توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 323323
الجبیر:ایران به‌دنبال طائفه‌گرایی است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۲
در پایان نشست فوق العاده شورای همکاری خلیج فارس در ریاض وزیر خارجه عربستان و دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در نشست خبری مشترکی حضور پیدا کردند.

به گزارش فارس، نشست خبری «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «عبداللطیف الزیانی» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در ریاض برگزار شد.

شبکه خبری «العربیه» به نقل از الزیانی گزارش داد که در نشست شورای همکاری خلیج فارس حوادث اخیر مربوط به سفارت عربستان در تهران بررسی شده است.

الزیانی با قرائت بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج فارس، حوادث اخیر سفارت عربستان را محکوم کرده و مسئولیت آن را بر عهده دولت ایران دانست.

بر اساس این بیانیه همچنین شورای همکاری خلیج فارس، آنچه دخالت ایران در امور داخلی عربستان توصیف کرده را محکوم کرد و اعلام کرد که این اقدامات با اصول حسن جوار و احترام به حاکمیت کشورها در تناقض است.

در این بیانیه آمده که همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کنار عربستان خواهند بود از تلاش‌های این کشور برای آنچه مقابله با اقدامات تروریستی دانسته حمایت کرد.

این سازمان همچنین ایران را به حمایت از تروریسم و ایجاد فتنه در منطقه متهم کرد و مدعی شد که ایران جزایر سه گانه را اشغال کرده است.

از سوی دیگر «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان گفت نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی به درخواست عربستان برای بررسی تنش‌های اخیر ایجاد شده میان ریاض و تهران برگزار خواهد شد و ایران نیز به عنوان عضوی از این سازمان به این نشست دعوت شده است.

وی ایران را به آغاز تنش متهم کرده و اعلام کرد که اقدامات ایران تحت نظارت خواهد بود و در صورت بروز اقدامات مشابه راه‌های دیگری برای مقابله با این اقدامات در نظر گرفته شده است.

الجبیر در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره احتمال گفت‌وگوهای مستقیم با تهران اعلام کرد که ایران در طول سال‌های گذشته در امور کشورهای ما دخالت کرده و به دنبال طائفه گرایی بوده به همین دلیل خواستار توقف اقدامات این کشور هستیم.

وی افزود: ایران باید انتخاب کند که می‌خواهد یک حکومت باشد یا یک انقلاب، اگر می‌خواهد که حکومت باشد امکان و امید به گفت‌وگو و ارتباط عادی وجود دارد اما اگر می‌خواهد به رفتارهای انقلابی خود ادامه دهد نباید انتظار منطق نیز داشته باشد.

وزیر خارجه عربستان درباره بحران‌های منطقه و تأثیر تنش‌های ایجاد شده میان ریاض و تهران بر پرونده‌های مورد بررسی در سوریه و یمن گفت که این مسأله بر روند حل بحران‌های منطقه تأثیر نخواهد گذاشت.

وی ضمن متهم کردن ایران به داشتن نقش بسیار منفی در بحران‌های یمن و سوریه ادعا کرده: سپاه پاسداران با شبه‌نظامیان حزب‌الله بشار اسد را حمایت می‌کنند و سبب آواره شدن هزاران سوری و کشته شدن هزاران نفر شده‌ و ایران حوثی‌ها و افراد در یمن را با پول و سلاح حمایت کرده و می‌کند.

الجبیر با ادعای اینکه ایران تلاش می‌کند ملت‌های منطقه را به سوی تجزیه بکشاند، گفت: سیاست ما نسبت به بحران سوریه و یمن تغییر نکرده اما امیدواریم که سیاست تهران در این زمینه تغییر کند.

در پی حوادث مربوط به سفارت عربستان در ایران، ریاض تلاش کرده کشورهای عربی و اسلامی را برای رویارویی با ایران متحد کند تا کنون بحرین، سودان و جیبوتی در حمایت از ریاض روابط خود را با ایران قطع کرده‌اند؛ امارات نیز سفیر خود را از ایران فرا خوانده است.
 
کلمات کلیدی : عادل الجبیر+عربستان+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.