توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506401
رژیم صهیونیستی ترکیه را به نقض توافق متهم کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۱
رژیم صهیونیستی ترکیه را به نقض بندهای توافق عادی سازی روابط بین دو طرف متهم کرد و مدعی شد که این کشور به مفاد این توافقنامه پایبند نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه "اسرائیل الیوم"، یک منبع امنیتی بلندپایه اسرائیلی اظهار داشت که رفتار و سیاست‌های ترکیه نشان می‌دهد که این کشور در مسیر تهدید امنیت اسرائیل گام بر می‌دارد. منبع مذکور اشاره کرد که از جمله نشانه‌های تهدید امنیت اسرائیل از سوی ترکیه، حمایت این کشور از گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس، کمک به تشدید تنش و درگیری‌های قدس و ضربه زدن به حاکمیت رژیم صهیونیستی در این شهر است.

این منبع مدعی شد که ترکیه به پایگاهی برای سازماندهی عملیات ضد اسرائیلی در کرانه باختری و نوار غزه تبدیل شده است و آنکارا که در جریان توافق عادی سازی روابط با تل‌آویو متعهد شده بود اجازه ندهد حماس از اراضی این کشور برای طرح ریزی عملیات‌های نظامی علیه رژیم صیهونیستی در اراضی اشغالی فلسطین استفاده کند، به این تعهدات پایبند نبوده است.

منبع امنیتی بلندپایه اسرائیلی اظهار داشت که حماس از آزادی عمل در ترکیه برای جذب دانشجویان فلسطینی در ترکیه و عضویت آنان در این جنبش استفاده می‌کند. وی مدعی شد که دانشجویانی که به عضویت حماس در می‌آیند، به منظور آموزش‌های نظامی به لبنان اعزام می‌شوند تا در نهایت به عضویت گردان‌های قسام درآیند.

طبق ادعای این منبع، حماس از کارمندانی که در موسسات خیریه ترکیه فعالیت می‌کنند، برای پیشبرد اهداف خود در زمینه‌های مختلف از جمله تامین منابع مالی استفاده می‌کند.

منبع مذکور تصریح کرد که گردشگران ترک که به قدس اشغالی و دیگر اماکن مقدس اسلامی در این شهر سفر می‌کنند، تهدیدی برای امنیت اسرائیل به شمار می‌روند. وی مدعی شد که این گردشگران اموال و دارایی‌هایی را به فعالان حماس در قدس انتقال می‌دهند و از جنبش اسلامی در فلسطین اشغالی ۱۹۴۸ نیز حمایت می‌کنند.

این منبع مدعی شد که گردشگران ترک نقش بارزی در مقابله با نظامیان رژیم صهیونیستی در جریان حوادث و درگیری‌های اخیر در مسجد الاقصی داشتند و پلیس رژیم صهیونیستی نیز شماری از آنان را بازداشت کرده است.

بر اساس ادعاهای این منبع صهیونیستی، سرویس‌های امنیتی اسرائیلی یک سال پیش "علی اورهان بیروک" نماینده یکی از بنگاه‌های گردشگری ترکیه را به دلایل امنیتی بازداشت کردند. بیروک یکی از فعالان نهادهای ترکی است که در راستای حمایت از مسجد الاقصی فعالیت دارند. این منبع اشاره کرد که بیروک که گمان می‌رود از نزدیکان شیخ رائد صلاح رئیس جنبش اسلامی در فلسطین اشغالی باشد، پس از ۲۱ روز بازداشت تبعید شد.

این مسئول صهیونیستی سازمان "اراده" ترکیه را نیز که در راستای تقویت هویت اسلامی شهر قدس و حمایت از موجودیت فلسطینیان در اطراف مسجد الاقصی فعالیت می‌کند، به شدت مورد هجمه و حمله قرار داد.

این منبع مدعی شد که ترکیه عمدا هشدارهای رژیم صهیونیستی در مورد فعالیت های حماس در داخل خاک این کشور را نادیده می گیرد.
 
کلمات کلیدی : رژیم صهیونیستی، ترکیه ، نقض توافق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.