توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447001
منازعه آمریکایی در قلب پاریس!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
ترامپ در صدد است تا انتقام خود از سران اروپایی را بابت حمایت آن ها از هیلاری کلینتون بگیرد و انتخابات فرانسه بهترین زمان ممکن برای چنین اقدامی است!

به گزارش بصیرت، مارین لوپن نیز در جریان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه از ترامپ به عنوان یک الگو یاد کرد و حتی به قول بسیاری، در حال کپی برداری از فرمول ها و رفتارهای انتخاباتی دونالد ترامپ در آمریکاست

رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ در فرانسه، مورد توجه بسیاری از تحلیلگران مسائل بین الملل قرار گرفته است. بسیاری معتقدند که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امسال در فرانسه، تا حدود زیادی تعیین کننده معادلات سیاسی و اقتصادی دهه آینده در اروپاست.

اصلی ترین نگرانی موجود در فرانسه، حضور پررنگ مارین لوپن، رهبر جبهه ملی، در رقابت های انتخاباتی است. اگر لوپن به عنوان نامزد مورد حمایت جریان راست افراطی در فرانسه بتواند در انتخابات پیروز شود، شاهد بروز زلزله ای سیاسی در پاریس خواهیم بود؛ زلزله ای که سرنوشت فرانسه را نه تنها در درون مرزهای این کشور، بلکه در مناسبات بین المللی آن تغییر خواهد داد.

لوپن امیدوار است

خانم مارین لوپن که هم اکنون در نظرسنجی های صورت گرفته در فرانسه دارای رتبه اول است، از اقبال بالایی برای راهیابی به دور دوم و نهایی انتخابات برخوردار می باشد. اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل فرانسه معتقدند که لوپن به دور دوم رقابت های انتخاباتی صعود خواهد کرد و عملا در دور اول رقیبی برای وی وجود ندارد. با این حال رهبر جبهه ملی فرانسه در دور دوم انتخابات راه بسیار سختی را پیش رو خواهد داشت! او ناچار خواهد بود با فردی مانند امانوئل ماکرون (نامزد مستقل) یا فرانسوا فیون (نامزد محافظه کاران) رقابت کند. در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، آرای احزاب راست میانه و سوسیالیست به سود نامزد رقیب لوپن تجمیع خواهد شد. از این رو لوپن در صدد است تا ضمن کشاندن آرای سفید و خاکستری به صحنه، این اتحاد از پیش ترسیم شده را بشکند.

در این خصوص، لوپن به شعارهای عوام پسندانه روی آورده است. او به مانند دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، سعی دارد با طرح شعارهای جدید و ملی گرایانه، عملا ساختار سیاسی فعلی در کشورش را به چالش بکشد. بی دلیل نیست که اکثر احزاب و گروه های سیاسی در فرانسه نسبت به حضور لوپن در کاخ الیزه هشدار داده داند.

حمایت ترامپ از لوپن در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال ۲۰۱۶ آمریکا، مارین لوپن حمایت مطلق خود را از دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در این انتخابات ابراز کرد. این حمایت در حالی ابراز شد که کمتر کسی نسبت به پیروزی ترامپ در انتخابات باور داشت. از سوی دیگر، احزاب و گروه های سنتی در کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان خواستار پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بودند. از این رو ترامپ، حمایت لوپن از خود در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را فراموش نخواهد کرد. بدون شک در جریان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه، ترامپ حمایت مستقیم خود از رهبر جبهه ملی فرانسه را اعلام خواهد کرد؛ موضوعی که برای بسیاری از سران اروپایی بسیار گران تمام خواهد شد.

ترامپ در صدد است تا انتقام خود از سران اروپایی را بابت حمایت آن ها از هیلاری کلینتون بگیرد و انتخابات فرانسه بهترین زمان ممکن برای چنین اقدامی است! مارین لوپن نیز در جریان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه از ترامپ به عنوان یک الگو یاد کرد و حتی به قول بسیاری از تحلیلگران، در حال کپی برداری از فرمول ها و رفتارهای انتخاباتی دونالد ترامپ در آمریکاست. لوپن به مانند ترامپ سعی دارد افرادی که تا کنون در انتخابات شرکت نکرده اند را با شعارهای ملی گرایانه تهییج کند. او سپس درصدد است تا آرای جدید را در مقابل آرای سنتی متعلق به احزاب سوسیالیست و راست میانه به گردش در آورد. همان گونه که مشاهده می شود، لوپن کاملا حساب شده جهت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ فرانسه گام برداشته است. همین مسئله مقابله با وی را از سوی نامزدهای موجود دشوار کرده است.

لغزش فیون؛ بهترین خبر ممکن برای لوپن

افشاگری های موجود در خصوص فرانسوا فیون، نامزد محافظه کاران، (جریان راست میانه) در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بهترین خبر ممکن برای لوپن و همراهانش محسوب می شود. فیون تنها نامزدی بود که می توانست در دور دوم رقابت های انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، رهبر جبهه ملی را به راحتی شکست دهد. اگرچه امانوئل ماکرون دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیز این شانس را دارد، اما قدرت فیون در منازعه انتخاباتی با لوپن را ندارد.

فرانسوا فیون، هم اکنون نسبت به استخدام همسر خود به عنوان مشاور و اختصاص درآمد ۸۰۰ هزار یورویی به وی متهم است. فیون بابت این مسئله از شهروندان فرانسوی عذرخواهی کرده و در عین حال بر بقای خود در صحنه انتخابات تاکید کرده است. این در حالیست که مطابق آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در فرانسه، حدود ۷۰ درصد از شهروندان خواستار کناره گیری فیون از انتخابات هستند. در هر صورت، تشدید منازعات درونی محافظه کاران فرانسه، بیش از همه به سود لوپن و همراهانش تمام شده است.

هم اکنون عده قابل توجهی از اعضای حزب محافظه کار، صراحتا خواستار برکناری فیون از رقابت های انتخاباتی و جایگزینی وی با فرد دیگری شده اند. در چنین شرایطی حزب محافظه کار عملا قدرت تمرکز خود بر رقابت های انتخاباتی را از دست داده و درگیر اختلافات داخلی شده است. در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، شرایط به سود لوپن در انتخابات بهتر خواهد شد. این در حالیست که دیگر حزب سنتی فرانسه، یعنی حزب سوسیالیست نیز بدترین شرایط ممکن را در این کشور تجربه می کند.

 اگرچه از سال ۲۰۱۲ تا کنون سوسیالیست ها به رهبری فرانسوا اولاند در کاخ الیزه حضور داشته اند، اما تجربه حضور آنها، تجربه ای کاملا ناموفق بوده است. هم اکنون محبوبیت اولاند به زیر ۲۰ درصد رسیده و از وی به عنوان بدترین رئیس جمهور تاریخ فرانسه یاد می شود. همین مسئله سبب شد تا اولاند به ریاست جمهوری تک دوره ای قناعت کند و اساسا وارد رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ نشود. دیگر نامزدهای حزب سوسیالیست فرانسه برای شرکت در انتخابات نیز وضعیت خوبی در افکار عمومی ندارند. در چنین شرایطی نگاه احزاب سنتی اتحادیه اروپا به فیون و امانوئل ماکرون دوخته شده است. اما آیا ماکرون می تواند نسبت به شکست دادن لوپن در انتخابات پیش رو امیدوار باشد؟

ماکرون و تکرار فرمول های انتخاباتی کلینتون

امانوئل ماکرون سعی دارد به عنوان یک اقتصاددان، حضور پررنگی در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری فرانسه داشته باشد. احتمال پیروزی ماکرون در انتخابات با توجه به اقبال احتمالی احزاب سنتی نسبت به وی بالاست. با این حال وی باید با پوپولیستی رو به رو شود که در آینده ای نزدیک خود را در کالبد رقابت های سیاسی فرانسه نشان خواهد داد. ماکرون دقیقا بر روی نیازهای اقتصادی شهروندان فرانسوی دست گذاشته است اما بازی پیچیده جریان راست افراطی به رهبری لوپن، می تواند مانع از موفقیت ماکرون شود. علی رغم همه این موارد، طی هفته های اخیر و خصوصا پس از افشاگری های صورت گرفته علیه فیون، ماکرون توانسته است در نظرسنجی ها گوی سبقت را از نامزد حزب محافظه کار برباید.

نکته دیگری که در خصوص ماکرون باید به آن توجه داشت، کپی برداری وی از فرمول انتخاباتی هیلاری کلینتون و حزب دموکرات آمریکاست. ماکرون طی روزهای اخیر، مقامات روسی را نسبت به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه متهم کرد. وی در این خصوص اظهار کرد که مسکو، از فیون و لوپن که هر دو مورد حمایت کاخ کرملین هستند در انتخابات امسال حمایت می کند. مقامات روسی اظهارات ماکرون را رد کرده و این اتهامات را دروغین خوانده اند. به نظر می رسد ماکرون قصد دارد به مانند دموکرات های آمریکا، از طرح ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان حربه ای تبلیغاتی و انتخاباتی در راستای تحریک افکار عمومی استفاده کند. این فرمول در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا به ضرر دموکرات ها تمام شد و نتیجه عکس داد و در نهایت دونالد ترامپ توانست فاتح رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ شد.

نتیجه گیری

همان گونه که مشاهده می شود، شرایط جاری در رقابت های سیاسی و انتخاباتی فرانسه به شدت پیچیده است. این پیچیدگی از یک سو معلول رویکرد و روش پوپولیستی لوپن در انتخابات و از سوی دیگر، مرهون افشاگری های صورت گرفته علیه فیون و متعاقبا قدرت گیری ماکرون در نظرسنجی هاست. آنچه مسلم است اینکه اتحادیه اروپا و منطقه یورو نسبت به هر نتیجه ای که در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه حاصل شود، تاثیرپذیر خواهد بود. از این رو سیاستمداران و تحلیلگران اروپایی و جهانی، انتخابات ریاست جمهوری امسال در فرانسه را به صورتی جدی مورد رصد و تحلیل قرار خواهند داد. در این میان، سران سنتی اتحادیه اروپا خواستار شکست جبهه ملی و مارین لوپن هستند. آنها تحمل حضور نسخه فرانسوی ترامپ در کاخ الیزه را ندارند. با این حال جریان های راست افراطی در سرتاسر اروپا از حضور لوپن در کاخ الیزه حمایت می کنند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ + انتخابات فرانسه + مارین لوپن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.