوس است و مسئولین باید نتایج را در پایان سال به مردم گزارش کنند.

خبرنگاران ایسنا، درباره راهکارهای عملی و اجرایی کردن شعار امسال با تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان مجلس گفت‌وگوهایی انجام داده‌اند که مشروح این گفت‌وگوها در زیر می‌آید.

مسئولان اهتمام ویژه‌ای برای پیاده‌سازی شعار امسال داشته باشند

ولی الله نانواکناری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد که تمامی مسئولان کشور در قوای سه‌گانه و در تمامی سطوح باید برای اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید تلاش کنند تا گشایشی در کشور ایجاد شود.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال» از سوی مقام معظم رهبری گفت: با نگاهی به روند نامگذاری سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری به خصوص در دو سال گذشته می‌توان به اهمیت موضوع اقتصاد و اقتصاد مقاومتی پی برد. رهبر معظم انقلاب بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل را نامگذاری کردند که به دلیل اجرایی نشدن آن امسال را «اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال» نامیدند.

وی ادامه داد: این روند نامگذاری نشان از وجود ضعف‌هایی در کشور به خصوص در حوزه اقتصادی است که انتظار می رود تمامی مسئولان از تمامی ابزارها برای ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت تولید استفاده کنند و نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشند؛ موضوعی که مقدمه آن به کنترل واردات و توجه ویژه به تولید برای رونق اشتغال نیاز دارد.

نماینده بابل تاکید کرد: بر این اساس باید تمامی مسئولان به همراه مردم دست در دست هم دهند تا امسال شاهد شکوفایی اقتصاد به خصوص در حوزه اشتغال و تولید باشیم؛ روندی که نتیجه آن را می‌توان در زندگی مردم به خصوص جوانان مشاهده کرد.

نانواکناری در پایان گفت:‌ انتظار می‌رود تمامی مسئولان در تمامی ارگان‌ها و سازمان‌ها و وابسته به هر قوه‌ای برای پیاده سازی شعار سال «اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال» تلاش کنند تا مشکلات کشور مرتفع شده و وضعیت اقتصادی مردم بهبود یابد.

تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو توسعه تولید داخلی و توجه به اشتغال است

جواد آرین‌منش نماینده پیشین مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شعار سال ۹۶ گفت: نامگذاری‌های مقام معظم رهبری مبتنی بر اولویت‌ها و ضرورت‌های کشور است و تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو توسعه تولید داخلی و توجه ویژه به اشتغال خواهد بود.

وی بیان کرد: اگرچه هنوز مشکلات فراوانی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و... داریم اما برحسب شرایط، زمان و ضرورت‌ها رهبر انقلاب برای هر سال شعاری را انتخاب می‌کنند که جهت‌دهی و اولویت‌بندی کشور را به ویژه برای قوای سه‌گانه و دولت مشخص می‌کند.

وی افزود: یکی از مشکلات اساسی کشور یا به عبارتی در راس مشکلات جوانان فارغ‌التحصیل و تحصیل کرده، مساله اشتغال است که فرصت‌های شغلی ایجاد شده در ۱۰ سال اخیر متناسب با برنامه‌ها و جمعیت کشور نبوده است.

آرین‌منش با اشاره به بیانات رهبر انقلاب اظهار کرد: یکی از عمده‌ترین تلخ کامی‌های ما مساله بیکاری است که رفع این مشکل در گرو توجه به توسعه تولید داخلی است.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: کشوری مانند چین می‌تواند برای ۱.۵ میلیارد نفر شغل ایجاد کند اما ما با وجود امکانات بالقوه، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های فراوان در ایجاد شغل برای ۸۰ میلیون نفر با مشکل مواجه هستیم.

آرین‌منش عنوان کرد: تحقق شعار سال و اقتصاد مقاومتی و رسیدن به رشد اقتصادی مورد نظر در برنامه ششم توسعه نیازمند الزاماتی است که عمده‌ترین آن‌ها حمایت از صادرات، توجه به مدیریت مصرف و اصلاح الگوی مصرف، جهت‌گیری منابع صندوق توسعه ملی، ترویج فرهنگ و اخلاق کار، توسعه ارتباطات بین‌المللی و جذب سرمایه‌های خارجی، تحقق کامل سیاست‌های اصل۴۴، بهبود مستمر فضای کسب و کار و رفع موانع دست و پاگیر تولید و اشتغال، اصلاح و جهت‌گیری نظام بانکی به سمت اشتغال، هماهنگ‌سازی رشته‌های دانشگاهی با بازارکار و رفع خلاهای قانونی اشتغال و درصورت لزوم تصویب قوانین تسهیل کننده اشتغال از مهم‌ترین آن است.

وی ادامه داد: باید کار در کشور به عنوان یک ارزش نهادینه شده و فرهنگسازی شود. همچنین دو منبع درآمدی فروش نفت و میعانات و مالیات برای توسعه کشور هرگز کافی نیستند و باید با توسعه روابط اقتصادی خود با سایرکشورها و ایجاد امنیت اقتصادی در جهت جذب سرمایه‌های خارجی و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی تلاش کنیم.

آرین‌منش خاطرنشان کرد: اگر دولت‌ها سیاست‌های چابک‌سازی دولت و کوچک شدن ادارات را مدنظر دارند می‌بایست بخش خصوصی و تعاونی را تقویت کنند که این مهم منوط به تحقق کامل سیاست‌های اصل ۴۴ است. گاهی مشاهده می‌شود شرکت‌های خصوصی می‌خواهند نیرو جذب کنند اما آنقدر مشکلات مختلف اعم از بیمه و مسائل مربوط به کار و وزارت کار و... در سر راهشان وجود دارد که صرف نظر می‌کنند. باید موانع دست و پا گیر اشتغال و تولید را برطرف کنیم.

این نماینده پیشین مجلس عنوان کرد: تسهیلات بانک مرکزی باید به سمت شعار سال اصلاح شود و نظارت لازم را نیز انجام دهد.

همه فعالان اقتصادی باید از موقعیت یکسانی برخوردار باشند

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که «افزایش تولید ملی و اشتغال از شاخص‌های اصلی رشد است» گفت: در اقتصاد مقاومتی همه فعالان اقتصادی باید در شرایط برابر قرار گرفته و از موقعیت یکسانی برخوردار باشند.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید به اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال اظهار کرد: مجموعه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که در ۲۴ بند ابلاغ شده در واقع یک نظام اقتصادی بهم پیوسته است که همه اجزاء باید با هم اجرا شوند تا نتیجه‌بخش باشد.

وی افزود: در واقع  هدف از آن عمدتا همان چیزی است که در بسیاری  از کشورها تحت عنوان تاب‌آوری اقتصادی مطرح شده تا اقتصاد بتواند در مقابل تکان‌های غیر منتظره قدرت تاب‌آوری داشته باشد و زمین نخورد، این تئوری در اواخر دهه گذشته در اروپا و آمریکا با توجه به شوک‌های اقتصادی ایجاد شده، مطرح شد که اقتصاد کشور  به گونه‌ای باشد تا بتواند در برابر شوک‌های اقتصادی از خود مقاومت نشان دهد.

وی همچنین یادآور شد: تقریبا شبیه آن مدل‌ها با تغییراتی برای ایران هم طراحی شد که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث قرار گرفته و ابلاغ شد؛ بنابراین همان‌طور که در این سیاست‌ها گفته شده اقتصاد درون‌زای برون‌نگر  باید متکی بر منابع پایدار داخلی  و نه منابع ناپایدار مانند منابع نفتی باشد.

این عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه بیان کرد: مهم‌ترین جزء این سیاست‌ها رقابتی شدن اقتصاد است که اقتصاد، انحصاری نباشد به ویژه این‌که در کشور ما تمرکز دولتی بر اقتصاد حاکم است و این مساله منشأ خیلی از نابسامانی‌ها و مشکلات می‌باشد، باید از انحصار دولت خارج شود ضمن این‌که در انحصار نهادهای شبه دولتی یا حتی در انحصار بعضی از بخش‌های خصوصی قرار نگیرد.

وی خاطرنشان کرد: باید همه فعالان اقتصادی بتوانند وارد اقتصاد شده و رقابت کنند، ویژه‌خواری و رانت‌خواری همه از آفت‌های اقتصاد است که در اقتصاد مقاومتی مبتنی بر سیاست‌ها باید برطرف شود و همه فعالان اقتصادی در شرایط برابری قرار گیرند نه این‌که بعضی از نهادها یا شرکت‌ها و یا اشخاص معاف از مالیات باشند و بعضی دیگر مالیات بپردازند؛ زیرا این مساله به تاب‌آوری اقتصادی و اقتصاد مقاومتی ضربه می‌زند.

صادقی با تاکید بر این‌که «در اقتصاد مقاومتی باید عدالت برقرار بوده و فعالیت‌های اقتصادی شفاف باشد و همه فعالان اقتصادی از موقعیت یکسانی برخوردار باشند» ‌گفت: نکته‌ای که مقام معظم رهبری امسال بر آن تاکید کردند این بود که در بخش‌های مختلف باید خروجی‌ها و برون دادهای مختلفی وجود داشته باشد، ایشان فرمودند ما از این به بعد باید این موضوع را جزء جزء کنیم و در هر سال یک بخش را اولویت دهیم که در پایان سال بتوانیم خروجی‌ها را ارزیابی کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: تولید و اشتغال از اجزاء مهم اقتصاد مقاومتی است که با نامگذاری سال جاری به همین عنوان، بتوانیم در پایان سال ارزیابی داشته باشیم نسبت به این‌که تا چه میزان اشتغال هم در بخش های تولیدی  و هم خدمات ایجاد شده است.

وی گفت: تاکید بر تولید رویکرد مناسبی است به ویژه این‌که در کشور سالانه حداقل ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر نیروی جدید به بازار کار وارد می‌شوند، البته دولت روحانی نیز هدف‌گذاری کرده تا سالی همین حدود شغل ایجاد کند که مطابق آمارها در حد ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.

وی در پایان گفت: هر چند که شغل تعاریف مختلفی دارد اما به هر صورت آهنگ رشد تولید در سال گذشته شروع شده و ان‌شاءالله با زمینه سازی‌هایی که دولت انجام داده با توجه به خروج از تحریم‌ها بتوانیم در سال ۹۶ رشد مناسب‌تری داشته باشیم که از شاخص‌های اصلی این رشد افزایش تولید ملی و اشتغال است.

تمرکز بر تولید باید به بخش خدمات سرایت داده شود

جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در بخش تولید باید به حوزه خدمات توجه ویژه‌ای داشته باشیم؛ زیرا در مسیر توسعه این حوزه مورد غفلت قرار گرفته است، در حالی که می‌تواند بیشترین اشتغال‌زایی را داشته باشد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط رهبری اظهار کرد: این نامگذاری‌ها معمولا معطوف به مسائل و مشکلات جامعه است تا تمرکز بیشتری روی مسائل صورت گرفته و به اعتلای کشور کمک شود.

وی افزود: مردم در سال‌های اخیر مشکل اشتغال را به طور ملموسی حس کرده‌اند که یکی از دلایل این مساله تولید است؛ کاهش نرخ رشد اقتصادی کشور و تداوم وضعیت نابسامان به مساله اشتغال دامن زده است و ما باید تلاش کنیم با رویکرد اقتصادی به سمت تولید برویم.

وی همچنین اظهار کرد: مساله تولید تنها شامل صنعت نیست، بلکه به بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی و خدمات هم ارتباط پیدا می‌کند و این در حالی است که حوزه خدمات بخش عمده اشتغال را تشکیل می‌دهد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید تمرکزمان را بر روی تولید قرار دهیم تا مساله اشتغال در سال ۹۶ سروسامان یابد و در این حوزه نیز باید تمام اجزایی که به تولید مربوط می‌شود، در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال در حوزه کشاورزی باید از کشاورزی سنتی فاصله گرفته و با حمایت از کارآفرینان تولید را افزایش دهیم که به دنبال آن اشتغال هم ایجاد شود.

وی افزود: در حوزه صنعت و نفت اقدامات خوبی انجام شده و بخش عمده رشد اقتصادی متاثر از تولید و درآمدهای نفتی است که در سال ۹۶ نیز هدف‌گذاری خوبی در این حوزه اتفاق افتاده که با نوسازی پالایشگاه آبادان حدود ۷۰۰۰ شغل به طور مستقیم ایجاد می‌شود و این مساله افزایش تولید و اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین ادامه داد: در حوزه صنعت خودروسازی نیز اقداماتی انجام شده و بعد از برجام با شرکت‌های فرانسوی تعهداتی صورت گرفته است، اگر این حوزه‌ها فعال شوند، می‌توانند به تولید خودروی با کیفیت کمک کنند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: البته این اقدامات کفایت نمی‌کند. امسال رهبری به مساله تولید و اشتغال به عنوان بخشی از اقتصاد مقاومتی توجه کرده‌اند که مجلس و دولت هم با این رویکرد مسیر حرکت‌شان مشخص‌تر می‌شود.

وی با بیان این‌که «متاسفانه در بخش تولید از توجه به خدمات غافل شده‌ایم»، گفت: آن‌چه که بیشترین اشتغال را ایجاد می‌کند، خدمات و به ویژه  گردشگری است که ما در این حوزه هنوز عقب هستیم و نگاه ما باید برای توسعه در این بخش تغییر کند و ببینیم که سیاست‌های گذشته چه تغییرات و اشکالاتی داشته، آن‌ها را برطرف کرده و در جهت اشتغال پیش برویم.

وی در پایان اظهار کرد: تمرکز بر تولید را باید به بخش خدمات سرایت دهیم و آن را محدود به صنعت نکنیم؛ زیرا اگر محدود به صنعت شود، نتایجی بیش از این حاصل نخواهد شد.

کلید حل اشتغال بر تولید استوار است

حسین امیری خامکانی نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این که «باید همواره تولید داخلی مورد توجه قرار گرفته و مصرف کننده‌ها نیز از تولید داخل استفاده کنند» گفت: اگر می‌خواهیم کشور را بسازیم راهش تولید ۱۰۰ درصدی داخل کشور است.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری به اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال اظهار کرد: اکنون که تجربه تحریم‌ها و جنگ اقتصادی را  پشت سر گذاشته‌ایم تنها راه مقاومت و نجات کشور اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم کردن اقتصاد است، کلید  آن هم تولید و مصرف تولیدات داخلی است که این موضوع  به اراده ملی نیاز دارد و هیچکدام از ما نباید انگشت اشاره‌مان به سمت دیگری باشد.

وی افزود: دولت و مجلس هر کدام در این زمینه مسئولیتی دارند و مردم، دستگاه‌ها، ‌تجار، صادر کننده‌ها و واردکننده‌ها همه باید در این راستا گام بردارند؛ زیرا ما ملتی هستیم توانمند و باید از نظر اقتصادی روی پای خودمان بایستیم که راه آن هم تولید بیشتر داخلی و مصرف آن است.

وی خاطرنشان کرد: هر محصولی که در داخل تولید شود باید برپایه رفع نیازهای مردم اعم از پوشاک، ‌کفش تا لوازم خانگی و ... باشد که همه این‌ها می‌تواند ایجاد اشتغال ‌کند.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که «اگر بخواهیم کشور را بسازیم و توسعه دهیم راهش تولید صفر تا ۱۰۰ درصدی در داخل کشور است» گفت: همه آن‌هایی که در واردات نقش دارند باید عرق ملی و بیکاری جوانان کشور را در نظر بگیرند  و از واردات بی رویه جلوگیری کنند و انرژی و توان مالی خود را  به کار ببرند که کلید حل اشتغال بر تولید استوار است، در چنین  شرایطی تولید در داخل کشور رونق می گیرد.

وی تاکید کرد: بر اساس منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت، همه مدیران باید با انگیزه و برنامه‌ریزی دقیق تمام توان خود را برای تحقق واقعی اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال به‌کار گیرند.

حرکت دولت در جهت ایجاد فضای مناسب اقتصادی نافی اقتصاد مقاومتی نبوده است

مجتبی آزادوار دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اولین مسئله‌ای که می‌توان از نامگذاری امسال دریافت کرد نگرانی از تداوم مشکلات عدیده‌ی اقتصادی و معیشتی مردم در سی و هشتمین سال از پیروزی انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور و آمارهای دولتی مبنی بر رشد اقتصاد کشور پس از برجام گفت: موضوع اقتصاد مقاومتی در حالی برای دومین بار به عنوان نام سال انتخاب شده است که به نظر می رسد در نگاه رهبری این نوع اقتصاد به شیوه ای برای استقلال هرچه بیشتر اقتصادی کشور تبدیل می شود. این نوع اقتصاد از اقتصادی ملی سخن می‌گوید که نگاه آن به تولید ملی و اشتغال و صنعت ملی است.

وی ادامه داد: چه بسا با در پیش گرفتن این شیوه به نقطه‌ای برسیم که به پیشی گرفتن صادرات کشور از واردات برسیم. به نظر می رسد عملکرد دولت به این خاطر دغدغه رهبری شده است که رکود در تولید وجود دارد که البته اقداماتی هم انجام شده است و دولت نیز با ایجاد و بازسازی کارگاه‌های صنعتی کوچک در سال گذشته در پی پرکردن این خلا ٔ اصلی جامعه اقتصادی بوده است.

این فعال دانشجویی در پایان افزود: حرکت دولت فعلی در جهت ایجاد فضای مناسب اقتصادی منافی اقتصاد مقاومتی نبوده چرا که هیچ‌گاه  گفتمان انقلاب بستن درهای کشور به دنیای بیرون نبوده و یکی از الزامات رشد تولید و اشتغال همین برقراری ارتباطات است اما نکته مهمی که وجود دارد تعمیق فرایند خود اتکایی و توان افزایی داخلی است که مدت‌هاست در کشورمان شروع شده و می بایست این دید  را به حوزه عمومی و بدنه اجرایی کشور هم منتقل کرد.

شعار سال ۹۶؛ راهبردی مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی

محمد کاظمی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شعار سال ۹۶ به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» به عنوان راهبردی مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی، نکته‌سنجی مقام معظم رهبری را برخاسته از آینده‌نگری و تدبیری هوشمندانه دانست.

وی، چرخه تولید و اشتغال را کلید مشکلات اقتصادی کشور در شرایط کنونی توصیف و فعالیت‌های دولت تدبیر و امید را در رفع مشکلات و عبور از موانع توسعه کشور قابل قبول ارزیابی کرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شاخص‌های آماری و واقعی را مؤید عملکرد مثبت دولت دانست و رونق اقتصادی شهرستان را نیز در گروی بهبود شرایط کلان کشور عنوان کرد.

کاظمی با بیان اینکه شیطنت‌ها و بداخلاقی‌ها، سمی مهلک برای وحدت و همکاری مسئولان است، ادامه داد: رسیدن به اعتدال و همدلی و وفاق ملی، هدف اصلی جریان‌های اصلاح‌طلب و اصولگرایی است که در چارچوب اخلاق و منطق فعالیت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه معضلات و تنش‌های سیاسی نتیجه افراط و تفریط و منفعت‌طلبی‌های مغرضانه است، گفت: انتخابات پیش‌رو، محکی مجدد برای حضور مردم و استفاده از سازوکار «انتخاب و رأی» برای تعیین سرنوشت کشور است.

وی کارآیی شوراهای اسلامی را نیازمند دقت‌نظر مردم در انتخابات دانست و ابرازامیدواری کرد: در سال جاری فرصت و زمینه مساعدتری برای خدمت‌رسانی مضاعف به مردم عزیز شهرستان ملایر فراهم شود.

اشتغال و تولید لازم و ملزوم یکدیگر هستند

علی ادیانی نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام "اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال" اظهار کرد: این نامگذاری مبین این است که تمام راهبردها، سیاستگذاری و هدفگذاری‌ها برای دستیابی به هدف مطلوب باید در چارچوب همان موضوع سال باشند. در حقیقت نامگذاری یک سال برشی یک ساله برای دستیابی به اهداف در چارچوب اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است.

وی افزود: نامگذاری سال جدید دلالت بر ضرورت آن موضوع دارد که ماهیتا این اتفاق باید رقم خورد و به عنوان یک امر ضروری به آن پرداخته شود.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که نامگذاری سال‌ها سنت حسنه ای است که رهبری برای تمام مسئولان نظام و همچنین مردم آن را ریل گذاری می‌کنند، گفت‌: همه باید در تحقق آن موضوعی که در سال نامگذاری شده است گام بردارند و این‌ در حالی است که همه می دانیم که مساله اقتصاد، تولید و اشتغال از جمله مسائل کلیدی و اساسی کشور است و رهبری نیز در بیانات خود در آغاز سال جدید به این موضوع اشاره داشتند.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس، تصریح کرد: بیکاری و آسیب‌های اجتماعی و بسیاری از ناملایمات ریشه در مسائل اقتصادی دارد و ما در جاهایی با تنگناهایی مواجه هستم که در دولت‌هایی که روی کار آمده‌اند کمتر توجه شده است. به عنوان مثال بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی هم می‌توانند تهدید باشند و هم فرصت. اگر به ظرفیت‌های آنها توجهی نشود تهدید خواهد بود و اگر توجه شود به عنوان یک فرصت می‌توانیم برای تولید کشور و اشتغال از این سرمایه‌ها استفاده و برنامه‌ریزی کنیم.

ادیانی با تاکید بر این که مساله اشتغال و تولید لازم و ملزوم یکدیگر هستند، گفت‌: تا جایی که اطلاع دارم مشکلاتی به لحاظ موانع قانونی نداریم، اما در جایی هم که نیاز باشد مجلس دهم این آمادگی را دارد تا برای رفع موانع قانونی در عرصه تولید و اشتغال گام بردارد.

وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر دولت باید دست بنگاه‌های اقتصادی به ویژه‌ واحدهای تولیدی کوچک را بگیرد  و همچنین از طریق جذب سرمایه‌گذاران خارجی و سرمایه داران ایرانی مقیم خارج بتوانند شرایط لازم را برای تقویت تولید فراهم کند.

ادیانی همچنین بیان‌ کرد: در واقع دولت باید مجموعه منابع خود را اولویت بندی کرده و به سمت تقویت واحدهای تولیدی سوق دهد تا بتوانیم برای برون رفت مشکل بیکاری و تولید اقدامات اساسی انجام دهیم.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه‌ به مساله شغلی اشاره کرد و گفت‌: قطعا دستگاه قضا و مجموعه دستگاه‌های مرتبط در کشور باید برای سرمایه‌گذاران امنیت شغلی و سرمایه‌گذاری پایداری را ایجاد کنند و افق روشنی را در برابر سرمایه‌گذاران قرار دهند.

این عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی مجلس به وضعیت سیستم بانکی کشور اشاره کرد و گفت‌: بانک‌های ما عقیم هستند و نظام حاکم بر بانک ها و رویکرد آنها در عرصه پرداخت تسهیلات برای واحدهای تولیدی عقیم هستند و در واقع این بانک ها علاقه‌مند هستند در حوزه هایی خدمات دهی داشته باشند که بنگاه‌های تولیدی مربوط به خودشان باشد.

وی نسبت به ضعف نظارتی موجود نیز انتقاد کرد و گفت‌: عدم تمایل بانک‌ها در واگذار کردن بنگاه‌های اقتصادی که در اختیار دارند از دیگر مشکلات این بخش است و آن چه که در برنامه پنجم پیش‌بینی شده بود محقق نشده است و بانک ها حیاط خلوت برخی از بنگاه‌های اقتصادی هستند و تمایل ندارند به واحدهای غیر تولیدی خود تسهیلاتی را ارائه دهند.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس با بیان این که سیستم بانکی در بخش مربوط به تسهیلات نیاز به پیرایش و پالایش دارند، گفت‌:  اقتصاد مقاومتی تنها برش یک ساله نیست،‌ بلکه یک هارمونی است و یک مجموعه منظمی را در درون خود شکل می‌دهد و در هر سال هر دستگاهی باید بخشی از این مجموعه را به پیش ببرد. بر همین مبنا مقام معظم رهبری امسال را نیز بنا به ضرورت، حکمت و نیاز کشور سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال نامگذاری کردند.

ادیانی در پایان اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی به عنوان دکترین تولید و اشتغال تلقی می‌شود که باید تمهیدات لازم برای عملیاتی شدن آن در تمامی دستگاه‌ها در نظر گرفته شود.

امیدواریم با رونق تولید و اشتغال، اقتصاد مقاومتی تحقق یابد

محمد قمی نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری سال جاری به اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال با بیان اینکه «اشتغال و تولید اساس کار اقتصاد مقاومتی است» اظهار داشت: مقام معظم رهبری هر سال براساس نیازهای جامعه شعار آن سال را انتخاب و نامگذاری کرده‌اند. امسال نیز در مساله اقتصاد مقاومتی با رویکرد تولید و اشتغال تاکید داشته‌اند.

وی افزود: تولید و اشتغال از مسائل اساسی جامعه است که مردم با آن‌ها درگیر هستند به ویژه در مساله اشتغال که بسیاری از جوانان تحصیلکرده بیکار بوده و خانواده‌ها نسبت به این مساله دغدغه دارند.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همه مسوولان به این قضیه اذعان دارند که باید به مساله اقتصاد از نظر مقاومتی توجه داشت. در واقع در صورت رونق تولید و ایجاد اشتغال قطعا اقتصاد مقاومتی نیز اتفاق خواهد افتاد و این یک ضرورت است.

این نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز امیدواری از این‌که «در سال جاری به مساله اقتصاد مقاومتی به ویژه تولید و اشتغال جامه عمل پوشانده شود»، گفت: مساله بیکاری و اقتصاد از مشکلات اصلی جامعه ماست و چند سالی است که متاسفانه دچار رکود هستیم و امیدواریم امسال با تحقق این شعار این مسائل حل و فصل شود.

حل مشکل تولید و اشتغال به اقدام جدی و عملیاتی نیاز دارد

حسین حسینی شاهرودی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه باید اقدام جدی و عملیاتی برای رفع مشکل تولید و اشتغال وجود داشته باشد، گفت:‌ دولت باید برای حل این مشکلات پیش قدم شده و مجلس، قوه قضاییه و بخش خصوصی را با خود همراه کند.

وی با اشاره به نام گذاری امسال ازسوی مقام معظم رهبری به نام « اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال» گفت:‌ مقام معظم رهبری چندین سال موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند تا در  وهله اول به عنوان فرهنگ در جامعه نهادینه شود و بعد از آن وارد ساختار و شاکله نظام گردد به طوری که این نگاه در دولت شکل گرفته و از مجلس به آحاد جامعه منتقل شود.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی در حوزه فرهنگ سازی تجلی یافته و به نوعی در بین دولت و بخش خصوصی و مردم فهم مشترکی در اقتصاد مقاومتی به وجود آمده است اما اراده ای برای اجرای این فهم مشترک دیده نمی شود به خصوص در سال گذشته که شاهد اجرایی شدن درست شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نبودیم.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: با توجه به تجهیز نشدن زیرساخت ها برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی طبق فرموده رهبری اقتصاد مقاومتی به خوبی در کشور عملیاتی نشده است. آن هم در شرایطی که حل نشدن مشکلات اقتصادی می‌تواند پاشنه آشیل نظام باشد. به عبارت دیگر اگر مشکلات اقتصادی کشور حل نشود تبعات فرهنگی و امنیتی را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه باید اقدام جدی و عملیاتی برای توجه به تولید و بهبود وضعیت اشتغال داشت،‌ گفت:‌ این توجه نباید صرف آمارهای مراکز آمار در مورد نرخ رشد اقتصادی و یا بیکاری باشد. باید وضعیت اقتصادی را در کف خیابان ها و در میزان رفاه مردم جستجو کرد.

وی اجرایی شدن شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را منوط به اهتمام دولت دانست و توضیح داد: دولت باید در این راه پیش قدم باشد که اگر احتیاج به تصویب قانونی دارد پیشنهادش را به مجلس دهد و اگر لازم است قوه قضاییه با مفاسد برخورد کند دولت آن را مطرح کند. ورود بخش خصوصی نیز منوط به حمایت دولت است.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی گفت:‌ این ستاد سال گذشته همه چیز را بر رفع مشکل نقدینگی و دادن بدهی های بانکی مراکز تولیدی می دید که مشکل فراتر از رفع مشکل نقدینگی است و مباحثی همچون پیچیدگی نظام بانکی، نظام ناسالم مالیاتی و گمرکی، قانون کار و سایر قوانین بالادستی در مشکلات حوزه تولید تاثیرگذار است.

حسینی شاهرودی تاکیدکرد:‌ باید مشکلات به گونه ای رفع شود که تولیدات داخلی بتواند با کالاهای خارجی رقابت کند چون در غیر این صورت آسیب جدی به بخش تولید وارد می‌شود. همچنین دولت باید اهتمام جدی در اجرای قانون رفع موانع تولید داشته باشد تا با اراده تمامی دستگاه‌ها امسال شاهد شکوفایی اقتصاد کشور باشیم.

شعار امسال هم بیانگر درد است و هم راه درمان

حجت الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا نماینده سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به انتخاب شعار سال تحت عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: این شعار هم بیانگر درد است و هم نشان دهنده راه درمان، چرا که در محتوای آن هم به مسائل و مشکلات مهم کشور اشاره شده و هم برای درمان این مشکلات چاره اندیشی شده است.

وی افزود: این شعار در صورت تحقق، می‌تواند راهبرد خوبی برای عبور از شرایط بحران و رکود پیش روی کشور باشد.

وی تحقق شعار سال را در گرو فرهنگ‌سازی برای استفاده از تولیدات داخلی عنوان و تاکید کرد: هنوز فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی در کشور جا نیفتاده و  مردم تمایل چندانی به خرید تولیدات داخلی ندارند.

حسینی‌کیا در ادامه با اشاره به آمار بالای فارغ‌التحصیلان بیکار در کشور افزود: استفاده از این ظرفیت‌های انسانی مهم می‌تواند در برون رفت از مشکلات اثرگذار باشد، این در حالی است که متاسفانه  اغلب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به دنبال کارهای اداری و پشت میزنشینی هستند که این ضعف فرهنگی است. برای حل مشکل باید به سمت تولید و کارآفرینی پیش رفت که نقش دانشگاه‌ها در تربیت نسل کارآفرین مهم و اثرگذار خواهد بود.

وی در ادامه پای کار بودن مردم از اقشار مختلف را در تحقق شعار سال اثرگذار دانست و تاکید کرد: اگر مردم پای کار باشند و خرید کالای ایرانی را در برنامه داشته باشند بخش زیادی از مشکلات حل خواهد شد، هرچند دستیابی به این مهم مستلزم تلاش در جهت بالا رفتن کیفیت تولیدات داخلی و فراهم کردن قدرت رقابتی بیشتر با نمونه‌های خارجی است.

حسینی‌کیا در ادامه با اشاره به اینکه برای تحقق این شعار دولت باید چندین کار را در برنامه داشته باشد، تصریح کرد: سهل‌الوصول شدن دریافت تسهیلات بانکی، تغییر وضعیت مالیات و پایین آمدن نرخ آن به تناسب میزان تولیدات، افزایش ظرفیت‌های صادراتی، بیشتر کردن ظرفیت‌های تولیدی و...  راهکارهای خوبی هستند که در جهت تحقق شعار سال باید در اولویت قرار گیرند.

نماینده سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سهل الوصول کردن دریافت تسهیلات و جهت دهی آنها به سمت تولید و اشتغال از سوی قوه مجریه در کنار ایجاد امنیت تولیدی و مبارزه با اخلال‌گران از سوی قوه قضاییه خواهد توانست نقش مهمی در تحقق شعار سال داشته باشد.

وی تاکید کرد: قوه مجریه باید از خود شروع کرده و استفاده از تولیدات خارجی را در ادارات و ارگان‌ها ممنوع کرده و به این ممنوعیت پایبند باشد.

نماینده سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توجه به تولید و فرآوری بر اساس تقاضای بازارهای جهانی و بازاریابی جهانی برای صادرات در کنار توجه به ظرفیت‌های کشور در حوزه‌های مختلفی مثل کشاورزی، صنعت و گردشگری می‌تواند در برون رفت کشور از مسائل تولیدی و اشتغال اثرگذار باشد.

حسینی‌کیا  افزود: اینکه اقتصاد مقاومتی در چندین سال متوالی در نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری مورد توجه قرار گرفته به این دلیل است که هنوز پذیرش این موضوع برای عده‌ای سخت است و این در حالی است که امروز اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش ایران اسلامی است.

مهمترین پیام شعار سال، اتکا به داشته‌های خودمان است

فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان غرب در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا،  نامگذاری امسال به نام "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" از سوی مقام معظم رهبری را یک انتخاب هوشمندانه برشمرد و تصریح کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری اشراف کامل به اوضاع، پتانسیل‌ها، فرصت‌ها، ضعف‌ها و تهدیدهای کشور دارند، یقینا انتخاب شعار سال از سوی ایشان کارشناسی شده است.
 
 وی افزود: مهمترین پیام این نامگذاری این است که باید نگاهمان به داخل بوده و به داشته‌های خود اتکا کنیم و هیچ وابستگی به دنیای زور و استکبار نداشته باشیم.

نماینده قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان غرب فلسفه مبحث اقتصاد مقاومتی را اتکا به درون عنوان و تصریح کرد: برای تحقق شعار سال باید برنامه‌های رونق اقتصادی تدوین شود.

تجری تاکید کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی در تمامی ارکان آن رونق اقتصادی، فرهنگی و حل مشکلاتی مثل اشتغال را در کشور به دنبال خواهد داشت.

تجری به وجود مشکلاتی در امر تولید که کارشکنی‌ دشمنان از سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بروز آنها بی‌تاثیر نبوده اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه طی چند ماهه اخیر حرکت‌های خوب و جهشی در حوزه تولید در کشور صورت گرفته و رهبری نیز در انتخاب شعار سال موضوع تولید را مورد توجه قرار داده‌اند، امید است در سال جاری شاهد تحولی در حوزه تولیدات در کشور باشیم.

تجری اشاره به مسئله اشتغال در شعار انتخاب شده از سوی مقام معظم رهبری را با توجه به آمار بالای بیکاری در بین جامعه و خصوصا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مهم ارزیابی و اظهار کرد: حل مشکل اشتغال به عنوان یک اولویت مهم باید در برنامه کشور قرار گرفته و حل این مشکل پای کار بودن جدی مسئولان و حتی مردم را می‌طلبد.

وی حل مشکل اشتغال را نیازمند رسیدن سرمایه‌گذاران به خودباوری عنوان و خاطرنشان کرد: با وجود تمامی محدودیت‌ها، ورود سرمایه‌گذاران به مباحث تولیدی و اقتصادی می‌تواند گام مهمی در راستای رفع معضل اشتغال از سوی سرمایه‌گذاران باشد.

نماینده قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان غرب افزود: فعالیت‌های اقتصادی نیازمند بازار هدف است و در این راستا باید در جهت ایجاد فرصتهای صادراتی در زمینه محصولات تولیدی در کشور برنامه ریزی شود.

وی ادامه داد: مسئولین نیز برای رفع مشکل اشتغال باید در کنار تولیدکنندگان بوده و از آنها حمایت کنند که از جمله این حمایت ها می‌توان به مساعدت دولت در دریافت تسهیلات اشاره کرد. البته مجلس هم این ظرفیت را دارد که در مواردی به کمک تولیدکنندگان بیاید.

تجری در ادامه نقش مردم را هم در تحقق شعار سال و حل مشکلات تولید و اشتغال کلیدی خواند و افزود: مردم باید خرید اجناس و تولیدات داخلی را به عنوان یک ضرورت ملی در برنامه داشته و به تولیدات ملی توجه داشته باشند، هرچند در برخی از موارد ممکن است کیفیت تولیدات داخلی پایین‌تر باشد، اما در موارد زیادی تولیدات داخلی قابل رقابت با انواع خارجی هستند.

 وی از خانواده‌ها خواست تا در سبد خرید خود تولیدات داخلی را بگنجانند و از این طریق در تحقق شعار سال نقش‌آفرینی کنند.


قوای سه‌گانه برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال تلاش کنند

سلمان خدادای، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه قوای سه‌گانه و نهادهای حاکمیتی باید برای حل مشکل اشتغال، تولید و پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور به یکدیگر کمک کنند گفت:‌ با توجه به اینکه در حال حاضر قانون نیروی انسانی،‌ سرمایه و امکانات اولیه برای ایجاد اشتغال وجود دارد، تنها به یک عزم برای حل این مشکل احتیاج داریم.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید» از سوی مقام معظم رهبری گفت‌:‌ رهبر معظم انقلاب نزدیک به یک دهه است که در نامگذاری‌های سالانه به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر تولید،‌ اشتغال، کار و اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند؛ نامگذاری‌هایی که بر پایه پشتوانه کار علمی و تحقیقاتی انجام می‌شود و نشان دهنده توجه ویژه مقام معظم رهبری است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با نگاه به واقعیات جامعه اقدام به نامگذاری سال می‌کنند، گفت:‌ این موضوع نشان‌دهنده مشکلات موجود در جامعه و نگاه عمیق ایشان برای رفع آن است. بر همین اساس مقام معظم رهبری سال ۹۶ را به نام سال «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید» نامگذاری کردند؛ چرا که در اقتصاد،‌ تولید و اشتغال نقش اساسی دارد.

نماینده ملکان با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در مشهد گفت:‌ مقام معظم رهبری در بیانات‌شان به تشریح اهمیت اشتغال و تولید برای مردم، مسئولان و مدیران پرداختند که اگر به تولید توجه ویژه شود چه ثمراتی را برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

به گفته خدادادی، بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر وجود ۳۰ میلیون جوان جویای کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید درباره ابعاد آن بحث و بررسی صورت گیرد؛ البته خوشبختانه مجلس در تصویب قانون برنامه ششم به خوبی به موضوع کار و اشتغال توجه کرد که انتظار می‌رود دولت این قانون را به درستی اجرایی کند.

وی به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در مورد آسیب‌های اجتماعی اشاره و اظهار کرد: مقام معظم رهبری برای اولین بار در دو بخش به آسیب‌های اجتماعی اشاره کردند چون نبود اشتغال آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد را به دنبال دارد که این نشان دهنده اهمیت موضوع اشتغال است.

خدادادی با تاکید بر اینکه فضای کار در کشور وجود دارد، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند هر جایی که از مدیر انقلابی استفاده شده موفق بودیم پس نشان می‌دهد در کشورمان نیروی انسانی کارکشته و جوان به عنوان سرمایه عظیم وجود دارد که تنها باید با برنامه‌ریزی از آن‌ها استفاده کنیم. این مهم اهتمام تمامی مسئولان قوا و نهادهای حاکمیتی را می‌طلبد.

وی افزود: قوای سه گانه باید در کنار یکدیگر با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و استفاده از نیروی انسانی و امکانات زمینه اشتغال و بهبود وضعیت تولید را فراهم کنند. اینها به یک عزم جدی احتیاج دارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت بانک‌ها برای ایجاد اشتغال و کمک به تولید گفت: متاسفانه بانک‌ها تنها به دنبال منافع خود هستند و تبدیل به بنگاه خصوصی برای استفاده از مردم شده‌اند. قطعا با این فکر  نباید انتظار تولید و حل مشکلات را در کشور داشت. باید بانک‌ها نیز اهتمامی برای بهبود وضعیت اقتصادی داشته باشد.

خدادادی در پایان گفت: اگر همه مسئولان کنار هم قرار نگیرند مطمئنا همچون سال‌های دیگر نمی‌توان راه به جایی برد و نباید انتظار داشت که شعار امسال مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید محقق شود.

اقتصاد مقاومتی باید اولویت اول کشور باشد

اردشیر نوریان، نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: تلاش‌های دولت و دست اندرکاران در سال گذشته در راستای رونق اقتصاد انکارناپذیر است، اما کماکان این نقصان وجود دارد و بایستی حل مسئله اقتصاد مقاومتی اولویت اول در کشور قرارگیرد.

وی اظهار کرد: تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نشان از ضرورت توجه تمامی کارگزاران کشور به مسئله اقتصاد مقاومتی دارد.

وی افزود: تلاش‌های دولت و دست اندرکاران در سال گذشته در راستای رونق اقتصاد انکارناپذیر است ،اما کماکان این نقصان وجود دارد و بایستی حل مسئله اقتصاد مقاومتی اولویت اول در کشور قرارگیرد.

نوریان با اشاره به برجام خاطرنشان کرد: در برخی حوزه‌های عملیاتی شاهد رفع کاستی‌ها بوده‌‎ایم اما تاکنون شیرینی و حلاوت این اقدام بزرگ دولت به بدنه اقتصاد کشور تزریق نشده است و نتایج حاصل از آن به سفره‌های مردم انتقال پیدا نکرده است.

وی با تاکید بر رفع موانع تولید و کمک به رونق اشتغال جوانان در سال جاری، اظهار کرد: آنچه مسلم است آمار بیکاری در کشور بالاست و مسئولان بایستی در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری و اجرا سرمایه‌ها و ظرفیت‌های موجود را به سمت رونق در اقتصاد پیش ببرند.

نوریان در ادامه بیان کرد: تفاوتی میان جوانان با انگیزه و مستعد امروز و فرزندان عزیز ایران در دوران دفاع مقدس  وجود ندارد و حل ابرچالش بیکاری، عدم رونق در تولید و مسائل اقتصادی و معیشتی در کشور لاینحل نبوده است و تنها نیازمند عزمی ملی از طرف مردم و مسئولان است.

وی با اشاره به اینکه دولت می‌تواند با برنامه‌ریزی و آماده سازی کامل مردم را وارد عرصه کارزار اقتصادی کند، تصریح کرد: اولویت اول بدخواهان ایران مبارزه اقتصادی با سرزمین عزیزمان است و می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه موجود، شاهد رونق اقتصاد در کشور بود.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: چهارمحال و بختیاری نسبت به استان‌های دیگر در امر اشتغال در عقب ماندگی مزمنی قرار دارد و رفع این امر نیازمند تلاش مضاعف در این زمینه است.

دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی موفق بوده است

پیام مجرد، عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار در گفت‌وگو با ایسنا گفت: توجه به اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است، دولت از سال گذشته به خوبی در این زمینه فعالیت کرده و موفق بوده است.

وی در ارتباط با اهمیت نامگذاری سال۹۶ به نام»  اقتصاد مقاومتی، ‌تولید - اشتغال» اظهار کرد: شرایط اقتصادی و معشیتی مردم ایران با تمرکز مسئولین بر اقتصاد درون زا بهبود پیدا می‌کند؛ اقتصاد مقاومتی به اهمیت توسعه درون زا توجه ویژه ای دارد. از سال گذشته که بحث اقتصاد مقاومتی توسط رهبری مطرح شد توجه مسئولین بیش از گذشته به ین امر جلب شده و با جدیت برای تحقق آن تلاش کردند .

وی ادامه داد: به نظر من بیشتر از هر گروه و مرجعی دولت برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی تلاش کرد. پس از ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، تیمی از افراد باسابقه و متخصص دولت با تمرکز بر تمام جوانب، راهکارهای اجرایی شدن این موضوع را بررسی کرده و اطلاعات کافی از فعالیت های خود را هم به رهبری اطلاع می دهند.

رئیس شاخه جوانان حزب اسلامی کار یادآور شد: شایان ذکر است که این دولت از ابتدا به دنبال راه اندازی اشتغال و تولید ملی بوده است، امروز ما نسبت به سالهای گذشته شاهد شاخصه های اقتصادی مثبتی هستیم که حاصل تلاش آن ها بوده است.

وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم که اقتصاد پویا بدون اتکا به تولید ملی ایجاد نمی شود و تا تولید ملی صورت نگیرد اشتغالی هم ایجاد نخواهد شد.

مجرد در بخش دیگری از این گفت‌وگو در ارتباط با ضرورت فعالیت جوانان در حوزه های مدیریتی کشور نیز گفت: یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی در حوزه تولید و اشتغال میدان دادن به جوانان است. جوانان احزاب باید با قدرت و جدیت وارد این حوزه شوند و به عنوان مشاوران و یا مدیران تازه کار اما تازه نفس بخشی از کار را بر عهده بگیرند.

وی گفت: متاسفانه هنوز شاهدیم که برخی بزرگان دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب که سالها در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی به فعالیت پرداختند، هنوز هم مایلند در عرصه رقابت های مختلف حضور پیدا کنند. نمونه اش ثبت نام شوراهای شهر و روستا است. چندین برابر جوانان و متخصصان شاهد حضور افرادی بوده ایم که می‌توانند با کنار کشیدن از عرصه رقابت فرصت برای حضور مدیران جوان و اشتغال زایی آن‌ها را فراهم کنند.

استفاده از کالای داخلی باید به یک گفتمان تبدیل شود

جلیل رحیمی جهان آبادی، رییس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نام گذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری گفت: نام گذاری سال جدید با محوریت مسئله اقتصادی نشان دهنده این مطلب است که دغدغه مردم و رهبر انقلاب یکی است و ایشان به خوبی زبان گویای مردم هستند.

وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری بعنوان کسی که همیشه سنگ صبور و زبان گویای مردم بوده اند مسئله اقتصادی را مطرح کردند و امیدواریم همه مسئولان با تمام توان در سال جدید برای حل مشکلات اقتصادی تلاش کنند و این دغدغه مردم و رهبر انقلاب برطرف شود.

وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس بهتر از هرکسی با مردم ارتباط دارند و امروزه کمتر خانواده ای در کشور وجود دارد که بیکار یا مشکل معیشتی نداشته باشد.

این عضو فراکسیون امید با اشاره به اینکه ما کشوری در حال رشد و توسعه هستیم، افزود: اگر نتوانیم در حوزه های اقتصادی خودکفا شویم و نیاز خود در این حوزه ها را برطرف کنیم، در عرصه سیاسی هم استقلال و فعالیت ما در حوزه بین المللی دچار مشکل خواهد شد.

رحیمی جهان آبادی خاطرنشان کرد: مجلس همانند گذشته این آمادگی را دارد که با تمام وجود در سال جدید تلاش کند که قانون گذاری و نظارت آن در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور باشد.

وی با بیان اینکه در مسئله تولید نیاز داریم تا موانع تولید را به لحاظ قانونی برطرف و تسهیلات کم بهره را از طریق صندوق توسعه ملی برای تولیدکنندگان فراهم کنیم، ادامه داد: همچنین باید زمینه صادرات را فراهم کنیم، افزایش زمینه صادرات نیازمند تسهیل روابط میان دولت ها از طریق وزارت امور خارجه، افزایش کیفیت کالای تولیدی و جایگزینی فرهنگ تولید به جای فرهنگ مصرف است.

رحیمی جهان آبادی گفت: مشکل اشتغال کشور از طریق فرهنگ سازی استفاده از کالاهای داخلی و تاکید بر این مطلب و تبدیل آن به یک گفتمان غالب در بین مردم صورت می‌پذیرد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه باید خرید هر نوع کالای خارجی در صورتی که مشابه داخلی دارد در بین مردم بعنوان یک فرهنگ ناپسند معرفی شود، افزود: استفاده از کالای داخلی باید بعنوان عرف و فرهنگ رایج در کشور تبدیل شود و بدانیم خرید هر کالای داخلی و یا صادرات هر کالای داخلی به منزله­ ایجاد اشتغال و درآمد ملی است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز با بیان اینکه باید جلوی واردات بی رویه کالاهای خارجی را بگیریم، گفت: دلیلی ندارد کشوری که سازنده موشک است، توانایی ورود به عرصه فضا را دارد، تولید کننده تجهیزات نظامی  است و در سلول های بنیادین یکی از کشورهای پیشرو جهان است، نتواند کالاهای مصرفی خود را تولید کند.

رحیمی جهان آبادی اظهار کرد: سه عامل قانون گذاری، نظارت و فرهنگ عمومی بین مردم باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم مشکل تولید و اشتغال را برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که مسئله قاچاق همانند خنجری از پشت است و به تولید و اشتغال ملی آسیب می زند.

این عضو فراکسیون امید ضمن بیان این مطلب که باید با قاچاق به ویژه قاچاق های سازماندهی شده، فراگیر و گسترده که گاها از مبادی و بنادر رسمی انجام می شود به شدت مقابله شود، اظهار کرد: مجلس در امر قانون گذاری و نظارت باید به این مسئله بپردازد و با قاچاق بعنوان یک تخلف و جرم در هر سطح و توسط هر شخص و نهاد و سازمانی که انجام می شود مقابله کند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری عنوان کرد: منظور ما از مبارزه با قاچاق مبارزه با افراد ناتوان و ضعیف که برای معیشت روزانه خود در مرزها کولبری می کنند نیست بلکه باید با باندهای عظیم که میلیون ها تن کالا را وارد می کنند و میلیاردها تومان پول را به جیب زده و به اقتصاد و تولید کشوری آسیب می زنند مقابله و مبارزه کنیم.

روحانی اقتصادی بیمار را تحویل گرفت اما اکنون در مرحله بهبود است

فاطمه سعیدی، نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با اظهار امیدواری از اینکه با تداوم دولت تدبیر و امید مشکلات مربوط به اشتغال کاهش یابد، گفت: مجلس هم آمادگی دارد تا در مورد مسایل مربوط به تولید و اشتغال به دولت کمک کند.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید با عنوان "اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال" اظهار کرد: رهبری هرساله در عناوینی که برای سال ها انتخاب می‌کنند نیازهای مردم به ویژه نیازهای اجتماعی را مد نظر دارند، در سال جدید هم اقتصاد مقاومتی با نگرش تولید و اشتغال را مطرح کرده و مورد تاکید قرار داده‌اند.

وی افزود: همان طور که می دانیم در حال حاضر از نظر اشتغال با مشکل مواجه بوده و نتوانسته‌ایم پیشرفت خاصی داشته باشیم، البته دولت تدبیر و امید با توجه به مسایل و مشکلات موجود که آن هم از دولت های قبل به ارث رسیده بود تلاش خود را در برخی محورها انجام داد.

این عضو فراکسیون امید مجلس ابراز امیدواری کرد که در سال جاری شاهد تداوم کاهش تورم و بیکاری در سطح جامعه باشیم و گفت: ان‌شاءالله در سال جدید با پیام رهبری بر تولید و اشتغال و با تداوم دولت تدبیر و امید روز به روز این مشکلات به ویژه مساله بیکاری جوانان کاهش یابد.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: مطمئن هستم با نگاه رهبری و تدبیر دولت بعدی آقای روحانی این مسایل از جمله مشکل رکود حل شود و دولت بتواند مساله بیکاری و گرانی را مهار کند.

سعیدی با اشاره به این که دولت روحانی اقتصاد بیماری را تحویل گرفته بوده و اکنون در مرحله بهبودی قرار دارد، گفت: با توجه به ماموریت رییس مجلس به ۶ کمیسیون اقتصادی، مجلس هم تلاش خواهد کرد تا در مورد معیشت و بیکاری موجود در جامعه به کمک دولت آید و این آمادگی در مجلس وجود دارد.

رهبر انقلاب در یک دهه اخیر به مساله اقتصاد توجه ویژه‌ای داشته‌اند

احمد بهرام زاده، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه گلستان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اقتصاد کشور نیازمند استفاده از ظرفیت عظیم نیروی جوانان تحصیلکرده است، در خصوص نامگذاری سال ۹۶ گفت: رهبر انقلاب در 10 سال اخیر نزدیک به هشت بار به مساله اقتصاد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در نامگذاری شعار سال توجه داشته‌اند.

وی با اشاره به توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به اقتصاد مقاومتی در سخنرانی حرم رضوی گفت: ایشان در سخنان خود این نکته را بیان کردند که بدون یک اقتصاد قوی عزت ملی، رفاه عمومی، امنیت ملی و... به دست نمی آید. موضوع اشتغال جوانان و خصوصا قشر تحصیلکرده جامعه نیز از دیگر ارکان سخنان رهبری بود که موضوع بسیار مهمی است.

وی افزود: میزان قشر تحصیلکرده زیاد است که بخش زیادی آنها از موسسات و دانشگاه هایی فارغ التحصیل می شوند که تقریبا کیفیت آموزشی لازم را ندارند .به نوعی سال هاست که نظام آموزش عالی بدون برنامه ریزی مناسبی کمیت را فدای کیفیت نموده است و این خود باعث افزایش آمار بیکاری جوانان شده است.

وی با اشاره به ضرورت توجه و اعتماد به نسل جوان در حل مسائل اقتصادی کشور اظهار کرد: هرکجا به جوانان اعتماد شده پاسخ و عملکرد مناسبی داده شده که نمونه های آن را در جنگ تحمیلی و همچنین در سال های پس از آن و در دستیابی به فناوری‌ها نوین دیده‌ایم. اما در مقطع فعلی تعداد بالای فارغ‌التحصیلان بیکار  و تعدادی که هر ساله به این جمعیت اضافه می‌شوند کار را برای دولتمردان نیز دشوار کرده است.

وی افزود: این مقدار توجه رهبری بیانگر این است که در 10 سال اخیر علی رغم تلاش مسئولین مسئله اقتصاد دچار ضعف‌های فراوانی بوده که مردم ایران سنگینی آن را بر دوش خود حس می کنند. علت این نارسایی در زمینه اقتصادی را می توان در دو حوزه مربوط به تحریم‌ها و همچنین سوء مدیریت مسئولین مورد بررسی قرار داد.

 تولید و اشتغال در گرو ثبات، آرامش و امنیت حاصل می‌شود

سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: همه مسوولان باید نسبت به وضعیت معیشتی مردم خود را مسوول بدانند تا با تعامل و همدلی یکدیگر گره‌ای از مشکلات باز شود.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبری به عنوان اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال اظهار کرد: با توجه به این که شعار سال گذشته اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل بود، رهبری سال جاری را با تاکید بر تولید و اشتغال نامگذاری کردند تا ضمن رونق گرفتن تولید برای جوانان نیز اشتغال ایجاد شود.

وی افزود: به دلیل وضعیت اقتصادی موجود و در پی آن بیکاری جوانان، ما مسوولان باید نسبت به وضعیت معیشتی مردم خود را مسوول بدانیم زیرا مساله اقتصاد مقاومتی مانند مجموعه ای است که باید تمامی ابعاد آن را در نظر بگیریم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: باید همه مسوولان، جناح‌ها و دلسوزان، ایران، انقلاب، اسلام و ملت دست به دست هم داده و با همدلی و تعامل بتوانیم گره ای از مشکلات مردم را باز کنیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی  ضمن ابراز امیدواری از این‌که «در سال ١٣٩٦ با رونق تولید، اشتغالزایی ایجاد شده و آمار بیکاری کاهش یابد» گفت: تولید و اشتغال به تنهایی و به خودی خود و با شعار صرف، و امنیتی نمودن فضای جامعه به دست نمی‌آید، بلکه باید در جامعه ثبات، آرامش، امنیت و تعامل با یکدیگر و به تبع آن با کشورهای دوست، همسایه و منطقه و فرامنطقه وجود داشته باشد تا در کنار همه این مسایل بتوانیم با ترغیب دیگران در  جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و وارد نمودن فناوری و تکنولوژی هم داشته باشیم.

وی همچنین اظهار کرد: جناح‌ها و جریانات سیاسی نیز باید سعی کنند تعاملات‌شان با یکدیگر بیشتر شود و از تنش‌ها به ویژه این که به ایام انتخابات نزدیک می‌شویم، بپرهیزند و برابر آن‌چه که نظر رهبری انقلاب است از دوقطبی کردن فضای کشور جدا خودداری نمایند؛ زیرا چنین رفتارهای غیر عقلی و منطقی موجب برهم زدن آرامش در جامعه شده و با جذب سرمایه و فناوری و تکنولوژی داخلی و خارجی در تضاد است و به آن‌چه که مورد نظر رهبری، ریاست جمهوری و دلسوزان نظام و توقع مردم و جوانان برای حصول اشتغال و رونق اقتصادی است در مغایرت بوده و لطمه جدی می‌زند.

وی تصریح کرد: تحقق بیانات رهبری از طریق تعامل و همفکری همه جریان ها و مسوولان امکانپذیر است.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه یادآور شد: دولت تدبیر و امید سه سال از وقت خود را صرف برطرف کردن تحریم ها و ١٢ قطع نامه ای که به تعبیر رهبری قطعنامه های ظالمانه بود، کرد اکنون که سایه تحریم‌ها و قطعنامه‌های ناجوانمردانه و ظالمانه کمرنگ شده باید بتوانیم به اهداف اقتصاد مقاومتی بیشتر دست پیدا کنیم.

وی در پایان گفت: اکنون که یک سال از برجام می‌گذرد باید منصفانه قضاوت کنیم که با توجه به کوتاه شدن دست کاسبان تحریم و بازگشت امور اقتصادی به ریل و مسیر خود امیدوارم با دستاوردها و نتایج برجام در دوره دوم دولت تدبیر و امید شاهد به بارنشستن جوانه های رشد و رونق اقتصادی برای جوانان و مردم صبور، انقلابی و بزرگوار ایران اسلامی  باشیم.

ماموریت لاریجانی به روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی

رییس مجلس شورای اسلامی به روسای شش کمیسیون اقتصادی و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ماموریت داد تا در جهت ارائه برنامه‌های منسجم در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، رفع موانع تولید و رونق اشتغال اقدام کنند.

به گزارش  ایسنا، علی لاریجانی در ابتدای سال 96 در گفت‌وگوی تلفنی با عزیز اکبریان، فریدون حسنوند، علی محمد شاعری، حمیدرضا فولادگر، غلامرضا تاجگردون، محمدرضا رضایی کوچی و کاظم جلالی روسای کمیسیون‌های صنایع و معادن، انرژی، کشاورزی، آب و منابع طبیعی، برنامه، بودجه و محاسبات، عمران و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ماموریت داد ضمن بررسی موضوعات مختلف پیرامون اقتصاد مقاومتی، رفع موانع تولید و رونق اشتغال که در بیانات مقام معظم رهبری در روز یکم فروردین مطرح گردید به ارائه برنامه های منسجم در جهت تحقق راهبردی و عملیاتی شدن آنها اقدام کنند .

لاریجانی تاکید کرد: این کمیسیون‌ها باید با برنامه‌ریزی و در اسرع وقت جلسات فشرده‌ای در جهت بررسی این موضوعات برگزار کرده و نتایج آن را به اطلاع ملت شریف ایران برسانند.رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش پراهمیت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های مطالعاتی و کارشناسی دقیق موضوعات به رییس این مرکز ماموریت داد با حضور اساتید، صاحب‌نظران و منتقدان جلساتی را در جهت برنامه‌ریزی و ارائه نقطه نظرات مشورتی به نمایندگان مجلس برگزار
۱۳۹۶/۰۵/۰۶ ۰۹:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۱:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۷ ۱۳:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۵ ۰۶:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۰۹:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۰۷:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۷ ۱۲:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۵ ۱۲:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۹ ۱۷:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۹ ۱۳:۲۲
 
 
کلمات کلیدی : اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال، شعار سال 96
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.