نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 450421
مقاوم سازی گنبد امام حسین(ع) در برابر سرما، انفجار، گرما، رطوبت و ریزگردها+تصاویر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۲
فولاد و بتن در مراحل ساخت گنبد امام حسین(ع) به‌کار رفته چرا که کارشناسان ذیربط به‌دنبال پدافند غیر عامل هستند و این پروژه باید در مقابل انفجار، سرما و گرما، رطوبت و نفوذ ریزگردها مقاوم باشد.
به گزارش تسنیم، نشست مشترک هیئت عراقی و ستاد بازسازی عتبات در محل ساخت گنبد جدید حرم مطهر سید الشهدا(ع) در کرمان برگزار شد.
در این نشست که با حضور سید حسن خشرو؛ معاون فنی‌مهندسی ستاد عتبات عالیات و رئیس ستاد بازسازی کربلا، علی مهاجری رئیس ستاد بازسازی عتبات‌عالیات استان کرمان، باسم‌عباس‌علی مدیر امور برنامه‌ریزی و شهرسازی وزارت بلدیه عراق، محمد حسن‌ کاظم ابوسرمد مسئول فنی ‌مهندسی حرم، عبدالکریم ‌صالح‌ الانباری مسئول تعمیرات و نگهداری حرم و رعد‌لفته‌ حسینی مسئول معماری حرم برگزار شد، هیئت عراقی در جریان روند اجرای پروژه مرتفع‌سازی گنبد حرم امام حسین(ع) در کرمان قرار گرفتند.

ساخته شدن صددرصد سازه فلزی گنبد امام حسین(ع)
مهدی نیکویی در حاشیه بازدید مسئولان عراقی از کارگاه ساخت گنبد حرم امام حسین (ع) در شهر کرمان اظهار کرد: سازه فلزی گنبد جدید حرم امام حسین (ع) صد درصد ساخته شده است؛ کار ساخت خشتهای مطلای گنبد نیز در ماه های آتی آغاز خواهد شد
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود طی چهار ماه آینده کار ساخت پانل‌های بتونی تمام شود و پس از آن کار ساخت و نصب خشت‌های مسی که روکش طلایی دارند، آغاز خواهد شد.

معاون فنی و مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان تصریح کرد: نمونه‌هایی از خشت‌ها که با پوشش طلا آبکاری شده‌اند، ساخته و نقشه‌های کارگاهی تمامی مراحل ساخت گنبد، آماده است و طی چند ماه آینده ساخت آن به پایان خواهد رسید.
نیکویی توضیح داد: پس از مراحل ساخت قطعات، یک بار گنبد در کرمان نصب خواهد شد و اشکالات آن گرفته می‌شود و نصب نهایی در کربلای معلا صورت خواهد گرفت.
وی اظهار کرد: ساخت سازه اصلی بنا در ساخت گنبد امام حسین (ع) قسمت اول کار است که به صورت فولادی بوده و روی آن پوششی بتنی از پانل‌های بتنی در نظر گرفته شده که این پوشش باید خاصیت پدافند غیرعامل داشته و در مقابل انفجار، سرما و گرما، رطوبت و نفوذ ریزگردها مقاوم باشد.

معاون فنی و مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان ادامه داد: پس از ساخت سازه فلزی و نصب پانل‌های بتنی، ساخت خشتهای مسی و در نهایت روکش طلاکاری روی این گنبد انجام می‌شود و در نهایت خشتهای طلاکاری شده به صورت خشکه چین روی گنبد نصب خواهد شد.
ابراز رضایت مسئولان عراقی از پیشروی پروژه ترفیع گنبد
مدیر امور برنامه ریزی و شهرسازی وزارت بلدیه عراق نیز در نشست پیش از بازدید از کارگاه ساخت گنبد امام حسین (ع) گفت: این پروژه از ابتدا بر اساس محاسبات دقیق و با آزمایش بر روی جنس خاک و دیوارها آغاز شد و به خوبی در حال پیشروی است.

باسم عباس علی افزود: فعالیت گروه، تعامل و دستی که برای ساخت گنبد امام حسین (ع) بین ایران و عراق داده می‌شود باید در حد اباعبدالله الحسین (ع) باشد.

وی گفت: گنبد طلایی حرم امام حسین (ع) پس از اتمام ساخت، قبله‌ای برای تمام عشاق خواهد شد و این صحبت‌ها و ارائه نظرات برای بهتر شدن کار ساخت گنبد است.
 
کلمات کلیدی : حرم امام حسین(ع)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۲۲:۱۷:۲۰
السلام علیک یا ابا عبدالله (4182569) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.